Bugungi kunda shahar hududi 43 ming 822 gektar, aholi soni 3 milliondan ziyod. Kelgusida bu miqyos yanada oshib borishi tayin. Shu bois Toshkent shahrining 2045-yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan bosh rejasi loyihalashtirildi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi ilk ishlanmalar bilan 2022-yilda tanishgan edi. Unda berilgan ko‘rsatma va tavsiyalar asosida loyiha takomillashtirildi. “ToshkentboshplanLITI” korxonasida Singapur, Buyuk Britaniya, Turkiya, Germaniya, Xitoy va Niderlandiya kompaniyalari bilan hamkorlikda puxta ish olib borildi.
Loyihaga ko‘ra, Toshkent shahri hududi 3 ta zonaga ajratiladi. Konservatsiya zonasida madaniy meros binolari, tarixiy joylar, uylar va yashil hududlar o‘zgarishsiz qoladi. Rekonstruksiya zonasida master-rejalar asosida qo‘shimcha qurilishlar qilish mumkin bo‘ladi. Renovatsiya zonasida eskirgan uy-joy, binolar o‘rnida yangi qurilishlar va ta’mirlash amalga oshiriladi.
Bugungi kunda ekologiya va transport muammolari dolzarb bo‘lib bormoqda. Xususan, oxirgi o‘n yilda Toshkentdagi havo harorati o‘rtacha 1 daraja ko‘tarilgan. Ba’zi kunlarda atmosferadagi ifloslantiruvchi moddalar me’yordan ortiq bo‘lmoqda. Avtomashinalar ham kun sayin ko‘payib, yo‘l harakati qiyinlashib bormoqda.
Shu bois yangi bosh rejada bu masalalar inobatga olingan. Jumladan, Toshkent shahri va uning atrofidagi yashil hududlar 3 karra ko‘paytirilib, 25 ming gektarga yetkazilishi belgilanmoqda. Bu orqali aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yashil maydon hozirgi 3 kvadrat metrdan 6 kvadrat metrga oshadi.
Shaharsozlik talabiga ko‘ra, aholi o‘z yashash joyidan eng yaqin bog‘cha, maktab, shifoxona, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarigacha ko‘pi bilan 15 daqiqada yetib bora olishi kerak. Shu bois jamoat transporti tarmog‘i kengaytirilib, bog‘lamlar va bekatlar ko‘paytiriladi. Yangi yo‘llar qurilib, metrobus yo‘nalishlari tashkil etiladi.
So‘nggi yillardagi o‘sish natijasida Toshkentda elektr energiyasi, suv va oqova infratuzilmasi yuklama bilan ishlayapti. Bosh reja loyihasida bu quvvatlarni oshirish manbalari ham hisob-kitob qilingan.
Bosh reja tasdiqlangach, uning xaritalari Shaharsozlik kadastri geoaxborot tizimida hamda Toshkent shahar hokimligi veb-saytida ochiq ma’lumot sifatida joylashtiriladi.
Mutasaddilar bosh rejaning shu kabi asosiy ko‘rsatkichlari bo‘yicha axborot berdi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahrini kamida 7,5 million odam yashashi va ishlashi uchun qulay sharoitga ega yirik megapolisga aylantirish zarurligini ta’kidladi. Toshkent viloyatining Qibray, Zangiota, Yuqorichirchiq, O‘rtachirchiq va Toshkent tumanlarini poytaxt bilan yaxlit aglomeratsiya asosida rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Рассмотрен проект генерального плана города Ташкента
В настоящее время территория города составляет 43 822 гектара, численность населения - более 3 миллионов человек. В будущем эти показатели, несомненно, будут расти. В связи с этим был разработан генеральный план города Ташкента на период до 2045 года.
Глава государства ознакомился с первыми разработками в этом направлении в 2022 году. На основе данных им указаний и рекомендаций проект был усовершенствован. На предприятии "ТошкентбошпланЛИТИ" была проведена тщательная работа в сотрудничестве с компаниями из Сингапура, Великобритании, Турции, Германии, Китая и Нидерландов.
Согласно проекту, территория города Ташкента будет разделена на 3 зоны. В зоне консервации будет обеспечена сохранность объектов культурного наследия, исторических мест, зданий и зеленых зон. В зоне реконструкции станет возможным дополнительное строительство на основе мастер-планов. В зоне реновации будет осуществляться новое строительство на месте ветхого жилья и старых зданий и их ремонт.
Сегодня проблемы экологии и транспорта становятся все более актуальными. В частности, за последние десять лет средняя температура воздуха в Ташкенте повысилась на 1 градус. В некоторые дни уровень загрязняющих веществ в атмосфере превышает норму. С каждым днем увеличивается количество автомобилей, дорожное движение становится все более затрудненным.
Эти аспекты учтены в новом генеральном плане. В частности, планируется увеличить площадь зеленых зон в городе Ташкенте и его окрестностях в три раза и довести их до 25 тысяч гектаров. Благодаря этому площадь зеленых насаждений на душу населения увеличится с нынешних 3 до 6 квадратных метров.
Согласно требованиям градостроительства, жители должны иметь возможность добраться до ближайшего детского сада, школы, больницы, объектов торговли и оказания услуг из своего места жительства не более чем за 15 минут. В связи с этим будет расширена сеть общественного транспорта, увеличено количество узлов и остановок. Будут построены новые дороги и организованы маршруты метробуса.
В результате роста города в последние годы электроэнергетическая, водопроводная и канализационная инфраструктуры Ташкента работают с повышенной нагрузкой. В проекте генерального плана предусмотрены меры для увеличения их мощностей.
После утверждения генерального плана его карты будут размещены в геоинформационной системе Градостроительного кадастра и на веб-сайте хокимията города Ташкента в открытом доступе.
Ответственные лица доложили об основных показателях генерального плана.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость превращения Ташкента в крупный мегаполис с благоприятными условиями для проживания и работы не менее 7,5 миллиона человек. Были даны поручения по развитию Кибрайского, Зангиатинского, Юкоричирчикского, Уртачирчикского и Ташкентского районов Ташкентской области на основе единой агломерации со столицей.