Prezident Shavkat Mirziyoyevga sport sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va istiqbolli rejalar to‘g‘risida axborot berildi.
Avvalo, ommaviy sportni va olimpiya harakatini yanada kengaytirish masalalariga e’tibor qaratildi. Yaqinda Parijda bo‘lib o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston sportchilari jami 39 ta medalni qo‘lga kiritib, yuzlab davlatlar orasida 13-o‘rinlarni egallagan edi. Bu mamlakatimiz sporti tarixida eng yuqori natijalar bo‘ldi.
Mazkur nufuzli musobaqalar g‘olib va sovrindorlari bilan uchrashuvda davlatimiz rahbari 2028-yilda Los-Anjelesda bo‘ladigan o‘yinlarga hozirdan tayyorgarlik ko‘rish, yo‘llanmalar soni va turini ko‘paytirish zarurligini ta’kidlagan edi.
Shundan kelib chiqib, Sport vazirligi, Milliy Olimpiya va Paralimpiya qo‘mitalari tomonidan sport turlari bo‘yicha foydalanilmagan imkoniyatlar yana bir bor tanqidiy tahlil qilindi.
Misol uchun, Olimpiya o‘yinlarida yengil atletika bo‘yicha 48 ta, suv sporti turlarida 49 ta dastur mavjud. Lekin vakillarimiz ularda 5 va 4 ta yo‘llanma bilan qatnashdi, xolos.
Tennis, o‘q otish, gimnastika, velosport bo‘yicha federatsiyalar ham, sharoit ham bor. Yunon-rum kurashi, ot sporti, qilichbozlik, eshkak eshish bo‘yicha hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘p. Chim ustida xokkey, basketbol, gandbol, regbi, suv polosi kabi jamoaviy sport turlarini ham rivojlantirish zarur.
Mazkur sport federatsiyalari ishini jonlantirish, o‘quv-mashg‘ulotlar tizimini takomillashtirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Olimpiya va paralimpiya harakati ommaviy sportdan kuch olishi ta’kidlanib, mahallalarda seleksiya ishlarini kengaytirish, iqtidorli yoshlarni professional etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, kelgusi yil yurtimizda yoshlar o‘rtasida Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Buning uchun Toshkentda Olimpiya shaharchasi barpo etilmoqda.
U yerga tashrifi chog‘ida Prezidentimiz bu majmua mamlakatimiz sportining ilmiy, amaliy, o‘quv-mashg‘ulot markazi bo‘lishi zarurligini aytgan edi.
Shunga muvofiq, Osiyo o‘yinlaridan so‘ng, Olimpiya shaharchasi infratuzilmasidan samarali foydalanish ko‘zda tutilmoqda. Buning uchun “Aqlli shahar” konsepsiyasiga asoslangan ma’muriy boshqaruv tashkil etiladi. U sport majmualarini saqlash, jihozlar va texnik tizimlar holatini kuzatib borish, zarur hollarda ta’mirlash bilan shug‘ullanadi. Ustuvor sport turlari bo‘yicha yillik reja tasdiqlanib, hududlardagi sportchilarning Olimpiya shaharchasida o‘quv-mashg‘ulot o‘tkazishi yo‘lga qo‘yiladi. Shuningdek, bu tuzilmaga ommaviy tadbirlarni tashkil etish, ijara va boshqa xizmatlarni ko‘rsatish huquqi beriladi.
Olimpiya harakati haqida gap ketganda, qishki o‘yinlarni ham nazardan qochirmaslik zarur. Shunday sport turlaridan biri bu xokkey.
Bugungi kunda bu bo‘yicha 4 ta sport klubi va 3 ta sport inshooti mavjud. Xokkey bo‘yicha U-16 terma jamoamiz 2023-yilda Osiyo va Okeaniya kubogida 1-o‘rin bo‘lgan edi. Bu yil mazkur musobaqa ilk bor O‘zbekistonda o‘tkazilib, U-18 terma jamoamiz g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
Shularga asoslanib, bu sport turini rivojlantirish, keyinchalik Olimpiya shaharchasi hududida xokkey majmuasini qurish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Davlatimiz rahbari aholini jimoniy tarbiya va ommaviy sportga keng jalb etish, xalqaro musobaqalarga tizimli tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Доложено о результатах и перспективах в спорте
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о проводимой работе и дальнейших планах в области спорта.
В первую очередь уделено внимание вопросам дальнейшего развития массового спорта и олимпийского движения. На недавних Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже спортсмены Узбекистана завоевали в общей сложности 39 медалей и заняли 13-е место среди более двухсот стран. Это стало наивысшим достижением в истории отечественного спорта.
На встрече с победителями и призерами этих престижных соревнований глава нашего государства подчеркнул необходимость уже сейчас начать подготовку к играм, которые состоятся в Лос-Анджелесе в 2028 году, расширить участие в различных дисциплинах.
Исходя из этого, Министерством спорта, национальными олимпийским и паралимпийскими комитетами вновь критически проанализированы неиспользованные возможности по видам спорта.
К примеру, на Олимпийских играх насчитывается 48 дисциплин по легкой атлетике и 49 дисциплин по водным видам спорта. Однако в них участвовали соответственно 5 и 4 наших представителя.
Действуют федерации и имеются условия для развития тенниса, стрельбы, гимнастики, велоспорта. Есть большой нереализованный потенциал в греко-римской борьбе, конном спорте, фехтовании, гребле, необходимо развивать также командные виды спорта, такие как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло.
Определены задачи по активизации деятельности данных спортивных федераций, совершенствованию системы учебно-тренировочных занятий.
Подчеркнуто, что национальное олимпийское и паралимпийское движение черпает силы из массового спорта, даны указания по расширению селекционной работы в махаллях, профессиональной подготовке талантливой молодежи.
Как известно, в следующем году в нашей стране планируется проведение Азиатских и Паразиатских игр среди молодежи. Для этого в Ташкенте возводится Олимпийский городок.
Во время своего недавнего посещения городка Президент отметил, что этот комплекс должен стать научным, практическим и учебно-тренировочным центром отечественного спорта.
Соответственно, после Азиатских игр планируется эффективно использовать инфраструктуру Олимпийского городка. Для этого будет налажено управление комплексом, основанное на концепции "Умный город". Структура будет заниматься содержанием спортивных комплексов, мониторингом состояния оборудования и технических систем, при необходимости их ремонтом. Будет утвержден годовой план по приоритетным видам спорта, спортсмены из регионов будут проводить учебно-тренировочные занятия в Олимпийском городке. Также этой структуре будет предоставлено право организовывать массовые мероприятия, оказывать услуги аренды и другие.
Когда речь идет об олимпийском движении, не следует упускать из виду и зимние игры. Одним из перспективных направлений является хоккей.
На сегодняшний день в стране функционируют 4 спортивных клуба и 3 спортивных сооружения по хоккею. Наша сборная до 16 лет заняла 1-е место на Кубке Азии и Океании в 2023 году. В этом году данный турнир впервые прошел в Узбекистане, где победу одержала наша сборная до 18 лет.
Исходя из этого, подготовлены предложения по развитию этого вида спорта с последующим строительством хоккейного комплекса на территории Олимпийского городка.
Глава государства дал поручения по широкому привлечению населения к физической культуре и массовому спорту, а также по системной подготовке к международным соревнованиям.