O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-sentabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilar kengashi IX yillik yig‘ilishining ochilish sessiyasida ishtirok etdi.
Sammitning asosiy mavzusi – "Barcha uchun barqaror infratuzilma yaratish". Kun tartibidan global iqtisodiyot va moliya sohalaridagi dolzarb masalalar, Osiyo va dunyoning boshqa mintaqalarida infratuzilmani rivojlantirishning strategik dasturlari va rejalarini muhokama qilish o‘rin olgan.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishda nutq so‘zladi.
- Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yig‘ilishi mintaqamizda ilk bor o‘tkazilmoqda. Buning uchun O‘zbekiston tanlangani o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan hamkorligimizning yuksak namunasi, deb hisoblaymiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston yetakchisi hozirgi kunda dunyoda murakkab geosiyosiy vaziyat saqlanib qolayotganini, global iqtisodiyotda beqarorlik kuchayib, oziq-ovqat va energiya resurslari taqchilligi ortib, ekologik muammolar keskinlashib borayotganini ta’kidladi.
Yer yuzi aholisining to‘rtdan bir qismi toza ichimlik suvi muammosiga duch kelmoqda, qariyb 800 million kishi o‘ta qashshoqlik sharoitida yashayapti.
Mahsulot yetkazib berishning an’anaviy logistika zanjirlari buzilmoqda, bu esa xomashyo resurslari va iste’mol tovarlarining qimmatlashuviga olib keldi.
Bularning barchasi infratuzilmaga bo‘lgan yuklamani keskin oshiradi va iqtisodiy rivojlanishga to‘siq bo‘ladi.
2030-yilgacha dunyoda yangi infratuzilma yaratish uchun 15 trillion dollar investitsiya talab etiladi, xorijiy investitsiyalar oqimi esa so‘nggi ikki yil davomida yiliga 10 foizga kamayib, moliyaviy resurslar narxi 2 barobarga oshgan.
Bunday sharoitda xalqaro moliya tashkilotlarining roli tobora ortib bormoqda.
Joriy loyiha portfeli 55 milliard dollar bo‘lgan Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki qisqa vaqt ichida yetakchi moliya institutlaridan biriga aylangani alohida ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlar va yangilanishlar siyosatiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Iqtisodiyotni erkinlashtirish, aholi turmush darajasi va daromadlarini oshirishga alohida e’tibor qaratilayotgani qayd etildi. Ushbu maqsadlarga erishishda xalqaro moliya institutlari, shu jumladan OIIB bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Eng avvalo, tadbirkorlikni faol qo‘llab-quvvatlash, yangi ish o‘rinlari yaratish, odamlarning daromad manbalarini ko‘paytirish, aholining sifatli ta’lim va tibbiyotdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, uy-joy sharoitlarini yaxshilash, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, olis hududlarda infratuzilma tarmoqlarini yaratish orqali “ko‘p o‘lchamli” kambag‘allikni qisqartirish dasturi amalga oshirilmoqda.
Inson kapitalini rivojlantirish loyihalarini hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishi sifatida belgilash taklif etildi.
Davlatimiz rahbari forumning asosiy mavzusini inobatga olgan holda, barqaror infratuzilmani yaratish sohasida xalqaro moliya tashkilotlari bilan hamkorlik bo‘yicha katta tajriba to‘planganiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Mamlakatimizda 2030-yilgacha 30 milliard dollarlik davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish dasturi qabul qilingan.
Xususan, Toshkent-Samarqand va Toshkent-Andijon pullik avtomobil yo‘llarini qurish, Toshkent-Samarqand, Samarqand-Navoiy-Buxoro tezyurar temir yo‘lini barpo etish, 6 ta xalqaro aeroportni modernizatsiya qilish va boshqa muhim loyihalar amalga oshiriladi.
OIIB bilan o‘rta shaharlarni rivojlantirish va qishloq joylarda infratuzilmani yaxshilash bo‘yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani alohida ta’kidlandi.
Yana bir ustuvor yo‘nalish - "yashil" iqtisodiyotni jadal rivojlantirish. O‘zbekistonda 2030-yilga borib "yashil" energiya ulushini 40 foizga yetkazish maqsad qilingan.
Yaqin yillarda quyosh, shamol va gidro elektr stansiyalari, infratuzilma obyektlari va tarmoqlarini qurish rejalashtirilmoqda.
Yirik "yashil" ma’lumotlar markazlarini tashkil etish ham ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, qayta tiklanuvchi energiya manbalari hisobiga "yashil" sertifikatlar bozori shakllantiriladi.
Davlatimiz rahbari Markaziy Osiyoni "yashil" energiyaning yirik eksportchisiga aylantirishga qaratilgan katta ishlarni alohida ta’kidladi. Buning misollaridan biri Transkaspiy energiya ko‘prigi qurilishi hisoblanadi.
Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan hamkorlikda Markaziy Osiyoda "yashil" energetikani rivojlantirish dasturini amalga oshirish taklif etildi.
Shuningdek, yirik mintaqaviy infratuzilma loyihalarini amalga oshirishga bo‘lgan ehtiyoj oshib borayotganiga e’tibor qaratildi.
“Xitoy - Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi buning yorqin misolidir.
Ayni paytda Markaziy Osiyoda oziq-ovqat xavfsizligi va suv resurslari taqchilligi muammolari ayniqsa o‘tkir tus olmoqda.
Mamlakatimiz rahbari Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan hamkorlikda suv tejovchi texnologiyalarni keng joriy etish bo‘yicha Mintaqaviy markaz tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
Prezident OIIBning O‘zbekistonning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishiga qo‘shayotgan hissasini yuqori baholadi. Bugungi kunda infratuzilma, energetika, transport, suv ta’minoti, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash kabi yo‘nalishlarni qamrab olgan qo‘shma loyihalar portfeli 3 milliard dollardan oshgan. 4 milliard dollarlik yangilangan dasturni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
- Kelgusi ikki kunda Bank boshqaruvchilari oldida juda muhim global va mintaqaviy muammolarga zamonaviy yondashuvlar asosida yechimlar topish, yangi loyiha va dasturlarni muhokama qilish kabi mas’uliyatli vazifalar turibdi. Sizlar qabul qiladigan qarorlar Bankka a’zo mamlakatlarda yashaydigan 6 milliarddan ziyod aholining kundalik hayotiga bevosita ta’sir qiladi, - dedi so‘zining yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev.

Президент Узбекистана принял участие в открытии ежегодной встречи управляющих АБИИ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 сентября принял участие в инаугурационной сессии IX Ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, проходящего в городе Самарканде.
Главной темой саммита стало «Строительство устойчивой инфраструктуры для всех». В повестку дня включены актуальные вопросы глобальной экономики и финансов, стратегические программы и планы инфраструктурного развития в Азии и других регионах мира.
Глава нашего государства выступил с приветственной речью.
– Ежегодное заседание Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций впервые проводится в нашем регионе. Выбор Узбекистана мы рассматриваем как яркий пример высочайшего уровня нашего сотрудничества, основанного на взаимном уважении и доверии, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что в настоящее время сохраняются сложная геополитическая обстановка в мире, усиливается нестабильность в глобальной экономике, дефицит продовольственных и энергетических ресурсов, усугубляются экологические проблемы.
Четверть населения планеты сталкивается с проблемами доступа к чистой питьевой воде, около 800 миллионов человек живёт в условиях крайней бедности.
Нарушаются традиционные логистические цепочки поставок продукции, что привело к удорожанию сырьевых ресурсов и потребительских товаров.
Всё это резко увеличивает нагрузку на инфраструктуру и становится препятствием экономическому развитию.
До 2030 года в мире для создания новой инфраструктуры потребуется 15 триллионов долларов инвестиций, в то время как поток иностранных инвестиций в течение последних 2 лет снижается по 10% в год, а финансовые ресурсы подорожали в 2 раза.
В таких условиях, всё более возрастает роль международных финансовых организаций.
Особо отмечено, что Азиатский банк инфраструктурных инвестиций, с текущим проектным портфелем в 55 миллиардов долларов, за короткий период стал одним из ведущих финансовых институтов.
Глава нашего государства отдельно остановился на проводимом в Новом Узбекистане курсе необратимых реформ и преобразований.
Отмечено, что особое внимание уделяется либерализации экономики, повышению уровня жизни и доходов населения. Были обозначены приоритетные направления взаимодействия с международными финансовыми институтами, в том числе с АБИИ в достижении этих целей.
Прежде всего речь идёт о реализации «многомерной» программы сокращения бедности путём активной поддержки предпринимательства, создания новых рабочих мест, увеличения источников дохода людей, расширения доступа населения к качественному образованию и медицине, улучшения жилищных условий, усиления социальной защиты, создания инфраструктурных сетей в труднодоступных районах.
В качестве перспективного направления сотрудничества предложено определить проекты развития человеческого капитала.
С учётом основной тематики Форума, Глава нашего государства особо остановился на большом опыте сотрудничества с международными финансовыми организациями в сфере создания устойчивой инфраструктуры.
В нашей стране принята Программа по реализации до 2030 года проектов государственно-частного партнёрства на 30 миллиардов долларов.
В частности, будут реализованы проекты строительства платных автодорог Ташкент– Самарканд и Ташкент – Андижан, скоростного железнодорожного сообщения Ташкент – Самарканд, Самарканд – Навои – Бухара, модернизации 6 международных аэропортов и другие важные проекты.
Особо отмечено, что с АБИИ начато сотрудничество по развитию средних городов и улучшению инфраструктуры в сельской местности.
Другим приоритетным направлением обозначено ускоренное развитие «зелёной» экономики. В Узбекистане стоит задача довести долю «зелёной» энергии до 40 процентов к 2030 году.
В планах на ближайшие годы строительство солнечных, ветряных и гидроэлектростанций, объектов инфраструктуры и сетей.
Предусматривается также создание крупных «зелёных» дата-центров. Кроме того, за счёт возобновляемых источников энергии сформируется рынок «зелёных» сертификатов.
Глава нашего государства отдельно отметил большую работу, направленную на превращение Центральной Азии в крупного экспортёра «зелёной» энергии. Одним из примеров является строительство Транскаспийского энергомоста.
Предложено реализовать Программу развития «зелёной» энергии в Центральной Азии в партнёрстве с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
Также обращено внимание на растущую потребность в реализации крупных региональных инфраструктурных проектов.
Ярким примером является строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
В то же время в Центральной Азии особенно острыми становятся проблемы продовольственной безопасности и дефицита водных ресурсов.
Лидер нашей страны выдвинул инициативу об организации в сотрудничестве с Азиатским банком инфраструктурных инвестиций Регионального центра по широкому внедрению водосберегающих технологий.
Президент дал высокую оценку вкладу АБИИ в достижение Узбекистаном целей устойчивого развития. Сегодня портфель совместных проектов превышает 3 миллиарда долларов, с охватом таких направлений как инфраструктура, энергетика, транспорт, водоснабжение, поддержка частного сектора. Достигнута договорённость о реализации обновлённой программы на 4 миллиарда долларов.
– В ближайшие два дня перед управляющими Банка стоят такие ответственные задачи, как поиск решений по важнейшим глобальным и региональным проблемам на основе современных подходов, обсуждение новых проектов и программ. Решения, которые будут приняты, непосредственно повлияют на повседневную жизнь более 6 миллиардов человек, проживающих в странах-членах Банка, – отметил в заключение Шавкат Мирзиёев и пожелал успехов в работе саммита.