Bugungi kunda shahar hududi 43 ming 822 gektar, aholi soni 3 milliondan ziyod. Kelgusida bu miqyos yanada oshib borishi tayin. Shu bois Toshkent shahrining 2045-yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan bosh rejasi loyihalashtirildi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi ilk ishlanmalar bilan 2022-yilda tanishgan edi. Unda berilgan ko‘rsatma va tavsiyalar asosida loyiha takomillashtirildi. “ToshkentboshplanLITI” korxonasida Singapur, Buyuk Britaniya, Turkiya, Germaniya, Xitoy va Niderlandiya kompaniyalari bilan hamkorlikda puxta ish olib borildi.
Loyihaga ko‘ra, Toshkent shahri hududi 3 ta zonaga ajratiladi. Konservatsiya zonasida madaniy meros binolari, tarixiy joylar, uylar va yashil hududlar o‘zgarishsiz qoladi. Rekonstruksiya zonasida master-rejalar asosida qo‘shimcha qurilishlar qilish mumkin bo‘ladi. Renovatsiya zonasida eskirgan uy-joy, binolar o‘rnida yangi qurilishlar va ta’mirlash amalga oshiriladi.
Bugungi kunda ekologiya va transport muammolari dolzarb bo‘lib bormoqda. Xususan, oxirgi o‘n yilda Toshkentdagi havo harorati o‘rtacha 1 daraja ko‘tarilgan. Ba’zi kunlarda atmosferadagi ifloslantiruvchi moddalar me’yordan ortiq bo‘lmoqda. Avtomashinalar ham kun sayin ko‘payib, yo‘l harakati qiyinlashib bormoqda.
Shu bois yangi bosh rejada bu masalalar inobatga olingan. Jumladan, Toshkent shahri va uning atrofidagi yashil hududlar 3 karra ko‘paytirilib, 25 ming gektarga yetkazilishi belgilanmoqda. Bu orqali aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yashil maydon hozirgi 3 kvadrat metrdan 6 kvadrat metrga oshadi.
Shaharsozlik talabiga ko‘ra, aholi o‘z yashash joyidan eng yaqin bog‘cha, maktab, shifoxona, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarigacha ko‘pi bilan 15 daqiqada yetib bora olishi kerak. Shu bois jamoat transporti tarmog‘i kengaytirilib, bog‘lamlar va bekatlar ko‘paytiriladi. Yangi yo‘llar qurilib, metrobus yo‘nalishlari tashkil etiladi.
So‘nggi yillardagi o‘sish natijasida Toshkentda elektr energiyasi, suv va oqova infratuzilmasi yuklama bilan ishlayapti. Bosh reja loyihasida bu quvvatlarni oshirish manbalari ham hisob-kitob qilingan.
Bosh reja tasdiqlangach, uning xaritalari Shaharsozlik kadastri geoaxborot tizimida hamda Toshkent shahar hokimligi veb-saytida ochiq ma’lumot sifatida joylashtiriladi.
Mutasaddilar bosh rejaning shu kabi asosiy ko‘rsatkichlari bo‘yicha axborot berdi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahrini kamida 7,5 million odam yashashi va ishlashi uchun qulay sharoitga ega yirik megapolisga aylantirish zarurligini ta’kidladi. Toshkent viloyatining Qibray, Zangiota, Yuqorichirchiq, O‘rtachirchiq va Toshkent tumanlarini poytaxt bilan yaxlit aglomeratsiya asosida rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

On October 9, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the draft master plan of the city of Tashkent.
Currently, the city's territory is 43,822 hectares, the population is more than 3 million people. These figures will undoubtedly increase in the future. In this regard, a master plan for the city of Tashkent was developed for the period until 2045.
The Head of State got acquainted with the first developments in this area in 2022. The project was improved based on the instructions and recommendations he gave. Thorough work has been carried out at ToshkentboshplanLITI enterprise in collaboration with companies from Singapore, Great Britain, Turkey, Germany, China and the Netherlands.
According to the project, the territory of Tashkent city will be divided into 3 zones. The conservation zone will ensure the preservation of cultural heritage sites, historical sites, buildings and green areas. Additional construction will be possible in the reconstruction zone based on the master plans. In the renovation zone, new construction will be carried out on the site of dilapidated housing and old buildings, as well as their repair.
Today, environmental and transport problems are becoming increasingly relevant. In particular, over the past ten years, the average air temperature in Tashkent has increased by 1 degree. On some days, the levels of pollutants in the atmosphere exceed normal levels. The number of cars is increasing every day, and road traffic is becoming more difficult.
These aspects are considered in the new master plan. In particular, it is planned to increase the area of green zones in the city of Tashkent and its environs threefold and bring them to 25 thousand hectares. Due to this, the area of green spaces per capita will increase from the current 3 to 6 square meters.
According to urban planning requirements, residents should be able to get to the nearest kindergarten, school, hospital, retail and service facilities from their place of residence in no more than 15 minutes. In this regard, the public transport network will be expanded, the number of nodes and stops will be increased. New roads will be built and metrobus routes will be established.
As a result of the city's growth in recent years, Tashkent's electricity, water and sewerage infrastructures are operating under increased load. The draft master plan includes measures to increase their capacity.
After the approval of the master plan, its maps will be posted in the geographic information system of the Urban Development Cadastre and on the website of the Tashkent city khokimiyat in the public domain.
Responsible officials reported on the main indicators of the master plan.
The Head of our State emphasized the need to transform Tashkent into a large metropolis with favorable living and working conditions for at least 7,5 million people. Instructions were given for the development of the Kibray, Zangiata, Yukorichirchik, Urtachirchik and Tashkent districts of the Tashkent region in line with a single agglomeration with the capital.