Prezident Shavkat Mirziyoyev maishiy chiqindilarni qayta ishlash, ulardan elektr energiyasi va mahsulot ishlab chiqarish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Yurtimizda yiliga 14 million tonna chiqindilar hosil bo‘ladi. Lekin ularning atigi 4-5 foizi qayta ishlanadi. Chiqindi poligonlaridan 7 million tonnadan ziyod issiqxona gazlari atmosferaga chiqadi, 43 ming tonna zaharli filtratlar yer ostiga singadi.
Chiqindilarni qayta ishlash orqali ham uning tabiatga ta’sirini kamaytirish, ham foyda olish mumkin. Shu maqsadda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan xorijiy investorlar bilan hamkorlikda qator loyihalar ishlab chiqilgan. Qariyb 1 milliard 300 million dollarlik investitsiyalarni jalb etgan holda, 8 ta chiqindi yoqish zavodi qurish hamda Ohangaron poligonida chiqindi gazini qayta ishlash rejalashtirilgan.
Masalan, Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasining 350 million dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyasi hisobidan Andijon va Toshkent viloyatlarida 2 ta zavod barpo etiladi. Ularda kuniga 4 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga 630 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
Bu sohaga Xitoyning boshqa bir kompaniyasi – “Shanghai SUS Environment” ham qiziqish bildirgan. U 310 million dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiya kiritib, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida 2 ta zavod qurishni rejalashtirgan. Ularda kuniga 3 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga 480 million kilovatt soat elektr energiyasi olinadi.
Birlashgan Arab Amirliklarining “Tadweer Group” kompaniyasining 200 million dollar mablag‘i evaziga Buxoro va Navoiy viloyatlari uchun bitta zavod quriladi. Und kuniga 1 ming 500 tonna chiqindini qayta ishlash va yiliga 363 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvati yaratiladi.
Koreya Respublikasining “Sejin” kompaniyasi ishtirokidagi loyiha ham juda muhim. Unga ko‘ra, 55 million dollar evaziga Toshkent viloyati Ohangaron tumanidagi maishiy chiqindi poligonida hosil bo‘ladigan gazdan muqobil elektr energiyasi olish yo‘lga qo‘yiladi. Uning quvvati 16 megavatt bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Umuman, loyihalar natijasida qattiq maishiy chiqindilardan oqilona foydalanish ta’minlanadi. Yiliga 4,7 million tonnadan ortiq chiqindi yoqilib, 2 milliard 100 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. 97 million AQSH dollari qiymatidagi elektr energiyasi sotiladi. Shuningdek, bular orqali 152 million metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi hamda 2,4 million tonna issiqxona gazlari kamayadi. 1 ming 200 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Loyihalar 2025-2027-yillarda Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Sirdaryo, Farg‘ona, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari loyihalarning ijtimoiy ahamiyatiga alohida urg‘u berdi.
– Bular shunchaki zavod emas, hayot-mamotimizni hal qiladigan masalalardan biri. Yer-suvlarimizning yaroqliligi ham, aholi salomatligi ham, havo tozaligiyu energetika barqarorligiyam shu sohaga bog‘liq. Chiqindilar to‘g‘ri to‘planib, ko‘proq qayta ishlansa, ekologik muvozanat yaxshilanadi, tabiat toza bo‘ladi, jamiyat o‘zgaradi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois mutasaddilarga bu loyihalarni namunaviy qilib, hududlarda ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Hozir investorlar, ishlab chiqaruvchilar, birinchi navbatda, korxonasining energiya ta’minotini o‘ylaydi. Shuning uchun chiqindini qayta ishlash zavodlari yaqinida qurilish materiallari, organik o‘g‘itlar kabi yangi korxonalarni joylashtirish maqsadga muvofiqligi qayd etildi. Bu tadbirkor uchun ham, investor uchun ham manfaatli bo‘ladi.
Barcha hududlarda bunday loyihalarni ko‘paytirish va mutanosib rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Mamlakatimizda bu soha izchil takomillashtirib kelinmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 26-sentabrdagi farmoni bilan, Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tashkil etildi.
Agentlik chiqindilarni to‘plash, saralash, zararsizlantirish, qayta ishlash, yoqish, utilizatsiya qilish va ularni yo‘q qilishning zamonaviy usullarini joriy etish bilan shug‘ullanadi. Bu sohada sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish hisobiga ekologik vaziyat barqarorlashadi, sanitar holat yaxshilanadi, aholiga xavfli kasalliklar yuqishi kamayadi. Chiqindilar qayta ishlanib, muqobil energiya, xomashyo va organik o‘g‘it olinadi. Mavjud chiqindi poligonlari hududida ekosanoat zonalari tashkil etiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов по переработке бытовых отходов, производству электроэнергии и продукции из них.
В нашей стране ежегодно образуется 14 миллионов тонн отходов. Однако лишь 4–5 процентов из них перерабатывается. Выбрасывается в атмосферу и проникает в почву более 7 миллионов тонн парниковых газов и 43 тысячи тонн ядовитых фильтратов, образующихся на полигонах отходов.
Перерабатывая отходы, можно как уменьшить их воздействие на природу, так и получить прибыль. С этой целью Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с иностранными инвесторами разработан ряд проектов. Планируется построить 8 мусоросжигательных заводов и перерабатывать свалочный газ на Ахангаранском полигоне, инвестировав около 1 миллиарда 300 миллионов долларов.
Например, за счет прямых инвестиций китайской компании "CAMC Engineering" в размере 350 миллионов долларов в Андижанской и Ташкентской областях будут построены два завода. Они будут перерабатывать 4 тысячи тонн отходов в день и вырабатывать 630 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
Интерес к этой сфере проявила и другая китайская компания - "Shanghai SUS Environment". Она планирует вложить 310 миллионов долларов прямых инвестиций и построить два завода в Самаркандской и Кашкадарьинской областях. На них будут перерабатывать 3 тысячи тонн отходов в день и получать 480 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
За счет средств компании "Tadweer Group" Объединенных Арабских Эмиратов в размере 200 миллионов долларов будет построен один завод для Бухарской и Навоийской областей. Будут созданы мощности по переработке 1,5 тысячи тонн отходов в день и производству 363 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
Важен и проект с участием компании "Sejin" Республики Корея. Он предусматривает налаживание с привлечением 55 миллионов долларов выработки электроэнергии из газа, образующегося на полигоне бытовых отходов в Ахангаранском районе Ташкентской области. Ожидается, что мощность завода составит 16 мегаватт.
В целом, в результате реализации проектов будет обеспечено рациональное использование твердых бытовых отходов. Ежегодно будет сжигаться более 4,7 миллиона тонн отходов и вырабатываться 2 миллиарда 100 миллионов киловатт-часов электроэнергии на сумму 97 миллионов долларов США. Это также позволит сэкономить 152 миллиона кубометров природного газа и сократить выбросы парниковых газов на 2,4 миллиона тонн. Будет создано 1,2 тысячи новых рабочих мест.
Проекты планируется реализовать в 2025–2027 годах в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Ферганской, Ташкентской областях и городе Ташкенте.
Глава государства особо подчеркнул социальную значимость проектов.
- Это не просто заводы, а один из судьбоносных вопросов. От этой сферы зависят и пригодность наших земель и вод, и здоровье населения, и чистота воздуха, и стабильность энергетики. Если отходы будут правильно собираться и больше перерабатываться, улучшится экологический баланс, природа станет чище, изменится общество, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим ответственным лицам поручено сделать эти проекты образцовыми и увеличить их количество в регионах.
Сейчас инвесторы, производители в первую очередь думают об энергоснабжении своего предприятия. Поэтому целесообразно размещать новые предприятия строительных материалов, органических удобрений вблизи заводов по переработке отходов. Это будет выгодно как предпринимателю, так и инвестору.
Поставлена задача разработать "дорожную карту" по увеличению количества и сбалансированному развитию таких проектов во всех регионах.
В нашей стране эта сфера последовательно совершенствуется. Указом Президента Республики Узбекистан от 26 сентября текущего года создано Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
Агентство займется внедрением современных методов сбора, сортировки, обезвреживания, переработки, сжигания, утилизации и уничтожения отходов. За счет развития циркулярной экономики стабилизируется экологическая ситуация, улучшится санитарное состояние, снизится заболеваемость населения опасными недугами. Из отходов будут получать альтернативную энергию, сырье и органические удобрения. На территории полигонов отходов будут созданы экопромышленные зоны.