Qishloq xo'jaligi O'zbekiston iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biri hisoblanadi. Ushbu tarmoq respublikaning yalpi ichki mahsulotining 24% dan ortig'ini tashkil etadi, uni ishlab chiqarishda butun iqtisodiyotda band bo'lganlarning to'rtdan bir qismi ishtirok etadi. Shunday qilib, qishloq xo'jaligini barqaror rivojlantirish va modernizatsiya qilish umumiy iqtisodiy o'sishni ta'minlash va aholi farovonligini oshirish uchun respublikani rivojlantirish bo'yicha davlat siyosati va makroiqtisodiy strategiyaning asosiy ustuvor yo'nalishi hisoblanadi.
2016-yil oxiriga kelib, qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishining o'sishining oldingi manbalari tugadi va u o'z-o'zini ta'minlash siyosati doirasida joriy etilgan bir qator to'siqlarga duch keldi, masalan, mahsulot eksportiga monopoliya, eksport narxlarini tartibga solish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini davlat buyurtmasi doirasida qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilari uchun adolatsiz narxlarda sotib olish va boshqalar. O'zbekistonning yangi hukumati siyosiy yo'nalishni tubdan qayta ko'rib chiqishga va asta-sekin butun iqtisodiyotni va xususan agrar sektorni liberallashtirish bo'yicha islohotlarni amalga oshirishga kirishdi.
2017-yilda O'zbekiston qishloq xo'jaligida yangi yo'nalish – Klaster tizimi paydo bo'ldi. Klasterlarni yaratishning asosiy maqsadi tayyor mahsulotni ishlab chiqarishning barcha jarayonlarini – xom ashyoni etishtirishdan tortib uni qayta ishlash va yakuniy mahsulotni ishlab chiqarishgacha birlashtirgan yagona ishlab chiqarish zanjirini shakllantirishdir. O'zbekiston qishloq xo'jaligida turli yo'nalishdagi klasterlar rivojlanmoqda: paxta-to'qimachilik, meva-sabzavot, urug'chilik, don, go'sht-sut va boshqalar.
Agar paxta sektori misoliga qaralsa, klasterlashning rivojlanishi juda faol bo‘ldi. 2017-yilda 2 ta dastlabki paxta-to'qimachilik klasterlari tashkil etildi. 2018- yilda ularning soni 16 taga, 2019-yilda 77 taga, 2020-yilda 97 taga, 2021-yilda 122 taga, 2022-yilda 134 taga, 2023-yilda 142 taga yetdi.
2017-yilda paxta-to'qimachilik klasterlari respublikada paxta yetishtiriladigan umumiy maydonning atigi 2,2 foizini egallagan. 2018-yilda ularning paxta ekinlaridagi ulushi 15,1 foizni, 2019-yilda 59,0 foizni, 2020-yilda 85,4 foizni tashkil etdi va 2021-yilda respublikadagi barcha paxta ekinlari maydonining 100 foizini qamrab oldi.
Paxta-to'qimachilik klasterlarining faol rivojlanishi davrida (2017–2023 yillar) respublikada paxta xomashyosi ishlab chiqarish 30,0 foizga oshdi. Garchi bu davrda paxta ekinlari maydoni 18,5 foizga kamaygan bo'lsa-da.
Bu, birinchi navbatda, klasterlarning paxta yetishtirishda innovatsiyalar va ilg'or texnologiyalarni keng joriy etishi tufayli mumkin bo'ldi, bu esa hosildorlikning oshishiga olib keldi. 2017–2023 yillarda respublika bo'yicha paxtaning o'rtacha hosildorligi 34,1 foizga oshdi.
Albatta, shuni ta'kidlash kerakki, klaster tizimi faqat yo'lga qo'yilmoqda va zanjirning alohida bo'g'inlarida muammolar mavjud, ammo uni yanada rivojlantirish istiqbollari O'zbekiston qishloq xo'jaligining ishlab chiqarish salohiyatidan juda samarali foydalanishga imkon beradi.
Ammo paxtachilik samaradorligining oshishi nafaqat klaster tizimining rivojlanishi tufayli sodir bo'ldi. Bu yerda 2030-yilgacha qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasi doirasida nazarda tutilgan tarmoqni liberallashtirish jarayoni ham katta rol o'ynadi. Shuningdek, u don sektoriga ham ta'sir ko'rsatdi.
2019-yil 15-oktyabrdan boshlab O'zbekistonda 1994-yildan beri amalda bo‘lgan un narxlarini davlat tomonidan tartibga solish to'xtatildi. Unni bozor narxlarida sotish ishlab chiqaruvchilar va iste'molchilar manfaatlarini hisobga olgan holda bozorlarda resurslarni samarali taqsimlash va raqobatni ta'minladi. Ushbu mexanizm un kombinatlarining qiziqishini oshirdi va ularni ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish uchun moliyaviy imkoniyatlar bilan ta'minladi, bu esa sifatni yaxshilashga, mahsulot hajmini ko‘paytirishga va mehnat unumdorligini oshirishga xizmat qiladi.
2020-yil hosilidan boshlab don uchun davlat buyurtmasi 25 foizga qisqartirildi va 2021-yil hosilidan boshlab davlat tomonidan don sotib olish narxlarini belgilash amaliyoti butunlay bekor qilindi.
Shuningdek, 2020-yil hosilidan boshlab paxta xomashyosiga xarid narxlarini belgilash amaliyoti bekor qilindi va paxta xomashyosi yetishtiruvchilariga (fermer xo'jaliklari, paxta-to'qimachilik klasterlari, kooperatsiyalar) rayonlashtirilgan paxta navlarini ekish huquqi berldi. Paxtachilikda qo'l mehnati o'rnini bosadigan mexanizatsiyalash ishlari faol olib borilmoqda.
Natijada paxtaning qo'shilgan qiymat zanjiri tubdan o'zgardi. O'zbekiston hozirda paxta eksport tarkibida yaqin o'tmishda hukmronlik qilgan paxta tolasiga qaraganda ancha yuqori qiymatga ega bo'lgan to'qimachilik va tikuvchilik mahsulotlarini eksport qilmoqda.
Liberallashtirish jarayoni agrar sektorni rivojlantirishga yordam beradigan boshqa yo'nalishlarda ham bo'ldi. Meva-sabzavot mahsulotlari eksportini liberallashtirish bo'yicha islohotlar jarayoniga alohida e'tibor qaratish lozim.
2017-yil iyun oyida Prezident Sh.M. Mirziyoyev tashabbusi bilan "O'zagroeksport" AJ kompaniyasi xorijga meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berishda monopoliyadan mahrum bo'ldi. Natijada, 2017-yil 1-iyuldan boshlab tadbirkorlik sub'ektlariga to'g'ridan-to'g'ri shartnomalar asosida yangi meva-sabzavot mahsulotlari, uzum va poliz ekinlari eksportini amalga oshirishga ruxsat berildi.
O'zbekiston hukumati ilgari O'zbekistonda mavjud bo'lmagan meva-sabzavot mahsulotlari eksportchilarini qo'llab-quvvatlashning misli ko'rilmagan tizimini yaratdi.
Mustaqillik yillarida birinchi marta meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilarga uzoq xorij mamlakatlariga meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishda temir yo'l transportida tashish xarajatlarining 50 foizigacha kompensatsiya uchun subsidiyalar berildi. Biroq, bu uncha samarali emas edi, chunki ushbu transport turi bilan etkazib berish kamdan-kam hollarda va kichik hajmda amalga oshirilardi. Shu sababli, keyinchalik eksportni tashishni subsidiyalash mahsulotlarni avtotransport va aviatransportda yetkazish uchun ham o‘rnatilldi.
2020-yil oxirida hukumat meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilarga ko'maklashishni yanada kengaytirdi. Eksportchilarga quyidagi yo'nalishlar bo'yicha xarajatlarni qoplash tartibi joriy etildi:
standartlarni joriy etish va muvofiqlik sertifikatlarini olish;
mahalliy mahsulotlar va brendlarni (savdo markalarini) tashqi bozorlarga olib chiqish maqsadida taqdimotlar va reklama kampaniyalarini o'tkazish;
xalqaro tender va tanlovlarda ishtirok etish;
milliy mahsulotlar va brendlarni (savdo belgilarini) xorijiy vakolatli organlarda ro 'yxatdan o' tkazish;
O'zbekiston Respublikasi hududlarida tadbirkorlarning eksport salohiyatini oshirish maqsadida mahalliy va xorijiy kompaniyalar va mutaxassislar ishtirokida biznes-seminarlar, treninglar, savdo missiyalari va biznes-forumlarni tashkil etish;
xorijiy mamlakatlardagi biznes-seminarlar, treninglar, savdo missiyalari va biznes-forumlarda ishtirok etish;
ko'rgazma-yarmarka tadbirlarida ishtirok etish.
Umuman olganda, savdoni erkinlashtirish va eksportni rag'batlantirish siyosatning asosiy elementlaridan biriga aylandi. Shuningdek, uning doirasida agro-oziq-ovqat mahsulotlari uchun yangi bozorlar ochildi va Yevropa Ittifoqining yuqori daromadli bozoriga 6200 turdagi tovarlar uchun kirishni taklif qiluvchi universal preferensiyalar sxemasi ("G SP+") maqomi olindi. Shuningdek, chegara o'tish joylarida "yashil yo'laklar"ni kengaytirish va tez buziladigan meva-sabzavot mahsulotlari savdosi samaradorligini oshirish va yo'qotishlarni kamaytirishga qaratilgan agro-logistika xizmatlari markazlari tarmog'ini tashkil etish ishlari olib borildi.
Yaqin yillarda yer munosabatlari sohasida ham katta o'zgarishlar kutilmoqda. Qishloq xo'jaligi yerlaridan foydalanish huquqlarini isloh qilish yo'lidagi birinchi qadam 2020-yil sentyabr oyida qishloq xo'jaligi mahsulotlarini etishtirish uchun subijara mexanizmini joriy etish orqali amalga oshirildi. Subijara muddati bir yilgacha.
Hukumat, shuningdek, paxta maydonlarini boshqa ekinlar foydasiga qayta taqsimladi va yer uchastkalarini ajratish va qayta taqsimlash bo'yicha elektron auksionlarni joriy etdi va bu jarayonning shaffofligini sezilarli darajada oshirdi.
Islohotlar davrida agrar ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarga davlat xarajatlari ham sezilarli darajada oshdi. Agrar tadqiqotlarni davlat tomonidan moliyalashtirishning uzoq vaqtdan beri kutilayotgan o'sishi qishloq xo'jaligi bilimlari va innovatsiyalarini tarqatish uchun asos bo'lgan AKIS (Agricultural Knowledge and Innovation Systems) tashkil etilishi bilan bog'liq. O'zbekistonda AKIS konsepsiyasi birinchi marta 2030-yilgacha qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasida eslatib o'tilgan.
2021-yil fevral oyida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti agrar sektor uchun 2021–2025 yillarga mo'ljallangan rivojlanish yo'l xaritasi bilan AKIS tashkil etish to'g'risidagi farmonni imzoladi.Toshkent viloyatidagi AKIS Respublika markazi 2021-yil mart oyida ochildi.
AKIS markazlari fermerlar va boshqa qishloq xo'jaligi tadbirkorlariga yanada keng qamrovli va innovatsion ma'lumotlar va ta'lim berish uchun agrar ta'lim, ilmiy tadqiqotlar va maslahat xizmatlarini birlashtirishiga katta umidlar bog‘lanmoqda.
Soha faol raqamlashtirish jarayonidan o'tmoqda.
"Agrosubsidiya" axborot tizimi ishga tushirildi, u O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi ""Raqamli O'zbekiston-2030" strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi 6079- sonli farmonini amalga oshirish doirasida amalga oshirilmoqda. U vakolatli organlar va tashkilotlar bilan qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilarga subsidiyalar berish masalalarini to'plash, ko'rib chiqish va kelishish uchun mo'ljallangan.
O 'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligi vazirligi tomonidan tashkil etilayotgan raqamlashtirish sohasidagi yana bir muhim loyiha – "Agroplatforma"axborot tizimi. Ushbu tizimning joriy etilishi tufayli barcha agrotexnik tadbirlar to'g'risidagi ma'lumotlar – ekishdan yig'im-terimgacha – axborot tizimida bo'ladi, bu esa qog'oz shaklida ish yeritish amaliyotidan xalos bo'lishga imkon beradi. Shu bilan birga, tizimda qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilari uchun imtiyozli kreditlar ajratish, xatarlarni sug'urtalash, elektron shaklda shartnomalar tuzish va uskunalarni lizingga olish qulay bo'ladi. Shuningdek, barcha jarayonlarni moliyalashtirishning shaffofligi oshadi.
2021-yil noyabr oyidan boshlab ArcGIS dasturiy mahsuloti asosida qishloq xo'jaligi vazirligining geoaxborot tizimi ishga tushirildi. Qayta ishlangan ma'lumotlar va tizimning imkoniyatlari doimiy ravishda har 10 kunda olingan kosmik fotosuratlar, shuningdek real vaqt rejimida 200 nafar dala ishchilari tomonidan to'plangan monitoring ma'lumotlari bilan kengaytiriladi. Barcha kerakli ma'lumotlarni olish imkoniyati yaratildi, shu jumladan yerdan foydalanuvchilar, tuproq xususiyatlari, sug'orish tizimlarining mavjudligidan boshlab, ekin turlarini avtomatik ravishda tanib olish bo‘yicha sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda ma'lumotlarni tahlil qilishgacha. Kelajakda tizim qishloq xo'jaligi yerlaridan foydalanuvchilarning keng doirasi ehtiyojlari uchun qayta yo'naltiriladi va uning yordami bilan ekish yoki yig'ish uchun qulay vaqtni aniqlash, o'g'itlar sxemasini hisoblash, monitoring o'tkazish, qishloq xo'jaligi ekinlarining hosil hajmini prognoz qilish, ularning kasalliklarini o'z vaqtida aniqlash mumkin bo'ladi.
Shuningdek, 2021-yilda qishloq xo'jaligiga mo'ljallangan yerlarni ijaraga berish bo'yicha materiallarni to'plash, ko'rib chiqish va vakolatli organlar va tashkilotlar bilan kelishish uchun mo'ljallangan "E-IJARA" avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishga tushirildi. Ushbu tizim ochiq elektron tanlovlar o'tkazish, shuningdek, tegishli organlarda g'oliblarning huquqlari va hujjatlarini rasmiylashtirishda ko'maklashish maqsadida "E-AUKSION" elektron savdo maydonchasiga lotlarni qo'yish uchun ishlatiladi.
Shunday qilib, 2017–2020 yillarda O'zbekiston qishloq xo'jaligida ulkan islohotlar amalga oshirildi, ularning natijalari sohaning barqaror o'sishini ta'minlash va resurs samaradorligini oshirishga imkon berdi. Kelgusida ular qishloq xo'jaligini rivojlantirish va O'zbekistonni agro-oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilish bo'yicha jahon yetakchilari qatoriga kiritishda respublikaning mavjud salohiyatidan eng to'liq foydalanishga xizmat qiladi.

Сельское хозяйство является одной из ведущих отраслей экономики Узбекистана. На долю данной отрасли приходится более 24% валового внутреннего продукта республики, в производстве которых задействовано около четверти занятых во всей экономике. Таким образом, устойчивое развитие и модернизация сельского хозяйства - ключевой приоритет государственной политики и макроэкономической стратегии развития республики для обеспечения общего экономического роста и повышения уровня благосостояния населения.
К концу 2016 года прежние источники роста производства сельского хозяйства себя исчерпали, и оно натолкнулось на ряд барьеров, введённых в рамках политики самообеспеченности, таких как монополия на экспорт продукции, регулирование экспортных цен, осуществление закупок сельхозпродукции в рамках госзаказа по несправедливым для сельхозпроизводителей ценам и др. Новое правительство Узбекистана решило коренным образом пересмотреть политический курс и постепенно приступило к проведению реформ по либерализации как экономики в целом, так и аграрного сектора в частности.
В 2017 году в сельском хозяйстве Узбекистана появилось новое направление - кластерная система. Главная цель создания кластеров - формирование единой производственной цепочки, объединяющей все процессы производства готовой продукции – от выращивания сырья до его переработки и изготовления конечного продукта. В сельском хозяйстве Узбекистана развиваются кластеры самого разного направления: хлопково-текстильные, плодоовощные, семеноводческие, зерновые, мясомолочные и т. д.
Если посмотреть на примере хлопкового сектора, то развитие кластеризации происходило очень активно. В 2017 году было создано 2 первых хлопково-текстильных кластера. В 2018 году их количество достигло 16, в 2019 году – 77, в 2020 году – 97, в 2021 году – 122, в 2022 году - 134, а в 2023 году – 142.
В 2017 году хлопково-текстильные кластеры занимали всего 2,2% от общей посевной площади хлопчатника в республике. В 2018 году их доля в посевах хлопчатника составила 15,1%, в 2019 году – 59,0%, в 2020 году – 85,4% и в 2021 году они охватили 100% всех посевов хлопчатника в республике.
В период активного развития хлопково-текстильных кластеров (2017-2023 годы) производство хлопка-сырца в республике увеличилось на 30,0%. Хотя посевы хлопчатника за данный период сократились на 18,5%.
Это стало возможным в первую очередь благодаря широкому внедрению кластерами инноваций и передовых технологий при выращивании хлопчатника, что привело к росту урожайности. Средняя урожайность хлопчатника по республике в 2017-2023 годах возросла на 34,1%.
Конечно, стоит отметить, что кластерная система только налаживается и есть проблемы в отдельных звеньях цепи, но перспективы ее дальнейшего развития позволят наиболее эффективно использовать производственный потенциал сельского хозяйства Узбекистана.
Но повышение эффективности хлопководства происходило не только за счет развития кластерной системы. Здесь также большую роль сыграл процесс либерализации подотрасли, предусмотренный в рамках Стратегии развития сельского хозяйства до 2030 года. Он также затронул и зерновой сектор.
С 15 октября 2019 года в Узбекистане прекращено государственное регулирование цен на муку, которое продолжалось с 1994 года. Реализация муки по рыночным ценам обеспечило эффективное распределение ресурсов и конкуренцию на рынках с учетом интересов как производителей, так и потребителей. Данный механизм повысил заинтересованность мукомольных комбинатов и обеспечил их финансовыми возможностями для модернизации производственных мощностей, что служит улучшению качества, увеличению объемов продукции и повышению производительности труда.
С урожая 2020 года государственный заказ на зерновые сокращен на 25%, а начиная с урожая 2021 года полностью отменена практика установления государством закупочных цен на зерно.
Также с урожая 2020 года была отменена практика установления закупочных цен на хлопок-сырец и производителям хлопка-сырца (фермерским хозяйствам, хлопково-текстильным кластерам, кооперациям) предоставлено право свободного сорторазмещения районированного хлопчатника. В хлопководстве активно проводится механизация отрасли, заменяющая ручной труд.
В результате цепочка добавленной стоимости хлопка коренным образом изменилась. Узбекистан в настоящее время экспортирует текстильную и швейную продукцию, которая имеет гораздо более высокую стоимость, чем хлопок-волокно, которое доминировало в структуре экспорта хлопка в недавнем прошлом.
Процесс либерализации также проходил и по другим направлениям, способствующим развитию аграрного сектора. Отдельно стоит остановиться на процессе проведения реформы по либерализации экспорта плодоовощной продукции.
В июне 2017 года, по инициативе Президента Ш. М. Мирзиёева, компания АО «Узагроэкспорт» лишилась монополии на поставку за рубеж плодоовощной продукции. В результате с 1 июля 2017 года субъектам предпринимательства было разрешено осуществлять экспорт свежей плодоовощной продукции, винограда и бахчевых культур на основе прямых договоров.
Правительство Узбекистана создало беспрецедентную систему поддержки экспортеров плодоовощной продукции, которой не существовало ранее в Узбекистане.
Впервые за годы независимости экспортерам плодоовощной продукции стали предоставлять субсидии на компенсацию до 50% затрат на транспортировку железнодорожным транспортом при экспорте плодоовощной продукции в страны дальнего зарубежья. Однако это было не очень эффективно, так как поставки этим видом транспорта осуществлялись редко и в небольших объёмах. Поэтому в дальнейшем субсидирование транспортировки экспорта расширили на поставку продукции автотранспортом и авиатранспортом.
В конце 2020 года Правительство дополнительно расширило содействие экспортерам плодоовощной продукции. Был внедрен порядок, согласно которому экспортерам предоставляется покрытие расходов по следующим направлениям:
внедрение стандартов и получение сертификатов соответствия;
проведение презентаций и рекламных кампаний с целью вывода местной продукции и брендов (торговых марок) на зарубежные рынки;
участие в международных тендерах и конкурсах;
регистрация национальной продукции и брендов (торговых знаков) в иностранных уполномоченных органах;
организация бизнес-семинаров, тренингов, торговых миссий и бизнес-форумов с участием местных и иностранных компаний и специалистов в целях повышения экспортного потенциала предпринимателей в регионах Республики Узбекистан;
участие в бизнес-семинарах, тренингах, торговых миссиях и бизнес-форумах в зарубежных странах;
участие в выставочно-ярмарочных мероприятиях.
В целом либерализация торговли и стимулирование экспорта стали одними из основных элементов проводимой политики. В ее рамках также было осуществлено открытие новых рынков для агропродовольственной продукции и получение статуса Всеобщей схемы преференций («GSP+»), которая предлагает выход для 6200 наименований товаров на высоко доходный рынок ЕС. Также проводилась работа по расширению «зеленых коридоров» на пограничных переходах и инициированию создания сети центров агро-логистических услуг, направленных на повышение эффективности и сокращение потерь при торговле скоропортящейся плодоовощной продукцией.
В сфере земельных отношений в ближайшие годы также ожидаются серьезные изменения. Первым шагом к реформированию прав использования земель сельскохозяйственного назначения был сделан уже в сентябре 2020 года путем внедрения механизма субаренды в целях выращивания сельскохозяйственной продукции. Срок субаренды составляет до одного года.
Правительство также перераспределило земли из-под хлопчатника в пользу других культур и ввело электронные аукционы по выделению и перераспределению земельных участков существенно повысив прозрачность этого процесса.
В период реформирования также существенно возросли государственные расходы на аграрные научные исследования и разработки. Это, давно ожидаемое увеличение государственного финансирования аграрных исследований, связано с созданием AKIS (Agricultural Knowledge and Innovation Systems), которое является основой распространения сельскохозяйственных знаний и инноваций. В Узбекистане концепция АКИС впервые упоминалась в Стратегии развития сельского хозяйства до 2030 года.
В феврале 2021 года Президент Республики Узбекистан подписал указ о создании АКИС для аграрного сектора с дорожной картой развития на 2021-2025 гг. Республиканский центр АКИС в Ташкентской области открылся в марте 2021 года.
На центры AKIS возлагаются большие надежды в объединении аграрного образования, научных исследований и консультационных услуги для предоставления более комплексной и инновационной информации и образования фермерам и другим сельскохозяйственным предпринимателям.
В отрасли проходит активный процесс цифровизации.
Запущена информационная система "Агросубсидия", которая реализуется в рамках реализации указа Президента Республики Узбекистан № 6079 от 5 октября 2020 года "Об утверждении Cтратегии "Цифровой Узбекистан – 2030" и мерах по ее эффективной реализации". Она предназначена для сбора, рассмотрения и согласования с уполномоченными органами и организациями вопросов предоставления субсидий производителям сельскохозяйственной продукции.
Еще один важный проект в области цифровизации, создаваемый Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, — это информационная система «Агроплатформа». Благодаря внедрению данной системы информация обо всех агротехнических мероприятиях — от посева до уборки урожая — будет находиться в информационной системе, что позволит избавиться от практики документооборота в бумажной форме. При этом в системе можно будет удобно оформить выделение льготных кредитов для сельхозпроизводителей, страхование рисков, заключить договоры в электронном формате и получить технику в лизинг. Также, повысится прозрачность финансирования всех процессов.
С ноября 2021 года запущена геоинформационная система Минсельхоза на базе программного продукта ArcGIS. Обрабатываемые данные и возможности системы на постоянной основе расширяются за счет космоснимков, получаемых каждые 10 дней, а также данных мониторинга, собираемых со стороны 200 полевых работников в режиме реального времени. Создана возможность получения всех необходимых данных, в том числе начиная с информации о пользователях земель, свойствах почвы, наличия ирригационных систем и заканчивая анализами данных, сделанных с применением технологий искусственного интеллекта по автоматическому распознаванию типов культур. В дальнейшем система будет переориентирована для нужд широкого круга пользователей сельскохозяйственных земель, и с ее помощью можно будет определять благоприятное время для посадки или сбора урожая, рассчитать схему удобрений, производить мониторинг, прогнозировать объем урожая сельхоз культур, своевременно выявлять их болезни.
Также в 2021 году запущена автоматизированная информационная система «Е-IJARA», предназначенная для сбора, рассмотрения и согласования с компетентными органами и организациями материалов касательно аренды земель сельскохозяйственного назначения. Данная система используется для выставления лотов на электронную торговую площадку «E-AUKSION» с целью проведения открытых электронных конкурсов, а также для оказания содействия в оформлении прав и документов победителей в соответствующих органах.
Таким образом, в 2017-2020 годах в сельском хозяйстве Узбекистана были проведены масштабные реформы, результаты которых уже позволили обеспечить устойчивый рост отрасли и повысить ресурсоэффективность. В перспективе же они послужат наиболее полному задействованию имеющегося потенциала республики в сельскохозяйственном развитии и выведению Узбекистана в число мировых лидеров по производству и экспорту агропродовольственной продукции.