O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev OIIB Boshqaruvchilar kengashining to‘qqizinchi yig‘ilishi doirasida Hindiston Respublikasi moliya va korporativ ishlar vaziri Nirmala Sitxaraman boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Nirmala Sitxaraman davlatimiz rahbariga Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston-Hindiston strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda oliy darajadagi kelishuvlarga muvofiq ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil noyabr oyida Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini puxta tayyorgarlik ko‘rgan holda o‘tkazish hamda uning doirasida Sanoat kooperatsiyasi dasturini qabul qilish muhimligi qayd etildi.
Energetika, neft-kimyo, raqamlashtirish, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika sohalarida loyihalarni amalga oshirish, transport yo‘laklarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана обсудил ход реализации проектов с компанией «Lasselsberger»
На полях ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял основателя и генерального директора компании «Lasselsberger Group» Йозефа Ласселсбергера.
«Lasselsberger Group», созданная в 1957 году, является ведущим европейским производителем строительных материалов, керамики и продукции из минералов c ежегодным оборотом в 20 миллиардов долларов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы практической реализации высокотехнологичных проектов в индустрии стройматериалов.
В настоящее время осуществляются проекты производства сухих смесей и микрокальцита в Самаркандской области, переработки мрамора в Кашкадарьинской области.
Достигнута договоренность об ускорении новых проектов по выпуску высокочистого алюминия и мета-каолина, керамогранита, лакокрасочных изделий и фиброцемента.