Ўзбекистон - ТДТ: Ягона ўтмиш ва умумий келажак
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 5-6 ноябрь куни Бишкек шаҳрида бўлиб ўтадиган Туркий давлатлар ташкилоти (ТДТ) саммити тадбирларида иштирок этади.
ТДТга бешта давлат – Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон аъзо ҳисобланади. Венгрия, Туркманистон, Шимолий Кипр ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ушбу тузилмада кузатувчи мақомига  эга.
“Туркий давлатлар ташкилоти бугунги кунда шаклланаётган янги дунё тартиботи ва халқаро институтлар тизимида ўзига хос муҳим ўринга эга бўлиб бормоқда, – деди Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев  ўтган йили  Остона шаҳрида бўлиб ўтган ТДТ саммитидаги нутқида. – 175 миллион аҳолини қамраб олган Ташкилотимиз ҳудуди катта иқтисодий имкониятлар макони ҳамдир. Бизнинг мамлакатимиз Ташкилотнинг барча аъзолари билан стратегик шериклик алоқалари ўрнатганини катта мамнуният билан айтиб ўтмоқчиман”.
Эслатиб ўтамиз, Туркий давлатлар ташкилоти ўзининг ҳозирги номини Ўзбекистон Президенти  таклифи  билан 2021 йил 12 ноябрда олган. Бундан аввал эса тузилма Туркий давлатлар ҳамкорлик кенгаши номи билан  юритилган.
Бугунги кунда ТДТ барча устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни ривожлантиришга кўмаклашувчи самарали халқаро тузилмага айланди. ТДТ давлатларининг умумий ялпи ички маҳсулоти 1,6 триллион долларни ташкил этади ва 2024 йил охирига келиб туркий давлатлар иқтисодиёти 1,9 триллион долларга етиши кутилмоқда.
ТДТнинг асосий мақсади – қардош давлатлар ўртасидаги ўзаро ишонч ва кўп қиррали алоқаларни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий, энергетика, туризм, транспорт, маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришдан иборат.
Ушбу мақсадни илгари суришнинг концептуал асоси 2021 йилнинг ноябрь ойида Истанбул шаҳрида давлат раҳбарларининг 8-саммити якунлари бўйича қабул қилинган “Туркий нигоҳ  – 2040” концептуал дастуридир.
Аъзо давлатлар ўз олдига ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, ўзаро муносабатларни муҳокама қилиш ва чуқурлаштириш учун платформа яратиш, ўзаро ишонч, дўстлик, яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, шунингдек, минтақада ва бутун дунёда барқарорлик ҳамда хавфсизликни таъминлаш вазифаларини қўйган. Шунингдек, ташкилотга аъзо давлатлар умумий манфаатларга эга бўлган ташқи сиёсат масалалари бўйича, шу жумладан халқаро ташкилотлар ва форумлар доирасида келишилган позицияларни ишлаб чиқишдан манфаатдор. Минтақавий ва икки томонлама ҳамкорликни барча йўналишларда рағбатлантириш, савдо ва инвестициялар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, товарлар, капитал, хизматлар, технологияларнинг эркин ҳаракатланиши ва молия-банк операцияларини соддалаштириш, ҳар томонлама ва мувозанатли иқтисодий ўсиш, ижтимоий ва маданий ривожланишга йўналтирилган биргаликдаги саъй-ҳаракатлар муҳим мақсадлардир.
2019 йилда ТДТга қўшилган Ўзбекистон учун ушбу тузилмада иштирок этиш нафақат иқтисодий ва сиёсий алоқаларни мустаҳкамлаш, балки туркий дунёнинг умумий маданий ўзига хослигини сақлаш ва ривожлантириш йўлидаги муҳим қадам бўлди. Ўзбекистон ижтимоий лойиҳаларни илгари суришда ташаббускорлик кўрсатмоқда ва умумий меросни асраб-авайлаш ва ҳамкорликни ривожлантириш дастурларини амалга оширишда ўзини асосий шерик сифатида намоён этмоқда.
2022-2023 йилларда Ўзбекистон ТДТга раислик қилди. Раислик бошланиши 2022 йилнинг ноябрь ойида “Турк цивилизациясининг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” шиори остида ташкил этилган Самарқанд ТДТ саммити билан белгиланди.
Ўзбекистон раислиги даврида 100 дан ортиқ тадбирлар ўтказилди, амалий ҳамкорлик учун қатор янги платформалар яратилди. Туркий давлатлар касаба уюшмалари ташкилоти, Коинот тадқиқотлари академияси, Географик кенгаш, Қурғоқчиликнинг олдини олиш институти, Нотариуслар иттифоқи каби тузилмалар фаолият кўрсата бошлади. Бир қатор нуфузли глобал ва минтақавий тузилмалар – БМТ ва унинг ихтисослаштирилган институтлари, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти билан яқин ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилди. Қайд этиш керакки, Ўзбекистон ўз раислиги даврида очиқлик, инклюзивликка асосланган ҳамда турли минтақалар ва цивилизацияларни ўз ичига олувчи ҳамкорликнинг хилма-хил ва мослашувчан шаклларига интилди.
Самарқанд саммити якунлари бўйича “2022-2026 йилларга мўлжалланган ТДТ стратегияси”нинг қабул қилиниши муҳим воқеа сифатида эътироф этилди. Ушбу  ҳужжат туркий мамлакатларнинг “Туркий нигоҳ  – 2040” концепциясини амалга ошириш бўйича биринчи йўл харитаси бўлди.
2023 йил 3 ноябрь куни Остона шаҳрида бўлиб ўтган ТДТ саммитида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев  туркий халқлар оиласининг бирлигини мустаҳкамлашга, туркий мамлакатларнинг манфаатлари ва қарашларини халқаро майдонда фаол илгари суришга қўшган улкан ҳиссаси учун юксак мукофот – “Туркий дунёнинг олий ордени” билан  тақдирланди.
“Бу мукофотни мен биринчи навбатда чинакам биродарлик ришталари асосида янгидан юксалаётган яқин дўстлигимиз ва ҳамкорлигимиз рамзи, деб биламан”, – деди маросимда давлатимиз раҳбари, ҳамкасбларга миннатдорлик билдириб.
Ўзбекистон ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш бўйича самарали ташаббусларни илгари суриб, фаол позицияни эгаллашда давом этмоқда. Бугунги кунга қадар давлатимиз раҳбари томонидан ТДТ саммитларида илгари сурилган 60 дан ортиқ ташаббуслар ҳаётга татбиқ этилди ва амалга ошириш жараёнида.
Мамлакатимиз маданий-тарихий меросни асраб-авайлаш ва оммалаштириш, Марказий Осиёни Европа ва бошқа минтақалар билан боғловчи янги савдо ва транспорт йўналишларини ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларда фаол иштирок этмоқда. Таълим соҳасида Ўзбекистон талабалар ва тадқиқотчилар алмашинув дастурларида фаол иштирок этиб, туркий мамлакатлар университетлари ва илмий марказлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қиляпти. Таълим соҳасидаги ҳамкорлик, жумладан, қўшма таълим дастурлари ва тажриба алмашиш учун академик платформалар яратиш фаол қўллаб-қувватланаётир. Ўзбекистон ташаббусларининг муҳим жиҳати ҳам энергетика ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги лойиҳаларни ишлаб чиқишдир.
Бугунги кунда мамлакатимиз ташкилотнинг молиявий механизмларини, хусусан, жорий йилда ўз фаолиятини бошлаган ТДТ Инвестиция жамғармасини мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ташкилотнинг Тараққиёт банкини тезроқ ишга тушириш тарафдори.
Ўзбекистоннинг ТДТга аъзо давлатлар ва кузатувчилари билан икки томонлама ҳамкорлиги ҳам ижобий динамика билан тавсифланади.
Шундай қилиб, Ўзбекистон ТДТнинг барча давлатлари билан муносабатларини, хусусан, Туркманистон ва Венгрия билан стратегик шериклик, Туркия ва Қирғизистон билан ҳар томонлама стратегик шериклик ҳамда Қозоғистон ва Озарбайжон билан иттифоқчилик даражасига кўтарди.
Инвестициявий ҳамкорлик кўлами ҳам изчил ошиб бормоқда. 2017-2022 йилларда ТДТ мамлакатлари Ўзбекистон иқтисодиётига 4 миллиард доллардан ортиқ сармоя киритди, бу белгиланган даврдаги умумий хорижий инвестициялар ҳажмининг 8 фоизини ташкил этади.
Мухтасар айтганда, Туркий давлатлар ташкилотининг Бишкек шаҳрида  бўлиб ўтадиган саммити Ўзбекистоннинг ТДТ салоҳиятини ривожлантириш ва мустаҳкамлаш бўйича янги ташаббусларини илгари суриш учун  муҳим майдон бўлиб хизмат қилади. Саммит натижалари эса, шубҳасиз, туркий халқлар фаровонлиги ва тараққиёти йўлида кўп томонлама муносабатларни янги мазмун  билан бойитади.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will attend the summit of the Organization of Turkic States (OTS) in Bishkek on 5-6 November.
Five states - Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and Uzbekistan - are currently members of the Organization of Turkic States. Hungary, Turkmenistan and the Economic Cooperation Organization (ECO) also have observer status in the Organization.
"The Organization of Turkic States occupies an important place in the new world order and system of international institutions being formed today," President Shavkat Mirziyoyev said at the OTS summit in Astana last year. - The territory of our organization, covering a population of 175 million, is also a region with great economic opportunities. I am very pleased to note that my country has established a strategic partnership with all members of the Organization".
It is worth recalling that the current name of the Organization of Turkic States was given on 12 November 2021 on the initiative of the President of Uzbekistan, earlier this association was called the Cooperation Council of Turkic-speaking States.
Today, the OTS has become an effective international structure that promotes the development of practical partnership in all priority areas. The total GDP of the OTS states is 1.6 trillion dollars, and by the end of 2024, the economy of the Turkic countries is expected to reach 1.9 trillion dollars.
The main goal of the OTS is to strengthen trust and multifaceted ties between the brotherly countries, develop cooperation in trade, economy, energy, tourism, transport, cultural and humanitarian spheres, and coordinate efforts to ensure peace and security in the region.
The conceptual basis for promoting this goal is the Programme "Turkic World Vision - 2040" adopted following the 8th Summit of Heads of State in November 2021 in Istanbul.
The member countries have set themselves the tasks of developing comprehensive cooperation, forming a platform for discussion and deepening interaction, strengthening mutual trust, friendship, good neighborliness, as well as maintaining stability and security in the region and the world as a whole. The member states of the organization are interested in developing coordinated positions on foreign policy issues of common interest, including within the framework of international organizations and forums. An important goal is to promote regional and bilateral cooperation in all directions, to create favorable conditions for trade and investment, the free movement of goods, capital, services, technology and the facilitation of financial and banking transactions, and joint efforts aimed at comprehensive and balanced economic growth and social and cultural development.
For Uzbekistan, which joined the organization in 2019, participation in this structure has become an important step not only in strengthening economic and political ties, but also in maintaining and developing the common cultural identity of the Turkic world. Uzbekistan actively demonstrates initiative in promoting humanitarian projects and positions itself as a key partner in the implementation of programmes to preserve common heritage and promote cooperation.
Uzbekistan held the Chairmanship of the OTS in 2022-2023. The beginning of the Chairmanship was marked by the admittedly historic Samarkand Summit held under the slogan "A New Era of Turkic Civilization: On the Path to Common Progress and Prosperity" in November 2022.
During Uzbekistan's chairmanship, more than 100 events were held and a number of new platforms for practical interaction were created. Such structures as the Organization of Trade Unions of Turkic States, the Academy of Space Research, the Geographical Council, the Institute for Drought Prevention and the Union of Notaries have begun to function. Close partnerships have been established with a number of authoritative global and regional structures - the United Nations and its specialized institutions, the Organization of Islamic Cooperation, the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia and the Economic Cooperation Organization. During its chairmanship, Uzbekistan has sought versatile and flexible forms of interaction based on openness and inclusiveness, involving different regions and civilizations.
A landmark event at the end of the Samarkand summit was the adoption of the "Strategy of the OTS for 2022-2026", which became the first "road map" for the implementation of the concept of development of the Turkic countries "Turkic World Vision - 2040".
During the OTS Summit in Astana on 3 November 2023, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was awarded the "Supreme Order of the Turkic World" for his outstanding contribution to strengthening the unity of the Turkic family, active promotion of the interests and views of Turkic countries in the international arena.
"I perceive this award, first of all, as a symbol of our close friendship and cooperation, which we have raised to a new level, relying on the true ties of brotherhood," the head of our state said at the ceremony, expressing gratitude to his colleagues.
Uzbekistan continues to take an active stance, putting forward effective initiatives to expand and strengthen cooperation. To date, more than 60 initiatives put forward by the head of our state during the OTS summits have been realized and are in the process of implementation.
Our country actively participates in projects aimed at preserving and promoting cultural and historical heritage and developing new trade and transport routes linking Central Asia with Europe and other regions. In the field of education, Uzbekistan actively participates in exchange programmes for students and researchers, which helps to strengthen ties between universities and research centers in Turkic countries. Cooperation in the field of education is actively supported, including the creation of joint educational programmes and academic platforms for the exchange of experience. The development of projects in the field of energy and environmental protection is also an important aspect of Uzbekistan's initiatives.
Today, our country advocates for strengthening the financial mechanisms of the organization, in particular the Investment Fund of the OTS, which began its activities this year, as well as for the early launch of the Development Bank of the organization, initiated by the President of Uzbekistan.
Uzbekistan's bilateral cooperation with OTS member and observer countries is also characterized by positive dynamics. Thus, Uzbekistan has raised the status of relations with all OTS member countries, in particular to the level of strategic partnership with Turkmenistan and Hungary, comprehensive strategic partnership with Turkey and Kyrgyzstan, and alliance with Kazakhstan and Azerbaijan.
The scale of investment co-operation is steadily growing. In 2017-2022, the OTS countries invested more than $4 billion in our country's economy, which is 8 percent of the total volume of foreign investment over the period.
Thus, the summit of the Organization of Turkic States in Bishkek will serve as a platform for launching new initiatives by Uzbekistan to develop and strengthen the potential of the OTS, and its outcomes will undoubtedly become another starting point for enhancing multilateral cooperation for the sake of progress and prosperity of Turkic people.