Olmaliq shahrida 15-oktabr kuni Toshkent viloyati rivojining hozirgi holati va kelgusi vazifalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududdagi iqtisodiy-ijtimoiy natijalarni atroflicha tahlil qilib, qo‘shimcha imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
So‘nggi yetti yilda Toshkent viloyatida ham katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Hudud iqtisodiyoti 1,5 barobarga o‘sib, o‘tgan yili 119 trillion so‘mlik qo‘shilgan qiymat yaratildi, tadbirkorlar 16 mingtaga ko‘payib, 170 ming doimiy ish o‘rni ochildi. 6 milliard dollarlik 826 ta yangi sanoat korxonasi ishga tushdi, 5 milliard dollarlik eksport bo‘ldi. Bularning natijasida o‘tgan to‘rt yilda 70 ming, bu yilning o‘zida 19 ming oila kambag‘allikdan chiqarildi.
Toshkent viloyati tuman va shaharlar soni bo‘yicha respublikada birinchi o‘rinda turadi. Hududdagi davlat idoralarida salkam 10 ming xodim ishlaydi. 1 ming 25 ta mahallada 6 ming 123 nafar “mahalla yettiligi” bor. Bu ichki imkoniyatlarni ishga solib, shaharu qishloqlarni rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirish uchun yetarli kuch ekani ta’kidlandi.
Shunday manzilli o‘rganishlar natijasida qo‘shimcha 13 milliard dollar investitsiya, 500 ming ish o‘rni, budjetga 3,5 trillion so‘m tushum qilish imkoniyatlari aniqlangan. Bu imkoniyatlarni natijaga aylantirish uchun 22 ta tuman-shaharning har biri bo‘yicha hukmatning alohida qarorlari chiqishi aytildi.
Viloyatda tadbirkorlik qilishga ishtiyoq kundan-kun oshayapti. Poytaxtdagi korxonalar ham infratuzilma yaqinligi, yer, mulk solig‘i, ishchi kuchi arzonligi uchun Toshkent viloyatidan joy qidirayapti. Shu bois Toshkent, Qibray, Zangiota, Yuqori Chirchiq, O‘rta Chirchiq tumanlari, Chirchiq va Nurafshon shaharlari poytaxt tumanlari bilan hamohang rivojlanishi kerakligi ta’kidlandi.
Masalan, Toshkent tumanida 97 gektarda industrial texnopark tashkil qilinadi. Unda tadbirkorlar va banklar ishtirokida 350 million dollarlik yuqori qo‘shilgan qiymatli loyihalar joylashtiriladi. Shuningdek, tumanda ko‘p qavatli uylar, yangi sanatoriylar, sport va ko‘ngilochar maskanlar qurish imkoniyati bor.
Angren, Olmaliq, Ohangaron shaharlari, Piskent va Ohangaron tumanlarining viloyat sanoatidagi ulushi 50 foizni tashkil qiladi. Ular yonma-yon joylashgan bo‘lib, xomashyo zaxirasiga juda boy. Shu bois bu shahar va tumanlarda ishlab chiqarishni kooperatsiya va klaster asosida tashkil etish uchun mutlaqo yangi tizim – “sanoat uchburchagi” dasturi amalga oshirilishi aytildi.
Ushbu hududda 1 ming 100 ta korxona ishlayapti. Yangi loyihalar hisobiga 2-3 yilda ular 1,5 mingga yetadi. Bu kooperatsiya natijasida transport xarajati ham, tannarxi ham kamayadi.
Masalan, Olmaliq kombinati yiliga 9 trillion so‘mlik mahsulot xarid qilayapti. Bu – atrofda joylashgan 5 ta shahar va tuman uchun katta imkoniyat ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Umuman, yil yakunigacha xorijiy investitsiyalar hajmini 2 milliard dollarga va eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish, 661 ta loyihani yakunlab, 30 ming yangi ish o‘rni yaratish mumkinligi qayd etildi.
Mashinasozlik sohasidagi talabni to‘liq tahlil qilib, mahalliylashtirishni kengaytirish hamda yirik korxonalar bilan kooperatsiyasini kuchaytirish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Toshkent viloyatida yer va suv mo‘l. Lekin 1 gektardan o‘rtacha daromad boshqa viloyatlarga nisbatan kam. So‘nggi uch yilda viloyatdagi 21 ming gektar yer dehqonchilik uchun 57 ming aholiga berilgan.
Meva-sabzavot eksporti ham o‘tgan yilgicha bo‘lmagan. 2 ming 200 gektar samarasiz bog‘ va tokzor hisobiga yiliga 10 million dollar eksport yo‘qotilayapti. Suv tejovchi texnologiya bo‘yicha Toshkent viloyati eng oxirgi o‘rinlarda.
Shu kabi kamchiliklar sababli viloyat hokimining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha o‘rinbosari vazifasidan ozod etildi.
Bog‘dorchilik bo‘yicha yangi tizim asosida Ohangaron va Bo‘stonliqdagi tog‘oldi yerlarda malina va golubika plantatsiyasi, Parkent va Ohangaronda uzum va gilos bog‘lari tashkil qilinishi aytildi. Angrenda anor sharbati ishlab chiqarish, Ohangaron tumanida olxo‘rini qayta ishlash yo‘lga qo‘yiladi. Bu yil ham Toshkent viloyatidagi oilalarga dehqonchilik va bog‘dorchilik uchun qo‘shimcha 5 ming gektar yer beriladi.
Umuman, viloyatni bog‘dorchilikda namunali hudud qilib, eksportni 300 million dollarga yetkazish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda kambag‘allikni qisqartirish masalalari ham tahlil qilindi.
Bugungi kunda Toshkent viloyatida 63 mingta kambag‘al oila qolgan bo‘lib, ularning 190 ming nafar a’zolari mehnatga layoqatli. “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida kelasi yili viloyatda 116 ming aholini kambag‘allikdan olib chiqish rejalashtirilgan.
Lekin bu yetarli emas. Masalan, Toshkent viloyati kichik biznes orqali aholini ishli qilish bo‘yicha respublikada eng oxirgi o‘rinda. Viloyat sanoatining atigi 25 foizi kichik biznesga to‘g‘ri keladi. Shu bois tadbirkorlikni rivojlantirib, aholiga daromad manbai yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Buning uchun bir yil ichida “Sayxunobod” tajribasi asosida 27 ming, “Zarbdor” tajribasi asosida 8,5 ming, “Uychi” tajribasi asosida 39 ming, “G‘ijduvon” tajribasi asosida 10 ming kambag‘al aholini band qilish vazifasi belgilandi.
Kichik tadbirkorlik loyihalari uchun ajratiladigan 1 trillion so‘m imtiyozli kredit va 32 milliard so‘m subsidiyalar natijasida 30 ming aholi tadbirkorlikka jalb qilinadi.
Keyingi paytlarda Toshkent viloyatidan xorijga arzon ishlarga ketganlar 30 mingga kamaygan. Lekin hali 158 ming kishi chet elda mehnat qilayotgani qayd etildi.
Endi Migratsiya agentligi faoliyati takomillashtirilib, aholini xavfsiz va yuqori daromadli ish bilan ta’minlash bo‘yicha yangi yondashuvlar joriy etiladi. Chet elda mavsumiy ishlab qaytgan va yana ketish istagida bo‘lgan kishilarga yuqori daromadli kasblar o‘rgatiladi. Kasb-hunari borlar xorijiy tillarga o‘qitiladi.
Go‘zal tabiati, qulay infratuzilmasi bor Toshkent viloyatida turizm salohiyati yuqori. Lekin taklifga nisbatan talab ko‘p bo‘lgani sababli narxlar qimmat. Turizm maskanlarini ko‘paytirib, xizmatlar hajmini 2 karra oshirish, 10 million sayyohni jalb qilish imkoniyati borligi qayd etildi. Mutasaddilarga kelgusi yil uchun 1,5 milliard dollarlik loyihalarni shakllantirish topshirildi.
Yig‘ilishda qish mavsumiga tayyorgarlik, energiya iste’moli masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Yirik korxonalarda energiya sarfi yuqori uskunalarni tejamkoriga almashtirish, mahallalarni issiqlik bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Toshkent viloyati, shahar va tuman hokimlari, tarmoq rahbarlari yig‘ilishdan xulosalari va kelgusi rejalari yuzasidan axborot berdi. Davlatimiz rahbari aholi vakillari bilan samimiy muloqot qildi.

Проанализировано развитие Ташкентской области и задачи на перспективу
15 октября в Алмалыке состоялось совещание по обсуждению текущего развития Ташкентской области и задач на перспективу.
Президент Шавкат Мирзиёев подробно проанализировал социально-экономические результаты региона и указал на дополнительные возможности.
За последние семь лет большие изменения произошли и в Ташкентской области. Экономика региона выросла в 1,5 раза, в прошлом году создано добавленной стоимости на 119 триллионов сумов, число предпринимателей увеличилось на 16 тысяч, создано 170 тысяч постоянных рабочих мест. Запущено 826 новых промышленных предприятий на 6 миллиардов долларов, осуществлен экспорт на 5 миллиардов долларов. В результате за последние четыре года из бедности выведено 70 тысяч семей, а в этом году - 19 тысяч.
Ташкентская область занимает первое место в республике по количеству районов и городов. В государственных учреждениях региона работают около 10 тысяч человек. В 1 тысяче 25 махаллях насчитывается 6 123 членов "махаллинских семёрок". Отмечалось, что это достаточная сила для развития городов и сел, повышения уровня жизни населения, задействовав внутренние возможности.
Выявлены возможности привлечения дополнительно 13 миллиардов долларов инвестиций, создания 500 тысяч рабочих мест и поступления в бюджет 3,5 триллиона сумов. Отмечалось, что для превращения этих возможностей в результат по каждому из 22 районов и городов будут вынесены отдельные решения хокимията.
В области с каждым днем растет интерес к предпринимательству. Предприятия столицы также ищут место в Ташкентской области из-за близости инфраструктуры, низкой стоимости земли, налога на имущество и рабочей силы. В связи с этим подчеркнуто, что Ташкентский, Кибрайский, Зангиатинский, Юкоричирчикский, Уртачирчикский районы, города Чирчик и Нурафшан должны развиваться в гармонии с районами столицы.
Например, в Ташкентском районе на 97 гектарах будет создан индустриальный технопарк. В нем будут размещены проекты с высокой добавленной стоимостью на 350 миллионов долларов с участием предпринимателей и банков. Также в районе есть возможность построить многоэтажные дома, новые санатории, спортивные и развлекательные заведения.
Доля городов Ангрена, Алмалыка, Ахангарана, Пскентского и Ахангаранского районов в промышленности области составляет 50 процентов. Они расположены рядом и богаты запасами сырья. Отмечалось, что для организации производства в этих городах и районах на основе кооперации и кластера будет реализована совершенно новая система - программа "Промышленный треугольник".
В данном регионе действуют 1100 предприятий. За счет новых проектов в течение 2-3 лет их число достигнет 1,5 тысячи. В результате кооперации снизятся как транспортные расходы, так и себестоимость продукции.
К примеру, Алмалыкский комбинат закупает продукцию на 9 триллионов сумов в год. Отмечалось, что это большая возможность для 5 близлежащих городов и районов.
Подчеркнуто, что до конца года можно довести объем иностранных инвестиций до 2 миллиардов долларов, экспорта – до 1,5 миллиарда долларов, завершить 661 проект и создать 30 тысяч новых рабочих мест.
Поставлена задача провести тщательный анализ спроса в машиностроении и разработать трехлетнюю программу по расширению локализации и усилению кооперации с крупными предприятиями.
В Ташкентской области много земли и воды. Однако средний доход с 1 гектара ниже, чем в других областях. За последние три года 21 тысяча гектаров земли в области переданы для земледелия 57 тысячам жителей.
Экспорт плодоовощной продукции не достиг прошлогоднего уровня.  Из-за неэффективости 2 200 гектаров садов и виноградников ежегодно теряется экспорт на 10 миллионов долларов. По внедрению водосберегающих технологий Ташкентская область занимает последнее место.
Из-за этих и других недостатков заместитель хокима области по сельскому хозяйству был освобожден от должности.
Было отмечено, что на основе новой системы садоводства будут созданы плантации малины и голубики на предгорных землях в Ахангаране и Бостанлыке, виноградники и вишневые сады в Паркенте и Ахангаране. В Ангрене будет налажено производство гранатового сока, в Ахангаранском районе - переработка сливы.
В этом году семьям Ташкентской области будет предоставлено дополнительно 5 тысяч гектаров земли для ведения сельского хозяйства и садоводства.
Дано указание сделать область образцовой в садоводстве и довести экспорт до 300 миллионов долларов.
На совещании также проанализированы вопросы сокращения бедности.
На сегодняшний день в Ташкентской области осталось 63 тысячи малообеспеченных семей, из которых 190 тысяч членов являются трудоспособными. В рамках программы "От бедности к процветанию" в следующем году планируется вывести из бедности 116 тысяч жителей области.
Но этого недостаточно. Например, Ташкентская область занимает последнее место в республике по трудоустройству населения через малый бизнес. Только 25 процентов промышленности области приходится на малый бизнес. В связи с этим даны поручения по развитию предпринимательства и созданию источников дохода для населения.
Для этого поставлена задача в течение года обеспечить занятость 27 тысяч малообеспеченных на основе опыта Сайхунабада, 8,5 тысяч - на основе опыта Зарбдора, 39 тысяч - на основе опыта Уйчи, 10 тысяч - на основе опыта Гиждувана.
В результате выделения 1 триллиона сумов льготных кредитов и 32 миллиардов сумов субсидий на проекты малого бизнеса к предпринимательской деятельности будут привлечены 30 тысяч человек.
В последнее время количество людей, выехавших из Ташкентской области на низкооплачиваемые работы за границу, сократилось на 30 тысяч. Однако было отмечено, что 158 тысяч граждан все еще работают за рубежом.
Теперь будет усовершенствована деятельность Агентства по миграции и внедрены новые подходы по обеспечению населения безопасной и высокооплачиваемой работой. Людей, вернувшихся после сезонной работы за границей и желающих снова уехать, будут обучать высокооплачиваемым профессиям. Тех, кто уже имеет профессию, будут обучать иностранным языкам.
Ташкентская область, обладающая прекрасной природой и удобной инфраструктурой, имеет высокий туристический потенциал. Но из-за того, что спрос превышает предложение, цены на туристические услуги высокие. Отмечалось, что есть возможность увеличить количество туристических объектов, удвоить объем услуг и привлечь 10 миллионов туристов. Ответственным лицам поручено сформировать проекты на 1,5 миллиарда долларов на следующий год.
На совещании также затронуты вопросы подготовки к зимнему сезону и энергопотребления. Даны поручения по замене энергоемкого оборудования на крупных предприятиях и обеспечению теплом махаллей.
Хокимы Ташкентской области, городов и районов, а также руководители отраслей представили информацию о планах работы. Глава государства провел искренний диалог с представителями населения.