O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-noyabr kuni Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari Dmitriy Chernishenko boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Rossiya delegatsiyasi tarkibida uchrashuvda vazirlar Aleksey Chekunkov va Sergey Kravsov ham qatnashdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarga muvofiq O‘zbekiston-Rossiya ko‘p qirrali munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Dmitriy Chernishenko davlatimiz rahbariga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin va Hukumat Raisi Mixail Mishustinning salomini yetkazdi.
Suhbat davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi ta’lim va gumanitar almashinuvni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Jumladan, Rossiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari faoliyati va O‘zbekistonda ularning yangi filiallarini ochish, yuqori malakali pedagog kadrlar tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimiz hududlarining Rossiyaning Uzoq Sharqdagi hududlari bilan amaliy hamkorligini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar o‘zaro sayyohlar oqimini ko‘paytirish, qo‘shma madaniy va sport tadbirlarini o‘tkazishdan manfaatdor ekanligi qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 ноября принял делегацию Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Правительства этой страны Дмитрием Чернышенко.
В состав российской делегации также вошли министры Алексей Чекунков и Сергей Кравцов.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-российских многоплановых отношений в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
В начале встречи Дмитрий Чернышенко передал главе нашего государства приветствия от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя Правительства Михаила Мишустина.
В ходе беседы особое внимание было уделено расширению образовательного и гуманитарного обмена между странами, в том числе вопросам деятельности и запуска новых филиалов ведущих российских вузов в Узбекистане, подготовки высококвалифицированных педагогических кадров.
Подчеркнута важность принятия совместной «дорожной карты» по налаживанию практического партнерства регионов нашей страны с дальневосточными регионами России.
Отмечена заинтересованность в увеличении взаимного туристического потока, проведении совместных культурных и спортивных мероприятий.