Prezident Shavkat Mirziyoyev Navoiy viloyati Navbahor tumanidagi politexnikumda bo‘ldi.
Mamlakatimizda eng asosiy masalalardan biri - bandlik. Aholiga talab yuqori kasblarni o‘rgatish maqsadida texnikumlar tarmog‘i rivojlantirilmoqda.
Bugungi kunda Navoiy viloyatida 25 ta professional ta’lim muassasasi bor. Ularda 12 ming fuqaro o‘qimoqda. Ularga malakali pedagoglar, 234 nafar ishlab chiqarish ustalari biriktirilgan.
2-son politexnikumda 41 ta o‘quv va laboratoriya xonasi, 350 o‘rinli faollar va sport zallari, 100 o‘rinli yotoqxona va oshxona mavjud. Maktab bitiruvchilari va turli yoshdagi fuqarolar uchun kunduzgi, sirtqi, kechki va dual ta’lim yo‘lga qo‘yilgan.
Kasblarni amaliyot bilan bog‘lashda viloyatdagi yirik sanoat korxonalari katta o‘rin tutmoqda.
Masalan, Navoiy kon-metallurgiya kombinati o‘zi uchun zarur payvandlovchi va chilangar, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati kimyoviy texnologiya laboranti, Navoiy issiqlik elektr stansiyasi elektr montajchi kasblariga yoshlarni maqsadli tayyorlaydi. Buning uchun sanoat korxonalari texnikumda o‘z bo‘limlarini ochgan. O‘quvchilar bir vaqtning o‘zida ham kasb o‘rganadi va bajargan ishiga yarasha maosh oladi.
Mahallalar bilan birgalikda ishsiz fuqarolar, malakasi yetarli bo‘lmaganlar, ishlash istagidagi ayollar ham o‘qishga jalb etilmoqda. Kasblarni yaxshi egallaganlar shu korxonalarga ishga olinadi.
Prezidentimiz bu yerda o‘qiyotgan xotin-qizlar bilan suhbatlashdi.
- Sizlarda ishonch va intilish paydo bo‘lganidan xursandman. Kasbni mahkam tutib, hayotda o‘z o‘rningizni toping. Mehnatingizdan baxt topishingiz uchun sizlarni qo‘llab-quvvatlaymiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, “Mengi tekstil grup” va “Navbahor Qorajon” tekstil korxonalari bilan dual va qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etilgan. Xotin-qizlar yetarli ko‘nikmaga ega bo‘lgach, tikuvchilik sexlariga ishga qabul qilinadi.
Duradgorlik ustaxonasida o‘quvchilar yasayotgan eshik, stol-stul kabi jihozlar viloyatda ancha xaridorgir. Ular ta’lim olish bilan bir vaqtning o‘zida ishlab, oilalariga ko‘makchi bo‘lishmoqda.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qo‘l mehnati bilan milliy hunarmandchilik buyumlarini yasashga o‘rgatish o‘quv kurslari ham bor.
Bu yerda, shuningdek, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmalari tomonidan soha xodimlarining malakasini oshirish o‘quv markazlari faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Qayd etish lozimki, Navoiy viloyatidagi ta’lim muassasalari bilan 51 ta korxona o‘rtasida shartnoma imzolangan. Yil boshidan buyon mingdan ziyod ishsiz fuqaro o‘qitilgan.

В учебном процессе техникума участвуют и работодатели
Одним из важнейших вопросов в стране является занятость. На сегодняшний день в Навоийской области функционируют 25 профессиональных образовательных учреждений, где обучаются 12 тысяч граждан. За ними закреплены квалифицированные педагоги и 234 мастера производственного обучения.
В политехникуме №2 имеются 41 аудитория и лаборатория, актовый и спортивный залы на 350 мест, общежитие на 100 мест и столовая. Обучение ведется в дневной, заочной, вечерней и дуальной формах для выпускников школ и граждан разного возраста.
В подготовке специалистов большое значение имеют крупные промышленные предприятия области. Например, Навоийский горно-металлургический комбинат целенаправленно готовит сварщиков и токарей, акционерное общество "Навоиазот" — химиков-лаборантов, а Навоийская тепловая электростанция — электромонтажников. Для этого промышленные предприятия открыли свои отделения в техникуме. Ученики одновременно осваивают профессию и получают заработную плату за выполненную работу.
Совместно с махаллями в учебный процесс привлекаются безработные граждане, лица с недостаточной квалификацией и женщины, желающие работать. Те, кто хорошо осваивает профессию, принимаются на работу на эти предприятия.
Президент также пообщался с женщинами, обучающимися в техникуме.
– Рад видеть, что у вас есть уверенность и стремление. Овладейте профессией и найдите свое место в жизни. Мы поддержим вас, чтобы вы нашли счастье в труде, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, совместно с текстильными предприятиями "Mengi Textile Group" и "Navbahor Qorajon" организованы дуальные и краткосрочные учебные курсы. После получения необходимых навыков женщины принимаются на работу в швейные цеха.
В столярной мастерской ученики изготавливают востребованные в области двери, столы и стулья. Они работают и учатся одновременно, помогая своим семьям.
Также для лиц с ограниченными возможностями организованы учебные курсы по изготовлению национальных ремесленных изделий.
Здесь же при управлениях по развитию ветеринарии и животноводства созданы учебные центры для повышения квалификации специалистов.
Следует отметить, что между образовательными учреждениями Навоийской области и 51 предприятием подписаны соглашения о сотрудничестве. С начала года обучение прошли более тысячи безработных граждан.