Qozon shahriga tashrifning birinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BRIKS sammiti doirasida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish bo‘yicha dolzarb masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi.
Ikki davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy va gumanitar sohalardagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
Prezidentlar faol muloqotlar va samarali almashinuvlarni davom ettirish zarurligini qayd etdilar.
Geologiya va mineral resurslarni qazib chiqarish, elektrotexnika, mashinasozlik, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

В рамках первого дня программы пребывания в городе Казани Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на полях саммита БРИКС провел встречу с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Были предметно рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Лидеры двух государств подчеркнули важность наращивания многопланового сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурной и гуманитарной сферах.
Президенты выступили за продолжение интенсивных контактов и плодотворных обменов.
Особое внимание уделено вопросам продвижения проектов кооперации в области геологии и добычи минеральных ресурсов, электротехники, машиностроения, здравоохранения, образования и других отраслях.