Navoiy viloyatida kimyo sanoati rivojlangan. Hududda mineral resurslar ko‘p, tarmoq infratuzilmasi va kadrlar salohiyati yaxshi. Bundan foydalanib, istiqbolli korxonalar tashkil etish uchun esa mamlakatimizda qulay investitsiya muhiti va tadbirkorlarga sharoit bor.
Shu negizda xitoylik ishbilarmonlar tomonidan “Zarafshon industrial technology” nomi ostida kimyo texnoparki barpo etilmoqda.
Mazkur majmua uchun 130 gektar yer maydoni ajratilgan. Bu yerda umumiy qiymati 1 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 18 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Hozirgacha ularning ikkitasi - 40 ming tonna oleum, 170 ming tonna sulfat kislotasi olish loyihalari ishga tushirildi.
E’tiborlisi, sulfat kislotasi ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘ladigan issiqlikdan unumli foydalanish maqsadida 1,4 megavatt quvvatga ega bug‘-gaz qurilmali energoblok qurilgan. Bu korxona o‘zini o‘zi to‘liq elektr energiyasi bilan ta’minlash imkonini beradi.
Davlatimiz rahbariga texnoparkda amalga oshiriladigan yangi loyihalar haqida ma’lumot berildi. Xususan, qiymati 150 million dollarlik 1 million tonna sulfat kislotasi, 120 million dollarlik 50 ming tonna kaustik soda hamda 135 million dollarlik 100 ming tonna ftalotsianin (to‘qimachilik bo‘yog‘i) ishlab chiqarish korxonalari qurilishi boshlangan.
Texnoparkda boshqa tarmoqlar bilan kooperatsiya aloqalari samarali yo‘lga qo‘yiladi. Natijada qurilish sanoatida 75 million, yengil sanoatda 107 million, tibbiyotda 38 million dollarlik chetdan keladigan mahsulotlar o‘rni qoplanadi.
Texnoparkda mahalliylashtirish ayni paytda 31 foizni tashkil qiladi. Loyihalar bosqichma-bosqich amalga oshirilishi natijasida bu ko‘rsatkich ikki barobar ortadi.
Davlatimiz rahbari korxonalarda ishlab chiqarish balansini ta’minlash, "off take" shartnomalar qilib, mahsulotlarni kafolatli sotish zarurligini ta’kidaldi.
Bugungi kunda texnoparkda 300 kishining bandligi ta’minlangan. Barcha loyihalar amalga oshgach, 2 mingdan ziyod ish o‘rni yaratiladi, antraxinon, kaustik soda, mis xloridi, dimetilsulfat, natriy sulfid, rezorsin kabi mahsulotlar tayyorlash o‘zlashtiriladi. Texnoparkning yillik eksport salohiyatini 2026 yilda 30 millionga yetkazish va izchil oshirib borish rejalashtirilgan.
Shuningdek, kerakli kommunikatsiya tarmoqlari ham xorijiy investor mablag‘lari hisobidan qurilmoqda.
Shu yerda 2024-2030-yillarda "Navoiyazot" aksiyadorlik jamiyati negizida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimot qilindi.
Unga ko‘ra, 5 milliard dollarlik 22 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ularda 3 mingdan ziyod yangi ish o‘rni bo‘ladi. Yiliga 2 milliard dollardan ziyod kimyo mahsulotlari ishlab chiqarilib, asosiy qismi eksportga yo‘naltiriladi.
Prezidentimiz loyihalarda ekologiya talablariga alohida e’tibor qaratish, zavodlarni uglerod oksidini havoga kam chiqaradigan uskunalar bilan jihozlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Loyihalardan 4 tasi kelgusi yili foydalanishga topshirilishi mo‘ljallangan. Davlatimiz rahbari ularning investorlari bilan muloqot qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил строящийся в Карманинском районе химический технопарк.
Навоийская область обладает развитой химической промышленностью благодаря богатым минеральным ресурсам, развитой инфраструктуре и высокому кадровому потенциалу. Для создания перспективных предприятий в регионе создана благоприятная инвестиционная среда и условия для предпринимателей.
На этой основе китайские предприниматели создают химический технопарк под названием «Zarafshon industrial technology», для которого выделено 130 гектаров земли. Здесь планируется реализовать 18 проектов общей стоимостью более 1 миллиарда долларов.
На данный момент уже запущены два проекта по производству 40 тысяч тонн олеума и 170 тысяч тонн серной кислоты. Примечательно, что для эффективного использования тепла, образующегося при производстве серной кислоты, построен энергоблок с парогазовой установкой мощностью 1,4 мегаватта, что позволяет предприятию полностью обеспечивать себя электроэнергией.
Главе государства была представлена информация о новых проектах, которые будут реализованы в технопарке. В частности, начато строительство предприятий по производству 1 миллиона тонн серной кислоты (150 миллионов долларов), 50 тысяч тонн каустической соды (120 миллионов долларов) и 100 тысяч тонн фталоцианина (135 миллионов долларов).
В технопарке планируется наладить эффективное кооперационное производство, что позволит локализовать продукцию в строительной промышленности на 75 миллионов долларов, в легкой промышленности – на 107 миллионов, а в медицине – на 38 миллионов долларов. В настоящее время уровень локализации в технопарке составляет 31 процент, и благодаря поэтапной реализации проектов этот показатель увеличится вдвое.
Президент подчеркнул необходимость обеспечения производственного баланса на предприятиях, заключения оффтейк-контрактов и гарантированной реализации продукции.
В технопарке уже трудоустроены 300 человек, а после реализации всех проектов будет создано более 2 тысяч рабочих мест. Планируется освоить производство таких продуктов, как антрахинон, каустическая сода, хлорид меди, диметилсульфат, сульфид натрия и резорцин. Ежегодный экспортный потенциал технопарка планируется довести до 30 миллионов долларов к 2026 году.
Строительство необходимых коммуникационных сетей осуществляется за счет средств иностранных инвесторов.
В рамках визита также состоялась презентация проектов, которые будут реализованы на базе акционерного общества «Навоиазот» в 2024-2030 годах. Предусмотрено 22 проекта на общую сумму 5 миллиардов долларов, с созданием 3 тысяч новых рабочих мест. Ежегодно планируется выпускать химическую продукцию на сумму более 2 миллиардов долларов, основная часть которой будет направлена на экспорт.
Президент отметил важность соблюдения экологических требований и оснащения предприятий оборудованием с низким уровнем выбросов углекислого газа.
В следующем году планируется завершить строительство четырех проектов. Глава государства также провел встречу с инвесторами этих проектов.