Qishloq xo'jaligi O'zbekiston iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biri hisoblanadi. Ushbu tarmoq respublikaning yalpi ichki mahsulotining 24% dan ortig'ini tashkil etadi, uni ishlab chiqarishda butun iqtisodiyotda band bo'lganlarning to'rtdan bir qismi ishtirok etadi. Shunday qilib, qishloq xo'jaligini barqaror rivojlantirish va modernizatsiya qilish umumiy iqtisodiy o'sishni ta'minlash va aholi farovonligini oshirish uchun respublikani rivojlantirish bo'yicha davlat siyosati va makroiqtisodiy strategiyaning asosiy ustuvor yo'nalishi hisoblanadi.
2016-yil oxiriga kelib, qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishining o'sishining oldingi manbalari tugadi va u o'z-o'zini ta'minlash siyosati doirasida joriy etilgan bir qator to'siqlarga duch keldi, masalan, mahsulot eksportiga monopoliya, eksport narxlarini tartibga solish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini davlat buyurtmasi doirasida qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilari uchun adolatsiz narxlarda sotib olish va boshqalar. O'zbekistonning yangi hukumati siyosiy yo'nalishni tubdan qayta ko'rib chiqishga va asta-sekin butun iqtisodiyotni va xususan agrar sektorni liberallashtirish bo'yicha islohotlarni amalga oshirishga kirishdi.
2017-yilda O'zbekiston qishloq xo'jaligida yangi yo'nalish – Klaster tizimi paydo bo'ldi. Klasterlarni yaratishning asosiy maqsadi tayyor mahsulotni ishlab chiqarishning barcha jarayonlarini – xom ashyoni etishtirishdan tortib uni qayta ishlash va yakuniy mahsulotni ishlab chiqarishgacha birlashtirgan yagona ishlab chiqarish zanjirini shakllantirishdir. O'zbekiston qishloq xo'jaligida turli yo'nalishdagi klasterlar rivojlanmoqda: paxta-to'qimachilik, meva-sabzavot, urug'chilik, don, go'sht-sut va boshqalar.
Agar paxta sektori misoliga qaralsa, klasterlashning rivojlanishi juda faol bo‘ldi. 2017-yilda 2 ta dastlabki paxta-to'qimachilik klasterlari tashkil etildi. 2018- yilda ularning soni 16 taga, 2019-yilda 77 taga, 2020-yilda 97 taga, 2021-yilda 122 taga, 2022-yilda 134 taga, 2023-yilda 142 taga yetdi.
2017-yilda paxta-to'qimachilik klasterlari respublikada paxta yetishtiriladigan umumiy maydonning atigi 2,2 foizini egallagan. 2018-yilda ularning paxta ekinlaridagi ulushi 15,1 foizni, 2019-yilda 59,0 foizni, 2020-yilda 85,4 foizni tashkil etdi va 2021-yilda respublikadagi barcha paxta ekinlari maydonining 100 foizini qamrab oldi.
Paxta-to'qimachilik klasterlarining faol rivojlanishi davrida (2017–2023 yillar) respublikada paxta xomashyosi ishlab chiqarish 30,0 foizga oshdi. Garchi bu davrda paxta ekinlari maydoni 18,5 foizga kamaygan bo'lsa-da.
Bu, birinchi navbatda, klasterlarning paxta yetishtirishda innovatsiyalar va ilg'or texnologiyalarni keng joriy etishi tufayli mumkin bo'ldi, bu esa hosildorlikning oshishiga olib keldi. 2017–2023 yillarda respublika bo'yicha paxtaning o'rtacha hosildorligi 34,1 foizga oshdi.
Albatta, shuni ta'kidlash kerakki, klaster tizimi faqat yo'lga qo'yilmoqda va zanjirning alohida bo'g'inlarida muammolar mavjud, ammo uni yanada rivojlantirish istiqbollari O'zbekiston qishloq xo'jaligining ishlab chiqarish salohiyatidan juda samarali foydalanishga imkon beradi.
Ammo paxtachilik samaradorligining oshishi nafaqat klaster tizimining rivojlanishi tufayli sodir bo'ldi. Bu yerda 2030-yilgacha qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasi doirasida nazarda tutilgan tarmoqni liberallashtirish jarayoni ham katta rol o'ynadi. Shuningdek, u don sektoriga ham ta'sir ko'rsatdi.
2019-yil 15-oktyabrdan boshlab O'zbekistonda 1994-yildan beri amalda bo‘lgan un narxlarini davlat tomonidan tartibga solish to'xtatildi. Unni bozor narxlarida sotish ishlab chiqaruvchilar va iste'molchilar manfaatlarini hisobga olgan holda bozorlarda resurslarni samarali taqsimlash va raqobatni ta'minladi. Ushbu mexanizm un kombinatlarining qiziqishini oshirdi va ularni ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish uchun moliyaviy imkoniyatlar bilan ta'minladi, bu esa sifatni yaxshilashga, mahsulot hajmini ko‘paytirishga va mehnat unumdorligini oshirishga xizmat qiladi.
2020-yil hosilidan boshlab don uchun davlat buyurtmasi 25 foizga qisqartirildi va 2021-yil hosilidan boshlab davlat tomonidan don sotib olish narxlarini belgilash amaliyoti butunlay bekor qilindi.
Shuningdek, 2020-yil hosilidan boshlab paxta xomashyosiga xarid narxlarini belgilash amaliyoti bekor qilindi va paxta xomashyosi yetishtiruvchilariga (fermer xo'jaliklari, paxta-to'qimachilik klasterlari, kooperatsiyalar) rayonlashtirilgan paxta navlarini ekish huquqi berldi. Paxtachilikda qo'l mehnati o'rnini bosadigan mexanizatsiyalash ishlari faol olib borilmoqda.
Natijada paxtaning qo'shilgan qiymat zanjiri tubdan o'zgardi. O'zbekiston hozirda paxta eksport tarkibida yaqin o'tmishda hukmronlik qilgan paxta tolasiga qaraganda ancha yuqori qiymatga ega bo'lgan to'qimachilik va tikuvchilik mahsulotlarini eksport qilmoqda.
Liberallashtirish jarayoni agrar sektorni rivojlantirishga yordam beradigan boshqa yo'nalishlarda ham bo'ldi. Meva-sabzavot mahsulotlari eksportini liberallashtirish bo'yicha islohotlar jarayoniga alohida e'tibor qaratish lozim.
2017-yil iyun oyida Prezident Sh.M. Mirziyoyev tashabbusi bilan "O'zagroeksport" AJ kompaniyasi xorijga meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berishda monopoliyadan mahrum bo'ldi. Natijada, 2017-yil 1-iyuldan boshlab tadbirkorlik sub'ektlariga to'g'ridan-to'g'ri shartnomalar asosida yangi meva-sabzavot mahsulotlari, uzum va poliz ekinlari eksportini amalga oshirishga ruxsat berildi.
O'zbekiston hukumati ilgari O'zbekistonda mavjud bo'lmagan meva-sabzavot mahsulotlari eksportchilarini qo'llab-quvvatlashning misli ko'rilmagan tizimini yaratdi.
Mustaqillik yillarida birinchi marta meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilarga uzoq xorij mamlakatlariga meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishda temir yo'l transportida tashish xarajatlarining 50 foizigacha kompensatsiya uchun subsidiyalar berildi. Biroq, bu uncha samarali emas edi, chunki ushbu transport turi bilan etkazib berish kamdan-kam hollarda va kichik hajmda amalga oshirilardi. Shu sababli, keyinchalik eksportni tashishni subsidiyalash mahsulotlarni avtotransport va aviatransportda yetkazish uchun ham o‘rnatilldi.
2020-yil oxirida hukumat meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilarga ko'maklashishni yanada kengaytirdi. Eksportchilarga quyidagi yo'nalishlar bo'yicha xarajatlarni qoplash tartibi joriy etildi:
standartlarni joriy etish va muvofiqlik sertifikatlarini olish;
mahalliy mahsulotlar va brendlarni (savdo markalarini) tashqi bozorlarga olib chiqish maqsadida taqdimotlar va reklama kampaniyalarini o'tkazish;
xalqaro tender va tanlovlarda ishtirok etish;
milliy mahsulotlar va brendlarni (savdo belgilarini) xorijiy vakolatli organlarda ro 'yxatdan o' tkazish;
O'zbekiston Respublikasi hududlarida tadbirkorlarning eksport salohiyatini oshirish maqsadida mahalliy va xorijiy kompaniyalar va mutaxassislar ishtirokida biznes-seminarlar, treninglar, savdo missiyalari va biznes-forumlarni tashkil etish;
xorijiy mamlakatlardagi biznes-seminarlar, treninglar, savdo missiyalari va biznes-forumlarda ishtirok etish;
ko'rgazma-yarmarka tadbirlarida ishtirok etish.
Umuman olganda, savdoni erkinlashtirish va eksportni rag'batlantirish siyosatning asosiy elementlaridan biriga aylandi. Shuningdek, uning doirasida agro-oziq-ovqat mahsulotlari uchun yangi bozorlar ochildi va Yevropa Ittifoqining yuqori daromadli bozoriga 6200 turdagi tovarlar uchun kirishni taklif qiluvchi universal preferensiyalar sxemasi ("G SP+") maqomi olindi. Shuningdek, chegara o'tish joylarida "yashil yo'laklar"ni kengaytirish va tez buziladigan meva-sabzavot mahsulotlari savdosi samaradorligini oshirish va yo'qotishlarni kamaytirishga qaratilgan agro-logistika xizmatlari markazlari tarmog'ini tashkil etish ishlari olib borildi.
Yaqin yillarda yer munosabatlari sohasida ham katta o'zgarishlar kutilmoqda. Qishloq xo'jaligi yerlaridan foydalanish huquqlarini isloh qilish yo'lidagi birinchi qadam 2020-yil sentyabr oyida qishloq xo'jaligi mahsulotlarini etishtirish uchun subijara mexanizmini joriy etish orqali amalga oshirildi. Subijara muddati bir yilgacha.
Hukumat, shuningdek, paxta maydonlarini boshqa ekinlar foydasiga qayta taqsimladi va yer uchastkalarini ajratish va qayta taqsimlash bo'yicha elektron auksionlarni joriy etdi va bu jarayonning shaffofligini sezilarli darajada oshirdi.
Islohotlar davrida agrar ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarga davlat xarajatlari ham sezilarli darajada oshdi. Agrar tadqiqotlarni davlat tomonidan moliyalashtirishning uzoq vaqtdan beri kutilayotgan o'sishi qishloq xo'jaligi bilimlari va innovatsiyalarini tarqatish uchun asos bo'lgan AKIS (Agricultural Knowledge and Innovation Systems) tashkil etilishi bilan bog'liq. O'zbekistonda AKIS konsepsiyasi birinchi marta 2030-yilgacha qishloq xo'jaligini rivojlantirish strategiyasida eslatib o'tilgan.
2021-yil fevral oyida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti agrar sektor uchun 2021–2025 yillarga mo'ljallangan rivojlanish yo'l xaritasi bilan AKIS tashkil etish to'g'risidagi farmonni imzoladi.Toshkent viloyatidagi AKIS Respublika markazi 2021-yil mart oyida ochildi.
AKIS markazlari fermerlar va boshqa qishloq xo'jaligi tadbirkorlariga yanada keng qamrovli va innovatsion ma'lumotlar va ta'lim berish uchun agrar ta'lim, ilmiy tadqiqotlar va maslahat xizmatlarini birlashtirishiga katta umidlar bog‘lanmoqda.
Soha faol raqamlashtirish jarayonidan o'tmoqda.
"Agrosubsidiya" axborot tizimi ishga tushirildi, u O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 5-oktyabrdagi ""Raqamli O'zbekiston-2030" strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi 6079- sonli farmonini amalga oshirish doirasida amalga oshirilmoqda. U vakolatli organlar va tashkilotlar bilan qishloq xo'jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilarga subsidiyalar berish masalalarini to'plash, ko'rib chiqish va kelishish uchun mo'ljallangan.
O 'zbekiston Respublikasi qishloq xo'jaligi vazirligi tomonidan tashkil etilayotgan raqamlashtirish sohasidagi yana bir muhim loyiha – "Agroplatforma"axborot tizimi. Ushbu tizimning joriy etilishi tufayli barcha agrotexnik tadbirlar to'g'risidagi ma'lumotlar – ekishdan yig'im-terimgacha – axborot tizimida bo'ladi, bu esa qog'oz shaklida ish yeritish amaliyotidan xalos bo'lishga imkon beradi. Shu bilan birga, tizimda qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilari uchun imtiyozli kreditlar ajratish, xatarlarni sug'urtalash, elektron shaklda shartnomalar tuzish va uskunalarni lizingga olish qulay bo'ladi. Shuningdek, barcha jarayonlarni moliyalashtirishning shaffofligi oshadi.
2021-yil noyabr oyidan boshlab ArcGIS dasturiy mahsuloti asosida qishloq xo'jaligi vazirligining geoaxborot tizimi ishga tushirildi. Qayta ishlangan ma'lumotlar va tizimning imkoniyatlari doimiy ravishda har 10 kunda olingan kosmik fotosuratlar, shuningdek real vaqt rejimida 200 nafar dala ishchilari tomonidan to'plangan monitoring ma'lumotlari bilan kengaytiriladi. Barcha kerakli ma'lumotlarni olish imkoniyati yaratildi, shu jumladan yerdan foydalanuvchilar, tuproq xususiyatlari, sug'orish tizimlarining mavjudligidan boshlab, ekin turlarini avtomatik ravishda tanib olish bo‘yicha sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda ma'lumotlarni tahlil qilishgacha. Kelajakda tizim qishloq xo'jaligi yerlaridan foydalanuvchilarning keng doirasi ehtiyojlari uchun qayta yo'naltiriladi va uning yordami bilan ekish yoki yig'ish uchun qulay vaqtni aniqlash, o'g'itlar sxemasini hisoblash, monitoring o'tkazish, qishloq xo'jaligi ekinlarining hosil hajmini prognoz qilish, ularning kasalliklarini o'z vaqtida aniqlash mumkin bo'ladi.
Shuningdek, 2021-yilda qishloq xo'jaligiga mo'ljallangan yerlarni ijaraga berish bo'yicha materiallarni to'plash, ko'rib chiqish va vakolatli organlar va tashkilotlar bilan kelishish uchun mo'ljallangan "E-IJARA" avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishga tushirildi. Ushbu tizim ochiq elektron tanlovlar o'tkazish, shuningdek, tegishli organlarda g'oliblarning huquqlari va hujjatlarini rasmiylashtirishda ko'maklashish maqsadida "E-AUKSION" elektron savdo maydonchasiga lotlarni qo'yish uchun ishlatiladi.
Shunday qilib, 2017–2020 yillarda O'zbekiston qishloq xo'jaligida ulkan islohotlar amalga oshirildi, ularning natijalari sohaning barqaror o'sishini ta'minlash va resurs samaradorligini oshirishga imkon berdi. Kelgusida ular qishloq xo'jaligini rivojlantirish va O'zbekistonni agro-oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksport qilish bo'yicha jahon yetakchilari qatoriga kiritishda respublikaning mavjud salohiyatidan eng to'liq foydalanishga xizmat qiladi.

Agriculture is one of the leading sectors of Uzbekistan’s economy. This sector accounts for more than 24% of the republic's gross domestic product and employs about a quarter of the total workforce. Thus, sustainable development and modernization of agriculture is a key priority of state policy and macroeconomic development strategy of the republic to ensure overall economic growth and improve the population’s welfare.
By the end of 2016, the previous sources of agricultural production growth had been exhausted, and the sector encountered a number of barriers introduced under the self-sufficiency policy, such as export monopolies, regulation of export prices, and the procurement of agricultural products under state orders at unfair prices for agricultural producers, etc. The new government of Uzbekistan decided to fundamentally revise its political course and gradually began implementing reforms to liberalize both the economy as a whole and the agricultural sector in particular.
In 2017, a new direction appeared in the agriculture of Uzbekistan - the cluster system. The main purpose of clusters is to form a single production chain that unites all processes of production of finished products - from the cultivation of raw materials to their processing and manufacturing of the final goods. In Uzbekistan's agriculture, clusters of various directions are developing: cotton-textile, fruit and vegetable, seed production, grain, meat and dairy, etc.
Looking at the example of the cotton sector, the development of clustering progressed very actively. In 2017, the first two cotton-textile clusters were created. In 2018, their number had reached 16; in 2019 – 77; in 2020 – 97; in 2021 – 122; in 2022 – 134; and in 2023 – 142.
In 2017, cotton-textile clusters occupied only 2,2% of the total cotton sown area in the republic. In 2018, their share in cotton sown area was 15,1%, in 2019 - 59,0%, in 2020 – 85,4% and in 2021 they covered 100% of all cotton sown area in the country.
During the active development period of cotton-textile clusters (2017-2023), raw cotton production in the country increased by 30,0%. Although cotton sown area decreased by 18,5% during this period.
This was possible primarily due to the clusters' widespread adoption of innovations and advanced technologies in cotton cultivation, which led to an increase in yields. The average cotton yield in the country in 2017-2023 increased by 34,1%.
Of course, it is worth noting that the cluster system is just being established and there are problems in some links of the chain, but the prospects for its further development will allow the most efficient use of the production potential of agriculture in Uzbekistan.
But the increase in the efficiency of cotton growing was not only due to the development of the cluster system. The process of liberalization of the sub-sector, envisaged within the framework of the Strategy for Agricultural Development until 2030, has also played a major role here. It also affected the grain sector.
Starting from October 15, 2019, state regulation of flour prices, which had been in place since 1994, has been discontinued in Uzbekistan. The sale of flour at market prices ensured efficient allocation of resources and competition in the markets, taking into account the interests of both producers and consumers. This mechanism has increased the interest of flour mills and provided them with the financial capacity to modernize their production facilities, which serves to improve quality, increase production volumes and increase labor productivity.
Since the 2020 harvest, the state order for grain has been reduced by 25%, and starting with the 2021 harvest, the practice of setting state purchase prices for grain has been completely abolished.
Also, from the 2020 harvest, the practice of setting purchase prices for raw cotton was abolished, and raw cotton producers (farms, cotton-textile clusters, cooperatives) received the right to free variety allocation of zoned cotton. Mechanization of the sector is actively carried out in cotton growing, replacing manual labor.
As a result, the value chain of cotton has fundamentally changed. Uzbekistan now exports textile and garment products, which have a much higher value than the cotton fiber that dominated the cotton export structure in the recent past.
The liberalization process has also taken place in other areas contributing to the development of the agricultural sector. Particular attention should be given to the process of reform aimed at liberalizing the export of fruit and vegetable products.
In June 2017, on the initiative of President Sh. M. Mirziyoyev, the company JSC “Uzagroexport” lost its monopoly on the supply of fruit and vegetable products abroad. As a result, since July 1, 2017, business entities were allowed to export fresh fruit and vegetable products, grapes and melons on the basis of direct contracts.
The Government of Uzbekistan has created an unprecedented system of support for fruit and vegetable exporters, which did not exist in Uzbekistan before.
For the first time in the years of independence, exporters of fruit and vegetable products began receiving subsidies covering up to 50% of transportation costs by rail when exporting to distant foreign countries. However, this measure was not highly effective, as deliveries via this mode of transport were rare and in small volumes. Therefore, the subsidization of export transportation was later expanded to include shipments by road and air.
At the end of 2020, the Government further expanded support for fruit and vegetable exporters. A procedure was introduced according to which exporters are provided with coverage of expenses in the following areas:
implementation of standards and obtaining certificates of conformity;
holding presentations and advertising campaigns to introduce local products and brands (trademarks) to foreign markets;
participation in international tenders and competitions;
registration of national products and brands (trademarks) in foreign authorized bodies;
organization of business seminars, trainings, trade missions and business forums with the participation of local and foreign companies and specialists in order to increase the export potential of entrepreneurs in the regions of the Republic of Uzbekistan;
participation in business seminars, trainings, trade missions and business forums in foreign countries;
participation in exhibition and fair events.
In general, trade liberalization and export stimulation have become one of the main elements of the policy. It also included opening new markets for agri-food products and obtaining the status of the Generalized Scheme of Preferences (GSP+), which offers access to the highly profitable EU market for 6,200 items. Work was also carried out to expand the “green corridors” at border crossings and initiate the creation of a network of agro-logistics service centers aimed at increasing efficiency and reducing losses in the trade of perishable fruit and vegetable products.
In the area of land relations, major changes are also expected in the coming years. The first step towards reforming the rights to use agricultural land was taken in September 2020 by introducing a sublease mechanism for the purpose of growing agricultural products. The sublease period is up to one year.
The government also reallocated land from cotton to other crops and introduced electronic auctions for the allocation and redistribution of land plots, significantly increasing the transparency of this process.
During the reform period, government spending on agricultural research and development also increased significantly. This long-awaited increase in government funding for agricultural research is associated with the creation of AKIS (Agricultural Knowledge and Innovation Systems), which is the basis for the dissemination of agricultural knowledge and innovation. In Uzbekistan, the AKIS concept was first mentioned in the Strategy for Agricultural Development until 2030.
In February 2021, the President of the Republic of Uzbekistan signed a decree on the establishment of AKIS for the agricultural sector with a development roadmap for 2021-2025. The Republican AKIS Center in Tashkent region opened in March 2021.
AKIS centers are expected to combine agricultural education, research and advisory services to provide more comprehensive and innovative information and education to farmers and other agricultural entrepreneurs.
The sector is undergoing an active digitalization process.
The information system "Agrosubsidy" has been launched, which is being implemented within the framework of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 6079 of October 5, 2020 "On approval of the Strategy" Digital Uzbekistan - 2030 "and measures for its effective implementation." It is designed to collect, review and coordinate with authorized bodies and organizations issues of providing subsidies to agricultural producers.
Another important project in the field of digitalization being created by the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan is the information system “Agroplatform”. Thanks to the introduction of this system, information about all agricultural activities - from sowing to harvesting - will be available in the information system, which will eliminate the practice of paper-based document management. At the same time, the system will allow to conveniently formalize the allocation of preferential loans for agricultural producers, risk insurance, conclude contracts in electronic format and obtain equipment for leasing. Also, the transparency of financing of all processes will increase.
The Ministry of Agriculture's geoinformation system based on ArcGIS software product has been launched since November 2021. The processed data and the system's capabilities are continuously expanded with space images received every 10 days, as well as monitoring data collected from 200 field workers in real time. It is possible to obtain all necessary data, including information on land users, soil properties, availability of irrigation systems and data analysis made with the use of artificial intelligence technologies for automatic recognition of crop types. In the future, the system will be reoriented for the needs of a wide range of agricultural land users, and with its help it will be possible to determine a favorable time for planting or harvesting, calculate the scheme of fertilizers, monitor, forecast the volume of crop yields, and timely identify their diseases.
Also in 2021, the automated information system “E-IJARA” was launched to collect, review and coordinate with the competent authorities and organizations materials related to the lease of agricultural land. This system is used to place lots on the electronic trading platform “E-AUKSION” in order to conduct open electronic tenders, as well as to assist in the registration of rights and documents of the winners with the relevant authorities.
Thus, in 2017-2020, Uzbekistan's agriculture has undergone tremendous reforms, the results of which have already made it possible to ensure sustainable growth of the sector and improve resource efficiency. In the long term, they will serve to fully utilize the existing potential of the country in agricultural development and bring Uzbekistan among the world leaders in the production and export of agro-food products.