Ўзбeкистондаги янги сайлов тизими: қонунчилик ва ижтимоий-сиёсий ҳаётда нималар ўзгаради?
Сайловга доир барқарор ҳуқуқий маданиятни шакллантирмасдан туриб, эркин жамият ва давлатни шакллантириб бўлмайди. Сайловлар халқ ҳокимиятининг асоси эканлиги умум-эътироф этилган ҳақиқатдир. Мамлакатда эркин сайловларнинг мавжудлиги демократик бошқарув режими ва республика бошқарув шакли тамойилларидан бири бўлиб ҳисобланади.
МДҲга аъзо давлатларда “Демократик сайловлар, сайлов ҳуқуқ ва эркинликлари стандартлари тўғрисида”ги Конвенциянинг 9-моддаси 1-бандига мувофиқ: «Ҳақиқий сайловларда халқнинг эркин ифодаланган истак-иродасини аниқлаш ва унинг бевосита амалга оширилиши таъминланади». Охирги бир неча йил ичида Ўзбекистон Республикасининг сиёсий тизимида ижтимоий-сиёсий ҳаётнинг барча жабҳаларини қамраб олган муҳим ўзгаришлар рўй берди. Ана шундай ўзгаришлардан бири сайлов қонунчилигига киритилган янгиликдир. Гап Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига бўлиб ўтадиган сайловларнинг Ўзбекистон Республикаси сайлов тизимини мажоритардан мажоритар-пропорционал (баъзан аралаш деб аталади)га ўзгартириш ҳақида бормоқда. Иккита классик электорат формула (мажоритар ва пропорционал)ларни бирлаштирган аралаш сайлов тизими турли қитъалардаги бошқа қатор давлатларда: Европа Иттифоқи давлатларидан (Болгария, Венгрия, Германия, Италия ва бошқалар) тортиб, Узоқ Шарқ давлатлари (Япония ва бошқалар)да ҳам қўлланилади.
Мажоритар-пропорционал сайлов тизимига ўтишдан мақсад нима?
Биринчидан, бу тизим овозларни тўлиқроқ ҳисоблашга ёрдам беради ва мамлакатдаги реал сиёсий вазиятни аниқроқ акс эттиради.
Иккинчидан, парламент қуйи палатасидаги Ўзбекистон ҳудудлари вакиллигининг янада мутаносиблигига эришилади.
Учинчидан, партиялар ва номзодлар ўртасидаги муносабатлар формати ўзгаради, чунки партиялар ҳақиқатан ҳам таниқли, обрўли ва сайловчилар билан фаол ишлашга қодир номзодларни топишга эътибор қаратишга мажбур бўлади.
Тўртинчидан, янги давлат сиёсатчиларининг пайдо бўлиши учун платформа яратади.
Аралаш сайлов тизимлари уч турга бўлинади:
пропорционал вакилликнинг (пропорционал-мажоритар) устунлигига асосланган;
мажоритар тизимнинг устунлигига асосланган (мажоритар-пропорционал);
пропорционал ва мажоритар тизимлар тенглигига асосланган тизим.
Ўзбекистон Республикасининг қонун ҳужжатларида пропорционал ва мажоритар тизимлар тенглигига асосланган тизимга ўтиш мустаҳкамлаб қўйилган. Бунда Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 67-моддаси 2-қисмида Қонунчилик палатаси депутатларининг етмиш беш нафари бир мандатлик сайлов округлари бўйича, етмиш беш нафари эса ягона сайлов округидаги сиёсий партиялар учун овозлар сонига мутаносиб равишда партия рўйхати бўйича сайланади, деб белгиланган. Одатда, бундай тизимлар билан сайлов куни сайловчига у махсус номзодга овоз берадиган ва партия учун овоз берадиган алоҳида бюллетень тақдим этилади. Бу борада ҳар бир давлатнинг ўз амалиёти шаклланган. Масалан, Германияда участка сайлов комиссияси биттадан сайлов бюллетенини беради, унинг бир томонида бир мандатлик округ номзодлари, бошқа томонида ерликлар рўйхатлари бўлади, Россияда эса сайлов участкаларидаги сайловчиларга иккита бюллетень берилади.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 31-моддаси 3-қисмида «Номзоднинг фамилияси, исми, отасининг исми сайлов бюллетенига унинг туғилган йили ва уни номзод этиб кўрсатган сиёсий партия кўрсатилган ҳолда алифбо тартибида киритилади», бу бир мандатлик сайлов округлари бўйича Қонунчилик палатасига сайловларни тавсифлайди.
Сайлов кодексининг 31-моддаси 4-қисмида «Қонунчилик палатаси депутатларининг ягона сайлов округи бўйича сайловида сайлов бюллетенига унда иштирок этаётган сиёсий партияларнинг номи, рамзий белгиси уларнинг сайловда иштирок этиши учун рухсат берилган навбатига мувофиқ кетма-кетликда киритилади» деб белгиланган. Демак, Қонунчилик палатасига сайловда икки хил сайлов бюллетенлари тайёрланади. Бу меъёр сиёсий партиялар учун жиддий синов бўлиб, ноаниқликни бартараф этиш, партиявий йўналишлар равшанлигини аниқлаш мақсадида уларнинг сиёсий дастурини ишлаб чиқишда машаққатли меҳнат қилишлари керак бўлишини назарда тутади.
Қайд этиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 401-моддасида Марказий сайлов комиссияси, шунингдек, бир мандатлик депутатликка номзодлар томонидан партия рўйхатини қайд ва эълон қилиш тартиби белгиланган. Ягона сайлов округи бўйича номзодлар рўйхатини қайд ва эълон қилиш ғояси тўғри. Сайловчи партиялар рўйхатида кўрсатилган номзодлар асосида партия ҳақида ўз тасаввурини шакллантиради. Шу билан бирга, энг муҳим вазифа - мандатларни рўйхат доирасида тақсимлаш методикасини шакллантириш керак.
Сайлов натижаларини аниқлаш масаласидаги ўзгаришлар ҳам қизиқарлидир. Бир мандатлик сайлов округидан сайланадиган депутатликка номзодлар мажоритар сайлов тизимининг нисбий кўпчилиги бўйича аниқланади. Бунда Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 96-моддаси 5-қисмига биноан, энг кўп овоз тўплаган номзод ғолиб деб топилади. Бундай тизим жуда самарали, икки ёки ундан ортиқ номзодлар бир хил миқдорда овоз олган ҳоллар эса бундан мустаснодир. Нисбий кўпчиликнинг мажоритар тизими 43 мамлакатда, шу жумладан АҚШ ва Британия, Миллатлар Ҳамдўстлигига аъзо бўлган бир қатор давлатларда парламент палаталарига (ёки иккала палатага) сайлашнинг ягона тизими сифатида қўлланилади.
Ягона сайлов округи бўйича сайланган сиёсий партияларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 961-моддасида етти фоизлик тўсиқ белгиланган. Бунда ягона сайлов округи бўйича овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг етти фоиз овозини олган сиёсий партия депутатлик мандатига эга бўлади.
Нима учун қонун чиқарувчи бу тўсиқни ўрнатди? Унинг мавжудлигининг сабаби нимада? Ушбу масала бўйича турли фикрларни ўз ичига олган юридик адабиётларда уни жорий этишнинг қуйидаги сабаблари қайд этилган:
Тўсиқ сайловчилар томонидан қўллаб-қувватланган партияларнинг парламентдаги депутатлик ўринларини тақсимлашда сайлов участкаларида юз берган «шовқин», хатолик ёки тасодифийлик даражасида иштирок этишини қисқартириш мақсадида киритилган, одатда, бу фуқаролар овозлари умумий сонининг қарийб икки фоизини ташкил қилади. Бу қиймат сайловчилар гуруҳининг беқарорлиги, тасодифийликнинг юқори даражаси ва сайловга таъсир этувчи бир қатор бошқа омиллар туфайли мақбул деб ҳисобланади.
Тўсиқ парламент ичидаги ортиқча фракцион бўлинишларга йўл қўймаслик учун қўлланилади, бу унинг номарказлашуви ва унинг ишини фалажланишига олиб келиши мумкин.
Тўсиқ, муҳим қарорлар қабул қилишда, жумладан, ҳукуматни шакллантиришда кичик партияларнинг негатив фаоллиги ва таъсирини истисно қилиш учун киритилган. Бу таъсир, кичик партиялар, якуний қарор қабул қилишда муҳим роль ўйнайдиган фракцияларни тузиши мумкинлигига, ва уларни йирик партиялардан устун келишига олиб келиши мумкин. Масалан, бундай ҳолат Исроилда 2019-2022 йиллардаги сиёсий инқирозга олиб келиб, 3,5 йил ичида Кнессетга ўтказилган бешта навбатдан ташқари сайловларда кўринади.
Бундан ташқари тўсиқ, мандатларни тақсимлашда иштирок этувчи партияларга ўз вазифаларини самарали амалга ошириш учун фаол фракцияларга эга бўлиш имкониятини таъминлаш мақсадида ҳам жорий этилган.
Хўш, бу тўсиқ хорижий мамлакатларда қандай? Нидерландияда - 0,67%, Исроилда - 3,25%, Россияда - 5%, Қозоғистонда - 7%, Миср ва Лихтенштейнда - 8%, Туркияда - 10%. Шу билан бирга, бундай тўсиқ умуман йўқ қатор давлатлар ҳам бор: биз буни Португалия, АҚШ, Буюк Британия, Канада, Франция, Швеция ва бошқа баъзи мамлакатларда кўрамиз.
Хулоса.
Ижтимоий-сиёсий ҳаёт ўз механизми орқали партиялараро рақобат тузилишига таъсир кўрсатади, партиялараро рақобат эса, ўз навбатида, партия тизими ичидаги ислоҳотлар омили ҳисобланади. Буларнинг барчаси биргаликда сайлов тизимидаги ўзгаришларнинг асосидир. Биз интилишимиз керак бўлган ўзгаришлар мавжуд. Ишончимиз комилки, келажакда Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти вакиллик органларига бўлиб ўтадиган сайловлар, олдимизга сайлов ҳуқуқи соҳасини ривожлантириш ва амалиёт билан экспертлар томонидан таклиф этилаётган янги ғоялар билан тўлдириш вазифасини қўяди.

New election system in Uzbekistan: what is changing in legislation and social and political life?
The formation of a free society and state is impossible without the formation of stable electoral legal culture. It is a generally accepted fact that elections are the basis of people's power. It is generally accepted that the existence of free elections in the country is one of the principles of a democratic regime of government and a republican form of government.
In accordance with clause 1 of Article 9 of the Convention on Standards of Democratic Elections, Electoral Rights and Freedoms in the CIS Member States: “Genuine elections ensure the identification of the freely expressed will of the people and its direct implementation».
Over the past few years, significant changes have taken place in the political system of the Republic of Uzbekistan, which have affected all spheres of socio-political life. One of these changes is the innovation of the electoral legislation. This means changing the electoral system of the Republic of Uzbekistan from majority to majority-proportional one (sometimes it is called mixed) in elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. The mixed electoral system, in which two classical electoral formulas (majority and proportional) are linked, is also used in a number of other states on different continents, from the states of the European Union (Bulgaria, Hungary, Germany, Italy, etc.) to the states of the Far East (Japan, etc.)
What is the purpose of the transition to majority-proportional electoral system?
Firstly, this system facilitates more complete accounting of votes and reflects the real political situation in the country more accurately.
Secondly, the representation of the regions of Uzbekistan in the lower house of parliament will become more balanced.
Thirdly, a change in the format of relations between parties and candidates, since parties will have to focus on the search for candidates who are really famous, authoritative and able to work actively with voters.
Fourthly, a platform is created for the emergence of new public politicians.
Mixed electoral systems are divided into three types:
with the dominance of proportional representation (proportional-majority);
with the dominance of the majority system (majority-proportional);
balanced systems, in which proportional and majority systems are used on an equal footing.
In the Republic of Uzbekistan, the legislation enshrines the transition to the balanced system. Thus, Part 2 of Article 67 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan establishes that seventy-five deputies of the Legislative Chamber are elected in single-mandate electoral district, seventy-five -on the basis of the party list in proportion to the number of votes cast for political parties in a single electoral district. Usually, under such systems, on election day, the voter is given a separate ballot in which he votes specifically for the candidate, and a separate ballot in which he votes for the party. Although each state has its own practice. For example, in Germany, the precinct election commission issues one ballot, in which candidates of a single-mandate electoral district are placed on the one hand, and land lists are placed on the other hand, in Russia voters are given two ballots at polling stations.
Part 3 of Article 31 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan stipulates that "the ballot paper shall contain the surname, first name, patronymic of the candidate in alphabetical order, indicating the year of birth and the political party that nominated him/her as a candidate", which characterizes the elections to the Legislative Chamber in single-mandate electoral districts.
Part 4 of Article 31 of the Electoral Code establishes that "the ballot paper for the election of deputies of the Legislative Chamber in a single electoral district shall include the name and symbols of the political parties participating in them sequentially in accordance with the procedure in which they were allowed to participate in the elections." This means that two types of ballots will be produced in the elections to the Legislative Chamber. This norm is a serious test for political parties and implies painstaking work on the development of their political program in order to eliminate deliquescence and determine the clarity of party lines.
It should be noted that Art.401 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan enshrined the norm on the registration and publication of the party list by the Central Election Commission, as well as single-mandate candidates. The idea of registering and publishing lists of candidates running in a single electoral district is correct. The voter will form his own idea of the party, based on the candidates nominated by the parties in their party lists. At the same time, it is necessary to resolve the most important issue - the methodology for distributing mandates within the list.
The changes concerning the issue of detecting the election results are not less interesting. Candidates for deputy from a single-mandate electoral district are determined by the winner-take-all system. Thus, according to Part 5 of Article 96 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan, the candidate who has received the largest number of votes becomes the winner. This system is very effective, except for cases when two or more candidates have received the same number of votes. The winner-take-all system is used as the only one for elections of any chamber of parliament (or both chambers) in 43 countries, including the United States and a number of states - members of the British Commonwealth of Nations.
With regard to political parties elected in a single electoral district, Art.961 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan established a seven percent threshold. Thus, a political party receives a parliamentary mandate only if it received seven percent of the votes of voters who took part in the voting in a single electoral district.
Why did the legislator establish this threshold? What is the reason for its existence? In the legal literature containing various opinions on this issue, the following grounds for its introduction are noted:
1) The threshold is introduced to reduce the participation in the distribution of seats in parliament of parties that received support from voters at the level of "noise", error or accident that occurred at polling stations, which made up about 2 percent of the total number of citizens' votes. This value is considered acceptable due to the instability of the group of voters, the high share of accident and a number of other factors that affect the elections
2) The threshold is used to avoid excessive factional fragmentation within parliament, which could lead to its decentralization and paralysis of its work.
3) The threshold is introduced to exclude negative activity and the influence of small parties on the adoption of important decisions, including in the formation of the government. This effect lies in the fact that small parties form factions that have significant weight in making the final decision, which actually puts them in a dominant position over large parties. Ultimately, this resulted in the political crisis in Israel in 2019–2022, when five snap elections to the Knesset were held for 3.5 years.
4) The threshold is also introduced in order to provide parties participating in the distribution of mandates with the opportunity to have efficient fractions for the most fruitful implementation of their functions.
What is this threshold in foreign countries? In the Netherlands, it is 0.67%, Israel – 3.25%, Russia – 5%, Kazakhstan – 7%, Egypt and Liechtenstein – 8%, Turkey – 10%. Along with this, there is a number of countries where there is no threshold at all: we see this in Portugal, the United States, Great Britain, Canada, France, Sweden and some other countries.
Conclusion.
Through its own mechanics, socio-political life has influenced the structure of inter-party competition, and inter-party competition, in turn, is a factor in reforming the intra-party system. All this together is a determinant of changes in the electoral system. We have something to strive for. We are confident that the upcoming elections to the representative bodies of state power of the Republic of Uzbekistan will set us the task of developing and supplementing the sphere of electoral law with new ideas prompted by practice and experts.