Bu hudud rivojlangan industriyasi bilan mamlakatimiz iqtisodiyotida katta o‘rin tutadi. Iqtisodiy va investitsiyaviy imkoniyatlar tufayli so‘nggi yillarda yangi korxonalar ko‘payib bormoqda.
Davlatimiz rahbari Navoiy shahridagi “Uzbekistan hydrogen peroxide” qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Viloyatdagi korxonalarga vodorod peroksidi doim zarur. Umuman, yurtimiz sanoat tarmoqlarida bu kimyoviy birikmaga yillik talab o‘rtacha 15 ming tonnadan ziyod. Joriy yilda o‘z faoliyatini boshlagan “Uzbekistan hydrogen peroxide” qo‘shma korxonasida shunday talabgir mahsulot ishlab chiqariladi.
Qiymati qariyb 30 million dollar bo‘lgan loyiha doirasida zavod qurilib, Xitoy, Hindiston, Turkiya, Germaniya, Italiya va Shvetsiyadan zamonaviy uskunalar keltirilib o‘rnatildi. 80 ga yaqin kishi ish bilan ta’minlandi. Korxona yiliga 30 ming tonna vodorod peroksidi ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Bu birikmadan kimyo, metallurgiya, elektr texnikasi, farmatsevtika, to‘qimachilik, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi kabi o‘nga yaqin tarmoqda foydalaniladi. Jumladan, qog‘oz, maishiy va kimyoviy vositalar ishlab chiqarish, uran va kobalt mahsulotlari qazib olishda faol qo‘llaniladi. Qadoqlarni tozalovchi, sun’iy va sintetik tolalarni oqartiruvchi vosita sifatida ishlatiladi.
Asosiysi, iqtisodiy samaradorlik yuqori. Bu yerda tabiiy gaz chuqur qayta ishlanib, bozorbop mahsulotga aylantiriladi. Misol uchun, 60 foizli vodorod peroksidi tibbiyotda uch barobar, maishiy kimyo vositalarida ikki barobar qo‘shilgan qiymat yaratadi.
Korxona laboratoriyasiga ham eng so‘nggi rusumdagi jihozlar o‘rnatilgan. Unda har soatda tahlil o‘tkaziladi. Bu mahsulot sifatini doimiy nazorat qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
- Har bir loyihadan maqsad - yuqori daromad, qo‘shilgan qiymat. Bu korxona shu jihatdan ma’qul. Endi ishlab chiqarish barqarorligi, xaridorlar ishonchi uchun buni kafolatlangan xomashyo bilan ta’minlash kerak. Mahalliylashtirish dasturi asosida qulay shartlarda kredit ajratish ham mumkin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bu korxona misolida shunday loyihalarni ko‘paytirish, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Vodorod peroksidi shu paytgacha O‘zbekistonga katta xarajatlar bilan faqat chet eldan olib kelinar edi. Endi esa mahalliy mahsulot ichki ehtiyojni to‘liq qoplab, import o‘rnini to‘ldiradi. Shu bilan birga, yaqin minataqada bunday korxona yo‘q. Shu bois mahsulot MDH va Yevropa mamlakatlariga ham yetkazib berilmoqda. Qisqa vaqtda qariyb 1,5 million dollarlik eksport qilingan. Korxonaning yillik eksport salohiyati 10 million dollar.
Bu suyuq kimyoviy mahsulotlarni saqlash va yetkazib berish uchun shu yerning o‘zida plastik quyma idishlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan. Korxonani muqobil energiya bilan ta’minlash maqsadida quvvati 27 kilovatt bo‘lgan quyosh panellari o‘rnatilgan.
Yana bir e’tiborli jihati, ilgari mamlakatimiz kimyo sohasida xususiy sektor bo‘lmagan. Bu korxona so‘nggi yillarda sohaga kirib kelgan tadbirkorlik subyektlaridan biri.
Shu yerda korxona faoliyatini yanada kengaytirishga qaratilgan loyihalar haqida ham ma’lumot berildi.

Президент ознакомился с деятельностью совместного предприятия в химической отрасли
Этот регион с развитой индустрией занимает важное место в экономике нашей страны. Благодаря экономическим и инвестиционным возможностям в последние годы увеличивается количество новых предприятий.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Uzbekistan hydrogen peroxide» в городе Навои.
Пероксид водорода широко используется предприятиями. В целом годовая потребность в этом химическом соединении в отраслях промышленности нашей страны составляет в среднем более 15 тысяч тонн. Именно этот востребованный продукт производится на совместном предприятии «Uzbekistan hydrogen peroxide» начавшем свою деятельность в текущем году.
В рамках проекта стоимостью около 30 миллионов долларов был построен завод и установлено современное оборудование из Китая, Индии, Турции, Германии, Италии и Швеции. Работой обеспечены около 80 человек. Предприятие способно производить 30 тысяч тонн перекиси водорода в год.
Это соединение используется в химической, металлургической, электротехнической, фармацевтической, текстильной, пищевой, сельскохозяйственной и других отраслях. В частности, активно используется в производстве бумаги, бытовых и химических средств, добыче урана и кобальта. Применяется в качестве очистителя упаковок, отбеливателя искусственных и синтетических волокон.
Главное, высокая экономическая эффективность. Здесь природный газ будет глубоко перерабатываться и превращаться в рыночный продукт. Например, 60-процентный раствор пероксида водорода создает в медицине в три раза, в бытовой химии - в два раза больше добавленной стоимости.
В лаборатории предприятия также установлено самое современное оборудование. В нем каждый час проводится анализ, что имеет важное значение для постоянного контроля качества продукции.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом на предприятии, побеседовал со специалистами.
– Цель каждого проекта — высокий доход и создание добавленной стоимости. В этом контексте данное предприятие имеет особую значимость. Теперь для обеспечения стабильности производства и повышения доверия покупателей необходимо гарантировать надежные поставки сырья. В рамках программы локализации можно предусмотреть льготное кредитование, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны поручения по увеличению количества таких проектов на примере данного предприятия, поддержке предпринимателей.
Пероксид водорода до сих пор ввозился в Узбекистан из-за рубежа с большими затратами. Теперь отечественная продукция полностью покроет внутренний спрос и даже заместит импорт. Вместе с тем предприятию нет аналогов в регионе.
Половина объема произведенной продукции поставляется на внутренний рынок, а остальная часть - в страны СНГ и Европы. За короткое время был осуществлен экспорт почти на 1,5 миллиона долларов. Годовой экспортный потенциал предприятия составляет 10 миллионов долларов.
Для хранения и доставки этих жидких химических продуктов здесь же налажено производство пластиковых литых контейнеров. Для обеспечения предприятия альтернативной энергией установлены солнечные панели мощностью 27 киловатт.
Примечательно, что ранее в химической отрасли нашей страны не было частного сектора. Это предприятие является одним из субъектов предпринимательства, вошедших в сферу в последние годы.
Здесь же представлена информация о проектах, направленных на дальнейшее расширение деятельности предприятия.
В частности, совместно с турецкой компанией "Orbak Metal Industry" планируется увеличить мощности по производству пероксида водорода до 45 тысяч тонн, а также организовать проект пищевой промышленности на прилегающей территории.