“Ipak yo‘lida turizm” Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi TXTY-2024
​2024-yilning 21-23-noyabr kunlari Toshkent shahrida “Ipak yo‘lida turizm” TXTY-2024 29-Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi bo‘lib o‘tadi. Yarmarka tashkilotchilari – O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Turizm qo‘mitasi, “Milliy PR-markazi” DUK, “Team & Co Group” kompaniyasi. An’anaga ko‘ra, tadbirning bosh hamkori “Uzbekistan Airways ” milliy aviatashuvchisi bo‘lib, ko‘rgazmani yuqori saviyada tashkil etishda har tomonlama ko‘mak va yordam ko‘rsatmoqda. Bu yil Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi ilk bor “CAEx” (Central Asian Expo Uzbekistan) xalqaro koʻrgazmalar markazida boʻlib oʻtadi.
Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi turizm mahsulotlarini targ‘ib qiluvchi, hamkorlik uchun ishbilarmonlik aloqalari va aloqalarini o‘rnatuvchi eng yirik axborot tadbiridir. So‘nggi o‘ttiz yillikda TXTY turizm sohasidagi eng qiziqarli tadbirlardan biri sifatida o‘zini namoyon qila oldi va har yili Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO)ning rasmiy ko‘magida o‘tkaziladigan Markaziy Osiyodagi eng yirik tadbir hisoblanadi.
2023-yilda TXTY 1500 dan ortiq mahalliy va xorijiy ishtirokchilarni, “Hosted Buyers” dasturi boʻyicha 15 ta xorijiy va 50 dan ortiq mahalliy va xalqaro sayyohlik kompaniyalarini, shuningdek, 30 ta davlatdan 13 000 dan ortiq tashrif buyuruvchilarni qabul qildi. Bundan tashqari, o‘tgan yilgi yarmarkada turizm sohasi vakillari o‘rtasida 8 mingdan ortiq shartnoma imzolangani, 20 mingdan ortiq muzokaralar o‘tkazilgani bilan tarixda qoldi. Bular TXTYning turizmni rivojlantirish katalizatori sifatidagi ahamiyatidan dalolat beruvchi ta’sirli raqamlardir.
Bu yilgi yarmarka ham butun dunyodan turizm biznesi mutaxassislarini birlashtiradi va ko‘p jihatdan ushbu sohaning barcha vakillari - yetakchi turizm va transport kompaniyalari, yirik mehmonxona tarmoqlari, diplomatik korpuslar, mamlakatdagi ta’lim muassasalari xodimlari, turizm sohasi, shuningdek, MICE turizmi vakillari uchun foydali bo‘ladi.
TXTY-2024 ko‘rgazmasining o‘ziga xos jihati Rossiya Federatsiyasining Oltoy Respublikasi va Vladimir viloyati kabi mintaqalaridan yangi eksponentlar, shuningdek, Gruziya, Chexiya va Germaniya Federativ Respublikasidan yangi kompaniyalarning ishtirok etishidadir. Ushbu kompaniyalar yangi yo‘nalishlardagi eksponentlar, jumladan kruiz sayohatlari bilan birgalikda ko‘rgazmadagi xalqaro ishtirokni sezilarli darajada kengaytiradi va ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish hamda hamkorlik kelishuvlarini imzolash uchun  noyob imkoniyatlar yaratadi.
Shuningdek, bu yil Xitoy Xalq Respublikasi Madaniyat va turizm vazirligining TXTY-2024 doirasida ilk bor Xitoy milliy pavilyoni ostida ishtirok etishi ham alohida e’tiborga loyiqdir. Ularning TXTY-2024 ko‘rgazmasida ishtirok etishi turizm va madaniyat sohasidagi xalqaro hamkorlikning ahamiyati ortib borayotganini ta’kidlaydi, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi madaniy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
“Ipak yo‘lida turizm” Toshkent xalqaro turizm yarmarkasida ishtirok etish turizm sohasi mutaxassislari va sayohat ishqibozlari uchun ko‘plab afzalliklarni beradi:
• Tadbirkorlik bitimlarini amalga oshirish;
• Yangi hamkorlarni izlash;
• Soha rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash;
• Turizm mahsulotlarini ommalashtirish;
• Yangi tendensiyalar bilan tanishish;
• Marketing tadqiqotlarini o‘tkazish.
Shu bilan birga, so‘nggi paytlarda O‘zbekistonda turizm sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar yirik kompaniyalar va vakolatxonalarning O‘zbekistonga jalb etilishiga, kiruvchi va chiquvchi yo‘lovchilar va chiqish turizmining ko‘payishiga, shuningdek, turistik xizmatlarning barcha turlari uchun talabning ortishiga xizmat qilmoqda.
O‘ta keng ko‘lamdagi xalqaro turizm tadbiri ishtirokchisi boʻlish imkoniyatini va oʻz sayyohlik biznesingizni ochish, shuningdek, jahon turizm sanoati mutaxassislari bilan xalqaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkoniyatini qoʻldan boy bermang.
www.titf.uz saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish orqali har kim TXTY-2024 tashrif buyuruvchisi bo‘lishi va tadbirga tashrif buyurish qoidalari bilan tanishishi mumkin.

С 21 по 23 ноября 2024 года в Ташкенте состоится 29-я Ташкентская международная туристическая ярмарка «Туризм на Шёлковом пути» ТМТЯ-2024. Организаторами ярмарки выступают Министерство Экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Комитет по туризму, Государственное унитарное предприятие «Национальный PR-центр», компания «Team & Co Group». Традиционно генеральным партнером мероприятия является национальный авиаперевозчик Uzbekistan Airways, который оказывает всестороннюю поддержку и содействие в организации выставки на самом высоком уровне. В этом году Ташкентская международная туристическая ярмарка пройдет впервые в международном выставочном центре «CAEx» (Central Asian Expo Uzbekistan).
Ташкентская Международная Туристическая Ярмарка — это крупнейшее информационное событие, способствующее продвижению туристических продуктов и установлению деловых контактов и связи для сотрудничества. За последние три десятилетия ТМТЯ зарекомендовала себя как одно из самых ярких событий в области туризма и является крупнейшим мероприятием в Центральной Азии, которое проводится ежегодно при официальной поддержке Всемирной Туристской Организации (UNWTO).
В 2023 году ТМТЯ приняла свыше 1500 участников как локальных, так и международных организаций, 15 зарубежных и более 50 местных туркомпаний по программе “Hosted buyers”, а также более 13 000 посетителей из 30 стран мира. Кроме того, прошлогодняя ярмарка ознаменовалась подписанием более 8 тысяч соглашений и проведением свыше 20 тысяч переговоров между представителями туристической индустрии. Впечатляющие цифры, говорящие о значимости ТМТЯ как катализатора развития туризма.
В этом году ярмарке предстоит объединить экспертов туристического бизнеса со всего мира и, во многом она будет полезна всем представителям этой сферы: сотрудникам ведущих туристических и транспортных компаний, крупнейших гостиничных сетей, дипломатических корпусов, учебных заведений в области туризма, также представителей MICE туризма.
Особенностью ТМТЯ-2024 станет участие новых экспонентов из регионов Российской Федерации, таких как Республика Алтай и Владимирская область, а также новых компаний из Грузии, Чехии и Федеративной Республики Германии. Эти компании, наряду с экспонентами, работающими в новых направлениях, включая круизные путешествия, существенно расширят международное присутствие на выставке и создадут уникальные возможности для установления деловых связей и заключения партнерских соглашений.
Также особое внимание в этом году заслуживает участие Министерства культуры и туризма Китайской Народной Республики, которое в рамках ТМТЯ-2024 впервые будет представлено под Национальным павильоном Китая. Их присутствие на ТМТЯ-2024 подчеркивает возросшую значимость международного сотрудничества в сфере туризма и культуры, а также открывает новые возможности для укрепления культурных и экономических связей между Узбекистаном и Китаем.
Проведение бизнес-сделок;
Поиск новых партнеров;
Поддержка отраслевого развития;
Популяризация туристических продуктов;
Ознакомление с новыми тенденциями;
Проведение маркетинговых исследований.
Вместе с тем, реформы, проводимые в сфере туризма в Узбекистане за последнее время, способствовали привлечению в Узбекистан крупнейших компаний и представительств, увеличению входящего и исходящего пассажиропотока и выездного туризма, а также росту спроса на все виды туристических услуг.
Не упустите возможность стать участником крупнейшего туристического события международного масштаба, и возможность открыть свой туристический бизнес, а также наладить международное сотрудничество с профессионалами мировой туриндустрии.
Стать посетителем ТМТЯ-2024 и ознакомиться с правилами посещения мероприятия может каждый, пройдя онлайн-регистрацию на сайте www.titf.uz.