Go‘zal Ashxobod shahrida “Zamon va sivilizatsiyalarning o‘zaro bog‘liqligi – tinchlik va taraqqiyot asosi” mavzusida o‘tayotgan xalqaro tadbirning barcha qatnashchilarini chin qalbimdan qutlashga ijozat bergaysiz.
An’anaviy do‘stona qabul va ushbu ajoyib tadbirni yuksak darajada tashkil etgani uchunTurkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga hamda Turkmaniston xalqining Milliy lideri, Xalq Maslahati Raisi, qadrli birodarim Gurbanguli Malikguliyevich Berdimuhamedovga samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Azaliy qadriyat va an’analar tobora zavol topib borayotgan bugungi notinch va murakkab dunyoda Turkmaniston rahbariyati adabiyot va ma’rifatni davlat siyosati darajasiga ko‘tarib, uni xalqaro munosabatlarda tinchlikparvar va do‘stona muloqot vositasiga aylantirayotganini alohida e’tirof etishni istar edim.
Bugungi konferensiyamiz xalqlarimiz o‘rtasidagi birodarlik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlash, mamlakatlarimizni bir-biriga yanada yaqinlashtirish, boy ma’naviy merosimizni butun dunyoga targ‘ib qilish yo‘lida ulkan amaliy qadam bo‘lishi shubhasiz.
Ko‘hna Turkmaniston ko‘plab buyuk insonlar, alloma va shoirlarga beshik bo‘lgan mo‘tabar diyordir. Bu haqda so‘z yuritganda, turkman xalqining ulug‘ farzandlari – Ozodiy, Andalib, Shaydoiy, G‘oyibiy, Mullanafas kabi betakror mutafakkir va allomalarni esga olishimiz tabiiy, albatta.
Ular orasida turkman xalqining benazir farzandi, durdona asarlari bilan insoniyat tafakkurini boyitgan Maxtumquli Firog‘iy ijodi nafaqat Sharq, balki jahon adabiyotida alohida o‘ringa egadir.
Ulug‘ gumanist shoirning o‘lmas adabiy merosi asrlar davomida umuminsoniy qadriyatlar bilan uyg‘un bo‘lib, tinchlik-totuvlik, mehr-oqibat va qardoshlik kabi olijanob fazilatlarni ulug‘lab kelmoqda.
Qutlug‘ 300 yillik tavallud ayyomi YUNЕSKO rahnamoligida xalqaro miqyosda nishonlanayotgan buyuk shoir asarlarining tub mohiyatida “Dunyoni yaxshilik, do‘stlik, hamkorlik, mehr-shafqat va insoniylik qutqaradi”, degan ezgu g‘oya mujassam.
Shu ma’noda, kimki turkman xalqining qalbini, yuragini anglamoqchi bo‘lsa, turkman eliga xos azmu shijoat, do‘stga sadoqat kabi yuksak fazilatlar manbaini bilmoqchi bo‘lsa, albatta Maxtumquli she’riyatidan bahramand bo‘lishi kerak.
Maxtumquli o‘zbek xalqi uchun ham g‘oyat ardoqli va suyukli siymo ekani bilan biz haqli ravishda faxrlanamiz. Ul zot Xivadagi Sherg‘ozixon madrasasida tahsil olgan, dunyoviy va diniy ilmlarni chuqur o‘rgangan. Ayni vaqtda u buyuk o‘zbek shoiri Alisher Navoiy ijodini yuksak qadrlagani ham mushtarak tariximiz sahifalari orqali yaxshi ma’lum.
Bugungi kunda o‘lkamizda Maxtumqulining dilbar she’rlari va qo‘shiqlari doimo yangrab, qalblarimizda yashab kelmoqda. Hech shubhasiz, uning boqiy asarlari azaldan bir-biriga qardosh va yelkadosh bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash haqida yurtimizda alohida qaror qabul qilindi. Ushbu sanaga bag‘ishlab adabiy kechalar, tanlovlar, ilmiy anjuman va seminarlar o‘tkazilmoqda. Teatrlarimizda shoir haqida spektakllar qo‘yilib, o‘zbek va turkman kino ustalari hamkorligida badiiy film suratga olindi.
Bugun Toshkent shahri va hududlarimizdagi o‘nlab ko‘cha va xiyobonlar Maxtumquli nomi bilan ataladi. Toshkent va Xiva shaharlarida bu ulug‘ siymo xotirasiga bag‘ishlab bunyod etilgan yodgorlik majmualari tabarruk ziyoratgohlarga aylangan.
Ayni vaqtda biz Turkmanistonda ham o‘zbek xalqiga, uning madaniyati va san’ati, milliy qadriyatlariga katta hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotganini yuksak baholaymiz.
Bugun Turkmaniston rahbariyati tashabbusi va g‘oyasi asosida mahobatli Maxtumquli Firog‘iy memorial majmuasi barpo etilgani barchamizni cheksiz quvontiradi. Bu muazzam maskan qardosh turkman eliga xos donishmandlik va bag‘rikenglik, yuksak ma’rifatparvarlikning yorqin timsoliga aylanmoqda.
Ana shunday oqilona siyosat o‘tgan 30 yil davomida ijobiy betaraflik maqomiga ega Turkmanistonning davlatchilik asoslarini mustahkamlash, xalq farovonligini oshirish yo‘lida erishgan mislsiz yutuqlarida o‘z ifodasini topmoqda.
Biz qardosh Turkmaniston rahbariyatining tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan kelgusi yilning “Xalqaro tinchlik va ishonch yili”, deb e’lon qilingani hamda bu borada o‘ziga xos global muloqot platformasi yaratilayotganini olqishlaymiz. Jumladan, kelgusi yili dekabr oyida Ashxobodda bo‘lib o‘tadigan xalqaro sammit bu xayrli yo‘ldagi ulkan voqea bo‘ladi, deb ishonamiz va turkman birodarlarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
Maxtumquli Firog‘iy bir paytlar:
“Xizr kezgan cho‘lda el xurram bo‘lsin,
Yurtimiz binosi mustahkam bo‘lsin”,
deb ezgu niyat qilgan edi.
Ona Vatanini chin farzandlik mehri bilan sevgan, uning yorug‘ istiqboli uchun kurashgan, Haq va adolat kuychisi Maxtumquli Firog‘iyning orzu-umid va armonlari bugun to‘la ro‘yobga chiqmoqda. Qardosh Turkmaniston jadal rivojlanib, mamlakatda obodlik va farovonlik, davlatning xalqaro obro‘-e’tibori tobora yuksalib borayotgani do‘st O‘zbekiston xalqini ham behad mamnun etmoqda.
So‘zimning yakunida, tilagim shuki, dunyoga Maxtumquli Firog‘iy kabi buyuk zotlarni bergan turkman diyori doimo gullab-yashnasin!

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на международном форуме, посвящённом 300-летию поэта и мыслителя Махтумкули Фраги
Рад приветствовать всех вас, участников Международного форума «Взаимосвязь времён и цивилизаций – основа мира и развития», проходящего в прекрасном городе Ашхабаде.
Выражаю искреннюю признательность Президенту Туркменистана, уважаемому Сердару Гурбангулыевичу Бердымухамедову и Национальному лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Туркменистана, моему дорогому брату уважаемому Гурбангулы Мяликгулыевичу Бердымухамедову и за традиционно тёплый приём и организацию мероприятия на высоком уровне.
Особо отмечу, что в условиях нынешней неспокойной и сложной ситуации в мире, когда традиционные ценности подвергаются серьёзным испытаниям, руководство Туркменистана возвело развитие литературы и просвещения на уровень государственной политики, превратив их в эффективный инструмент для продвижения миролюбивых идей на международной арене.
Уверен, что сегодняшняя конференция станет важным практическим шагом на пути укрепления братских связей и сближения наших стран и народов, а также популяризации нашего богатого духовного наследия во всём мире.
Благодатная земля древнего Туркменистана взрастила многих выдающихся личностей – деятелей науки, культуры и искусства.
Говоря об этом, естественно, мы вспоминаем таких известных туркменских поэтов, мыслителей и учёных, как Озоди, Андалиб, Шай-дои, Гоиби, Мулланафас.
Среди них особое место занимает великий сын туркменского народа Махтумкули Фраги, творческое наследие которого обогатило не только классическую поэзию Востока, но и мировую литературу.
Бессмертные произведения великого гуманиста, поэта и мыслителя Махтумкули гармонично сочетаются с общечеловеческими ценностями, воспевая мир и согласие, добро и справедливость.
В основе произведений Махтумкули Фраги, 300-летие которого отмечается под эгидой ЮНЕСКО, лежит благородная идея: «Мир спасут доброта, дружба, сотрудничество, милосердие, человечность».
Чтобы понять душу и сердце туркменского народа, познать истоки таких его качеств, как мужество, отвага и преданность другу, необходимо погрузиться в духовный мир Махтумкули.
С гордостью отмечу, что народ Узбекистана также высоко ценит и любит Махтумкули.
Он получил образование в медресе Шергази-хан в Хиве, где изучал светские и религиозные науки. При этом Махтумкули глубоко почитал великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои и восхищался его творчеством.
Сегодня в нашей стране постоянно звучат замечательные стихи Махтумкули и созданные на их основе прекрасные песни. Несомненно, его великолепные произведения послужили еще большему укреплению исконно братских
и дружеских отношений между нашими народами.
В Узбекистане принято отдельное постановление о широком праздновании 300-летия со дня рождения Махтумкули Фраги. В связи с этой датой проводятся литературные вечера, конкурсы, конференции и семинары. В наших театрах ставятся спектакли, узбекские и туркменские кинематографисты сняли совместный художественный фильм о поэте.
Сегодня именем Махтумкули названы улицы и аллеи в нашей столице и регионах. В Ташкенте и Хиве воздвигнуты памятники этому великому деятелю.
Мы также очень ценим уважение, которое проявляется в Туркменистане к узбекскому народу, нашей культуре, искусству и национальным ценностям.
Искренне радует, что по инициативе руководства Туркменистана возведён величественный мемориальный комплекс «Махтумкули Фраги». Он является ярким символом мудрости и толерантности братского туркменского народа, присущей ему просвещённости.
Такая дальновидная политика, позитивный нейтралитет Туркменистана стали основой больших успехов, достигнутых за последние 30 лет в укреплении государственности и повышении благосостояния народа.
Мы приветствуем объявление Генеральной Ассамблеей Организации Объединённых Наций по инициативе Туркменистана следующего года Международным годом мира и доверия, а также запуск уникальной глобальной диалоговой платформы.
Уверен, что международный саммит, который состоится в декабре следующего года в Ашхабаде, станет значимым событием на этом добром пути. Готовы оказать нашим туркменским братьям всё необходимое содействие.
Махтумкули Фраги писал:
«О Всевышний! Пусть зацветут бескрайние просторы,
Пусть крепнут основы нашего государства!»
Сегодня в полной мере сбываются заветные мечты и чаяния Махтумкули Фраги, с сыновьей преданностью любившего родную землю, боровшегося за её светлое будущее, воспевавшего истину и справедливость. Мы в Узбекистане с большой радостью наблюдаем за стремительным развитием братского Туркменистана, ростом его международного авторитета.
В завершение хочу пожелать: пусть всегда процветает Туркменистан, давший миру таких великих личностей, как Махтумкули Фраги!