Ўзбекистонда тиббиётда янги йўналиш – робот-жарроҳлардан фойдаланиш йўлга қўйилди
Ўзбекистонда аҳолини сифатли тиббий хизматлар билан ҳар томонлама қамраб олиш йўлида соғлиқни сақлаш тизими кенг кўламли модернизация қилинмоқда. Жумладан, сўнгги 7 йилда соғлиқни сақлаш тизимини молиялаштириш ҳажми 5,9 триллион сўмдан 33,5 триллион сўмга, яъни 6 баробарга ошди. Шифохоналар замонавий жиҳозлар билан таъминланиб, янгилари қурилмоқда. Тиббий хизматларни аҳолига янада яқинлаштириш мақсадида жойларда скрининг текширувлари ташкил қилинмоқда.
Айтиш жоизки, сўнгги йилларда Ўзбекистонда тиббиёт ходимларининг меҳнати учун муносиб ҳақ тўлашни ташкил қилиш ва уларни рағбатлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Жумладан, 2022 йил 1 июндан бошлаб олий ва биринчи малака тоифаларга эга бўлган тиббиёт ва фармацевтика ходимлари ойлик лавозим маошларига 15 фоиз, иккинчи малака тоифасига эга бўлган ва тоифага эга бўлмаган, шунингдек, бошқа тиббиёт ва фармацевтика ходимлари учун 10 фоиз, тиббиёт муассасаларининг бошқа ходимларининг ойлик маошлари 15 фоизга оширилди. Шунингдек, шифокор олис ва чекка ҳудудларга бориб ишласа, унинг маошига устама қўшиб берилиши ҳам тиббиёт ходимларини рағбатлантиришга хизмат қилмоқда.
Муҳими, тиббиёт ходимларининг иш сифатига қараб, маоши ҳам пропорционал равишда ўсиб бориши уларни янада яхшироқ ишлашга ундамоқда. Масалан, олий тоифали хирург шифокор юқори технологияли операцияларни амалга оширса, ва яна илмий даражаси мавжуд бўлса, 12,3 млн сўм (1000 долларгача эквивалентида) ойлик олади. Худди шундай, оилавий шифокорлик пунктида ишловчи олий тоифали шифокор илмий даражаси мавжуд бўлса, устамалар билан бирга 12,7 млн сўм (1000 доллардан ортиқ эквивалентда) маош олади. Агар ушбу даражадаги шифокор олис ва чекка ҳудудларга бориб ишласа, унинг маоши 14,7 млн сўмни (1150 доллардан ортиқ эквивалентда) ташкил этмоқда.
Соҳа вакилларининг ойлик иш ҳақлари кўтарилгани соғлиқни сақлаш тизимида кўрсатилаётган хизматлар даражасини оширишга олиб келмоқда. Шу билан бир қаторда, ёшларда соҳага булган қизиқишни ошириб, тиббиёт тизимини бошқа соҳаларга нисбатан рақобат даражасини кўтаради.
Тиббиёт муассасаларини таъмирлаш ва янги биноларни қуришга катта эътибор қаратилмоқда. 2024 йил Инвестиция дастури доирасида 147 та тиббиёт муассасида 1,3 трлн сўмлик қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга ошириш режалаштирилган. Ўтган ярим йил давомида 36 та объектларда қурилиш-таъмирлаш ишлари якунланиб, фойдаланишга топширилди.
Юртимиздаги даволаш муассасаларининг салоҳияти ва имкониятларини жаҳон стандартларига тўла жавоб берадиган юксак даражага олиб чиқиш соҳадаги трансформация жараёнларининг бош мақсадларидан бири сифатида белгиланган. Шу боисдан бугун илғор ва замонавий шифо масканларини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратиляпти. Болалар миллий тиббиёт маркази, Миллий тиббиёт маркази, Катталар ва болалар учун мўлжалланган гематология илмий-амалий тиббиёт марказлари – сўнгги йилларда қад ростлаган ана шундай муассасалардан. Қолаверса, ҳозирда барча қулайликларга эга бўлган нефрология ва онкология тиббиёт марказлари янги бино ва мажмуаси ҳам барпо этилмоқда. Алоҳида эътибор тиббиёт соҳасининг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга ҳам қаратилмоқда. Қувонарлиси, тиббиётдаги бундай ўзгаришлар нафақат пойтахт ёки вилоят марказлари, балки Ўзбекистоннинг энг чекка ва олис ҳудудларига қадар етиб бормоқда.
Ҳозирда тиббий ёрдамнинг барча соҳалари ва даражаларида инновацион ечимлар, янги диагностика ва даволаш усуллари қўлланиб келинмоқда. Жумладан, Республика ихтисослаштирилган нейрохирургия илмий-амалий тиббиёт марказида охирги уч йил давомида 15 та янги услубдаги нейрожарроҳлик амалиёти йўлга қўйилди. Республика ихтисослаштирилган терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт марказида эса магнит резонанс томографияси (МРТ), мультиспирал компьютер томографияси (МСКТ), ангиографик рентген, баллон катетерлар, диагностик ва ўтказувчи-катетерлар, стентлар, эндоваскуляр технологиялардан фойдаланган ҳолда беморларга аниқ ташхис қўйиляпти. Марказнинг интервенцион кардиология бўлимида юрак ва  буйрак томирларини стентлаш, оёқ томирларни ангиопластика, уйқу томирларини стентлаш, бачадон миома ва простата бези эмболизацияси каби бир қанча юқори технологик жарроҳлик амалиётлари бажарилмоқда. Натижада, биргина 2023 йилда марказда 1776 та мураккаб ва ноёб операциялар муваффақиятли ўтказилди.
Сўнгги йилларда тизимдаги ижобий ўзгаришлар натижасида Республика ихтисослаштирилган гематология илмий-амалий тиббиёт марказида трансплантация бўлими ўз фаолиятини бошлади. 2023 йилда 100 нафарга яқин миелом ва лимфома касаллигига чалинган беморларда аутологик ўзак ҳужайралар трансплантацияси амалга оширилди. Мазкур амалиётдан сўнг 70 фоиз беморларда оғриқлар камайиб, ҳаёт сифати яхшиланди.
Ўзбекистонда сил касаллигининг олдини олиш, уни эрта аниқлаш ва даволаш бўйича сезиларли натижалар қўлга киритилган. Ушбу хасталикка қарши курашиш учун масъул бўлган тиббиёт муассасалари инфекцион назорат қоидаларига биноан тўлиқ реконструкция қилиниб, илғор тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланди. Бирламчи тиббий-санитария муассасалари қошида “Астма ва сурункали обструктив ўпка касаллиги мактаблари” ташкил этилиб, уларда беморларга ҳаёт сифатини яхшилаш, касаллик зўрайишини олдини олиш чоралари ўргатилмоқда. Чақалоқларни касалликка қарши эмлаш 99,8 фоизга етказилди. 2023 йилга келиб туберкулёз билан касалланиш кўрсаткичи 2010 йилга нисбатан 45 фоизга, ўлим кўрсаткичи эса 87 фоизга камайишига эришилди. 2024 йил июнь ойида БМТнинг “Сил касаллиги бўйича юқори даражадаги йиғилишида олинган мажбуриятлар ижроси” мавзусидаги нуфузли халқаро анжумани айнан Ўзбекистонда ўтказилиши ва унда ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси директори Ханс Клюгенинг иштирок этиши Ўзбекистоннинг мазкур йўналишда эришган ютуқлари эътирофидир.
Ўзбекистонда жаҳон тиббиётидаги янги йўналиш — робот-хирургдан фойдаланиш йўлга қўйилган. Бундай робот ускуналар дунёнинг саноқли давлатларида бор, шу жумладан Ўзбекистонда ҳам. Кореяда ишлаб чиқарилган “Revo-i” русумли ушбу роботнинг асосий афзаллиги шундаки, унинг жарроҳлик асбоблари кичик ўлчамли ва инсон қўлига қараганда анча катта диапазонда эгилиб, айлана олади. Робот тўртта “қўл”га эга. Уларнинг бирига камера ўрнатилган бўлса, қолганлари кесиш, тўқималарни олиб ташлаш ва чок қўйиш каби амалиётларни бажаради. “Темир-хирурглар” ёрдамида ўтказиладиган операциялар кам инвазив ҳисобланиб, жарроҳ роботни махсус консоль ёрдамида бошқаради ва барча жараёнларни экран орқали майда деталларда кўриши мумкин. Шунингдек, робот-хирург ёрдамида бажариладиган онкологик амалиётлар ўсимта яна такрорланмаслиги учун уни бутунлай олиб ташлаши, асаб тугунларига ва бемор ҳаётида муҳим бўлган бошқа органларга таъсир қилмаслиги, минимал қон йўқотиш билан кечиши, беморнинг амалиётдан кейинги тикланиши ҳамда буткул соғайишини тезлаштириши билан катта аҳамиятга эга. Ушбу робот технологияси асосида бажариладиган операциянинг муваффақиятли ўтиши, энг аввало, шифокорнинг касбий маҳоратига боғлиқ. Жарроҳлик амалиёти хирургдан юқори даражадаги аниқлик ва диққатни талаб этади. Бизда мазкур роботдан фойдаланиш бўйича муайян тажриба тўпланган. Мутахассисларимиз Корея ва бошқа хорижий мамлакатларда мазкур технология бўйича малака ошириб келган.
Бугунги кунда рақамли технологиялар давлат ижтимоий-иқтисодий ҳаётининг барча жабҳаларидаги ислоҳотларни жадаллаштириш имконини берувчи асосий восита, тараққиёт “локомотиви”га айланган. Соғлиқни сақлаш тизимини рақамли трансформация қилиш — муҳим ва зарур қадам. Шу боисдан ҳам Ўзбекистонда тиббиёт соҳасига илғор рақамли технологияларни жорий этиш бўйича салмоқли ишлар бажарилмоқда. Жумладан, жорий қилинаётган “Электрон поликлиника”, “Электрон стационар” ва “Электрон рецепт” тизимлари 2024 йил охиригача тўлиқ йўлга қўйилиши кутилмоқда. Яқинда ишга туширилган Соғлиқни сақлаш вазирлиги электрон платформасининг “Вазиятлар маркази” эса ушбу тизимларни ўзаро интеграция қиладиган асосий платформа вазифасини бажаради. Натижада, соғлиқни сақлаш соҳасидаги барча ахборот тизимларини ягона мажмуа орқали назорат қилиш механизми йўлга қўйилади. Марказ жойлардаги ахборот тизимларининг узлуксиз ишлашини таъминлаб, унда республикадаги 1700 дан ортиқ тиббиёт муассасаларининг маълумотлар базасини реал вақт режимида кўриш ва таҳлил қилиш имконияти мавжуд.
Бугунги кунда юртимиз соғлиқни сақлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар, энг аввало, тиббиётни халққа янада яқинлаштириш, юқори технологик ихтисослашган тиббий ёрдамни туманлар даражасига тушириш, ортиқча оворагарчилик, бюрократик тўсиқларни бартараф этиш орқали беморларга қулайликлар яратишга қаратилган. Телеббиёт ана шу вазифаларни амалга оширишда муҳим восита бўлиб хизмат қилмоқда. Давлат раҳбарининг тегишли фармон ва қарорлари, шунингдек “Рақамли Ўзбекистон — 2030” стратегиясида соғлиқни сақлаш соҳасига замонавий ахборот технологиялари, шу жумладан телеббиётни жорий этиш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилган. Уларга доирасида бугунги кунда республикадаги фаолият кўрсатувчи 25 та ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари ҳамда тиббиёт олий таълим муассасалари қошидаги клиникаларда телетиббиёт технологияси йўлга қўйилди. Бунинг натижасида АҚШ, Германия, Жанубий Корея, Туркия, Ҳиндистон, Россия, Япония каби хорижий давлатларнинг етакчи мутахассислари иштирокида онлайн консилиум, маслаҳатлашувлар, семинар ва конференциялар ўтказиш, ўзаро тажриба алмашиш мақсадида мураккаб жарроҳлик амалиётларини онлайн трансляция қилиш имконияти яратилди. Телетиббиёт технологиясини янада кенгроқ жорий этиш бевосита рақамли инфратузилма билан боғлиқ. Шу боис, ҳозир ахборот тизимлари учун ягона стандартларни белгилаш, даволаш-профилактика масканлари, шу жумладан бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасаларини зарур компьютер ускуналари билан жиҳозлаш, уларни ягона корпоратив тармоққа улаш ишлари олиб борилмоқда.
Президент Ш.Мирзиёевнинг “Соғлиқни сақлаш соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ 2024 йилда Тошкент тиббиёт академиясининг таълим дастурлари халқаро аккредитациядан ўтказилди. Унинг барча мавжуд 10 та бакалавриат таълим йўналишлари ҳамда магистратура, клиник ординатура ва малака ошириш мутахассисликлари бўйича, жами 19 та таълим дастурлари Бутунжаҳон тиббий таълим халқаро стандартларига мос деб топилди.
Шунингдек, Болалар миллий тиббиёт маркази JCI сертификатини олди. Бу эса марказ тиббий хизмат сифати ва беморлар хавфсизлиги бўйича энг юқори халқаро стандартларга жавоб беради дегани. Тиббиёт муассасасида тиббий хизмат кўрсатиш, беморлар хавфсизлиги, тегишли даволаш усуллари ва бошқарув энг юқори сифатга етганидан далолат беради.
Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитасининг 14 та лаборатория мажмуалари “ILAC MRA” халқаро аккредитациядан ўтказилди.
Иммунизация тадбирларининг мунтазам ва самарали олиб борилиши туфайли 1996 йилдан буён Ўзбекистонда ёввойи полиовируслар келтириб чиқарадиган полиомиелит касаллиги тугатилди ва Ўзбекистон 2002 йилда “Полиомиелитдан холи ҳудуд” сертификатини олган. 2024 йилда эса ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси директори Ханс Клюге томонидан Ўзбекистонда вирусли гепатитнинг В тури сифатли эмлаш натижасида элиминация қилинганлиги бўйича сертификат топширилди. Энг муҳими, Ўзбекистонда вакциналарнинг сифати ва самарадорлиги халқаро стандартлар асосида назорат қилинади ва барча соғлиқни сақлаш муассасаларида юқори даражада таъминланган.
«Ўзбекистон — 2030» стратегиясида асосий ғоялар сирасида аҳоли талабларига ва халқаро стандартларга тўлиқ жавоб берадиган тиббиёт тизимини ташкил қилиш ҳам акс этган. Бу борада аҳоли саломатлигини таъминлаш бўйича ислоҳотлар босқичма-босқич амалга оширилмоқда. Жумладан, 2030 йилгача ўртача умр кўриш давомийлигини 78 ёшга етказиш; тиббиётга йўналтириладиган маблағлар ҳажмини 2 баробарга ошириш; онкология, юрак-қон томир, диабет ва нафас йўллари касалликлари бўйича эрта ўлимни 2,5 баробар камайтириш; сил касаллиги билан касалланиш даражасини 100 минг аҳолига нисбатан ҳозирги 34 нафардан кескин камайтириш; 30 – 69 ёшдаги аҳоли орасида онкологик касалликларни профилактик кўрикларда, эрта босқичларида аниқлаб, 5 йиллик умр давомийлиги кўрсаткичларини 2 баробар ошириш, 1 йилгача ўлим кўрсаткичини 2 баробар камайтириш устувор вазифалар саналади. Шунингдек, болалар ўртасидаги ирсий касалликларни 2 баробарга қисқартириш, чақалоқларда ирсий касалликлар бўйича селектив скрининг текширувлар қамровини камида 50 фоизга ошириш ҳам муҳим.
Соғлиқни сақлаш соҳаси олдига юқумли бўлмаган касалликларни эрта аниқлаш даражасини 70 фоизга етказиш, катта ёшдаги (40 ёш ва ундан юқори) аҳоли орасида қандли диабет ва артериал гипертония касалликларининг эрта босқичида аниқлаш кўрсаткичини 2 баробарга ошириш, 30 – 69 ёшдаги аҳоли орасида ҳар 100 минг аҳолига нисбатан юрак-қон-томир, қандли диабет, сурункали респиратор касалликларидан ўлимни 30 фоизга камайтириш вазифалари ҳам қўйилган. Ҳар йили 55 ва ундан катта ёшдаги аҳолини 100 фоиз тиббий профилактик кўрикдан ўтказиш ва соғломлаштириш, катта ёшдаги (40 ёш ва ундан юқори) аҳоли орасида жисмоний фаол аҳоли улушини 2 баробар ошириш борасида ҳам амалий фаолият олиб борилмоқда. Бундан ташқари, 2030 йилгача барча тиббиёт муассасаларини рақамлаштириш 100 фоизга етказилади.

В Узбекистане запущено новое направление в медицине – использование роботов-хирургов
В Узбекистане масштабно модернизируется система здравоохранения с целью комплексного охвата населения качественными медицинскими услугами. В частности, за последние 7 лет финансирование системы здравоохранения выросло с 5,9 трлн сумов до 33,5 трлн сумов (на 11.10.2024г. $1= 12 776,28 сум), то есть увеличилось в 6 раз. Лечебные учреждения оснащены современным оборудованием, строятся новые. В целях приближения медицинских услуг к населению на местах организуются скрининговые обследования.
Следует сказать, что в последние годы в Узбекистане большое внимание уделяется организации достойной оплаты труда медицинских работников и их поощрению. В частности, с 1 июня 2022 года ежемесячная заработная плата медицинских и фармацевтических работников, имеющих высшую и первую квалификационные категории, увеличилась на 15 процентов; работников, имеющих вторую квалификационную категорию и не имеющих категории, а также других медицинских и фармацевтических работников — на  10 процентов; а зарплата остальных работников медицинских учреждений увеличена на 15 процентов. Также, если врач уезжает работать в отдаленные территории страны, к его зарплате добавляется надбавка и такое повышение служит мотивацией для медицинских работников.
Важно отметить, что в зависимости от качества работы пропорционально увеличивается заработная плата медицинских работников, стимулируя их работать лучше. Например, если хирург высшей категории выполняет высокотехнологичные операции и имеет научную степень, он получает 12,3 миллиона сумов (что эквивалентно до 1000 долларов США) в месяц. Аналогично, врач высшей категории, работающий в семейном врачебном пункте и имеющий научную степень, вместе с надбавкой зарабатывает 12,7 миллиона сумов (что эквивалентно более 1000 долларов США). Если врач такого уровня работает в отдаленных районах, его зарплата составляет 14,7 миллиона сумов (что эквивалентно более 1150 долларам США).
Увеличение ежемесячной заработной платы представителей сферы приводит к повышению уровня предоставляемых услуг в системе здравоохранения. Кроме того, это повышает интерес к этой области среди молодежи и уровень конкуренции медицинской системы в отношении других сфер.
Большое внимание уделяется ремонту медицинских учреждений и строительству новых зданий. В рамках Инвестиционной программы на 2024 год планируется осуществить строительно-ремонтные работы на сумму 1,3 трлн сумов в 147 медицинских учреждениях. За прошедшие шесть месяцев на 36 объектах завершены строительно-ремонтные работы и они сданы в эксплуатацию.
Одной из основных целей процессов трансформации в сфере является доведение потенциала и возможностей лечебных учреждений нашей страны до высокого уровня, полностью соответствующего мировым стандартам. Поэтому особое внимание уделяется созданию передовых и современных медицинских учреждений. В число таких учреждений, возведенных в последние годы, входят Национальный детский медицинский центр, Национальный медицинский центр, Научно-практические медицинские центры взрослой и детской гематологии. Кроме того, строится новое здание и комплекс нефрологического и онкологического медицинского центра со всеми удобствами. Особое внимание уделяется укреплению материально-технической базы медицинской сферы. Отрадно, что такие изменения в медицине происходят не только в столице или областных центрах, но и в самых отдаленных регионах Узбекистана.
В настоящее время во всех областях и уровнях медицинской помощи используются инновационные решения, новые методы диагностики и лечения. В частности, за последние три года в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре нейрохирургии введено в практику 15 новых видов нейрохирургических операций. В Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре терапии и медицинской реабилитации пациентам ставят точный диагноз с помощью магнитно-резонансной томографии (МРТ), мультиспиральной компьютерной томографии (МСКТ), ангиографической рентгенографии, баллонных катетеров, диагностических и трансферных катетеров, стентов и эндоваскулярных технологий. В отделении интервенционной кардиологии центра выполняется ряд высокотехнологичных хирургических операций, таких как стентирование сосудов сердца и почек, ангиопластика сосудов ног, стентирование сонных сосудов, эмболизация миомы матки и предстательной железы. В результате только за 2023 год в центре успешно проведено 1776 сложных и уникальных операций.
В последние годы в результате положительных изменений в системе в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре гематологии начало свою деятельность отделение трансплантации. В 2023 году около 100 пациентов с миеломой и лимфомой прошли аутологичную трансплантацию стволовых клеток. После этой процедуры у 70 процентов пациентов наблюдались уменьшение болей и улучшение качества жизни.
В Узбекистане достигнуты значительные результаты в области профилактики, раннего выявления и лечения туберкулеза. Медицинские учреждения, ответственные за борьбу с этим заболеванием, полностью реконструированы в соответствии с правилами инфекционного контроля и оснащены современным медицинским оборудованием. При первичных медико-санитарных учреждениях организованы «Школы астмы и хронической обструктивной болезни легких», где пациентов обучают мерам по улучшению качества жизни и предотвращению обострения заболевания. Вакцинация малышей против заболевания достигла 99,8%. К 2023 году уровень заболеваемости туберкулезом снизился на 45% по сравнению с 2010 годом, а уровень смертности — на 87%. В июне 2024 года в Узбекистане прошла престижная международная конференция на тему «Выполнение обязательств Совещания высокого уровня ООН по туберкулезу: Региональный диалог в Европе и Центральной Азии» с участием директора Европейского регионального бюро ВОЗ Ханса Клюге, что является признанием достижений Узбекистана в этом направлении.
В Узбекистане запущено новое направление в мировой медицине – использование роботов-хирургов. Подобное роботизированное оборудование существует лишь в нескольких странах мира, в том числе в Узбекистане. Главным преимуществом этого робота Revo-i корейского производства является то, что его хирургические инструменты имеют небольшие размеры и могут сгибаться и вращаться в гораздо большем диапазоне, чем человеческая рука. Робот-хирург Revo-i оснащен четырьмя манипуляторами-«руками», которые выполняют операцию через небольшие разрезы в теле человека. На одной из них установлена камера, а остальные делают надрезы, отсекают ткани или накладывают швы на рану. Операции, проводимые с помощью «железных» хирургов считаются малоинвазивными. Хирург управляет роботом с помощью специальной консоли и через дисплей видит все происходящее в мельчайших деталях. Роботизированная хирургия значима и тем, что она позволяет полностью удалить опухоль, предотвращяя ее повторное появление. Во время операции не задеваются нервные окончания и другие жизненно важные органы пациента, а также снижается потеря крови, что способствует более быстрому восстановлению после операции. Успешное проведение хирургического вмешательства прежде всего зависит от мастерства врача. В процессе хирургического вмешательства от хирурга требуются ювелирная точность и внимательность. В нашей стране накоплен опредленный опыт по работе с этим роботом. Наши специалисты повысили кваливикацию в этом направлении в Корее и ряде других зарубежных стран.
Сегодня цифровые технологии стали основным инструментом, «локомотивом» развития, позволяющим ускорить реформы во всех направлениях социальной и экономической жизни государства. Цифровая трансформация системы здравоохранения — важный и необходимый шаг. По этой причине в Узбекистане проводится значительная работа по внедрению передовых цифровых технологий в сфере медицины. В частности, к концу 2024 года планируется полностью во всех регионах страны внедрить системы «Электронная поликлиника», «Электронный стационар» и «Электронный рецепт». Основной площадкой, объединяющей эти системы, является запущенный недавно «Ситуационный центр» электронной платформы Минздрава. В результате будет создан механизм управления всеми информационными системами в сфере здравоохранения через единый комплекс. Центр, обеспечивая бесперебойную работу информационных систем на местах, даст возможность просматривать и анализировать базу данных более 1700 медицинских учреждений республики в режиме реального времени.
Сегодня реформы, реализуемые в системе здравоохранения нашей страны, направлены, прежде всего, на приближение медицины к народу, выведение высокотехнологичной специализированной медицинской помощи на районный уровень, устранение ненужных хлопот и бюрократических препон, чтобы создать удобные условия для пациентов. Телемедицина служит важным инструментом в реализации этих задач. Соответствующие указы и постановления главы государства, а также стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030» ставят важные задачи по внедрению современных информационных технологий, в том числе телемедицины, в сферу здравоохранения. В их рамках технологии телемедицины внедрены в действующих сегодня в республике 25 специализированных медицинских центрах и клиниках высших медицинских учебных заведений. В результате стало возможным проводить онлайн-конференции, консультации, семинары и конференции с участием ведущих специалистов зарубежных стран, таких как США, Германия, Южная Корея, Турция, Индия, Россия, Япония, а также транслировать сложные хирургические операции онлайн с целью обмена опытом. Более широкое внедрение технологий телемедицины напрямую связано с цифровой инфраструктурой. Именно поэтому сейчас ведется работа по установлению единых стандартов информационных систем, оснащению лечебно-профилактических учреждений, в том числе системы первичной медико-санитарной помощи, необходимым компьютерным оборудованием и подключению их к единой корпоративной сети.
Согласно постановлению Президента Ш.Мирзиёева «О дополнительных мерах по углублению реформ в сфере здравоохранения» в 2024 году образовательные программы Ташкентской медицинской академии прошли международную аккредитацию. Всего 19 образовательных программ: все 10 программы бакалавриата, а также направления магистратуры, клинической ординатуры и специальности повышения квалификации признаны соответствующими международным стандартам мирового медицинского образования.
Также Национальный детский медицинский центр получил сертификацию JCI. Это означает, что центр соответствует самым высоким международным стандартам качества медицинских услуг и безопасности пациентов. Также это свидетельствует о том, что в медицинском учреждении качество медицинской помощи, безопасность пациентов, соответствующие методы лечения и управления достигли высокого уровня.
14 лабораторных комплексов Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья получили международную аккредитацию ILAC MRA.
Благодаря регулярному и эффективному проведению мероприятий по иммунизации в Узбекистане с 1996 года ликвидирован полиомиелит, вызванный дикими полиовирусами, а в 2002 году Узбекистан получил сертификат «Территория, свободная от полиомиелита». В 2024 году директор Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Клюге вручил Узбекистану сертификат о ликвидации вирусного гепатита В в результате качественной вакцинации. Самое главное, что качество и эффективность вакцин в Узбекистане контролируется по международным стандартам и обеспечивается на высоком уровне во всех учреждениях здравоохранения.
Среди основных идей стратегии «Узбекистан – 2030» — создание медицинской системы, полностью отвечающей требованиям населения и международным стандартам. В связи с этим поэтапно реализуются реформы по обеспечению общественного здравоохранения. В том числе к 2030 году планируется довести среднюю продолжительность жизни населения до 78 лет; увеличить в 2 раза объема средств, выделяемых на медицину; снизить в 2,5 раза показатели ранней смертности от онкологических, сердечно-сосудистых заболеваний, сахарного диабета и болезней дыхательных путей; резко снизить уровень заболевания туберкулезом с нынешних 34 на 100 тысяч населения; выявить на профилактических осмотрах ранних стадий онкологических заболеваний среди населения в возрасте 30 — 69 лет, увеличить в 2 раза показатели продолжительности жизни до 5 лет, сократить в 2 раза показатели смертности до 1 года. Также важно сократить в 2 раза наследственных заболеваний у детей, повысить не менее, чем на 50 процентов охвата селективными скрининговыми обследованиями на наследственные заболевания у младенцев.
Также поставлены задачи по доведению уровня ранней диагностики неинфекционных заболеваний до 70 процентов, увеличению в 2 раза показателя выявления на ранней стадии сахарного диабета и заболеваний артериальной гипертонии среди взрослого населения (40 лет и старше), снижению на 30 процентов смертности среди населения в возрасте 30 – 69 лет от сердечно-сосудистых, хронических респираторных заболеваний и сахарного диабета на каждые 100 тысяч населения. Ежегодно проводятся профилактический медицинский осмотр и оздоровление 100 процентов населения в возрасте 55 лет и старше, а также усилия по увеличению в 2 раза доли физически активного населения среди взрослого населения (40 лет и старше. Кроме того, к 2030 году цифровизация всех медицинских учреждений будет достигнута 100 процентов.