Joriy yilning 8-oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida saylovchilarning muddatidan oldin ovoz berishlarini tashkil qilish, nogironligi bo‘lgan shaxslarning saylov huquqlarini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar, xorijiy davlatlarning kuzatuvchilarini akkreditatsiyadan o‘tkazish hamda boshqa masalalar ko‘rib chiqildi.
Majlisda saylov kuni o‘z yashash joyida bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘lmagan saylovchilar uchun 2024 yil 16-23-oktyabr kunlari muddatidan oldin ovoz berishni tashkil etish to‘g‘risidagi Markaziy saylov komissiyasining qarori qabul qilindi.
Saylov kodeksi va “Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risida”gi Qonunda nogironligi bo‘lgan fuqarolar o‘zining barcha konstitutsiyaviy huquqlarini, jumladan saylov huquqini boshqa fuqarolar bilan teng va erkin amalga oshirishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratishga oid qoidalar mustahkamlab qo‘yilgan.
Joriy yil 27 oktyabr kuni o‘tkaziladigan saylovda Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga 11 nafar va mahalliy Kengashlarga 605 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar deputatlikka nomzod sifatida ro‘yxatga olingan.
Shuningdek, saylov komissiyalari tarkibida 1 343 nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar faoliyat ko‘rsatib kelayotganligi bo‘lajak saylovlarda ular uchun teng imkoniyatlar yaratilganligini yaqqol ko‘rsatmoqda.
Bundan tashqari, bo‘lajak saylovlarda nogironligi bo‘lgan shaxslarning konstitutsiyaviy huquqlarini yanada kengroq ta’minlash maqsadida 830 mingdan ortiq nogironligi bo‘lgan saylovchilarga ko‘mak beruvchi volontyorlar biriktirilmoqda.
Bugungi majlisda nogironligi bo‘lgan shaxslarga o‘z saylov huquqlarini amalga oshirishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish maqsadida saylov byulletenlarini to‘ldirish uchun Brayl alifbosi asosidagi trafaret namunasini tasdiqlash, saylov uchastkalarida nogironligi bo‘lgan va jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun maxsus jihozlangan yashirin ovoz berish kabinalari, optik lupalar (kattalashtiruvchi oynalar) hamda qo‘shimcha yoritkichlar o‘rnatish hamda saylov uchastkasiga mustaqil ravishda bora olmaydigan saylovchilarning saylov kuni turgan joylarida ovoz berishini tashkil etish masalalari muhokama qilinib, tegishli qaror qabul qilindi.
Shuningdek, Markaziy saylov komissiyasining qarori bilan Turkiy Davlatlar Parlament Assambleyasining 19 nafar, Shanxay hamkorlik tashkiloti, MDH Parlamentlararo Assambleyasi, Rossiya va Xitoydan 2 nafardan, AQSHning 3 nafar hamda Buyuk Britaniya, Latviya, Litva, Fransiya, Hindiston va Yaponiyaning 1 nafardan vakillari, jami 36 nafar xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Majlis davomida saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish bilan bog‘liq boshqa masalalar ham ko‘rib chiqilib, tegishli qarorlar qabul qilindi.

Определены дата и время досрочного голосования избирателей
На состоявшемся 8 октября текущего года очередном заседании Центральной избирательной комиссии рассмотрены вопросы организации досрочного голосования избирателей, дополнительные меры по обеспечению избирательных прав лиц с инвалидностью, аккредитация наблюдателей от иностранных государств и другие.
На заседании принято постановление Центральной избирательной комиссии об организации 16-23 октября 2024 года досрочного голосования для избирателей, которые в день выборов не могут находиться по месту жительства.
В Избирательном кодексе и Законе «О правах лиц с инвалидностью» закреплены положения о создании необходимых условий для реализации гражданами с инвалидностью своих конституционных прав, в том числе наравне с другими гражданами и свободного осуществления избирательного права.
На выборах, которые состоятся 27 октября текущего года, 11 лиц с инвалидностью были зарегистрированы кандидатами в Законодательную палату Олий Мажлиса и 605 — в местные Кенгаши.
Также тот факт, что в избирательных комиссиях работают 1 343 лиц с инвалидностью, свидетельствует о том, что для них созданы равные возможности на предстоящих выборах.
Кроме того, с целью дальнейшего обеспечения на предстоящих выборах конституционных прав лиц с инвалидностью к более чем 830 тысяч избирателям с инвалидностью будут прикреплены волонтеры для оказания поддержки.
В целях создания необходимых условий для реализации лицами с инвалидностью своего избирательного права на заседании рассмотрены вопросы и принято соответствующее решение об утверждении образца трафарета на основе алфавита Брайля для заполнения избирательных бюллетеней, установке на избирательных участках специально оборудованных кабин для тайного голосования, оптических луп (увеличительных стекол) и дополнительного освещения для лиц с инвалидностью и ограниченными возможностями, а также организации голосования для избирателей, которые не могут самостоятельно прийти на избирательный участок, по месту их пребывания.
Также, на заседании, решением Центральной избирательной комиссии аккредитованы 36 иностранных и международных наблюдателей, в частности, 19 представителей Парламентской ассамблеи тюркских государств, по 2 представителя — от Шанхайской организации сотрудничества, Межпарламентской ассамблеи СНГ, России и Китая, 3 — от США и по 1 представителю Великобритании, Латвии, Литвы, Франции, Индии и Японии.
В ходе заседания рассмотрены и другие вопросы, связанные с подготовкой к выборам и их проведением, приняты соответствующие решения.