Янги Ўзбекистонда эркин ва кучли фуқаролик жамиятини шакллантириш борасида кенг кўламли ва шиддатли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
2017-2024 йилларда фуқаролик жамияти институтларини бевосита қўллаб-қуватлаш ва самарадорлигини оширишга қаратилган 64 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун зарур ҳуқуқий ва институционал база яратилди.
Бу борада Президентимиз, жумладан: “Фуқаролик жамияти институтларининг эркин фаолият юритиши, давлат ва жамият бошқарувида фаол иштирок этиши учун зарур шароитлар яратиш, уларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларини янада такомиллаштириш эътиборимиз марказида бўлади" деб алоҳида эътироф этдилар.
Янги Ўзбекистон ва фуқаролик жамияти: конституциявий-ҳуқуқий ва ташкилий асослари
Фуқаролик жамияти институтлари фаолиятини такомиллаштириш мақсадида бир қатор самарали аниқ қуйидаги ишлар амалга оширилди.
Биринчидан янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикасининг Конституциясида биринчи маротаба фуқаролик жамияти институтларига бағишланган алоҳида боб киритилиб, унинг XIII боби “Фуқаролик жамияти институтлари”, деб номланди. Жумладан 69-моддада “Фуқаролик жамияти институтлари, шу жумладан жамоат бирлашмалари ва бошқа нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, оммавий ахборот воситалари фуқаролик жамиятининг асосини ташкил этади” деб мустаҳкамлаб қўйилди.
Энг асосийси, янги таҳрирдаги Конституцияда миллий қонунчилигимизда биринчи маротаба фуқаролик жамияти институтларининг таркиби очиб берилди. Ушбу институтлар фуқаролик жамиятининг асосини ташкил этиши мустаҳкамланди. Бундан ташқари Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг бошқа бобларнинг 5 та моддасида фуқаролик жамияти институтларини манфаатлари ҳимоя қилинган.
Иккинчидан, Ўзбекистон тарихида илк маротаба 2021–2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепцияси қабул қилинди. Концепциянинг асосий устувор йўналишлари этиб:
фуқаролик жамиятини ривожлантиришнинг ҳуқуқий асосларини изчил такомиллаштириш;
фуқаролик жамияти институтларига кўмак бериш ҳамда уларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмини янада такомиллаштириш;
давлат ва жамият бошқарувида фуқаролик жамияти институтларининг фаол иштирок этиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш;
давлат ижтимоий лойиҳаларини амалга оширишда фуқаролик жамияти институтларининг иштирокини янада кенгайтириш;
фуқаролик жамияти институтлари фаолиятининг очиқлигини таъминлаш белгиланди.
Учинчидан, Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлашнинг демократик ташкилий-ҳуқуқий тизими яратилди. Хусусан, Олий Мажлис ҳамда халқ депутатлари маҳаллий кенгашлари ҳузурида Жамоат фондлари тузилди. Жумладан, фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш учун Олий Мажлис ҳузуридаги Жамоат фонди томонидан сўнгги етти йилда 1 трлн. 916 млрд. сўм ажратилди. Натижада 2 246 та лойиҳалар қўллаб-қувватланди. 2008-2016 йилларга солиштирганда 30 баробар кўп. Кейинги 3 йилда ҳудудий Фондлар орқали 140 миллиард сўмлик 2120 та лойиҳа амалга оширилди.
Тўртинчидан, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Ногиронлар жамияти, Карлар жамияти, Кўзи ожизлар жамияти, Ўзбекистон Ногиронлар ассоциацияси, уларнинг 500 га яқин тизим ташкилотлари тўлиқ давлат субсидияларидан фойдаланмоқда.
Бешинчидан, фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари доирасида ҳар бир вилоятда “Дўстлик ва Нодавлат ташкилотлар уйлари” ташкил этилди. Бу уйларда 350 та ННТ ва миллий маданий марказлар бепул жойлаштирилди.
Олтинчидан, нодавлат ташкилотларни рўйхатдан ўтказиш божлари ўртача икки баробар пасайтирилди. Ногиронлар, нуронийлар, хотин-қизлар, болалар жамоат бирлашмаларини эса бождан тўлиқ озод этилди. Қайта рўйхатдан ўтиш муддати бир ойдан 15 кунга қисқартирди.
Еттинчидан, нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан ўз тадбирларини ўтказишда адлия органининг рухсатини олиш талаби бекор қилиниб, уларнинг фаолият эркинлиги янада мустаҳкамланди.
Саккизичидан, ташқи манбалардан маблағ олиш жараёни осонлаштирилди. Махсус ҳисоб рақам очиш талаби бекор қилинди. Маблағ олиш бўйича мурожаатларни кўриб чиқиш муддати 40 кундан 15 кунга қисқарди. Бундан ташқари адлия органи билан келишмасдан олинадиган маблағ миқдори 5 бараварга оширилди. Натижада сўнгги 7 йилда жалб этилган халқаро грантлар 125 млн доллардан ошди.
Тўққизинчидан, нодавлат нотижорат ташкилтларига барча давлат хизматлари электрон тарзда кўрсатилмоқда. Бунинг учун алоҳида e-ngo.uz портали ишга туширилди.
Ўнинчидан, фуқаролик жамияти институтлари Янги Ўзбекистондаги кенг кўламли ва шиддатли ислоҳотларнинг бевосита иштирокчиси ва энг яқин ҳамкорига айланди. “Ватандошлар” жамоат фонди, “Ҳунарманд” уюшмаси, “Соглом авлод” фонди, Ўзбекистон умумжахон ёшлар ассоциацияси, Ўзбекистон ногиронлар жамияти, “Прогрессив ислоҳотлар” маркази, Ўзбекистон маҳаллалар уюшмаси, “Тараққиёт стратегияси” маркази, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати каби энг фаол нодавлат нотижорат ташкилотлар бевосита иштирок этмоқда.
Янги Ўзбекистон фуқаролик жамиятларининг истиқболлари
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил
26 августида имзоланган “Фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-124-сонли Фармон юқоридаги ислоҳотларнинг узвий давоми бўлиб, фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг шаффоф ва соғлом рақобат тамойилига асосланган тизимини, шунингдек, ижтимоий самарали дастурлар самарадорлигини ошириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратишга қаратилган.
Фармон билан Янги Ўзбекистон тараққиётининг бугунги босқичида фуқаролик жамияти институтларининг ўрнини оширишга хизмат қиладиган соҳани давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг энг муҳим олтита йўналиши белгилаб берилди:
биринчи йўналиш, Давлат ва жамият ҳаётида фуқаролик жамияти институтлари фаоллигини янада ошириш ҳамда ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий, маданий-маънавий ва гуманитар соҳаларни ривожлантиришда уларнинг салоҳиятидан тўлақонли фойдаланиш;
иккинчи йўналиш, жамият манфаатлари ва аҳолининг ҳақиқий эҳтиёжларини кўзлаган, жойларда сақланиб қолаётган долзарб муаммоларни ҳал этишга қаратилган ташаббусларни рўёбга чиқаришга кўмаклашиш;
учинчи йўналиш, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида ўзаро манфаатли ижтимоий шерикликни янада ривожлантириш;
тўртинчи йўналиш, фуқаролик жамияти институтлари томонидан давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини ривожлантиришга кўмаклашиш йўлида таъсирчан жамоатчилик назорати олиб борилишини рағбатлантириш;
бешинчи йўналиш, фуқаролик жамияти институтларининг хориждаги ватандошлар билан алоқаларини йўлга қўйиш ҳамда уларнинг хориждаги уюшмалари билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш;
олтинчи йўналиш, фуқаролик жамияти институтларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ва уларга ўз фаолиятини амалга ошириши учун қулай ташкилий-ҳуқуқий шароитлар яратиш белгиланди.
Фармон билан фуқаролик жамияти институтларига қуйидаги рағбатлантириш ва қулайликлар белгиланган:
Биринчидан, Парламент ҳузурида Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ва унинг ҳудудий бўлинмалари ташкил этилмоқда.
Энди, фондни бошқариш бўйича Парламент комиссиясига навбатма-навбат Сенат ва Қонунчилик палатаси вакиллари раислик қилиб боради. Бу эса Фондни бошқариш самарадорлигини оширади.
Иккинчидан, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва маҳаллий кенгашлар ҳузурида “Фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат бўлган маслаҳат гуруҳлари” фаолияти йўлга қўйилади.
Учинчидан, Давлат органларига фуқаролик жамияти институтларининг ташаббусли ижтимоий шериклик лойиҳаларини базавий ҳисоблаш миқдорининг 1000 бараваригача танловларсиз молиялаштириш ҳуқуқи берилди.
Тўртинчидан, Фуқароларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги иштирокини кенгайтириш мақсадида давлат органлари ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашларига фуқаролик жамияти институти вакили раислик қилиши тартибига ўтилади.
Бешинчидан, Давлат грантлари ва ижтимоий буюртма лойиҳаларининг ижтимоий аҳамиятга молик эканлиги эътиборга олиниб, бундай лойиҳалар доирасида даромад солиғи ва ижтимоий солиқ ставкалари 3 йил муддатга 50 фоизга камайтирилди. Тежалган маблағлар лойиҳа мақсадига йўналтирилади ҳамда уларнинг самарадорлиги ортишига хизмат қилади.
Олтинчидан, Ногиронлар, фахрийлар, хотин-қизлар ва болалар ташкилотларини тузишни янада енгиллаштириш учун 2025 йил 1 январдан бошлаб шундай ташкилотларни рўйхатдан ўтказиш учун давлат божи 2 бараварга камайтирилди.
Еттинчидан, ҳар йили декабрь ойининг биринчи ҳафтасида “Фуқаролик жамияти ҳафталиги”ни ўтказиб борилади. Унинг доирасида Парламент комиссияси томонидан соҳа вакиллари “Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун” кўкрак нишони билан тақдирланади.
Саккизинчидан, ҳар икки йилда Парламент фонди томонидан тақдирланадиган “Фуқаролик ташаббуси” миллий мукофоти таъсис этилади.
Тўққизичидан, Журналистлар ўртасида ҳар йили анъанавий ўтказиб келинаётган “Олтин қалам” миллий мукофоти учун халқаро танловда фуқаролик жамияти институтлари фаолиятини ёритиш йўналишида номинация ташкил этилади.
Фуқаролик жамияти институтларининг ягона электрон платформаси
Фармон ижроси бўйича фуқаролик жамияти институтларига давлат субсидиялари, грантлари ва ижтимоий буюртмаларини ажратиш билан боғлиқ барча жараёнларнинг шаффофлигини таъминлашга қаратилган фуқаролик жамияти институтларининг ягона электрон платформаси ишга туширилди.
Ягона электрон платформанинг ишга туширилиши қуйидаги натижаларни беради:
Биринчи натижа, фуқаролик жамияти институтларини ва кенг жамоатчиликни Олий Мажлис хузуридаги фонди ўтказадиган танловларнинг йўналишларини шакллантиришда бевосита иштирок этади.
Иккинчи натижа, танловларнинг барча босқичлари, шу жумладан ариза беришдан танлов натижасини эълон қилишгача барчаси рақамлаштирилиб, инсон омили минимал даражага туширилади.
Учинчи натижа, фуқаролик жамияти институтлари ортиқча қоғозбозликдан ҳоли бўлади;
Тўртинчи натижа, мониторинг қилиш, шартнома тузиш, хисобот топшириш электрон тарзда амалга оширилади.
Бешинчи натижа, давлат органларини ижтимоий буюртмаси электрон шаклларда шакллантирилади.
Ягона электрон платформа тизим фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янги босқичга олиб чиқиб, мазкур жараёнларнинг очиқ ва шаффофлигини таъминлайди.
Ўзбекистон Президенти қайд этганидек, “Бугун Янги Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар изчил давом эттирилмоқда. Сиёсатимизнинг марказида инсон қадри ва унинг манфаатларини таъминлаш энг улуғ мақсад ва вазифа этиб белгиланган. Тараққиёт стратегиямизнинг асосий мазмуни – қонун устуворлиги ва инсон капиталини ривожлантириш, адолатли ва кучли фуқаролик жамиятини барпо этишдан иборатдир.
Энг муҳими, Фармон фуқаролар ва фуқаролик жамияти институтларининг давлат ва жамият бошқарувидаги бевосита иштироки учун янги имкониятларни очиб беради. Хусусан, ижтимоий шериклик институтини амалда ривожлантириш бўйича ташкилий-ҳуқуқий шароитлар яратади, давлат органлари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш таъсирчанлигини оширади.
Шу нуқтаи назардан Давлатимиз раҳбарининг қуйидаги фикрлари давр талабига айланди, десак асло муболаға бўлмайди: “Бугун Янги Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар изчил давом эттирилмоқда. Сиёсатимизнинг марказида инсон қадри ва унинг манфаатларини таъминлаш энг улуғ мақсад ва вазифа этиб белгиланган. Тараққиёт стратегиямизнинг асосий мазмуни – қонун устуворлиги ва инсон капиталини ривожлантириш, адолатли ва кучли фуқаролик жамиятини барпо этишдан иборатдир. Биз ўз олдимизга яқин келажакда инклюзив ва барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш, мамлакатимизда камбағалликни икки баробарга қисқартириш каби катта режаларни қўйганмиз.”

В Новом Узбекистане проводятся комплексные реформы, направленные на создание свободного и наделенного полномочиями гражданского общества.
С 2017 по 2024 год было принято 64 нормативных правовых документа, направленных на непосредственную поддержку институтов гражданского общества и повышение их эффективности, что создало прочную правовую и институциональную базу для их общей поддержки.
Президент в этой связи подчеркнул, что "обеспечение необходимых условий для свободного функционирования институтов гражданского общества, поощрение их активной роли в государственном и общественном управлении и дальнейшее совершенствование механизмов государственной поддержки будут оставаться в центре внимания".
Новый Узбекистан и гражданское общество: конституционно-правовые и организационные основы.
В Новом Узбекистане были предприняты значительные шаги по повышению эффективности институтов гражданского общества.
Во-первых, недавно пересмотренная Конституция включает специальную главу о гражданском обществе, озаглавленную "Институты гражданского общества" (глава XIII). В частности, статья 69 устанавливает, что "основу гражданского общества составляют институты гражданского общества, включая общественные объединения и другие неправительственные некоммерческие организации, органы самоуправления граждан и средства массовой информации".
Самое главное, что в новой редакции Конституции впервые в нашем национальном законодательстве был раскрыт состав институтов гражданского общества. Закреплен тот факт, что эти институты составляют основу гражданского общества. Кроме того, интересы институтов гражданского общества защищены в 5 статьях других глав Конституции Республики Узбекистан.
Во-вторых, развитие гражданского общества также определялось принятием Концепции развития на 2021-2025 годы, в которой основное внимание уделяется:
• Постоянное совершенствование правовой базы гражданского общества;
• Совершенствование механизмов государственной поддержки институтов гражданского общества;
• Содействие их активной роли в государственном и общественном управлении;
• Расширение их участия в государственных социальных проектах;
• Обеспечение большей прозрачности в гражданском обществе.
В-третьих, для поддержки этих институтов была создана демократическая организационная и правовая система. При Олий Мажлисе и региональных советах были созданы государственные фонды, что привело к значительной финансовой поддержке: за последние семь лет было выделено 1 трлн 916 млрд сумов на поддержку 2246 проектов — в 30 раз больше, чем в 2008-2016 годах. Кроме того, за три года региональные фонды поддержали 2120 проектов на сумму 140 миллиардов сумов.
В-четвертых, в целях защиты прав и интересов инвалидов и дальнейшего усиления их социальной защиты Общество инвалидов Узбекистана, Общество глухих, Общество слепых, Ассоциация инвалидов Узбекистана и их почти 500 системных организаций полностью финансируются за счет государственные субсидии.
В-пятых, в рамках мер государственной поддержки институтов гражданского общества в каждом регионе были созданы "Дома дружбы и неправительственных организаций". 350 неправительственных организаций и национальных культурных центров были размещены в этих домах бесплатно.
В-шестых, регистрационные сборы для неправительственных организаций были снижены в среднем вдвое. Общественные объединения инвалидов, интеллигенции, женщин и детей были полностью освобождены от уплаты сбора. Срок перерегистрации сокращен с одного месяца до 15 дней.
В-седьмых, было отменено требование к неправительственным некоммерческим организациям получать разрешение судебного органа на осуществление своей деятельности, и их свобода действий была еще более расширена.
В-восьмых, упрощен процесс получения средств из внешних источников. Отменено требование об открытии специального банковского счета. Срок рассмотрения заявок на финансирование сокращен с 40 до 15 дней. Кроме того, в 5 раз увеличена сумма денег, которую можно получить без согласования с судебным органом. В результате международные гранты, привлеченные за последние 7 лет, превысили 125 миллионов долларов США.
В-девятых, цифровизация еще больше упростила предоставление услуг НПО, поскольку все государственные услуги доступны в электронном виде через портал e-ngo.uz.
Наконец, институты гражданского общества стали непосредственными участниками и ближайшими партнерами масштабных и интенсивных реформ в Новом Узбекистане. Наиболее активные неправительственные некоммерческие организации, такие как общественный фонд “Соотечественники”, ассоциация “Хунарманд”, фонд “Соглом авлод учун”, “Всемирная ассоциация молодежи Узбекистана”, “Ассоциация инвалидов Узбекистана”, Центр “Прогрессивные реформы”. Непосредственное участие в этом принимают Ассоциация махаллей Узбекистана, Центр "Стратегия развития" и национальное движение "Юксалиш".
Перспективы институтов гражданского общества в Новом Узбекистане
Благодаря подписанному 26 августа 2024 года Указу Президента № 124 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества", проводимые реформы в Новом Узбекистане стали значительным шагом вперед. Этот указ направлен на создание прозрачной и конкурентной системы государственной поддержки, повышение эффективности социальных программ и продолжение программы реформ.
В указе определены шесть ключевых направлений государственной поддержки, направленных на усиление роли институтов гражданского общества на данном этапе развития:
первое направление - дальнейшее повышение активности институтов гражданского общества в жизни государства и общества и полноценное использование их потенциала в развитии социально-экономической, политико-правовой, культурно-духовной и гуманитарной сфер;
второе направление - поддержка реализации инициатив, направленных на интересы общества и реальные потребности населения, направленных на решение текущих проблем, которые остаются на местах;
третье направление - дальнейшее развитие взаимовыгодного социального партнерства между государственными органами и институтами гражданского общества;
четвертое направление - поощрение эффективного общественного мониторинга со стороны институтов гражданского общества для поддержки развития всех сфер государственной и общественной жизни.;
пятое направление - установление связей институтов гражданского общества с соотечественниками за рубежом и укрепление сотрудничества с их объединениями;
шестое направление - укрепление материально-технической базы институтов гражданского общества и создание благоприятных организационных и правовых условий для осуществления ими своей деятельности.
Указ предусматривает следующие стимулы и возможности для институтов гражданского общества:
Во-первых, при парламенте создаются Общественный фонд поддержки институтов гражданского общества и его региональные отделения.
Теперь представители Сената и Законодательной палаты будут поочередно председательствовать в парламентской комиссии по управлению фондом. Это повышает эффективность управления фондом.
Во-вторых, при Юкоргу Кенгес (парламенте) Республики Каракалпакстан и местных советах будут созданы "Консультативные группы, состоящие из представителей институтов гражданского общества".
В-третьих, государственным органам было предоставлено право финансировать без конкурсов инициативные проекты институтов гражданского общества в области социального партнерства в размере до 1000 БЦВ (базовая расчетная стоимость).
В-четвертых, в целях расширения участия граждан в управлении государством и обществом предусматривается переход к процедуре председательства представителей института гражданского общества в общественных советах при государственных органах.
В-пятых, учитывая социальную значимость государственных грантов и проектов социального заказа, ставки налога на прибыль и социального подоходного налога в рамках таких проектов были снижены на 50% сроком на 3 года. Сэкономленные средства будут направлены на цели проекта и послужат повышению его эффективности.
В-шестых, в целях дальнейшего содействия созданию организаций инвалидов, ветеранов, женщин и детей, с 1 января 2025 года государственная пошлина за регистрацию таких организаций снижена в 2 раза.
В-седьмых, ежегодно в первую неделю декабря будет проводиться “Неделя гражданского общества”. В ее рамках представители сектора награждаются Парламентской комиссией нагрудным знаком "За вклад в развитие гражданского общества".
В-восьмых, будет учреждена национальная премия “Гражданская инициатива”, которая будет вручаться каждые два года Парламентским фондом.
В-девятых, будет введена номинация в области освещения деятельности институтов гражданского общества в международном конкурсе на соискание национальной премии “Золотое перо”, который традиционно проводится ежегодно среди журналистов.
Единая электронная платформа для институтов гражданского общества
В целях повышения прозрачности при распределении государственных субсидий, грантов и социальных контрактов в соответствии с Указом была запущена единая электронная платформа для институтов гражданского общества. Эта платформа направлена на совершенствование системы государственной поддержки институтов гражданского общества, обеспечение открытости и эффективности.
Запуск единой электронной платформы обеспечит следующие результаты:
Первый результат: платформа позволяет институтам гражданского общества и широкой общественности активно участвовать в формировании приоритетных направлений конкурсов, организуемых Фондом при Олий Мажлисе.
Второй результат: все этапы конкурса, от подачи заявок до окончательных результатов, будут полностью переведены в цифровую форму, что сведет к минимуму человеческий фактор.