Go‘zal Ashxobod shahrida “Zamon va sivilizatsiyalarning o‘zaro bog‘liqligi – tinchlik va taraqqiyot asosi” mavzusida o‘tayotgan xalqaro tadbirning barcha qatnashchilarini chin qalbimdan qutlashga ijozat bergaysiz.
An’anaviy do‘stona qabul va ushbu ajoyib tadbirni yuksak darajada tashkil etgani uchunTurkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga hamda Turkmaniston xalqining Milliy lideri, Xalq Maslahati Raisi, qadrli birodarim Gurbanguli Malikguliyevich Berdimuhamedovga samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Azaliy qadriyat va an’analar tobora zavol topib borayotgan bugungi notinch va murakkab dunyoda Turkmaniston rahbariyati adabiyot va ma’rifatni davlat siyosati darajasiga ko‘tarib, uni xalqaro munosabatlarda tinchlikparvar va do‘stona muloqot vositasiga aylantirayotganini alohida e’tirof etishni istar edim.
Bugungi konferensiyamiz xalqlarimiz o‘rtasidagi birodarlik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlash, mamlakatlarimizni bir-biriga yanada yaqinlashtirish, boy ma’naviy merosimizni butun dunyoga targ‘ib qilish yo‘lida ulkan amaliy qadam bo‘lishi shubhasiz.
Ko‘hna Turkmaniston ko‘plab buyuk insonlar, alloma va shoirlarga beshik bo‘lgan mo‘tabar diyordir. Bu haqda so‘z yuritganda, turkman xalqining ulug‘ farzandlari – Ozodiy, Andalib, Shaydoiy, G‘oyibiy, Mullanafas kabi betakror mutafakkir va allomalarni esga olishimiz tabiiy, albatta.
Ular orasida turkman xalqining benazir farzandi, durdona asarlari bilan insoniyat tafakkurini boyitgan Maxtumquli Firog‘iy ijodi nafaqat Sharq, balki jahon adabiyotida alohida o‘ringa egadir.
Ulug‘ gumanist shoirning o‘lmas adabiy merosi asrlar davomida umuminsoniy qadriyatlar bilan uyg‘un bo‘lib, tinchlik-totuvlik, mehr-oqibat va qardoshlik kabi olijanob fazilatlarni ulug‘lab kelmoqda.
Qutlug‘ 300 yillik tavallud ayyomi YUNЕSKO rahnamoligida xalqaro miqyosda nishonlanayotgan buyuk shoir asarlarining tub mohiyatida “Dunyoni yaxshilik, do‘stlik, hamkorlik, mehr-shafqat va insoniylik qutqaradi”, degan ezgu g‘oya mujassam.
Shu ma’noda, kimki turkman xalqining qalbini, yuragini anglamoqchi bo‘lsa, turkman eliga xos azmu shijoat, do‘stga sadoqat kabi yuksak fazilatlar manbaini bilmoqchi bo‘lsa, albatta Maxtumquli she’riyatidan bahramand bo‘lishi kerak.
Maxtumquli o‘zbek xalqi uchun ham g‘oyat ardoqli va suyukli siymo ekani bilan biz haqli ravishda faxrlanamiz. Ul zot Xivadagi Sherg‘ozixon madrasasida tahsil olgan, dunyoviy va diniy ilmlarni chuqur o‘rgangan. Ayni vaqtda u buyuk o‘zbek shoiri Alisher Navoiy ijodini yuksak qadrlagani ham mushtarak tariximiz sahifalari orqali yaxshi ma’lum.
Bugungi kunda o‘lkamizda Maxtumqulining dilbar she’rlari va qo‘shiqlari doimo yangrab, qalblarimizda yashab kelmoqda. Hech shubhasiz, uning boqiy asarlari azaldan bir-biriga qardosh va yelkadosh bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash haqida yurtimizda alohida qaror qabul qilindi. Ushbu sanaga bag‘ishlab adabiy kechalar, tanlovlar, ilmiy anjuman va seminarlar o‘tkazilmoqda. Teatrlarimizda shoir haqida spektakllar qo‘yilib, o‘zbek va turkman kino ustalari hamkorligida badiiy film suratga olindi.
Bugun Toshkent shahri va hududlarimizdagi o‘nlab ko‘cha va xiyobonlar Maxtumquli nomi bilan ataladi. Toshkent va Xiva shaharlarida bu ulug‘ siymo xotirasiga bag‘ishlab bunyod etilgan yodgorlik majmualari tabarruk ziyoratgohlarga aylangan.
Ayni vaqtda biz Turkmanistonda ham o‘zbek xalqiga, uning madaniyati va san’ati, milliy qadriyatlariga katta hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotganini yuksak baholaymiz.
Bugun Turkmaniston rahbariyati tashabbusi va g‘oyasi asosida mahobatli Maxtumquli Firog‘iy memorial majmuasi barpo etilgani barchamizni cheksiz quvontiradi. Bu muazzam maskan qardosh turkman eliga xos donishmandlik va bag‘rikenglik, yuksak ma’rifatparvarlikning yorqin timsoliga aylanmoqda.
Ana shunday oqilona siyosat o‘tgan 30 yil davomida ijobiy betaraflik maqomiga ega Turkmanistonning davlatchilik asoslarini mustahkamlash, xalq farovonligini oshirish yo‘lida erishgan mislsiz yutuqlarida o‘z ifodasini topmoqda.
Biz qardosh Turkmaniston rahbariyatining tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan kelgusi yilning “Xalqaro tinchlik va ishonch yili”, deb e’lon qilingani hamda bu borada o‘ziga xos global muloqot platformasi yaratilayotganini olqishlaymiz. Jumladan, kelgusi yili dekabr oyida Ashxobodda bo‘lib o‘tadigan xalqaro sammit bu xayrli yo‘ldagi ulkan voqea bo‘ladi, deb ishonamiz va turkman birodarlarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
Maxtumquli Firog‘iy bir paytlar:
“Xizr kezgan cho‘lda el xurram bo‘lsin,
Yurtimiz binosi mustahkam bo‘lsin”,
deb ezgu niyat qilgan edi.
Ona Vatanini chin farzandlik mehri bilan sevgan, uning yorug‘ istiqboli uchun kurashgan, Haq va adolat kuychisi Maxtumquli Firog‘iyning orzu-umid va armonlari bugun to‘la ro‘yobga chiqmoqda. Qardosh Turkmaniston jadal rivojlanib, mamlakatda obodlik va farovonlik, davlatning xalqaro obro‘-e’tibori tobora yuksalib borayotgani do‘st O‘zbekiston xalqini ham behad mamnun etmoqda.
So‘zimning yakunida, tilagim shuki, dunyoga Maxtumquli Firog‘iy kabi buyuk zotlarni bergan turkman diyori doimo gullab-yashnasin!

I am pleased to greet all the participants of the International Forum "Interrelation of Times and Civilizations – Basis of Peace and Development" in the wonderful city of Ashgabat.
I express my sincere gratitude to the President of Turkmenistan, esteemed Serdar Berdimuhamedov, as well as to the National Leader of the Turkmen people, the Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, my dear brother, Gurbanguly Berdimuhamedov, for the traditionally warm welcome and organization of the event at the highest level.
I would like to emphasize that in the current unstable and challenging situation in the world, when traditional values are being seriously tested, the leadership of Turkmenistan has elevated literature and enlightenment to the level of state policy, turning them into an effective tool for peaceful dialogue in the international arena.
I am certain that today's conference will become an enormous practical step in strengthening brotherhood between our peoples, bringing our countries closer to each other, and popularizing our rich spiritual heritage throughout the world.
The blessed land of ancient Turkmenistan nurtured numerous prominent figures in science, culture and art.
Speaking of this, we naturally recall the great sons of the Turkmen people – such famous poets, thinkers and scholars as Azadi, Andalīb, Sheydai, Goibi, Mulla-Nafas.
Among them is the outstanding son of Turkmen people Magtymguly Fragi, who enriched not only Oriental, but also the world literature.
The immortal literary heritage of the great humanist, poet and thinker is aligned with the universal values glorifying peace and harmony, kindness and justice.
At the heart of works of Magtymguly Fragi, whose 300th Anniversary is widely celebrated under the auspices of UNESCO, lies a noble idea: “Kindness, friendship, cooperation, compassion and humaneness shall save the world”.
To understand the soul and heart of the Turkmen people, comprehend the origins of their qualities such as courage, bravery and loyalty to a friend, one should immerse themselves in the spiritual world of Magtymguly.
I am proud to note that the people of Uzbekistan also deeply appreciate and love Magtymguly.
He studied at the Shergazi-khan madrassah in Khiva, where he mastered secular and religious sciences. Moreover, he deeply honored and admired the work of the great Uzbek poet and thinker Alisher Navoi.
Today, the beautiful poems and songs of Magtymguly are constantly heard in our country.
Undoubtedly, his immortal works served to further strengthen the friendly bounds between our peoples sharing brotherly relations since ancient times.
A special decree was signed in Uzbekistan on broad celebration of the 300th Anniversary of Magtymguly Fragi. Literary evenings, contests, conferences and seminars are held to mark this date.
Our theaters stage plays, Uzbek and Turkmen cinematographers produced a joint film about the poet.
The streets and alleys in the capital city and regions of our country are named after Magtymguly. There are monuments in Tashkent and Khiva raised in honor of this brilliant person.
We also deeply appreciate the great respect paid in Turkmenistan to the Uzbek people, our culture, art and national values.
We are sincerely glad that at the initiative of the leadership of Turkmenistan a majestic memorial complex “Magtymguly Fragi” has been founded. It is a vivid symbol of wisdom and tolerance of the brotherly Turkmen people in its inherent enlightenment.
Such visionary policy and positive neutrality became the basis of the major achievements over the past 30 years in strengthening the statehood and improving the well-being of the people of Turkmenistan.
We commend the United Nations General Assembly’s declaration of next year as the International Year of Peace and Trust at the initiative of brotherly Turkmenistan with launching a unique global dialogue platform.
I am confident that the international summit to be held in December next year in Ashgabat will be a significant event along this noble journey. We are ready to extend any necessary assistance to our Turkmen brothers.
Magtymguly Fragi wrote:
“Oh Almighty! Let the vast expanses blossom,
Let the foundations of our state grow stronger".
The cherished dreams and aspirations of Magtymguly Fragi, who loved his Motherland with a son’s devotion, fought for its bright future, chanted the truth and justice, are indeed coming true today.
We, in Uzbekistan, are joyfully witnessing the rapid development of brotherly Turkmenistan, growth of its international prestige.
Concluding my speech, I wish eternal prosperity to Turkmenistan, the country that gave the world such remarkable figures as Magtymguly Fragi!