Ўзбекистонда адолат ва қонун устуворлиги тамойиллари мамлакат тараққиёти учун зарур шарт-шароитлар даражасига кўтарилди
Мамлакатимиз мустақилликка эришган дастлабки йилларда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ этиш долзарб вазифага айланди. Бу борада 1992 йил 8 декабрда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг қабул қилингани тизимдаги ислоҳотларнинг мустаҳкам ҳуқуқий асоси бўлди. Шунга кўра, 1994 йил 22 сентябрда Ўзбекистон Республикасининг биринчи Жиноят кодекси қабул қилинди ва бир йилдан сўнг 1 апрелдан ҳаётга жорий этилди.
Собиқ Иттифоқ даврида қабул қилинган жиноят қонунидан фарқли равишда, янги кодексда инсон шаъни ва ҳуқуқлари устувор мезон сифатида белгиланди. Энг муҳими, ушбу кодекс шахсни жиноий тажовузлардан самарали муҳофаза қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда жамият ва давлат манфаатларини ҳимоя қилиш, қонунийлик ва ҳуқуқий тартиботни таъминлаш учун пойдевор яратди.
Ўтган йиллар мобайнида халқаро стандартлар ва миллий тажрибамиз асосида жиноят қонунчилиги нормалари босқичма-босқич такомиллаштирилди.
Биринчидан, 2001йил 29августдаги “Жиноий жазоларнинг либераллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодекслари ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун билан амалдаги Жиноят кодексининг 105 та моддасига жиноий жазоларнинг либераллаштирилиши юзасидан ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Хусусан, кодексда белгиланган жиноятлар таснифи тубдан ўзгарди. Оғир ва ўта оғир тоифадаги жиноятларнинг 75 фоизга яқини ижтимоий хавфи катта бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жиноятлар тоифасига ўтказилди. Жиноий жазо тизимидан “мол-мулкни мусодара қилиш” жазоси чиқарилиб, инсоннинг ажралмас конституциявий ҳуқуқларидан бири мулкий ҳуқуқининг дахлсизлиги кафолатланди.
Қонунчиликда ярашув институти жорий этилиб, давлат органларининг аралашувисиз жиноят натижасида етказилган зарарларнинг қопланиши ва жабрланувчи ҳуқуқларининг қайта тикланиши оқибатида жабрланувчи ва жиноятни содир этган шахсларнинг ўзаро келишуви асосида шахснинг жиноий жавобгарликдан озод қилиниши доираси кенгайтирилди. Шунингдек, жазони ўташ муддатидан илгари шартли озод қилиш ва жазони енгилроғи билан алмаштириш учун белгиланган муддатлар қисқартирилди.
Иккинчидан, 2007йил 11июлда “Ўлим жазоси бекор қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонуннинг қабул қилиниши мамлакатимизда жиноий жазолар тизимини либераллаштириш борасида муҳим қадам бўлди.
Учинчидан, 2008йил 10 апрелдаги “Жарима тариқасидаги жиноий жазони ижро этиш тартибини такомиллаштириш масалалари бўйича Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун билан жиноят содир этган шахсга жамиятдан ажратиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни қўллаш амалиёти йўлга қўйилди.
Тўртинчидан, 2012 йил 29 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунга асосан Жиноят кодексидан ўрин олган янгиликлар мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳаси ва жиноий жазо тизимини либераллаштириш борасидаги кенг кўламли ишларнинг изчил давоми бўлди. Ушбу қонундаги ўзгартишлар, энг аввало, иқтисодиёт соҳасидаги жиноятлар учун жавобгарликни либераллаштиришда ўз ифодасини топди.
Жазони енгиллаштирувчи ҳолатларни такомиллаштиришда ривожланган давлатлар тажрибасини ўрганиш, ушбу институтни ривожлантиришнинг янгича методологик асосларини яратиш муҳим аҳамиятга эга. Аксарият хорижий давлатларнинг жиноят қонунчилигида жиноят содир этган шахсга нисбатан жазони енгиллаштирувчи ҳолатларни ҳисобга олган ҳолда жазо тайинлашда инсонпарварлик тамойилларига амал қилишга устувор аҳамият берилган.
Хусусан, Беларусь Республикаси Жиноят кодексида жазони енгиллаштирувчи 11 та ҳолат назарда тутилган. Беларусь Республикасида кекса ёшдаги шахснинг жиноят содир этиши жазони енгиллаштирувчи ҳолатлардан бири ҳисобланади. Ушбу тартиб Эстония Республикаси Жиноят кодексида ҳам белгиланган.
Россия Федератив Республикаси, Озарбайжон Республикаси ва бошқа давлатлар қонунчилигида жиноят содир этилганидан кейин айбдорнинг жабрланувчига дарҳол тиббий ва бошқа ёрдам кўрсатиши жазони енгиллаштирувчи ҳолат деб белгиланган. Шунингдек, Россия, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Тожикистон, Арманистон давлатларида жиноят содир этган шахснинг қарамоғида вояга етмаган ёш болалар борлиги жазони енгиллаштирувчи ҳолатлардан бири ҳисобланади.
Эътироф этиш лозимки, сўнгги саккиз йилда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимиз ҳаётининг барча жабҳаларида “Инсон қадри учун” деган эзгу тамойил асосида изчил ислоҳотлар амалга оширилди.
Айнан давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан тараққиётимизнинг янги даврини белгилаб берувчи “2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”, “2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси” ҳамда “Ўзбекистон–2030” стратегияси қабул қилинди.
Суд-ҳуқуқ тизимининг ҳуқуқий пойдеворларидан бири бўлган жиноят қонунчилигини либераллаштириш, алоҳида жиноий қилмишларни декриминаллаштириш, жиноят, жиноят-процессуал ва жиноят ижроия қонунчилигини такомиллаштириш сиёсатини изчил давом эттириш, жиноий жазолар ва уларни ижро этиш тизимига инсонпарварлик тамойилини кенг жорий этиш устувор вазифалар этиб белгиланди.
Шундан келиб чиқиб, амалдаги жиноят қонунчилигини янада либераллаштирилиши борасида қуйидаги амалий мазмундаги ишлар амалга оширилди:
Ўзбекистонда жиноий жазолар тизимига “мажбурий жамоат ишлари” киритилди. Мажбурий жамоат ишларининг киритилиши муносабати билан жазо тизимидан қамоқ чиқариб ташланди;
жиноят қонунчилигида қилмишнинг жиноийлигини истисно қилувчи ҳолатлар тоифасига “Жиноят кодекси билан қўриқланадиган ҳуқуқ ва манфаатларга зарар етказилиши, агар бундай мажбурлаш ёхуд қўрқитиш оқибатида шахс ўз ҳаракатларини (ҳаракатсизлигини) бошқара олмаган бўлса, жиноят ҳисобланмайди” деган қоидани назарда тутувчи
411-модда киритилди;
Жиноят кодексидан 244-модда чиқарилиб, илгари жиноий юрисдикцияда бўлган “Ўзбекистон Республикасида бўлиш қоидаларини бузиш” учун жавобгарлик Маъмурий юрисдикцияга ўтказилди;
Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 7 декабрдаги “Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни билан 13 ёшдан жиноий жавобгарликка тортишни назарда тутувчи норма чиқариб ташланди.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг қабул қилингани мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, фуқароларимизнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли кафолатлашда муҳим аҳамият касб этди.
Асосий қонунимизда “Ўлим жазосини бекор қилиш” каби конституциявий қоиданинг мустаҳкамлангани Жиноят, жиноят-процессуал ва Жиноят-ижроия кодексларига умуман ўлим жазосини қўллаш билан боғлиқ масалани татбиқ этишга қатъиян йўл қўйилмаслигидан далолат беради.
Шунингдек, соҳадаги кенг қамровли ислоҳотлар натижасида эришилган ижобий кўрсаткичларни келтириб ўтсак: 2023 йилда 1244 нафар шахс оқланиб, реабилитация қилинди; 7362 нафар шахс озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланиши муносабати билан суд залида қамоқдан озод қилинди, 33612 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 12286 нафарига тайинланган жазоси енгили билан алмаштирилди ва 13522 нафар шахсга нисбатан дастлабки тергов органлари томонидан асоссиз равишда қўйилган моддалар айбловдан чиқариб ташланди ёки қайта малакаланди, 272 нафар шахсга (ёшлар, аёллар ва бошқалар) кафолат хатлари асосида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланди; ярашув институтининг самарали қўлланилиши натижасида 2023йилда 14698 нафар шахс жиноий жавобгарликдан озод этилди.
Мухтасар қилиб айтганда мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойилларини тараққиётнинг энг асосий ва зарур шартига айлантириш, хусусан, қонун устуворлиги ва конституциявий қонунийликни таъминлаш ҳамда инсон қадрини ушбу жараённинг бош мезони сифатида белгилаш, жиноят, жиноят-процессуал ва жиноят ижроия қонунчилигини такомиллаштириш сиёсатини изчил давом эттириш, жиноий жазолар ва уларни ижро этиш тизимига инсонпарварлик тамойилини кенг жорий этиш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг янги қиёфасини шакллантириш ва уларнинг фаолиятини халқ манфаатлари, инсон қадр-қиммати, ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилишга йўналтириш борасида изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Зеро, давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган “инсон – жамият – давлат” тамойилининг туб моҳиятида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва давлат манфаатлари, тинчлик ва хавфсизликни ишончли ҳимоя қилиш каби устувор вазифалар ўз аксини топган.

В Узбекистане принципы справедливости и верховенства закона возведены в ранг необходимых условий развития страны
В первые годы независимости нашей страны реформирование судебной системы стало одной из приоритетных задач. В этой связи принятие Конституции Республики Узбекистан 8 декабря 1992 года создало прочную правовую основу для ее реформирования. 22 сентября 1994 года был принят первый Уголовный кодекс Республики Узбекистан, который вступил в силу 1 апреля 1995 года.
В отличие от уголовного закона, принятого во времена бывшего Советского Союза, новый кодекс определяет права и достоинство человека в качестве главного критерия. Важно отметить, что этот кодекс заложил основу для эффективной защиты личности от преступных посягательств, охраны прав и свобод граждан, интересов общества и государства, а также обеспечения законности и правопорядка.
В последние годы нормы уголовного законодательства постепенно совершенствуются с учетом международных стандартов и национального опыта.
Во-первых, законом от 29 августа 2001 года «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан в связи с либерализацией уголовных наказаний» были внесены изменения и дополнения в 105 статей Уголовного кодекса, направленные на либерализацию уголовных наказаний.
В частности, кординально изменилась классификация преступлений, предусмотренная в кодексе.Около 75 процентов тяжких и особо тяжких преступлений были переведены в категорию преступлений не представляющих большой общественной опасности и менее тяжких.Исключение из системы уголовных наказаний конфискации имущества стало гарантией обеспечения неприкосновенности права собственности — одного из неотъемлемых конституционных прав человека.
Введение в законодательство института примирения способствовало расширению возможностей освобождения лица от уголовной ответственности на основе взаимного согласия потерпевшего и преступника, без вмешательства государственных органов, с учетом возмещения ущерба и восстановления прав потерпевшего. Также были сокращены сроки условно-досрочного освобождения и смягчения наказания.
Во-вторых, принятие 11 июля 2007 года закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательства Республики Узбекистан в связи с отменой смертной казни» стало важным шагом на пути либерализации системы уголовного наказания в нашей стране.
В-третьих, Законом от 10 апреля 2008 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан по вопросам совершенствования порядка исполнения уголовного наказания в виде штрафа» установлена ​​практика применения наказаний, не связанных с социальной изоляцией лиц, совершивших преступление.
В-четвертых, согласно закону от 29 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», внесенные в Уголовный кодекс изменения стали последовательным продолжением широкомасштабной работы по либерализации судебно-правовой отрасли и системы уголовных наказаний. Изменения в этом законе прежде всего отразились на либерализации ответственности за преступления в экономической сфере.
Важное значение имеют изучение опыта развитых стран по совершенствованию обстоятельств смягчающих наказание, а также создание новых методологических основ развития этого института. В уголовном законодательстве большинства зарубежных стран приоритет отдается соблюдению принципов гуманизма при назначении наказания с учетом смягчающих обстоятельств в отношении лиц, совершивших преступление.
В частности, Уголовным кодексом Республики Беларусь предусмотрены 11 смягчающих обстоятельств.В Республике Беларусь одним из смягчающих обстоятельств являетсясовершение преступления пожилым человеком. Такой же порядок определен и в Уголовном кодексе Эстонской Республики.
В законодательстве Российской Федеративной Республики, Республики Азербайджан и других стран немедленная медицинская и иная помощь, оказанная виновным лицом потерпевшему после совершения преступления определяется как смягчающее обстоятельство.Также в России, Азербайджане, Белоруссии, Казахстане, Таджикистане, Армении одним из смягчающих обстоятельств признается наличие несовершеннолетних детей на иждевении лица, совершившего преступление.
Следует признать, что за последние восемь лет под руководством Президента Шавката Мирзиёева во всех сферах жизни нашей страны были реализованы последовательные реформы, основанные на благородном принципе «За достоинство человека».
Именно по инициативе главы нашего государства были приняты «Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы», «Стратегия развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы» и «Узбекистан-2030», определяющие новую эпоху нашего развития.
Либерализация уголовного законодательства, являющегося одной из правовых основ судебной системы, декриминализация отдельных преступных деяний, последовательное продолжение политики совершенствования уголовного, уголовно-процессуального и уголовно-исполнительного законодательства, широкое внедрение принципа гуманизма в систему уголовных наказаний и их исполнения определены в качестве приоритетных задач.
На основании этого были проведены следующие практические мероприятия по дальнейшей либерализации действующего уголовного законодательства:
В Узбекистане в систему уголовного наказания введены «обязательные общественные работы». В связи с введением обязательных общественных работ из системы наказаний исключен арест;
в категорию обстоятельств, исключающих преступность деяния добавлена ​​статья 411, согласно которой, «Не является преступлением причинение вреда правам и охраняемым настоящим Кодексом интересам, нанесенного в результате физического или психического принуждения либо угрозы применения такого принуждения, если вследствие такого принуждения либо угрозы лицо не могло руководить своими действиями (бездействием);
Из Уголовного кодекса была исключена статья 244, а ответственность за 'нарушение правил пребывания в Республике Узбекистан', ранее подпадавшая под уголовную юрисдикцию, была передана в административную юрисдикцию;
Законом Республики Узбекистан от 7 декабря 2021 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы обеспечения гарантий прав ребенка» исключена норма, предусматривавшая уголовную ответственность с 13 лет.
Следует отметить, что принятие новой редакции Конституции Республики Узбекистан стало важным шагом к уважению человеческого достоинства в нашей стране, надежно гарантируя права, свободы и законные интересы граждан.
Закрепление в нашем Основном законе нормы об “отмене смертной казни” свидетельствует о недопустимости применения вопросов, связанных с смертной казнью, в Уголовном, Уголовно-процессуальном и Уголовно-исполнительном кодексах.
Также отметим положительные показатели, достигнутые в результате комплексных реформ в отрасли:В 2023 году оправданы и реабилитированы 1244 человека; 7362 человека были освобождены из-под стражи в зале суда после вынесения приговоров, не связанных с лишением свободы, 33 612 человек были освобождены условно-досрочно, 12 286 лицам смягчено наказание, а с 13 522 лицсняты необоснованно предъявленные органами предварительного следствияобвинения или были переквалифицированы статьи, 272 лицам (подростки, женщины и др.) назначены наказания не связанные с лишением свободы на основании гарантийных писем; В результате эффективного использования института примирения в 2023 году от уголовной ответственности были освобождены 14 698 человек.
Одним словом, последовательно проводятся реформы, направленные на превращение принципов справедливости и верховенства закона в основные и необходимые условия развития нашей страны, в частности, обеспечения верховенства закона и конституционной легитимности, а также признание достоинства человека в качестве главного критерия данного процесса, последовательное продолжение политики совершенствования уголовного, уголовно-процессуального и уголовно-исполнительного законодательства, широкое внедрение принципа гуманизма в систему уголовных наказаний и их исполнения, формирование нового имиджа правоохранительных органов и направление их деятельности на эффективную защиту интересов народа, человеческого достоинства, прав и свобод.
Поскольку такие приоритетные задачи, как надежная защита прав и свобод человека, интересов общества и государства, мира и безопасности, отражены в сути принципа «человек – общество – государство», выдвинутого главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым.