Avvalo, siz, azizlarni – Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining ko‘pmillatli ahil jamoasini O‘zbekiston sanoatining faxri bo‘lgan ushbu yirik ishlab chiqarish majmuasi tashkil etilganining 75 yilligi bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
O‘zining shonli an’analari bilan dunyo miqyosida shuhrat qozongan bu ko‘p tarmoqli kombinat sizlar kabi yuksak malakali konchi va mutaxassislar, ishchi va xizmatchilarning fidokorona mehnati bilan respublikamizning iqtisodiy qudrati va xalqimiz farovonligini oshirishga ulkan hissa qo‘shib kelmoqda.
Mamlakatimiz iqtisodiyotida mavjud xomashyo zaxiralaridan samarali foydalanish va ilg‘or texnologiyalarga asoslangan milliy sanoatni rivojlantirishdek ustuvor vazifani ado etish maqsadida keyingi yillarda bu yerda keng miqyosdagi modernizatsiya ishlari amalga oshirilmoqda.
Bu haqda gapirganda, “Qalmoqqir”, “Angren”, “Chodak”, “Xonjiza” maydonlari va yangi ochilgan “Yoshlik – 1” konidagi xomashyoni chuqur qayta ishlaydigan 6 ta korxona va 5 ta boyitish fabrikasi, mis eritish va rux zavodlari hamda boshqa ishlab chiqarish infratuzilmalari barpo etilganini qayd etish lozim. Ana shunday muhim o‘zgarishlar tufayli kombinat mis ishlab chiqarish bo‘yicha dunyodagi o‘ttizta eng yirik majmua qatoridan munosib o‘rin olgani barchamizni albatta mamnun etadi.
Bugungi kunda bu yerda yiliga 60 million tonna ma’danni qayta ishlaydigan 3-mis boyitish fabrikasi qurilishi yakuniga yetkazilmoqda. Yaqinda Olmaliqda bo‘lib, sizlar bilan birgalikda ana shunday quvvatga ega bo‘ladigan 4-mis boyitish fabrikasi qurilishini boshlaganimiz ham alohida e’tiborga loyiq. Ushbu fabrikalar ishga tushishi bilan kombinat bo‘yicha yiliga 160 million tonna xomashyoni qayta ishlash imkoni paydo bo‘ladi. Aytish kerakki, bu – O‘zbekiston sanoati tarixidagi mislsiz natijadir.
Sanoatning drayver sohalarini rivojlantirish va hududlar salohiyatini to‘liq ishga solishga qaratilgan jadal va tizimli ishlarimiz tufayli kombinatda Toshkent viloyati aholisi uchun minglab yangi ish o‘rinlari yaratilishi diqqatga sazovordir.
Ma’lumki, biz tabiiy boyliklarni o‘zlashtirish uchun yirik investitsiyalarni jalb etish, sanoat sohasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash masalasiga ustuvor ahamiyat bermoqdamiz.
Shu maqsadda kombinat tarkibida tashkil etilgan, dunyodagi ilg‘or tajribalar, jumladan, dual ta’lim dasturlariga muvofiq faoliyat yuritayotgan Muhandislik maktabiga biz katta ishonch bilan qaraymiz. Shuningdek, Olmaliqdagi Toshkent davlat texnika universiteti hamda Moskva po‘lat va qotishmalar instituti filiallari ham bu borada oldimizda turgan vazifalarni bajarishga katta hissa qo‘shayotganini ta’kidlash lozim. Biz ushbu oliygohlarning
moddiy-texnik va o‘quv-metodik bazasini mustahkamlash ishlarini davom ettiramiz.
Inson qadrini ulug‘lash, uning hayotiy manfaatlarini ta’minlash uchun kombinat ishchi va xizmatchilarining mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish, ularning ish va dam olish sharoitlarini yaxshilashga jiddiy e’tibor qaratilmoqda. Kelgusida bu yo‘nalishdagi ishlarimiz albatta yangi bosqichga ko‘tariladi.
Fursatdan foydalanib, bugungi bayram munosabati bilan Vatanimizning yuksak mukofotlariga sazovor bo‘lgan majmuaning bir guruh ishchi-xizmatchilarini chin dildan tabriklab, kelgusi ishlarida yangi muvaffaqiyatlar tilayman.
Global ishlab chiqarishning muhim va ajralmas bo‘g‘iniga aylangan, kuchli iqtisodiyotga ega bo‘lgan Yangi O‘zbekiston davlatini barpo etishda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kabi yetakchi sanoat korxonalarining beqiyos o‘rni va ahamiyatini mustahkamlashda sizlarga yangidan-yangi zafarlar tilayman.
Barchamiz uchun qadrli, shonli tarix va yorug‘ kelajakka ega bo‘lgan kombinat hayotidagi bugungi qutlug‘ sana bilan sizlarni yana bir bor muborakbod etib, barchangizga mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt, mehnat faoliyatingizda omad va muvaffaqiyat tilayman.

Коллективу акционерного общества «Алмалыкский горно-металлургический комбинат»
От всей души поздравляю вас, весь дружный многонациональный коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината с 75-летием со дня образования этого крупного производственного комплекса – гордости промышленности Узбекистана.
Благодаря самоотверженному труду высококвалифицированных горняков, специалистов, рабочих и служащих многоотраслевой комбинат, завоевавший своими славными традициями мировую известность, вносит огромный вклад в повышение экономической мощи нашей страны и благосостояния народа.
В последние годы в целях реализации приоритетных задач по эффективному использованию имеющихся запасов природных ресурсов и развитию национальной промышленности, основанной на передовых технологиях, на комбинате осуществляется масштабная модернизация.
На площадках «Кальмакир», «Ангрен», «Чадак», «Хандиза» и открытом новом месторождении «Ёшлик–1» было построено 6 предприятий по глубокой переработке сырья, 5 обогатительных фабрик, медеплавильный и цинковый заводы, объекты производственной инфраструктуры.
Все мы, конечно, гордимся тем, что в результате таких важных преобразований комбинат занимает достойное место в числе тридцати крупнейших в мире комплексов по производству меди.
В настоящее время здесь завершается строительство 3-й меднообогатительной фабрики мощностью переработки 60 миллионов тонн руды в год. А недавно в ходе поездки в Алмалык мы вместе с вами дали старт строительству 4-й меднообогатительной фабрики такой же мощности. После пуска в эксплуатацию этих производств комбинат сможет ежегодно перерабатывать 160 миллионов тонн сырья. Это рекордный показатель в истории промышленности Узбекистана.
Заслуживает внимания, что таким образом на комбинате будут созданы тысячи новых рабочих мест для жителей Ташкентской области. Все это – конкретный результат нашей системной работы по развитию драйверных отраслей промышленности и более полному задействованию потенциала регионов.
Как вы знаете, мы придаем приоритетное значение вопросам привлечения крупных инвестиций в освоение природных ресурсов, подготовку высококвалифицированных кадров для промышленной сферы.
В этом плане возлагаем большие надежды на созданную в составе комбината Инженерную школу, действующую на основе передового опыта, в частности, программ дуального образования. Также следует отметить большой вклад в выполнение данных задач алмалыкских филиалов Ташкентского государственного технического университета и Московского института стали и сплавов. Мы продолжим укреплять материально-техническую и учебно-методическую базу этих вузов.
В рамках обеспечения жизненных интересов человека уделяется серьезное внимание стимулированию нелегкого труда рабочих и служащих комбината, улучшению условий их труда и отдыха.
В будущем работа в этом направлении, конечно, будет поднята на новый уровень.
Пользуясь случаем, от всей души поздравляю и желаю дальнейших успехов группе рабочих и служащих комплекса, удостоенных в связи с сегодняшним праздником высоких наград Родины.
Желаю вам еще более высоких достижений в укреплении роли и значения такого ведущего промышленного предприятия, как Алмалыкский горно-металлургический комбинат, в построении Нового Узбекистана – государства с сильной экономикой, которая становится важной и неотъемлемой частью глобального производства.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшней знаменательной датой в жизни комбината, имеющего славное прошлое и яркое будущее, желаю всем вам новых трудовых побед, крепкого здоровья и благополучия вашим семьям.