O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari ikki tomonlama kun tartibidagi dolzarb masalalarni muhokama qildilar
14-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz Turkmaniston yetakchisini shoir va mutafakkir Maxtumquli Firog‘iyning 300 yillik yubileyiga bag‘ishlangan xalqaro forum muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor tabrikladi hamda Ashxobod shahrida ko‘rsatilgan samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
Yaqindagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlardan kelib chiqib O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.

14 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Президент нашей страны еще раз поздравил лидера Туркменистана с успешным проведением Международного форума, посвященного 300-летнему юбилею поэта и мыслителя Махтумкули Фраги, а также поблагодарил за оказанный теплый приём в городе Ашхабаде.
В развитие договоренностей недавней встречи рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.