Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 21-oktabr kuni “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasidagi ishlar natijadorligi va kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda har yili 200 million tup daraxt va buta ekib, yashillik miqyosini 2030-yilgacha 30 foizga yetkazish maqsadi belgilangan. So‘nggi yillarda bu ko‘rsatkich 12 foizga yetdi.
Bu yil bahorda 138 million dona ko‘chat ekildi. Yil boshidan buyon 10 ming gektardan ziyod “yashil belbog‘”, vazirlik va hokimliklar 257 ta bog‘ barpo qildi. Orolbo‘yida yashil qoplama 2 million gektardan oshdi.
Joriy yildan boshlab, yo‘l, daryo va kanallarga tutash 2 ming gektar yer 10 ming aholi va tadbirkorlarga ekish uchun ijaraga berildi. “Mening bog‘im” loyihasi doirasida budjetdan 49 milliard so‘m ajratilib, mahallalarda 215 ta yangi bog‘ yaratilayapti.
Bu sa’y-harakatlar Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi, Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi ijro organi ham e’tirof etmoqda.
Lekin ayrim joylarda shunday xayrli ishda sustkashlikka yo‘l qo‘yilgani afsuslanarli. Ba’zi tumanlarda sug‘orish tizimi yo‘q yerga ko‘chat o‘tqazilgan yoki kesilgan daraxtlar o‘rniga ekilmagan.
Yig‘ilishda hozirgi mavsum va kelgusi yilga mo‘ljallangan vazifalar belgilab olindi.
Avvalo, yurtimizning iqlimga mos ko‘chatlarni ko‘paytirish lozimligi ta’kidlandi. Xususan, Fanlar akademiyasi, ekologiya, qishloq, suv va o‘rmon xo‘jaligi, karantin tizimidagi ilmiy-tadqiqot tashkilotlari, oliy o‘quv yurtlari, in-vitro laboratoriyalari bilan samarali ishlansa, urug‘ va ko‘chat yetishtirishdan 2-3 barobar ko‘p daromad topsa bo‘ladi. Ilm ham rivojlanadi.
Nukus, Arnasoy, Qorako‘l va Muborak tumanlarida keyingi yil suvsizlik va sho‘rga chidamli galofit o‘simligidan iborat 4 ta bog‘ barpo qilinadi. Shuningdek, Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Jizzax, Navoiy, Qashqadaryo, Surxondaryo, Xorazmning 250 ming gektar cho‘lida suv talab etmaydigan saksovul, qandim, cherkez urug‘lari dron bilan ekiladi.
Bahor mavsumidan o‘rmon xo‘jaliklaridan sog‘lom onalik plantatsiyasini tanlash orqali yiliga 1,5 ming tonna urug‘ tayyorlanadi. Janubiy Koreya tajribasi bo‘yicha suvsizlikka chidamli, iqlim sharoitiga mos yopiq ildizli konteyner va in-vitro usulida 2 million ko‘chat olish yo‘lga qo‘yiladi. Mahmud Mirzayev nomidagi institutning Samarqand, Xorazm, Toshkent va Farg‘ona vodiysidagi yerlarida yiliga 10 million dona mevali nihollar yetishtiriladi.
Ko‘chat ekish ishlarini ham uyushqoqlik bilan tashkil etish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi.
Bunda katta kuch mahallalarda. Yashillik, obodlik ham, avvalo, odamlarning o‘ziga kerak. Shu bois “mahalla yettiligi” vakillari o‘ziga biriktirilgan ko‘chalarda 100 tupdan jami 6 million dona manzarali daraxt o‘stiradi. Shuningdek, boshqa ko‘chalar, bo‘sh maydonlar va ko‘p qavatli uylar atrofida 3 million tup ko‘chat ekiladi. Umuman, mahallalarda 20 million dona manzarali va mevali daraxt eksa bo‘ladi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligiga barcha mahallalarda yarmarka tashkil qilib, 30 millionta ko‘chat yetkazib berish vazifasi qo‘yildi. 20 mingdan ziyod ta’lim maskanlari va shifoxonalar hududida 2,5 millionta, yoshlarga bo‘lib berilgan 60 ming gektar yerda 1,5 millionta daraxt ekish mumkinligi aytildi.
Hokimliklar va vazirliklar tomonidan kuzda 40 million tup ko‘chat ekilishi rejalashtirilgan.
Xususan, 13 ta xalqaro avtomobil yo‘li bo‘yida 9 million tup ko‘chat ektiradi. Yana 2 ming kilometr yo‘llar yoqasi shu maqsadda 10 ming fuqaro va tadbirkorlarga bo‘lib beriladi. Toshkent-Samarqand va Samarqand-Qarshi temir yo‘li bo‘ylariga ham ko‘chat o‘tqaziladi. Dala chetlarida 21 million tup terak, tut va uzum yetishtiriladi.
Mudofaa vazirligi 200 ming tup, ichki ishlar, milliy gvardiya va favqulodda vaziyatlar tizimlarining har biri 100 ming tupdan ko‘chat ekishga mas’ul bo‘ladi. Chiqindi poligonlari atrofida “yashil belbog‘” barpo etiladi.
Qayd etilganidek, keyingi yilda “Yashil makon” loyihasi uchun 100 milliard so‘m ajratiladi. Endilikda daraxtlarni 3 yil parvarishlash, kasallikdan saqlash, sug‘orish xarajatlari ham investitsiya dasturiga kiritiladi.
Sug‘orish bo‘yicha ikki xil tajriba amalga oshiriladi. Xususan, 27 ta tumanda bittadan quduq qazishga ruxsat beriladi. Bahorda 14 ta tumanning tog‘ va adir qiyaliklarida qavat-qavat qilib, 500 gektar daraxt ekiladi.
Viloyatlarda “Mening bog‘im” loyihasi bo‘yicha yashil hududlar va jamoat parklari barpo etish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Bu maydonlar ekish mavsumigacha “Ochiq budjet” portaliga qo‘yilib, daraxt turlari bo‘yicha tavsiya va ularning narxi ko‘rsatiladi. Bunda parvarishlashda mas’uliyatsizlik qilgan shaxslarni mobil ilova orqali ogohlantirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
So‘nggi vaqtlarda yurtimizda chang bo‘ronlari tez-tez sodir bo‘layotgani qayd etildi. Bunga global iqlim o‘zgarishi bilan birga daraxtlarning noqonuniy kesilishi, suv kamayishi, chorva tartibsiz boqilishi ham sabab bo‘lmoqda. Cho‘llardagi o‘simliklar turlari ham keskin kamaygan.
Davlatimiz rahbari aholi ko‘payib borayotgan hozirgi sharoitda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha eng katta zaxira yaylovlar ekanini ta’kidladi.
Shu bois 16 million gektar yaylov yerlarini boshqarish Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasiga o‘tkazilishi belgilandi. Qo‘mitaga cho‘llarni degradatsiyadan chiqarish bo‘yicha uch yillik dastur tayyorlash topshirildi. Kelgusi yilda bu maqsadlar uchun dastlab 50 million dollar grant mablag‘lari jalb qilinadi.
Sohaga taalluqli yana bir muammo – cho‘l o‘simliklari qoplamasi yo‘qolib ketayotganidir. Shu sababli mutasaddilarga Buxoro va Navoiy viloyatlarining cho‘l va yarim cho‘l hududlarida yashil maydonlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
“O‘zbekkosmos” agentligi bilan birgalikda cho‘llarda ekologik holatni monitoring qilish platformasi yaratiladi. O‘rmon xo‘jaligi agentligining bu yo‘nalishdagi mas’uliyati oshiriladi. Endilikda u cho‘llanishga qarshi kurashish bilan ham shug‘ullanadi, hokimliklar qoshidagi “Yo‘l ko‘kalam” tashkilotlari agentlik tizimiga o‘tadi.
Agentlikka Fanlar akademiyasi bilan birgalikda 20 gektarda tajriba-sinov maydonchasi qilib, degradatsiyaga uchragan yaylovlarni qayta tiklaydigan o‘simliklarni yetishtirish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz jamiyatda sog‘lom turmush tarzini keng ommalashtirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tdi. Aholini jismoniy sog‘lomlashtirish, sport, yurish va to‘g‘ri ovqatlanish bo‘yicha yangi-yangi yondashuvlarni joriy qilish muhimligi qayd etildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 21 октября состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению результативности работы в рамках общенационального проекта "Яшил макон" и приоритетных задач на перспективу.
В нашей стране поставлена цель ежегодно высаживать 200 миллионов деревьев и кустарников, чтобы довести уровень озеленения до 30 процентов к 2030 году. В последние годы этот показатель достиг 12 процентов.
Весной этого года высажено 138 миллионов саженцев. С начала года создано более 10 тысяч гектаров зеленых поясов, министерства и хокимияты разбили 257 садов. В Приаралье площадь зеленого покрова превысила 2 миллиона гектаров.
Начиная с этого года 2 тысячи гектаров земель, прилегающих к дорогам, рекам и каналам, переданы в аренду 10 тысячам жителей и предпринимателей для озеленения. В рамках проекта "Менинг боғим" из бюджета выделено 49 миллиардов сумов, в махаллях создается 215 новых парков.
Эти усилия также признаются Международным союзом охраны природы и исполнительным органом Конвенции по борьбе с опустыниванием.
Однако, к сожалению, в некоторых местах допускается медлительность в таком благородном деле. В некоторых районах саженцы высаживаются на землях без оросительной системы или не производится посадка деревьев взамен вырубленных.
На совещании определены задачи на текущий сезон и следующий год.
Прежде всего, отмечена необходимость увеличения количества саженцев, приспособленных к климату нашей страны. В частности, при эффективном сотрудничестве с Академией наук, экологическими службами, организациями сельского, водного и лесного хозяйства, научно-исследовательскими учреждениями системы карантина, высшими учебными заведениями, лабораториями in vitro можно получить в 2-3 раза больше дохода от выращивания семян и саженцев. Это также будет способствовать развитию науки.
В Нукусском, Арнасайском, Каракульском и Мубарекском районах в следующем году будут созданы 4 сада с засухоустойчивыми и солеустойчивыми галофитами. Также на 250 тысячах гектаров пустынь Каракалпакстана, Бухарской, Джизакской, Навоийской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей с помощью дронов будут высеяны не требующие воды семена саксаула, кандыма и черкеза.
Весной путем отбора здоровых материнских плантаций в лесных хозяйствах будет заготавливаться 1,5 тысячи тонн семян в год. На основе опыта Южной Кореи будет налажено получение 2 миллионов саженцев засухоустойчивых, приспособленных к климатическим условиям растений методом закрытой корневой системы и in vitro. На землях института имени Махмуда Мирзаева в Самаркандской, Хорезмской, Ташкентской областях и Ферганской долине будет выращиваться 10 миллионов саженцев фруктовых деревьев в год.
Указаны возможности организованного проведения работ по посадке саженцев.
Большая сила в этом деле - махалли. Озеленение и благоустройство нужны прежде всего самим людям. Поэтому представители "махаллинской семерки" будут выращивать на закрепленных за ними улицах по 100 штук, в общей сложности 6 миллионов декоративных деревьев. Кроме того, на других улицах, пустующих площадях и вокруг многоэтажных домов будет высажено 3 миллиона саженцев. В целом в махаллях можно посадить 20 миллионов декоративных и фруктовых деревьев.
Агентству лесного хозяйства поручено организовать ярмарки во всех махаллях и поставить 30 миллионов саженцев. Отмечено, что на территории более 20 тысяч образовательных учреждений и больниц можно посадить 2,5 миллиона деревьев, а на 60 тысячах гектаров земель, выделенных молодежи, - 1,5 миллиона деревьев.
Хокимиятами и министерствами планируется осенью посадить 40 миллионов саженцев.
В частности, вдоль 13 международных автомобильных дорог будет высажено 9 миллионов саженцев. Еще 2 тысячи километров придорожных участков будут распределены между 10 тысячами граждан и предпринимателей для этих целей. Саженцы будут также высажены вдоль железнодорожных линий Ташкент-Самарканд и Самарканд-Карши. На окраинах полей будет выращен 21 миллион деревьев тополя, шелковицы и винограда.
Министерство обороны будет отвечать за посадку 200 тысяч саженцев, а системы Министерства внутренних дел, Национальной гвардии и Министерства по чрезвычайным ситуациям - по 100 тысяч саженцев. Вокруг мусорных полигонов будет создан "зеленый пояс".
Как отмечалось, в следующем году на реализацию проекта "Яшил макон" будет выделено 100 миллиардов сумов. Теперь в инвестиционную программу также будут включены расходы на 3-летний уход за деревьями, защиту от болезней и полив.
Будут проведены два эксперимента по орошению. В частности, в 27 районах будет разрешено бурение по одной скважине. Весной на склонах гор и холмов 14 районов на площади 500 гектаров начнется посадка деревьев террасным методом.
Даны поручения по созданию в регионах зеленых зон и общественных парков в рамках проекта "Менинг боғим". Эти участки до посевного сезона будут размещены на портале Открытого бюджета, где будут указаны рекомендации по видам деревьев и их стоимость. При этом будет внедрена система предупреждения через мобильное приложение лиц, проявивших безответственность в уходе за насаждениями.
Отмечено, что в последнее время в нашей стране участились пыльные бури. Этому, наряду с глобальным изменением климата, способствуют незаконная вырубка деревьев, истощение водных ресурсов, бесконтрольный выпас скота. Также резко сократилось разнообразие видов растений в степи.
Глава государства подчеркнул, что в нынешних условиях роста населения пастбища являются крупнейшим резервом для обеспечения продовольственной безопасности.
В связи с этим было решено передать управление 16 миллионами гектаров пастбищных земель Комитету ветеринарии и развития животноводства. Комитету поручено подготовить трехлетнюю программу по выводу пустынь из деградации. В следующем году на эти цели будут привлечены грантовые средства в размере 50 миллионов долларов.
Еще одна проблема, связанная со сферой, — исчезновение растительного покрова степей. В связи с этим ответственным лицам поручено увеличить площадь зеленых насаждений в степных и полупустынных районах Бухарской и Навоийской областей.
Совместно с агентством "Узбеккосмос" будет создана платформа мониторинга экологической ситуации в пустынях. Будет повышена ответственность Агентства лесного хозяйства в этом направлении. Теперь оно будет заниматься также борьбой с опустыниванием, а организации "Йул кукалам" при хокимиятах перейдут в систему агентства.
Перед агентством поставлена задача создать совместно с Академией наук опытно-экспериментальную площадку на 20 гектарах и выращивать растения, восстанавливающие деградированные пастбища.
Президент также затронул вопросы широкой популяризации здорового образа жизни в обществе. Подчеркнута важность внедрения новых подходов к повышению физической активности населения, продвижения спорта, ходьбы и правильного питания.