Xitoydagi O'zbekiston fuqarolari Pekin, Shanxay va Guanchjou shaharlaridagi 49, 50, 51-saylov uchastkalarida o'z fuqarolik pozitsiyasini bildirish imkoniyatiga ega bo'lib, siyosiy jarayonlarda faol ishtirok etmoqda.
Xitoydagi har uchala diplomatik vakolatxona ushbu mamlakatda bo'lib turgan vatandoshlarimizning to'liq ovoz berishlariini ta'minlash uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda.
Jumladan, vakolatxonalar Xitoydagi o'zbekistonliklarga mezbon mamlakatda eng ommabop bo'lgan "WeChat" ijtimoiy tarmog'idagi o'z sahifa va guruhlari orqali targ'ibot ishlarini jadal olib borib, saylovga oid barcha zarur ma'lumot va havolalarni yetkazib kelmoqda.
Azizbek Rasulov, Shandun texnologiyalar universiteti talabasi:
– Mamlakatimizda parlament saylovlariga tayyorgarlik qizg'in kechmoqda. Men ham saylovlarda ishtirok etayotganimdan mamnunman.
Xitoyda yashayotgan Pekindan uzoqda bo'lganligi tufayli mamlakatimiz elchixonasi huzurida tashkil etilgan saylov uchastkasiga kelib o'zimning saylash huquqlarimdan foydalangan holda muddatidan oldin saylovda qatnashdim va o'zim tanlagan partiyaga ovoz berdim.

Досрочное голосование началось на 49-м избирательном участке в Пекине
На 49-м избирательном участке, созданном при Посольстве нашей страны в Пекине, сегодня утром начался процесс досрочного голосования на выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Граждане Узбекистана в Китае имеют возможность выражать свою гражданскую позицию на 49, 50, 51-м избирательных участках в городах Пекине, Шанхае и Гуанчжоу и активно участвовать в политическом процессе.
Три дипломатические миссии в Китае прилагают все усилия, чтобы обеспечить полноту голоса наших соотечественников в этой стране.
В частности, диплолматические представительства в Китае активно ведут пропагандистскую работу через свои страницы и группы в самой популярной социальной сети WeChat, предоставляя всю необходимую информацию и ссылки, связанные с выборами.
Студент Шандуньского университета технологий Азизбек Расулов:
- Сейчас по всей стране идет подготовка к парламентским выборам. Я, со своей стороны, рад участвовать в выборах.
Однако в связи с тем, что мой город проживания в Китае находится далеко от Пекина, я отправился на избирательный участок, созданный при Посольстве нашей страны, воспользовавшись своим избирательным правом, принял участие в досрочных выборах и проголосовал за партию, которую выбрал.