Muqaddas islom dini rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan siz, azizlarni ulug‘ allomalar yurti – O‘zbekiston zaminida buyuk muhaddis Imom Termiziyning ilmiy merosini o‘rganishga bag‘ishlab o‘tkazilayotgan xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Hech shubhasiz, islomshunoslik ilmining bilimdonlari bo‘lgan sizlar kabi taniqli olim va ulamolar, ekspert va tadqiqotchilarning bugungi nufuzli tadbirda ishtirok etayotgani bizga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Zero, sizlarning timsolingizda musulmon olamining faxru iftixori bo‘lgan Imom Buxoriy, Imom Termiziy singari buyuk allomalarimizning ezgu an’analari davomchilarini ko‘ramiz.
Qadamlaringizga hasanot, tashrifingiz qutlug‘ va xayrli bo‘lsin!
Biz o‘rta asrlarda islom dunyosida yorqin yulduz bo‘lib porlagan mutafakkir bobolarimiz haqida so‘z yuritar ekanmiz, Imom Termiziy hazratlarining muborak nomlarini albatta birinchilar qatorida tilga olamiz.
“Muhaddislar sultoni” degan yuksak maqomga erishgan buyuk ajdodimiz – Imom Buxoriyning suyukli shogirdi bo‘lgan bu benazir zotning yorqin xotirasi, o‘lmas asarlari, yuksak insoniy fazilatlari o‘n ikki asrdan buyon yurtimiz zaminini shonu shuhratga burkab kelayotgani bilan haqli ravishda faxrlanamiz.
Imom Termiziy bobomiz musulmon dunyosida olti buyuk muhaddisdan biri sifatida e’tirof etilgani, ul zotning hadislar to‘plami eng mo‘tabar manbalar qatorida tilga olinishi, islom ummati bu mumtoz siymo oldida doimo ta’zimda ekani bu fikrni yaqqol tasdiqlaydi.
Bugungi anjuman muhokamasiga Imom Termiziyning “Ash-Shamoil al-Muhammadiya” va “Sunani Termiziy” kabi noyob asarlari, termiziy allomalar ilmiy merosi va ularning hozirgi kundagi ahamiyati kabi g‘oyat dolzarb masalalar qo‘yilgani ana shunday ehtiromning yana bir amaliy ifodasidir.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda islom dini rivojiga beqiyos hissa qo‘shgan ko‘plab allomalarimiz, jumladan, Imom Termiziyning bebaho merosini o‘rganish va targ‘ib etish, muqaddas xotirasini e’zozlash, tabarruk qadamjolarini obod etish borasida ulkan ishlar amalga oshirildi.
Bu haqda so‘z yuritganda, Surxondaryo viloyatining Sherobod tumanida muazzam yodgorlik majmuasi barpo etilgani, Termiz shahrida ul zotning tabarruk nomi bilan atalgan xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi hamda Islom instituti tashkil etilganini ta’kidlash lozim.
Ana shu muassasalar tomonidan O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi, Islom sivilizatsiyasi markazi, Hadis ilmi maktabi va boshqa diniy ta’lim va ilmiy-tadqiqot maskanlari bilan birgalikda Imom Termiziyning hayoti va faoliyati, boy merosi chuqur o‘rganilmoqda. Allomaning asarlari ko‘p nusxalarda nashr qilinmoqda. U kishi haqida ko‘plab ilmiy tadqiqot ishlari, kitoblar, badiiy asarlar yaratilmoqda.
Siz, azizlar anjuman kunlarida bu boradagi ishlar bilan yaqindan tanishib, shu yo‘nalishda hamkorlikni yanada kuchaytirish bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalaringizni bildirasiz, deb ishonaman.
Biz ulug‘ allomalarning vorislari sifatida islom dinimiz tinchlik, ezgulik va insonparvarlik dini ekanini ta’kidlab, bu tengsiz boylikdan bashariyatning ezgu orzu-intilishlarini ro‘yobga chiqarish uchun birgalikda foydalanishni, uni kelgusi avlodlarga bezavol yetkazishni o‘zimizning asosiy burchimiz, deb bilamiz.
Ana shunday olijanob maqsad yo‘lida yurtimiz olimlari, ulamolari bilan birga jonbozlik ko‘rsatib kelayotgan siz, azizlarga, barcha ilm-fan namoyandalariga chuqur minnatdorlik bildiraman.
O‘zbekistondagi yetakchi ilmiy-tadqiqot va ta’lim muassasalari eshiklari sizlar uchun hamisha ochiq.
Sizlarni yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, ilmiy va ijodiy faoliyatingizda ulkan yutuq va omadlar, anjuman ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

Участникам международной научно-практической конференции «Роль научного наследия Имама Термези в исламской цивилизации»
Искренне поздравляю вас, всех, кто вносит достойный вклад в развитие священной религии ислам, с открытием на родине выдающихся мусульманских ученых – в Узбекистане международной научно-практической конференции, посвященной изучению научного наследия великого мухаддиса Имама Термези.
Отрадно, что в сегодняшнем авторитетном форуме участвуют известные специалисты в области исламоведения – видные ученые и улемы, эксперты и исследователи. В вашем лице мы видим продолжателей добрых традиций великих мыслителей, являющихся гордостью мусульманского мира, – Имама Бухари и Имама Термези.
Пусть Всевышний благословит вас, желаю вам счастья и благополучия!
Говоря о наших выдающихся предках-ученых, ярких представителях исламского мира периода Средних веков, мы, конечно, в числе первых называем имя хазрата Имама Термези.
Мы по праву гордимся этой несравненной личностью, любимым учеником великого Имама Бухари, удостоившимся высокого звания Султана мухаддисов, который на протяжении двенадцати веков своими немеркнущими произведениями и высокими человеческими качествами прославляет наш край.
Имам Термези признан в мире одним из шести великих мухаддисов, его сборник хадисов относится к числу самых почитаемых и достоверных источников, мусульманская умма преклоняется перед именем этого выдающегося человека.
Еще одним практическим выражением такого признания является то, что темой для обсуждения на сегодняшней конференции стали уникальные произведения Имама Термези «Аш-Шамоил ал-Мухаммадия» и «Сунани Термизий», а также важные вопросы, касающиеся научного наследия улемов-термезидов и его актуальности в наши дни.
В последние годы в нашей стране осуществлена большая работа по изучению и популяризации бесценного наследия многих наших мыслителей-богословов, внесших огромный вклад в развитие исламской религии, почитанию их памяти, благоустройству мест, связанных с их жизнью и деятельностью, в том числе и Имама Термези.
Следует отметить, что в Шерабадском районе Сурхандарьинской области в его честь воздвигнут величественный мемориальный комплекс, в городе Термезе открыты носящие его имя международный научно-исследовательский центр, среднее специальное исламское учебное заведение и Исламский институт.
Эти учреждения совместно с Международной исламской академией Узбекистана, Центром исламской цивилизации, Научной школой хадиса и другими религиозными образовательными и научно-исследовательскими организациями всесторонне и глубоко изучают богатое наследие Имама Термези. В частности, издаются труды мыслителя, ему посвящаются научные исследования, книги, художественные произведения.
Надеюсь, что, ознакомившись в рамках конференции с проводимой в этом направлении работой, вы выскажете свои мнения и предложения о дальнейшей активизации сотрудничества в данной области.
Мы, наследники великих ученых, подчеркивая, что ислам является религией мира, добра и гуманизма, на пути воплощения в жизнь добрых надежд и устремлений человечества считаем своим важнейшим долгом совместно обогащать это несравненное духовное сокровище и сохранить его для будущих поколений.
Выражаю глубокую признательность ученым и улемам нашей страны и вам, дорогие гости, всем деятелям науки, проявляющим настоящую самоотверженность во имя такой благородной цели.
Двери ведущих научно-исследовательских и образовательных учреждений Узбекистана всегда открыты для вас.
Еще раз от всей души приветствуя вас, желаю здоровья, новых достижений в вашей научной и творческой деятельности, успешной работы конференции.