Ўзбeкистондаги янги сайлов тизими: қонунчилик ва ижтимоий-сиёсий ҳаётда нималар ўзгаради?
Сайловга доир барқарор ҳуқуқий маданиятни шакллантирмасдан туриб, эркин жамият ва давлатни шакллантириб бўлмайди. Сайловлар халқ ҳокимиятининг асоси эканлиги умум-эътироф этилган ҳақиқатдир. Мамлакатда эркин сайловларнинг мавжудлиги демократик бошқарув режими ва республика бошқарув шакли тамойилларидан бири бўлиб ҳисобланади.
МДҲга аъзо давлатларда “Демократик сайловлар, сайлов ҳуқуқ ва эркинликлари стандартлари тўғрисида”ги Конвенциянинг 9-моддаси 1-бандига мувофиқ: «Ҳақиқий сайловларда халқнинг эркин ифодаланган истак-иродасини аниқлаш ва унинг бевосита амалга оширилиши таъминланади». Охирги бир неча йил ичида Ўзбекистон Республикасининг сиёсий тизимида ижтимоий-сиёсий ҳаётнинг барча жабҳаларини қамраб олган муҳим ўзгаришлар рўй берди. Ана шундай ўзгаришлардан бири сайлов қонунчилигига киритилган янгиликдир. Гап Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига бўлиб ўтадиган сайловларнинг Ўзбекистон Республикаси сайлов тизимини мажоритардан мажоритар-пропорционал (баъзан аралаш деб аталади)га ўзгартириш ҳақида бормоқда. Иккита классик электорат формула (мажоритар ва пропорционал)ларни бирлаштирган аралаш сайлов тизими турли қитъалардаги бошқа қатор давлатларда: Европа Иттифоқи давлатларидан (Болгария, Венгрия, Германия, Италия ва бошқалар) тортиб, Узоқ Шарқ давлатлари (Япония ва бошқалар)да ҳам қўлланилади.
Мажоритар-пропорционал сайлов тизимига ўтишдан мақсад нима?
Биринчидан, бу тизим овозларни тўлиқроқ ҳисоблашга ёрдам беради ва мамлакатдаги реал сиёсий вазиятни аниқроқ акс эттиради.
Иккинчидан, парламент қуйи палатасидаги Ўзбекистон ҳудудлари вакиллигининг янада мутаносиблигига эришилади.
Учинчидан, партиялар ва номзодлар ўртасидаги муносабатлар формати ўзгаради, чунки партиялар ҳақиқатан ҳам таниқли, обрўли ва сайловчилар билан фаол ишлашга қодир номзодларни топишга эътибор қаратишга мажбур бўлади.
Тўртинчидан, янги давлат сиёсатчиларининг пайдо бўлиши учун платформа яратади.
Аралаш сайлов тизимлари уч турга бўлинади:
пропорционал вакилликнинг (пропорционал-мажоритар) устунлигига асосланган;
мажоритар тизимнинг устунлигига асосланган (мажоритар-пропорционал);
пропорционал ва мажоритар тизимлар тенглигига асосланган тизим.
Ўзбекистон Республикасининг қонун ҳужжатларида пропорционал ва мажоритар тизимлар тенглигига асосланган тизимга ўтиш мустаҳкамлаб қўйилган. Бунда Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 67-моддаси 2-қисмида Қонунчилик палатаси депутатларининг етмиш беш нафари бир мандатлик сайлов округлари бўйича, етмиш беш нафари эса ягона сайлов округидаги сиёсий партиялар учун овозлар сонига мутаносиб равишда партия рўйхати бўйича сайланади, деб белгиланган. Одатда, бундай тизимлар билан сайлов куни сайловчига у махсус номзодга овоз берадиган ва партия учун овоз берадиган алоҳида бюллетень тақдим этилади. Бу борада ҳар бир давлатнинг ўз амалиёти шаклланган. Масалан, Германияда участка сайлов комиссияси биттадан сайлов бюллетенини беради, унинг бир томонида бир мандатлик округ номзодлари, бошқа томонида ерликлар рўйхатлари бўлади, Россияда эса сайлов участкаларидаги сайловчиларга иккита бюллетень берилади.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 31-моддаси 3-қисмида «Номзоднинг фамилияси, исми, отасининг исми сайлов бюллетенига унинг туғилган йили ва уни номзод этиб кўрсатган сиёсий партия кўрсатилган ҳолда алифбо тартибида киритилади», бу бир мандатлик сайлов округлари бўйича Қонунчилик палатасига сайловларни тавсифлайди.
Сайлов кодексининг 31-моддаси 4-қисмида «Қонунчилик палатаси депутатларининг ягона сайлов округи бўйича сайловида сайлов бюллетенига унда иштирок этаётган сиёсий партияларнинг номи, рамзий белгиси уларнинг сайловда иштирок этиши учун рухсат берилган навбатига мувофиқ кетма-кетликда киритилади» деб белгиланган. Демак, Қонунчилик палатасига сайловда икки хил сайлов бюллетенлари тайёрланади. Бу меъёр сиёсий партиялар учун жиддий синов бўлиб, ноаниқликни бартараф этиш, партиявий йўналишлар равшанлигини аниқлаш мақсадида уларнинг сиёсий дастурини ишлаб чиқишда машаққатли меҳнат қилишлари керак бўлишини назарда тутади.
Қайд этиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 401-моддасида Марказий сайлов комиссияси, шунингдек, бир мандатлик депутатликка номзодлар томонидан партия рўйхатини қайд ва эълон қилиш тартиби белгиланган. Ягона сайлов округи бўйича номзодлар рўйхатини қайд ва эълон қилиш ғояси тўғри. Сайловчи партиялар рўйхатида кўрсатилган номзодлар асосида партия ҳақида ўз тасаввурини шакллантиради. Шу билан бирга, энг муҳим вазифа - мандатларни рўйхат доирасида тақсимлаш методикасини шакллантириш керак.
Сайлов натижаларини аниқлаш масаласидаги ўзгаришлар ҳам қизиқарлидир. Бир мандатлик сайлов округидан сайланадиган депутатликка номзодлар мажоритар сайлов тизимининг нисбий кўпчилиги бўйича аниқланади. Бунда Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 96-моддаси 5-қисмига биноан, энг кўп овоз тўплаган номзод ғолиб деб топилади. Бундай тизим жуда самарали, икки ёки ундан ортиқ номзодлар бир хил миқдорда овоз олган ҳоллар эса бундан мустаснодир. Нисбий кўпчиликнинг мажоритар тизими 43 мамлакатда, шу жумладан АҚШ ва Британия, Миллатлар Ҳамдўстлигига аъзо бўлган бир қатор давлатларда парламент палаталарига (ёки иккала палатага) сайлашнинг ягона тизими сифатида қўлланилади.
Ягона сайлов округи бўйича сайланган сиёсий партияларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 961-моддасида етти фоизлик тўсиқ белгиланган. Бунда ягона сайлов округи бўйича овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг етти фоиз овозини олган сиёсий партия депутатлик мандатига эга бўлади.
Нима учун қонун чиқарувчи бу тўсиқни ўрнатди? Унинг мавжудлигининг сабаби нимада? Ушбу масала бўйича турли фикрларни ўз ичига олган юридик адабиётларда уни жорий этишнинг қуйидаги сабаблари қайд этилган:
Тўсиқ сайловчилар томонидан қўллаб-қувватланган партияларнинг парламентдаги депутатлик ўринларини тақсимлашда сайлов участкаларида юз берган «шовқин», хатолик ёки тасодифийлик даражасида иштирок этишини қисқартириш мақсадида киритилган, одатда, бу фуқаролар овозлари умумий сонининг қарийб икки фоизини ташкил қилади. Бу қиймат сайловчилар гуруҳининг беқарорлиги, тасодифийликнинг юқори даражаси ва сайловга таъсир этувчи бир қатор бошқа омиллар туфайли мақбул деб ҳисобланади.
Тўсиқ парламент ичидаги ортиқча фракцион бўлинишларга йўл қўймаслик учун қўлланилади, бу унинг номарказлашуви ва унинг ишини фалажланишига олиб келиши мумкин.
Тўсиқ, муҳим қарорлар қабул қилишда, жумладан, ҳукуматни шакллантиришда кичик партияларнинг негатив фаоллиги ва таъсирини истисно қилиш учун киритилган. Бу таъсир, кичик партиялар, якуний қарор қабул қилишда муҳим роль ўйнайдиган фракцияларни тузиши мумкинлигига, ва уларни йирик партиялардан устун келишига олиб келиши мумкин. Масалан, бундай ҳолат Исроилда 2019-2022 йиллардаги сиёсий инқирозга олиб келиб, 3,5 йил ичида Кнессетга ўтказилган бешта навбатдан ташқари сайловларда кўринади.
Бундан ташқари тўсиқ, мандатларни тақсимлашда иштирок этувчи партияларга ўз вазифаларини самарали амалга ошириш учун фаол фракцияларга эга бўлиш имкониятини таъминлаш мақсадида ҳам жорий этилган.
Хўш, бу тўсиқ хорижий мамлакатларда қандай? Нидерландияда - 0,67%, Исроилда - 3,25%, Россияда - 5%, Қозоғистонда - 7%, Миср ва Лихтенштейнда - 8%, Туркияда - 10%. Шу билан бирга, бундай тўсиқ умуман йўқ қатор давлатлар ҳам бор: биз буни Португалия, АҚШ, Буюк Британия, Канада, Франция, Швеция ва бошқа баъзи мамлакатларда кўрамиз.
Хулоса.
Ижтимоий-сиёсий ҳаёт ўз механизми орқали партиялараро рақобат тузилишига таъсир кўрсатади, партиялараро рақобат эса, ўз навбатида, партия тизими ичидаги ислоҳотлар омили ҳисобланади. Буларнинг барчаси биргаликда сайлов тизимидаги ўзгаришларнинг асосидир. Биз интилишимиз керак бўлган ўзгаришлар мавжуд. Ишончимиз комилки, келажакда Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти вакиллик органларига бўлиб ўтадиган сайловлар, олдимизга сайлов ҳуқуқи соҳасини ривожлантириш ва амалиёт билан экспертлар томонидан таклиф этилаётган янги ғоялар билан тўлдириш вазифасини қўяди.

Узбекистан создает площадки для появление новых публичных политиков
Новая система выборов в Узбекистане: что изменяется в законодательстве и общественно-политической жизни?
Формирование свободного общества и государства неосуществимо без образования стабильной избирательной правовой культуры. Общепринятый факт, что выборы являются основой власти народа. Принято считать, что существование свободных выборов в стране является одним из принципов демократического режима правления и республиканской формы правления.
В соответствии с п. 1 ст. 9 Конвенции о стандартах демократических выборов, избирательных прав и свобод в государствах — участниках СНГ: «При подлинных выборах обеспечивается выявление свободно выраженной воли народа и непосредственное ее осуществление».
За последние несколько лет в политической системе Республики Узбекистан произошли существенные изменения, которые коснулись всех сфер общественно-политической жизни. Одними из таковых изменений является нововведения избирательного законодательства. Речь идет об изменении избирательной системы Республики Узбекистан с мажоритарной на мажоритарно-пропорциональную (иногда ее называют смешанной) на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Смешанная избирательная система, в которой связаны две классические электоральные формулы (мажоритарная и пропорциональная), применяются также в целом ряде других государств на разных континентах от государств Европейского союза (Болгария, Венгрия, Германии, Италии и др.) до государств Дальнего Востока (Японии и др.).
Какова цель перехода на мажоритарно-пропорциональную избирательную систему?
Во-первых, данная система способствует более полному учету голосов избирателей и точнее отражает реальную политическую ситуацию в стране.
Во-вторых, представительство регионов Узбекистана в нижней палате парламента станет более сбалансированным.
В-третьих, изменение формата взаимоотношений между партиями и кандидатами, так как партии будут вынуждены ориентироваться на поиски кандидатов реально известных, авторитетных и способных активно работать с избирателями.
В-четвертых, создается площадка для появления новых публичных политиков.
Смешанные избирательные системы подразделяются на три вида:
с доминированием пропорционального представительства (пропорционально-мажоритарные);
с доминированием мажоритарной системы (мажоритарно-пропорциональные);
уравновешенные системы, в которых на равных применяются пропорциональная и мажоритарная системы.
В Республике Узбекистан законодательством закреплен переход на уравновешенную систему. Так, ч.2 ст.67 Избирательного кодекса Республики Узбекистан установила, что семьдесят пять депутатов Законодательной палаты избираются по одномандатным избирательным округам, семьдесят пять на основе списка партии пропорционально количеству голосов, отданных за политические партии по единому избирательному округу. Обычно при таких системах в день выборов избирателю предоставляется отдельно бюллетень в котором он голосует конкретно за кандидата, и отдельный бюллетень, где он голосует за партию. Хотя у каждого государства сформирована своя практика. Например, в Германии участковая избирательная комиссия выдаёт один бюллетень, в котором с одной стороны размещаются кандидаты одномандатного округа, а с другой стороны – земельные списки, в России избирателям в избирательных участках выдают по два бюллетеня.
Часть 3 ст.31 Избирательного кодекса Республики Узбекистан закрепила, что «в избирательный бюллетень в алфавитном порядке вносятся фамилия, имя, отчество кандидата с указанием года рождения и политической партии, выдвинувшей его кандидатом» что характеризует выборы в Законодательную палату по одномандатным избирательным округам.
Часть 4 ст.31 Избирательного кодекса установила, что «в избирательный бюллетень на выборах депутатов Законодательной палаты по единому избирательному округу вносится наименование, символика участвующих в них политических партий последовательно в соответствии с порядком, в котором они были допущены к участию в выборах». Это означает, что на выборах в Законодательную палату будут изготавливаться два вида бюллетеней. Эта норма является серьёзным испытанием для политических партий и подразумевает кропотливую работу над разработкой своей политической программы, дабы исключить расплывчатость и определить четкость партийных линий.
Необходимо отметить, что ст.401 Избирательного кодекса Республики Узбекистан закрепила норму о регистрации и опубликовании списка партии Центральной избирательной комиссией также, как и кандидатов одномандатников. Идея регистрировать и публиковать списки кандидатов, баллотирующихся по единому избирательному округу правильная. У избирателя сформируется своё представление о партии, на основе выдвинутых партиями кандидатов в своих партийных списках. При этом необходимо решить важнейший вопрос – методику распределения мандатов внутри списка.
Не менее интересным являются изменения касательно вопроса установления результатов выборов. В отношении кандидатов в депутаты от одномандатного избирательного округа он определяется по мажоритарной системе относительного большинства. Так, согласно ч.5 ст. 96 Избирательного кодекса Республики Узбекистан победителем становится кандидат, который набрал наибольшее число голосов избирателей. Эта система очень результативна, за исключением случаев, когда два или более кандидатов получили одинаковое количество голосов. Мажоритарная система относительного большинства применяется в качестве единственной для выборов какой-либо палаты парламента (или обеих палат) в 43 странах, в том числе США и ряде государств – членов британского Содружества наций.
В отношении политических партий избираемых по единому избирательному округу ст.961 Избирательного кодекса Республики Узбекистан установила семи процентный заградительный барьер. Так, политическая партия обретает парламентский мандат только в том случае, если набрала семь процентов голосов избирателей, принявших участие в голосовании по единому избирательному округу.
Для чего законодатель установил данный барьер? Чем обосновано его существование? В юридической литературе, содержащей различные мнения по этому вопросу, отмечены следующие основания для его введения:
1)  Барьер вводится для сокращения от участия в распределении мест в парламенте партий, получивших поддержку избирателей на уровне «шума», ошибки или случайности, произошедших на избирательных участках, что составляет около 2 процентов от общего количества голосов граждан. Это значение принято считать допустимым в следствие неустойчивости группы избирателей, высокой долей случайности и ряда иных факторов, имеющих влияние на выборы.
2) Барьер используется в целях избежать чрезмерное фракционное дробление внутри парламента, что может привести к его децентрализации и парализации его работы.
3) Барьер вводится для исключения негативной активности и влияния малых партий на принятие важных решений, в том числе в формировании правительства. Этот эффект заключается в том, что малые партии образуют фракции, имеющие значительный вес в принятии окончательного решения, что фактически ставит их в доминирующее положение над крупными партиями. В итоге в Израиле это вылилось в политический кризис 2019–2022 гг., когда за 3,5 года были проведены пять внеочередных выборов в Кнессет.
4) Также барьер вводится с целью предоставления партиям, участвующих в распределении мандатов, возможности иметь работоспособные фракции для наиболее плодотворного осуществления своих функций.
Каков данный барьер в зарубежных странах? В Нидерландах он составляет – 0,67%, Израиле – 3,25%, России – 5%, Казахстане – 7%, Египте и Лихтенштейне – 8%, Турции – 10%. Наряду с этим существует ряд стран, где заградительный барьер вообще отсутствует: мы это видим в Португалии, США, Великобритании, Канаде, Франции, Швеции и некоторых других государствах.
Заключение.
Общественно-политическая жизнь посредством собственной механики повлияла на структуру межпартийной конкуренции, а межпартийная конкуренция, в свою очередь, является фактором реформирования внутри партийной системы. Всё это в совокупности является детерминантом изменения избирательной системы. Нам есть к чему стремиться. Мы уверены, что предстоящие выборы в представительные органы государственной власти Республики Узбекистан поставят перед нами задачу развить и дополнить сферу избирательного права новыми идеями, подсказанными практикой и экспертами.