Prezident: O‘qituvchisining qadr-qimmati baland bo‘lgan xalqning obro‘-e’tibori yuksak bo‘ladi
Toshkent shahrida 1-oktabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining boshida barcha ta’lim-tarbiya xodimlarini bayram bilan samimiy  tabriklab, xalqimizning chuqur hurmat-ehtiromini yetkazdi.
– Biz ustozni otadek ulug‘ deb bilgan, uni hamisha boshiga ko‘tarib e’zozlagan buyuk, ma’rifatparvar xalqning vakillarimiz. Tariximizdagi qaysi mashhur ajdodimizni olmaylik, ularning barchasi ustozlarga yuksak ehtirom bilan qaraganlariga guvoh bo‘lamiz. Ustozini, muallimini e’zozlagan jamiyat albatta ravnaq topadi, gullab-yashnaydi. O‘qituvchisining qadr-qimmati baland bo‘lgan xalqning obro‘-e’tibori yuksak bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Hayotda har bir ezgulik, har bir kashfiyot va yutuqning zamirida o‘qituvchining mehnati, bardoshi va mehr-muhabbati mujassam ekani ta’kidlandi.
– Ta’lim – sohalar ichida eng dolzarbi, maktab – eng muhimi bo‘lsa, o‘qituvchilik kasblar orasida eng ulug‘idir. Shaxsan men o‘qituvchi deganda, o‘zim uchun aziz va qadrli bo‘lgan zotlarni, yuz-ko‘zidan nur yog‘ilib turadigan mo‘tabar insonlarni tasavvur qilaman. Ular  zamonamizning eng ilg‘or kishilari, jonkuyar, vatanparvar, xalqparvar insonlardir. Shu sababli xalqimiz o‘zining eng katta boyligini – farzandlari tarbiyasini o‘qituvchilarga ishonib topshiradi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Ustozlarning donishmandligi, hayot ma’nosini chuqur anglab, odamlarni yaxshilikka va muvaffaqiyatlarga ruhlantirishi qayd etildi.
– Insonning ongi, dunyoqarashi o‘zgarmasa, jamiyat o‘zgarmaydi. Jamiyat o‘zgarmasa, taraqqiyot ham bo‘lmaydi. Odamlarning tafakkurini, shu asosda butun jamiyatni kim o‘zgartira oladi? Yangi beruniylarni, xorazmiy va farg‘oniylarni kim kamolga yetkazadi? Bunday ulug‘vor vazifani, tom ma’nodagi tarixiy missiyani ado etishga faqat siz – ustoz va murabbiylar qodirsiz, – dedi Prezident.
Bugun yurtimiz o‘g‘il-qizlari xalqaro fan olimpiadalarida, sport maydonlarida ulkan marralarni qo‘lga kiritayotgani yodga olindi. Bu g‘alabalar avvalo ustoz-murabbiylarning fidokorona mehnati samarasi ekani e’tirof etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 27-sentabrdagi farmoniga muvofiq, ta’lim-tarbiya tizimiga qo‘shgan munosib hissasi, sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazishdagi ibratli faoliyati hamda ijtimoiy hayotdagi faol ishtiroki uchun bir guruh yurtdoshlarimiz faxriy unvon, orden va medallar bilan taqdirlangan edi.
Marosimda ana shu mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
– O‘z mehnati bilan qadr topish, el-yurt ardog‘ida bo‘lish chinakam baxt. Bu, ayniqsa, o‘qituvchi va murabbiylarga yarashadi. Qadringiz ham, qaddingiz ham doimo baland bo‘lsin, aziz ustozlar, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mukofotlanganlar nomidan so‘zga chiqqanlar ta’lim sohasi va muallimlarga e’tibori, kamtarona xizmatlarini yuksak baholagani uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

Президент: Народ, который высоко ценит своих учителей, пользуется большим уважением
В Ташкенте состоялась торжественная церемония, посвящённая празднованию 1 октября — Дня учителей и наставников.
В начале своего выступления Президент Шавкат Мирзиёев, от имени всего народа, искренне поздравил работников сферы образования и воспитания с этим важным праздником, выражая им глубокое уважение.
– Мы представители великого и просвещённого народа, который всегда почитал учителя, возвышая его, как отца. Возьмите любого из наших выдающихся предков, и вы увидите, что все они относились к своим учителям с глубочайшим уважением. Общество, которое чтит своих учителей, непременно будет процветать и развиваться. Народ, который высоко ценит своих наставников, пользуется глубоким уважением в мире, — подчеркнул глава государства.
Президент отметил, что за каждым значимым делом, каждым открытием и достижением в жизни стоит труд, терпение и любовь учителя.
– Образование — это наиболее актуальная из всех сфер, школа — важнейшее учреждение, а профессия учителя — самая благородная среди всех профессий. Лично для меня учитель — это человек, от которого исходит свет. Это люди, которые всегда на передовой нашего времени, патриоты, преданные своей Родине и своему народу. Именно поэтому наш народ доверяет учителям самое ценное, что у него есть — воспитание своих детей, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также подчеркнул, что мудрость наставников, их глубокое понимание жизни вдохновляют окружающих на добрые дела и достижение успехов.
– Изменение сознания и мировоззрения человека — основа изменений в обществе. Если общество не изменится, не будет и прогресса. Но кто способен изменить мышление людей и, следовательно, всё общество? Кто сможет воспитать новых Беруни, аль-Хорезми и Фергани? Только вы, учителя и наставники, способны выполнить эту великую задачу, эту поистине историческую миссию, — сказал Президент.
Президент также отметил, что сегодня молодёжь нашей страны добивается высоких результатов на международных научных олимпиадах и спортивных соревнованиях. Эти победы — прежде всего результат самоотверженного труда учителей и наставников.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 27 сентября, за весомый вклад в развитие системы образования, образцовую деятельность по воспитанию здорового и гармонично развитого поколения, а также активное участие в общественной жизни, группа соотечественников была удостоена почетных званий, награждена орденами и медалями. На торжественной церемонии состоялось вручение этих наград.
– Настоящее счастье — заслужить уважение своим трудом и пользоваться почётом среди народа. Это особенно справедливо для учителей и наставников. Пусть ваше достоинство и положение в обществе всегда будут высокими, дорогие учителя, — отметил Шавкат Мирзиёев.
Выступившие от имени награждённых выразили искреннюю благодарность Президенту за внимание к сфере образования и высокий вклад в развитие учительского труда, а также за признание их скромного, но значимого вклада в будущее страны.