20-sentabr kuni mamlakatimizga yangi tayinlangan xorijiy elchilar tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi Smita Pant, Koreya Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi Von Do Yon, Mo‘g‘uliston Favqulodda va muxtor elchisi Daadanxuu Batbaatar, Germaniya Federativ Respublikasi Favqulodda va muxtor elchisi Manfred Xuterer, Isroil Davlati Favqulodda va muxtor elchisi Gideon Lustig va Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi rahbari Toyvo Klaardan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari xorijiy diplomatik vakolatxonalar rahbarlarini O‘zbekistondagi sharafli va mas’uliyatli faoliyati rasman boshlangani bilan samimiy tabrikladi.
Bugungi kunda jahondagi beqaror va tez o‘zgarayotgan davrda elchilarning nafaqat o‘z mamlakatlarining manfaatlarini ilgari surish, balki xalqlarimiz o‘rtasida do‘stlik va hamkorlik munosabatlarini har tomonlama mustahkamlashga qaratilgan sharafli faoliyatining ahamiyati keskin ortib borayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimiz ochiq, konstruktiv va pragmatik tashqi siyosat natijasida Yangi O‘zbekistonning xalqaro maydondagi o‘rni va mavqei tobora mustahkamlanayotganini ta’kidladi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan mamlakatimiz tashabbusi bilan 10 dan ortiq, jumladan, joriy yilning o‘zida katta ahamiyatga ega 4 ta maxsus rezolyutsiya qabul qilingani buning tasdig‘idir.
Murakkab global vaziyatda ham O‘zbekiston iqtisodiyoti barqaror o‘smoqda, Jahon banki bu yil o‘sish 5,3 foizni tashkil etishini prognoz qilmoqda. Xalqaro valyuta jamg‘armasi e’tirof etganidek, o‘tgan yil yakuni bo‘yicha mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti ilk bor 100 milliard dollardan oshdi.
Parijdagi yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari mamlakatimizning yangi sport tarixini yaratgan yosh sportchilarimizning rekordlari va misli ko‘rilmagan yutuqlari maydoniga aylandi.
– Bularning barchasi ortga qaytmas tus olgan keng ko‘lamli islohotlarimizning samarasidir, - dedi davlat rahbari.
O‘zbekiston Respublikasi "O‘zbekiston - 2030" strategiyasi asosida demokratik jamiyat qurish, iqtisodiyotni yanada erkinlashtirish, sanoat va ijtimoiy infratuzilmani modernizatsiya qilish, tadbirkor va investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratish siyosatini davom ettirishi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan kelgusi oyda Oliy Majlis va mahalliy vakillik organlariga o‘tkaziladigan saylovlar yangilangan Konstitutsiyaga muvofiq ilk bor aralash saylov tizimi asosida o‘tkazilishi alohida qayd etildi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlab kelayotgani uchun diplomatik vakolatxonalar rahbarlari vakillik qilayotgan mamlakatlar hukumatlariga minnatdorlik bildirildi.
O‘zbekiston Prezidenti Hindiston Respublikasi elchisi Smita Pantga murojaat qilar ekan, ikki mamlakat yetakchilarining qat’iy siyosiy irodasi tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Joriy yil boshidan buyon ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga oshdi, qo‘shma korxonalar, aviaqatnovlar soni ko‘paymoqda, sayyohlik almashinuvi kengaymoqda, hududlararo aloqalar izchil rivojlanmoqda. O‘zbekistonda Hindiston universitetlarining to‘rtta filiali muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Davlatimiz rahbari yaqin kelajakda o‘zaro savdo hajmini 1 milliard dollarga yetkazish zarurligini ta’kidladi. Shu bilan birga, raqamli iqtisodiyot, innovatsiyalar, axborot texnologiyalari, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, transport, turizm va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlik loyihalarini ko‘paytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish va "Hindiston - Markaziy Osiyo" formatidagi muloqotni davom ettirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
O‘zbekiston yetakchisi Koreya Respublikasi biz uchun Osiyo qit’asidagi vaqt sinovlaridan o‘tgan yaqin do‘st va alohida strategik sherik ekanini ta’kidladi.
Prezident Yun Sok Yolning O‘zbekistonga davlat tashrifi chog‘ida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Koreya hamkorligining yangi bosqichini boshlashga kelishib olindi. Mamlakatimizda zamonaviy sanoat va infratuzilmani barpo etish maqsadida yuqori texnologik va innovatsion sheriklik modeli joriy etilmoqda.
O‘zaro savdo hajmi 2,5 milliard dollarni tashkil etmoqda. 700 dan ziyod qo‘shma korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, yangi investitsiya loyihalari portfeli 10 milliard dollarga yetdi.
O‘zbekistonda Koreyaning qator yetakchi universitetlari filiallari, kasb-hunar ta’limi, innovatsiyalar va axborot texnologiyalari markazlari ochildi, maktabgacha ta’lim tizimini yaratishning ilg‘or tajribasi muvaffaqiyatli joriy etilmoqda, sog‘liqni saqlash sohasida birgalikda yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
- Toshkentda barpo etilgan Bolalar klinikasi, Koreya madaniyati va san’ati uyi, Seul bog‘i va ko‘chasi mustahkam do‘stligimizning yorqin ramzlariga aylandi, ko‘p millatli xalqimizning ajralmas qismi bo‘lgan salkam 200 ming nafar fuqarolarimizdan iborat koreys diasporasi esa taraqqiyotimizga munosib hissa qo‘shmoqda, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Koreya Respublikasining yetakchi kompaniyalari bilan o‘ta muhim minerallar, yarim o‘tkazgichlar, kimyo sanoati, "yashil" energetika, mashinasozlik, "aqlli" qishloq xo‘jaligi va transport sohalarida hamkorlik bo‘yicha strategik rejalarni to‘liq amalga oshirish zarurligi, shuningdek, parlamentlararo va hududlararo aloqalarni yanada faollashtirish, gumanitar hamkorlikni kengaytirish, ko‘p tomonlama hamkorlik mexanizmlarini rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Mo‘g‘uliston elchisiga murojaat qilar ekan, Prezident Uxnaagiyn Xurelsuxning yaqinda O‘zbekistonga qilgan davlat tashrifi o‘zaro manfaatli munosabatlarimizda yangi sahifa ochganini ta’kidladi.
Toshkentda Mo‘g‘uliston elchixonasi o‘z faoliyatini boshladi. Joriy yil boshidan buyon o‘zaro savdo hajmi ikki barobar oshdi. Turli vazirlik va idoralar o‘rtasidagi aloqalar faollashdi.
Erishilgan kelishuvlarni so‘zsiz bajarish, xususan, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish, foydali qazilmalarni o‘zlashtirish va qayta ishlashda ishtirok etish, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, charm, to‘qimachilik, farmatsevtika sanoati va tibbiyot sohalarida loyihalarni amalga oshirish, to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish, ta’lim va madaniy dasturlarni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
BMT, SHHT va boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni kuchaytirish maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
O‘zbekiston rahbari dunyoning yetakchi davlatlaridan biri, ulkan intellektual va iqtisodiy salohiyatga ega Germaniya O‘zbekistonning Yevropadagi muhim va uzoq muddatli hamkori ekanini ta’kidladi.
O‘tgan yili Germaniyaga amalga oshirilgan ikkita oliy darajadagi tashrif, shuningdek, Federal Kansler Olaf Sholsning yaqinda O‘zbekistonga qilgan rasmiy tashrifi ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya munosabatlari tarixida yangi davrni boshlab bergan muhim voqealar bo‘lgani ta’kidlandi.
Keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi va qo‘shma korxonalar soni ikki barobar, o‘zlashtirilgan investitsiyalar esa 10 barobar ko‘paydi.
Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan umumiy qiymati 9 milliard yevroga teng bo‘lgan qo‘shma loyihalar ishlab chiqilmoqda.
“Siemens”, “Linde”, “BASF”, “MAN”, “CLAAS”, “Henkel”, “Knauf”, “Papenburg”, “Deutsche Bahn” va boshqa kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirish mexanizmlari joriy etilmoqda, Sanoat va texnologik hamkorlik dasturi qabul qilindi.
- Shu bilan birga, madaniy-gumanitar, ta’lim, migratsiya va turizm sohalarida ham katta natijalar kutayapmiz, - deb ta’kidladi mamlakatimiz Prezidenti.
Shuningdek, yaqinda Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Germaniya" ikkinchi sammitida bildirilgan mintaqaviy strategik hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan tashabbuslar qo‘llab-quvvatlandi.
Prezidentimiz Isroil O‘zbekistonning muhim iqtisodiy sherigi ekanini ta’kidladi.
O‘tgan yilda savdo hajmi ikki barobar oshdi, mamlakatimizda Isroil sarmoyasi ishtirokidagi 120 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekistonda qadimdan yashab kelayotgan Buxoro yahudiylarI hamon xalqlarimiz aloqalarida mustahkam bog‘lovchi rishta vazifasini o‘tamoqda.
Prezident ikki tomonlama hamkorlik uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi. Xususan, innovatsiyalar, "aqlli" qishloq va suv xo‘jaligi, resurs tejaydigan texnologiyalar, farmatsevtika va sog‘liqni saqlash sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Yaqin Sharqdagi vaziyat tez orada adolatli yechim topishi, umume’tirof etilgan hujjatlar asosida uzil-kesil tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishining qat’iy tarafdori ekanini tasdiqladi.
O‘zbekiston Prezidenti Yevropa Ittifoqi ishonchli va vaqt sinovidan o‘tgan hamkor ekanligini ta’kidladi.
So‘nggi yillarda munosabatlarimiz izchil rivojlanib, mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarildi. Joriy yilda diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanmoqda.
Oliy darajadagi tashriflar soni ortib bormoqda, Yevropaning bir qator davlatlari bilan strategik sheriklik o‘rnatildi, o‘tgan yili Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga oshdi.
"Yashil" iqtisodiyot, muqobil energetika, yuqori texnologik sanoat, innovatsiyalar, mineral resurslar, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, fan va ta’lim sohalarida yirik qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning tez orada imzolanishi munosabatlarimizni yanada chuqurlashtirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
– Yevropa tomoni bilan siyosiy muloqotlarni faollashtirish, demokratik institutlarni mustahkamlash, inson huquqlari masalalarida ochiq va konstruktiv muloqotni davom ettirish, iqtisodiyot, investitsiya va transport-kommunikatsiya sohalarida hamkorlikning yangi "o‘sish nuqtalari"ni topish, fuqarolarimiz bordi-keldilari uchun viza rejimini yengillashtirish kabi dolzarb yo‘nalishlarda birgalikda ishlash niyatidamiz, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bilan hamkorligi kengayib borayotgani ham qayd etildi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari kelgusi yilda Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" sammitini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rilayotganini ma’lum qildi.
Marosim yakunida O‘zbekiston Prezidenti yangi tayinlangan elchilarga sharafli faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi, yurtimizda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va islohotlar natijalari bilan, ayniqsa, eng chekka tuman va qishloqlarga borib yaqindan tanishishni tavsiya qildi.
O‘z navbatida, xorijiy diplomatlar samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni har tomonlama mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish borasidagi faoliyatini samarali olib borishlariga yaratilgan sharoitlar uchun tashakkur izhor etdilar.

Президент Республики Узбекистан принял верительные грамоты у вновь назначенных иностранных послов
Сегодня, 20 сентября состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у чрезвычайных и полномочных послов Республики Индия Смиты Пант, Республики Корея Вон До Ёна, Монголии Дааданхуу Батбаатара, Федеративной Республики Германия Манфреда Хутерера, Государства Израиль Гидеона Лустига и главы делегации Европейского Союза Тойво Клаара.
Глава нашего государства искренне поздравил руководителей зарубежных дипломатических представительств с официальным началом их почётной и ответственной деятельности в Узбекистане.
Было отмечено, что сегодня в условиях нестабильной и быстроменяющейся ситуации в мире всё более возрастает значимость почётной миссии послов, направленной не только на продвижение интересов своих стран, но и всестороннее укрепление отношений дружбы и сотрудничества между нашими народами.
Президент подчеркнул, что в результате проводимой открытой, конструктивной и прагматичной внешней политики всё более укрепляются авторитет и имидж Нового Узбекистана на международной арене.
Подтверждением этому является принятие Генеральной Ассамблеей ООН по инициативе нашей страны более 10 специальных резолюций, в том числе 4 важных документов только в этом году.
Несмотря на сложную глобальную обстановку, экономика Узбекистана демонстрирует стабильный рост, который, по прогнозам Всемирного банка, в этом году составит 5,3 процента. Согласно данным Международного валютного фонда, по итогам прошлого года ВВП страны впервые превысил 100 миллиардов долларов.
Летние Олимпийские и Паралимпийские игры в Париже стали ареной рекордов и невиданных ранее достижений наших молодых атлетов, написавших новую спортивную историю страны.
– Все это – плоды широкомасштабных реформ, ставших необратимыми, – подчеркнул глава государства.
Указано, что Республика Узбекистан продолжит политику построения демократического общества на основе стратегии «Узбекистан – 2030», либерализации экономики, модернизации промышленной и социальной инфраструктуры, создания широких возможностей для бизнеса и инвесторов.
В этой связи отдельно отмечены предстоящие в следующем месяце выборы в Олий Мажлис и местные представительные органы, которые в соответствии с обновленной Конституцией впервые пройдут на основе смешанной избирательной системы.
Кроме того, выражена признательность правительствам стран, которые представляют главы дипломатических миссий, за поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Обращаясь к послу Республики Индия Смите Пант, Президент Узбекистана с удовлетворением отметил, что благодаря твердой политической воле лидеров двух стран отношения стратегического партнерства между нашими странами вышли на новый уровень.
С начала этого года двусторонний товарооборот увеличился на 30 процентов, растет количество совместных предприятий, авиарейсов, расширяется туристический обмен, последовательно развиваются межрегиональные связи. В Узбекистане успешно функционируют четыре филиала индийских университетов.
Главой нашего государства подчеркнута необходимость доведения в ближайшее время объёма взаимной торговли до 1 миллиарда долларов. При этом особое внимание уделено увеличению проектов практического взаимодействия в области цифровой экономики, инноваций, IT, здравоохранения, фармацевтики, химической промышленности, сельского хозяйства, транспорта, туризма и других приоритетных направлениях.
Отмечен высокий потенциал развития межпарламентских связей и продолжения диалога в формате «Индия – Центральная Азия».
Лидер Узбекистана заявил, что Республика Корея является для нас проверенным временем особым стратегическим партнером и близким другом в Азии.
В ходе государственного визита Президента Юн Сок Ёля в Узбекистан была достигнута договоренность о начале нового этапа узбекско-корейского многопланового сотрудничества. Внедряется модель высокотехнологического и инновационного партнёрства в целях создания современной промышленности и инфраструктуры в нашей стране.
Объем взаимной торговли составляет 2,5 миллиарда долларов. Успешно функционируют более 700 совместных предприятий, портфель новых инвестиционных проектов достиг 10 миллиардов долларов.
В Узбекистане открыты филиалы ряда ведущих корейских университетов, центры профессионального образования, инноваций и информационных технологий, успешно внедрён передовой опыт создания системы дошкольного образования, совместно реализуются крупные проекты в области здравоохранения.
– Детская клиника, Дом корейской культуры и искусства, Сеульский парк и улица в городе Ташкенте стали яркими символами нашей крепкой дружбы, а корейская диаспора, насчитывающая почти 200 тысяч человек и являющаяся неотъемлемой частью многонационального народа Узбекистана, вносит значительный вклад в наше развитие, – подчеркнул Президент Узбекистана.
Указано на необходимость полномасштабной реализации стратегических планов сотрудничества с ведущими компаниями Республики Корея в области критических минералов, полупроводников, химической промышленности, «зеленой» энергетики, машиностроения, «умного» сельского хозяйства и транспорта, а также важность дальнейшей активизации парламентских и межрегиональных связей, расширения гуманитарного сотрудничества, развития многосторонних механизмов сотрудничества.
Обращаясь к послу Монголии, глава нашего государства отметил, что недавний государственный визит Президента Ухнаагийна Хурэлсуха в Узбекистан открыл новую страницу
в узбекско-монгольских взаимовыгодных отношениях.
В Ташкенте начало свою деятельность посольство Монголии. Взаимная торговля с начала этого года удвоилась. Активизировались контакты различных министерств и ведомств.
Подчеркнута необходимость безусловного выполнения достигнутых договоренностей, в частности, по принятию Соглашения о преференциальной торговле, участию в освоении и переработке полезных ископаемых, реализации проектов
в области сельского хозяйства, животноводства, кожевенной, текстильной, фармацевтической промышленности и в сфере медицины, запуску прямого авиасообщения, расширению образовательных и культурных программ.
Отмечена целесообразность усиления взаимодействия в рамках ООН, ШОС и других авторитетных международных структур.
Лидер Узбекистана заявил, что Германия, будучи одной из ведущих стран мира, обладая мощным интеллектуальным и экономическим потенциалом, является важным и долгосрочным партнером Узбекистана в Европе.
Подчеркнуто, что ключевыми событиями, ознаменовавшими начало новой эпохи в истории узбекско-немецких многогранных отношений, стали два визита на высшем уровне в Германию в прошлом году, а также недавний официальный визит Федерального канцлера Олафа Шольца в Узбекистан.
В последние годы объемы взаимной торговли и количество совместных предприятий удвоились, а освоенные инвестиции увеличились в 10 раз.
С ведущими немецкими компаниями и банками прорабатываются совместные проекты на сумму 9 миллиардов евро.
Внедряются механизмы для расширения сотрудничества с такими компаниями, как Siemens, Linde, BASF, MAN, CLAAS, Henkel, Knauf, Papenburg, Deutsche Bahn и другими, принята Программа индустриального и технологического партнерства.
– Вместе с тем ожидаем больших результатов в области культурно-гуманитарного, образовательного, миграционного и туристического сотрудничества, – подчеркнул Президент нашей страны.
Он также выразил поддержку инициативам, направленным на углубление регионального стратегического партнерства, высказанным в ходе недавнего второго саммита «Центральная Азия – Германия» в городе Астане.
Глава Узбекистана отметил, что Израиль является важным экономическим партнером Узбекистана.
В прошлом году объем торговли удвоился, в нашей стране функционирует около 120 предприятий с участием израильского капитала.
Бухарские евреи, с древних времен проживавшие в Узбекистане, до сих пор играют роль прочной связующей нити между нашими народами.
Президент указал на наличие больших возможностей двустороннего сотрудничества. В частности, выражена заинтересованность в развитии партнерства в области инноваций, «умного» сельского и водного хозяйства, ресурсосберегающих технологий, фармацевтики и здравоохранения.
Глава нашего государства подтвердил твердую приверженность Узбекистана скорейшему справедливому урегулированию ситуации на Ближнем Востоке с установлением прочного мира и стабильности в соответствии
с общепризнанными документами.
Президент Узбекистана подчеркнул, что Европейский Союз является надежным и проверенным временем партнером. В последние годы наши отношения последовательно развиваются и поднялись на совершенно новый уровень. В этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений.
Растет число визитов на высшем уровне, установлено стратегическое партнерство с рядом европейских государств, товарооборот со странами ЕС в прошлом году увеличился на 30 процентов.
Реализуются крупные совместные проекты в области «зеленой» экономики, альтернативной энергетики, высокотехнологичной промышленности, инноваций, минеральных ресурсов, сельского хозяйства, экологии, науки и образования.
Отмечено, что скорейшее подписание Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве будет служить дальнейшему углублению наших отношений.
– Мы намерены сотрудничать с европейской стороной по таким актуальным направлениям, как активизация политических контактов, продолжение открытого и конструктивного диалога по вопросам прав человека и укрепления демократических институтов, поиск новых «точек роста» в области экономики, инвестиций, транспорта и коммуникаций, облегчение визового режима для взаимных поездок наших граждан, – сказал Президент Узбекистана.
Отмечено также расширяющееся сотрудничество Европейского Союза с Центральной Азией. В этой связи глава нашего государства сообщил о подготовке к проведению в следующем году в городе Самарканде саммита «Центральная Азия – Европейский Союз».
В завершение церемонии Президент Узбекистана искренне пожелал вновь назначенным послам больших успехов в их почетной деятельности, порекомендовал ближе ознакомиться с результатами созидательной работы и реформ, особенно в самых отдаленных районах и селах нашей страны.
В свою очередь, зарубежные дипломаты выразили благодарность за теплый прием и условия, созданные для эффективного осуществления их деятельности, направленной на всемерное укрепление взаимовыгодного многопланового сотрудничества и реализации совместных проектов.