Xitoydagi O'zbekiston fuqarolari Pekin, Shanxay va Guanchjou shaharlaridagi 49, 50, 51-saylov uchastkalarida o'z fuqarolik pozitsiyasini bildirish imkoniyatiga ega bo'lib, siyosiy jarayonlarda faol ishtirok etmoqda.
Xitoydagi har uchala diplomatik vakolatxona ushbu mamlakatda bo'lib turgan vatandoshlarimizning to'liq ovoz berishlariini ta'minlash uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda.
Jumladan, vakolatxonalar Xitoydagi o'zbekistonliklarga mezbon mamlakatda eng ommabop bo'lgan "WeChat" ijtimoiy tarmog'idagi o'z sahifa va guruhlari orqali targ'ibot ishlarini jadal olib borib, saylovga oid barcha zarur ma'lumot va havolalarni yetkazib kelmoqda.
Azizbek Rasulov, Shandun texnologiyalar universiteti talabasi:
– Mamlakatimizda parlament saylovlariga tayyorgarlik qizg'in kechmoqda. Men ham saylovlarda ishtirok etayotganimdan mamnunman.
Xitoyda yashayotgan Pekindan uzoqda bo'lganligi tufayli mamlakatimiz elchixonasi huzurida tashkil etilgan saylov uchastkasiga kelib o'zimning saylash huquqlarimdan foydalangan holda muddatidan oldin saylovda qatnashdim va o'zim tanlagan partiyaga ovoz berdim.

The early voting process for the elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis began this morning at the 49th polling station established at the Embassy of our country in Beijing.
Uzbek citizens in China have the opportunity to express their civic position at the 49th, 50th, 51st polling stations in the cities of Beijing, Shanghai and Guangzhou and actively participate in the political process.
Three diplomatic missions in China are making every effort to ensure the full voice of our compatriots in this country.
In particular, diplomatic missions in China are actively conducting propaganda work through their pages and groups on the most popular social network WeChat, providing all the necessary information and links related to the elections.
Student of Shandong University of Technology Azizbek Rasulov:
- Preparations for parliamentary elections are underway all over the country. For my part, I am glad to participate in the elections.
However, due to the fact that my city of residence in China is far from Beijing, I went to the polling station established at the Embassy of our country, using my voting rights, took part in early elections and voted for the party I chose.