Har bir rivojlangan mamlakat kabi O‘zbekiston ham o‘z taraqqiyotini ta’limga asoslanib qurmoqda. Bu sohada chuqur islohotlar, katta-katta dasturlar amalga oshirilmoqda. Bunda eng muhim bo‘g‘in, yoshlar siyosatining poydevori – boshlang‘ich va umumiy ta’limdir.
Yurtimizda 37 mingdan ziyod bolalar bog‘chasi, 10 mingdan ortiq maktab bor. Joylarda yana yangilari qurilmoqda. Lekin bu maqsadning bir qismi. Eng asosiy masala – ta’lim sifati.
Shu bois pedagog va mutaxassislar malakasi doimiy oshirib borilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-iyunda qabul qilingan maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishga doir qarori bu tizimni yangi bosqichga ko‘tardi.
Jumladan, shu sohadagi institut A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy institutiga aylantirildi. Mavjud majmua kapital ta’mirlanib, ikkita qo‘shimcha bino qurildi, barchasi zamonaviy jihozlandi. Tinglovchilar o‘rni ham, yo‘nalishlar ham ko‘paydi. Eng muhimi, malaka tizimi mazmunan boyidi.
Institut bundan 90 yil oldin, 1934-yilda ochilgan. Shunga bag‘ishlab, bu yerda muzey tashkil etilgan. Unda jadid bobolarimizning ilmga e’tibori, Abdulla Avloniy asos solgan maorif tizimi, o‘sha davrdagi darsliklar va sahna asarlari, umumiy ta’limning rivojlanish bosqichlari aks etgan. Sun’iy intellekt yordamida ma’rifatparvar jadidlar qiyofasi gavdalantirilgan. Shu yerda qariyb 88 ming kitob fondiga ega kutubxona ham bor. Davlatimiz rahbari ushbu muzey va kutubxonani ko‘zdan kechirdi.
Muassasada malaka oshirish va qayta tayyorlashning an’anaviy, muqobil hamda dual shakllari, shu jumladan sun’iy intellekt texnologiyalari asosida o‘qitish joriy etilgan. Situatsion o‘quv xonasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi pedagogik mahorat markazlari bilan videoaloqa orqali ulangan. Uzluksiz kasbiy ta’lim, menejerlik o‘quv kurslari, pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish va malaka toifasini berish, maktabgacha va maktab ta’limini boshqarish kabi dasturiy platformalar joriy etilgan. Bu hududlardagi direktor va o‘qituvchilarni yangi pedagogik texnologiya va uslublarga tezkor o‘qitish imkonini beradi.
Bugungi kunda maktab direktori nafaqat tajribali pedagog, balki yaxshi boshqaruvchi, ma’lum ma’noda strateg ham bo‘lishi kerak. Institut o‘quv dasturida bunga katta e’tibor qaratilib, direktorlar maktabi tashkil etilgan.
Inklyuziv ta’lim va psixolog xonalarida shu yo‘nalishda ishlaydigan defektolog va tarbiyachilar malakasi oshiriladi. Media studiyada videodarslar tasvirga olinadi. Shuningdek, institutda konferensiya zali, kompyuter va seminar xonalari, oshxona va sharoitlar bor.
Ma’lumki, bugun mamlakatimizda aniq va tabiiy fanlarga alohida ahamiyat qaratilib, maktablar zamonaviy jihoz va o‘quv qo‘llanmalari bilan ta’minlanmoqda. Bu o‘qituvchilardan shunga moslashishni, yangi bilim va ko‘nikmalarni o‘zlashtirishni talab qiladi. “STEM” laboratoriyasi pedagoglarni shu borada qayta tayyorlash va malakasini oshirishga xizmat qiladi.
Zamonaviy ta’lim talabidan kelib chiqib, institutda o‘qish soatlari ko‘paytirildi. O‘qituvchilarga munosib sharoit yaratish maqsadida yotoqxona zamonaviy ta’mirlanib, o‘rinlar soni oshirildi.
Prezidentimiz ushbu xonalarda bo‘lib, yangi qulaylik va imkoniyatlar bilan tanishdi.
– Bu institut kutib o‘tiruvchi emas, targ‘ibotchi, yetakchi bo‘lishi kerak. Hududlardagi o‘qituvchi va direktorlarni ko‘proq taklif etib, barcha maktablarda sifatni oshirish zarur. Yangi zamon kishisi, kelajagimiz bunyodkorlari maktabda tarbiyalanadi. Ta’limsiz kelajak yo‘q, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu yerda dars beradigan o‘qituvchi va murabbiylarni xorijda o‘qitish, dunyodagi ilg‘or tajribalarni uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilning o‘tgan davrida institutda 4 ming 300 nafarga yaqin ta’lim muassasalari rahbarlari malaka oshirdi. Shuningdek, 2 ming nafarga yaqin direktor va direktorlikka nomzodlar menejerlik kurslarida o‘qitildi. “Uzluksiz kasbiy ta’lim” platformasi orqali darslarda 113 ming nafardan ortiq pedagoglar qatnashdi.
Singapur xalqaro ta’lim tashkiloti tomonidan 100 nafar maktab direktori, 200 nafar matematika va tabiiy fanlar o‘qituvchisi qayta tayyorlandi. Institut tuzilmasida Xalqaro tadqiqotlar markazi ham ish boshladi.
Umuman, mamlakatimizda maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari rahbar, pedagog hamda mutaxassis kadrlarini qayta tayyorlash hamda malakasini oshirishning uzluksiz tizimi yo‘lga qo‘yiladi. 2025-yildan boshlab ular besh yilda bir marotaba ishdan ajralgan holda malaka oshiradi. Bundan tashqari, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida “Kasbiy rivojlanish soati” hamda “Kasbiy rivojlanish kuni” joriy etiladi. Prezident maktablarida to‘plangan ilg‘or tajribalar uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimi orqali umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga keng tatbiq qilinadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 сентября посетил Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони и ознакомился с обновленными условиями.
Узбекистан строит свое развитие на основе образования. В этой сфере осуществляются кардинальные реформы, реализуются масштабные программы. Важнейшим звеном, фундаментом молодежной политики является начальное и общее образование.
В нашей стране насчитывается более 37 тысяч детских садов и более 10 тысяч школ. На местах строятся новые. Но это лишь часть цели. Главный вопрос - качество образования.
Поэтому постоянно повышается квалификация педагогов и специалистов. Принятое 21 июня текущего года постановление Президента Республики Узбекистан о непрерывном профессиональном развитии работников дошкольных и школьных образовательных организаций подняло эту систему на новый уровень.
В частности, данный институт был преобразован в Национальный институт педагогического мастерства имени А.Авлони. Существующий комплекс капитально отремонтирован, построены два дополнительных здания, все они оснащены современным оборудованием. Увеличились и количество слушателей, и направления.
Институт был открыт 90 лет назад, в 1934 году. В связи с этим здесь создан музей. В нем отражены внимание наших предков-джадидов к науке, система образования, основанная Абдуллой Авлони, учебники того времени, этапы развития общего образования. С помощью искусственного интеллекта воссоздан образ просвещенных джадидов. Здесь же находится библиотека с фондом около 88 тысяч книг. Глава государства осмотрел музей и библиотеку.
В учреждении внедрены в практику традиционные, альтернативные и дуальные формы повышения квалификации и переподготовки, в том числе на основе технологий искусственного интеллекта. Ситуационная учебная комната по видеосвязи соединена с центрами педагогического мастерства Республики Каракалпакстан и областей. Внедрены такие программные платформы, как непрерывное профессиональное образование, курсы менеджерского обучения, аттестация педагогов и присвоение квалификационной категории, управление дошкольным и школьным образованием. Это позволит оперативно обучать директоров и преподавателей в регионах новым педагогическим технологиям и методам.
Сегодня директор школы должен быть не только опытным педагогом, но и хорошим управленцем, в определенном смысле стратегом. В учебной программе института этому уделено большое внимание, создана школа директоров.
В кабинетах инклюзивного образования и психолога будет повышаться квалификация дефектологов и воспитателей, работающих в этом направлении. В медиа-студии снимаются видеоуроки. В институте также есть конференц-зал, компьютерные классы и кабинеты для семинаров, столовая и другие условия.
Как известно, сегодня в нашей стране уделяется особое внимание точным и естественным наукам, школы оснащаются современным оборудованием и учебными пособиями. Это требует от учителей адаптации к новым методам, освоения новых знаний и навыков. Лаборатория "STEM" служит переподготовке и повышению квалификации педагогов в этом направлении.
Исходя из современных образовательных требований, количество часов обучения в институте увеличено. В целях создания достойных условий для учителей в общежитии проведен современный ремонт, увеличено количество мест.
Президент посетил эти помещения, ознакомился с новыми удобствами и возможностями.
- Институт должен не ждать, а брать инициативу на себя, вести за собой. Необходимо больше работать с учителями и директорами из регионов, повысить качество во всех школах. В школе воспитываются люди нового времени, созидатели нашего будущего. Без образования нет будущего, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по обучению преподавателей и наставников за рубежом, гармонизации передового мирового опыта.
За прошедший период текущего года в институте повысили квалификацию около 4300 руководителей образовательных учреждений. Также около 2 тысяч директоров и кандидатов в директора прошли обучение на курсах менеджмента. Через платформу "Непрерывное профессиональное образование" в занятиях приняли участие более 113 тысяч педагогов.
Сингапурская международная образовательная организация переподготовила 100 директоров школ, 200 учителей математики и естественных наук. В структуре института также начал работу Центр международных исследований.
В целом в нашей стране будет налажена непрерывная система переподготовки и повышения квалификации руководящих, педагогических и специализированных кадров дошкольных и школьных образовательных организаций. С 2025 года они будут повышать квалификацию один раз в пять лет с отрывом от работы. Кроме того, в учреждениях общего среднего образования будут внедрены "Часы профессионального развития" и "День профессионального развития". Передовой опыт, накопленный в президентских школах, будет широко применяться в общеобразовательных учреждениях через систему непрерывного профессионального развития.