O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-oktabr kuni Ashxobod shahrida turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligiga bag‘ishlangan "Zamon va sivilizatsiyalarning o‘zaro bog‘liqligi - tinchlik va taraqqiyot asosi" mavzusidagi xalqaro forumda ishtirok etdi.
Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov raisligida o‘tgan tadbirda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon, Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Osif Ali Zardariy, Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux, Armaniston Respublikasi Prezidenti Vaagn Xachaturyan, xorijiy davlatlar parlamentlari rahbarlari va yuqori martabali vakillari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida forumning o‘tkazilishi xalqlarimiz o‘rtasidagi birodarlik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlash, mamlakatlarimizni bir-biriga yanada yaqinlashtirish, boy ma’naviy merosimizni butun dunyoga targ‘ib qilish yo‘lida ulkan amaliy qadam bo‘lishini ta’kidladi.
Maxtumquli Firog‘iyning ijodiy merosi nafaqat Sharq mumtoz she’riyatini, balki jahon adabiyotini ham boyitganligi qayd etildi.
O‘zbekistonda Maxtumquli ijodi yuksak qadrlanadi. Shoir Xiva shahridagi Sherg‘ozixon madrasasida tahsil olib, dunyoviy va diniy ilmlarni o‘rgangan. U buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiyni chuqur hurmat qilgan.
Joriy yilda O‘zbekistonda Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligi keng nishonlanayotgani ta’kidlandi. Anjuman, seminar, adabiy kecha, tanlov, spektakllar va boshqa tadbirlar o‘tkazilmoqda. O‘zbek va turkman kinoijodkorlari tomonidan shoir haqida hamkorlikda badiiy film suratga olindi.
O‘zbekiston yetakchisi Turkmaniston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan e’lon qilingan "Xalqaro tinchlik va ishonch yili" doirasida kelgusi yili Ashxobod shahrida global sammit o‘tkazilishini qo‘llab-quvvatladi.
Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov O‘zbekiston Prezidentiga mazmunli nutq hamda Maxtumquli Firog‘iy xotirasini abadiylashtirish borasida yurtimizda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar uchun minnatdorlik bildirib, turkman shoiri va mutafakkiri tavalludining 300 yilligi munosabati bilan davlatimiz rahbarini medal bilan mukofotlash to‘g‘risidagi qaror qabul qilinganini ma’lum qildi.

11 октября в городе Ашхабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в Международном форуме «Взаимосвязь времен и цивилизаций – основа мира и развития», посвященном 300-летию со дня рождения туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова, участвовали Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Исламской Республики Иран Масъуд Пезешкиён, Президент Исламской Республики Пакистан Асиф Али Зардари, Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, главы парламентов и высокие представители зарубежных государств, руководители международных и региональных организаций.
В своем выступлении глава нашего государства подчеркнул, что проведение форума является важным шагом на пути укрепления братских связей и сближения народов, а также широкой популяризации общего богатого духовного наследия в мире.
Отмечено, что творческое наследие Махтумкули Фраги обогатило не только классическую поэзию Востока, но и мировую литературу.
В Узбекистане высоко ценят творчество Махтумкули. Поэт получил образование в медресе Шергази-хана в Хиве, где изучал светские и религиозные науки. Он глубоко почитал великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои.
Подчеркнуто, что в нынешнем году в Узбекистане широко празднуется 300-летие со дня рождения Махтумкули Фраги. Проводятся конференции, семинары, литературные вечера, конкурсы, спектакли и другие мероприятия. Узбекскими и туркменскими кинематографистами снят совместный художественный фильм о поэте.
Лидером Узбекистана была также выражена поддержка проведению в следующем году глобального саммита в городе Ашхабаде в рамках "Международного года мира и доверия", объявленного Генеральной ассамблеей ООН по инициативе Туркменистана.
Выразив признательность Президенту Узбекистана за содержательное выступление, а также предпринимаемые в нашей стране меры по увековечиванию памяти Махтумкули Фраги, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов сообщил о принятом решении наградить главу нашего государства медалью в связи с 300-летием со дня рождения туркменского поэта и мыслителя.