Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-oktabr kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati faoliyati va yangi investitsiya loyihalari bilan tanishdi.
Iqtisodiy islohotlar barcha tarmoqlarda o‘z natijasini ko‘rsatmoqda. So‘nggi olti yilda Olmaliq kombinatida sanoat mahsuloti 1,8 baravar, mahalliylashtirish 7,7 baravar, investitsiya 13 baravar oshgan. “Raqamli OKMK – 2030” strategiyasi doirasida 70 dan ortiq loyihalar amalga oshirilgan.
Ayni paytda yangi majmualar qurilib, mavjud quvvatlar oshirilayotir. Kombinatning 75 yillik tarixi davomida 2 ta fabrika barpo etilgan bo‘lsa, endi bunga ko‘p ketmadi. 2021-yilda “Yoshlik-1” koni negizida 3-mis boyitish fabrikasi qurilishi boshlangan edi. Endi bu loyihaning ikkinchi bosqichi doirasida 4-mis boyitish fabrikasi hayotga ko‘chmoqda.
Davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, ushbu yangi zavod qurilishini boshlab berdi.
Qiymati 5,3 milliard dollarlik bu loyiha orqali yiliga 146 ming tonna katodli mis, 13 tonna oltin va 73 tonna kumush olish quvvatlari yaratiladi. Yillik ishlab chiqarish hajmi 1,9 milliard dollarga yetadi. Fabrika va uning infratuzilmalarida 3 mingdan ortiq kishi ishlaydi.
Loyihaga Italiyaning “Wood” hamda Buyuk Britaniyaning “Worley Parsons” kompaniyalari jalb qilingan. Ishlab chiqarishda yuqori texnologik, ekologik xavfsiz va tejamkor texnologiyalar qo‘llanishini belgilangan.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября ознакомился с деятельностью Алмалыкского горно-металлургического комбината и новыми инвестиционными проектами.
Экономические реформы приносят результаты во всех отраслях. За последние шесть лет на Алмалыкском комбинате объем промышленной продукции вырос в 1,8 раза, локализация - в 7,7 раза, инвестиции - в 13 раз. В рамках стратегии "Цифровой АГМК - 2030" реализовано более 70 проектов.
В настоящее время строятся новые комплексы, увеличиваются существующие мощности. Если за 75-летнюю историю комбината было построено 2 фабрики, то теперь темпы ввода новых мощностей ускорились. В 2021 году на базе месторождения "Ёшлик-1" началось строительство 3-й медно-обогатительной фабрики. Теперь в рамках второго этапа этого проекта начинается строительство 4-й медно-обогатительной фабрики.
Глава государства нажал символическую кнопку и дал старт строительству нового завода.
Благодаря проекту стоимостью 5,3 миллиарда долларов будут созданы мощности по получению 146 тысяч тонн медного катода, 13 тонн золота и 73 тонн серебра в год. Годовой объем производства достигнет 1,9 миллиарда долларов. На фабрике и ее инфраструктурных объектах будут работать более 3 тысяч человек.
К проекту привлечены итальянская компания "Wood" и британская "Worley Parsons". Предусмотрено применение в производстве высокотехнологичных, экологически безопасных и экономичных технологий.
Следует отметить, что в настоящее время проектируется 5-я медно-обогатительная фабрика Алмалыкского горно-металлургического комбината.