24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Xalq Maslahati Raisi Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va birodar turkman xalqi nomidan davlatimiz rahbarini tug‘ilgan kuni bilan dildan muborakbod etib, O‘zbekistonga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik, barqaror taraqqiyot va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Joriy yil 14-15-iyul kunlari mamlakatimizga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrifning samarali yakunlari yuqori baholandi. Qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida erishilgan kelishuvlarni, shu jumladan Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha o‘rta muddatli dasturni, Chegaraoldi savdo zonasini tashkil etish loyihasini, birinchi Hududlar forumi va Ishbilarmonlar kengashi yakunida imzolangan savdo shartnomalari va bitimlarini amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Samarali yo‘lga qo‘yilgan parlamentlararo muloqot doirasida olib borilayotgan faol aloqalar va almashinuvlar alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi, jumladan, joriy yil noyabr oyida Samarqand shahrida Turkiy davlatlar tashkilotining sammitini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана обсудил с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана вопросы укрепления двусторонних отношений стратегического партнерства
24 июля состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Председатель Халк Маслахаты от имени Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова и братского туркменского народа сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, тепло пожелав мира, благополучия, устойчивого развития и процветания Узбекистана.
Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Высоко оценены плодотворные итоги визита на высшем уровне в нашу страну, состоявшегося 14-15 июля этого года. Подчеркнута важность практической реализации достигнутых договоренностей на основе «дорожной карты», в том числе среднесрочной Программы промышленной кооперации, проекта создания Зоны приграничной торговли, контрактов и соглашений по итогам первого Форума регионов и Делового совета.
С особым удовлетворением отмечены активные контакты и обмены по линии налаженного эффективного межпарламентского диалога.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе рассмотрены вопросы проведения саммита Организации тюркских государств в городе Самарканде в ноябре этого года.