Mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, xalqimiz o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish borasidagi alohida xizmatlari, ko‘plab nufuzli xalqaro musobaqalarda ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritayotgani, xususan, Fransiyaning Parij shahrida bo‘lib o‘tgan XVII yozgi Paralimpiya o‘yinlarida o‘zining azmu shijoati va mahorati, mustahkam iroda va jasoratini namoyon etib, Vatanimiz tarixida mislsiz natijalarga erishgani, terma jamoamiz safida muvaffaqiyatli qatnashib, Yangi O‘zbekistonning jahon miqyosidagi shon-shuhratini yuksaltirishga salmoqli hissa qo‘shgani hamda yosh avlodni milliy g‘urur va vatanparvarlik, sabot-matonat ruhida tarbiyalash yo‘lidagi ibratli faoliyati uchun quyidagilar mukofotlansin:
Yo‘ldashev Tolibboy Tojiboy o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Qurbanova Nurxon G‘ulomjon qizi - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Ma’rufxo‘jayev Qudratilloxon Oxunjon o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Mirzayorova Asila Ubaydulla qizi - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Odilov Yorqinbek Olimbek o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Sultonov Elbek Ulash o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Toshtemirov Asadbek Umar o‘g‘li - Taekvondo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi» faxriy unvoni bilan
Namozov Sherzod Nasimovich - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Omonov Bobirjon Zoirjon o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Ibragimov Server Yusufovich - O‘q otish bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Isaqova Ziyodaxon Abdug‘affor qizi - Taekvondo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Yigitaliyeva Shahinaxon Shokirjon qizi - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Naimova Guljonoy Abdullo qizi - Taekvondo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Saliyev Doniyor Nurulla o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Xakimova Kubaro Orifovna - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Xodjayeva Kumushxon Saydullo qizi - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
«O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi» faxriy unvoni bilan
Amonov Mahmud Mirzoyevich - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Umirzoqov Fazliddin Abdulboqiyevich - Pauerlifting bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Xodjamov Raxmonberdi Djumaboyevich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Xudayberganov Sardor Kamilovich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Yusupov Ibroximjon Abdumutal o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Yakubov Yaxyobek Sobitaliyevich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Norbekov Xusniddin Kilichboyevich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Burxanova Safiya Kaimovna - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Kuziyeva Ro‘za Rashidovna - Pauerlifting bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Tashxodjayev Muxtorxon Maxsudovich - O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi raisi
Abduxolikov Sardor Abduxolikovich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Qo‘ziyev Bobur Sobirovich - Taekvondo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Xaydarov Mavlonbek Muxtorovich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Axmedov Farrux Xurshidovich - O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi bosh kotibi
Amilov Ravshanbek Kabildjanovich - Suzish bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Dusumbetov Muratboy Shamuratovich - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Yefimova Natalya Alekseyevna - O‘q otish bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Ibragimova Alfiya Gilasdinovna - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Kamulya Grigoriy Georgiyevich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Normatov Azizjon Muratovich - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
G‘iyazov Temurbek Maxamadjon o‘g‘li - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Karomatov Davurxon Fozil o‘g‘li - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Quranbayev Uchqun Umirbekovich - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Odilova Muslima Ulug‘bek qizi - Suzish bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Xamdamova Moxigul Kabayor qizi - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Kazakova Galina Mixaylovna - Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Karamatov Fozil Avliyayevich - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi murabbiysi
Abdiyev Turg‘un Ibrahimovich - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Agzamova Lola Saidabbasovna - O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi psixologi
Amriyeva Uljon Qaxromon qizi - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Mamadaliyeva Shaxzoda Adxamjon qizi - Kanoe bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Mamatxanov Muso Nusratullayevich - O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasining paralimpiya sport turlarini rivojlantirish departamenti yetakchi mutaxassisi
Mamedov Shoxruh Qo‘ysin o‘g‘li - Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston milliy paralimpiya terma jamoasi a’zosi
Turgunov Xusan Xalmatovich - O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasining sport tibbiyoti bo‘limi massajchi-mutaxassisi
Tursunova Nilufar Miralisherovna - O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasining xalqaro aloqalar va marketing bo‘limi boshlig‘i
Xasanov Umid Xasanovich - O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasining sport tibbiyoti bo‘limi boshlig‘i

За особые заслуги в развитии в нашей стране физической культуры и спорта, популяризации здорового образа жизни среди населения, весомый вклад в повышение авторитета Нового Узбекистана на мировой арене своими высокими достижениям на многих престижных международных соревнованиях, в частности, успешным выступлением в составе сборной команды на XVII летних Паралимпийских играх в городе Париже (Франция) и беспрецедентными в истории нашей Родины результатами, достигнутыми благодаря проявленному мужеству, упорству, твёрдой воле и высокому мастерству, а также образцовую деятельность по формированию у молодежи чувства национальной гордости, патриотизма и непоколебимой стойкости наградить:
Йулдашеву Толиббою Тожибой угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Курбановой Нурхон Гуломжон кизи - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Маъруфхужаеву Кудратиллохон Охунжон угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Мирзаёровой Асиле Убайдулла кизи - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Одилову Ёркинбеку Олимбек угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Султонову Элбеку Улаш угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Тоштемирову Асадбеку Умар угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по таэквондо
Намозову Шерзоду Насимовичу - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Омонову Бобиржону Зоиржон угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Ибрагимову Серверу Юсуфовичу - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по стрельбе
Исаковой Зиёдахон Абдугаффор кизи - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по таэквондо
Йигиталиевой Шахинахон Шокиржон кизи - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Наимовой Гулжоной Абдулло кизи - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по таэквондо
Салиеву Дониёру Нурулла угли - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Хакимовой Кубаро Орифовне - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Ходжаевой Кумушхон Сайдулло кизи - члену национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Амонову Махмуду Мирзоевичу - тренеру национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Умирзокову Фазлиддину Абдулбокиевичу - тренеру национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по пауэрлифтингу
Ходжамову Рахмонберди Джумабоевичу - тренеру национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Худайберганову Сардору Камиловичу - тренеру национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Юсупову Иброхимжону Абдумутал угли - тренеру национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Якубову Яхёбеку Собиталиевичу - тренеру национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Норбекова Хусниддина Киличбоевича - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Бурханову Сафию Каимовну - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Кузиеву Рузу Рашидовну - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по пауэрлифтингу
Ташходжаева Мухторхона Махсудовича - председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Абдухоликова Сардора Абдухоликовича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Кузиева Бобура Собировича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по таэквондо
Хайдарова Мавлонбека Мухторовича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Ахмедова Фарруха Хуршидовича - генерального секретаря Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Амилова Равшанбека Кабилджановича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по плаванию
Дусумбетова Муратбоя Шамуратовича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Ефимову Наталью Алексеевну - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по стрельбе
Ибрагимову Алфию Гиласдиновну - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Камулю Григория Георгиевича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Норматова Азизжона Муратовича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Гиязова Темурбека Махамаджон угли - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Кароматова Давурхона Фозил угли - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Куранбаева Учкуна Умирбековича - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Одилову Муслиму Улугбек кизи - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по плаванию
Хамдамову Мохигул Кабаёр кизи - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Казакову Галину Михайловну - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по легкой атлетике
Караматова Фозила Авлияевича - тренера национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Абдиева Тургуна Ибрахимовича - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Агзамову Лолу Саидаббасовну - психолога Федерации дзюдо Узбекистана
Амриеву Улжон Кахромон кизи - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Мамадалиеву Шахзоду Адхамжон кизи - члена Национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по каноэ
Маматханова Мусо Нусратуллаевича - ведущего специалиста департамента развития паралимпийских видов спорта Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Мамедова Шохруха Куйсин угли - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо
Тургунова Хусана Халматовича - специалиста-массажиста отдела спортивной медицины Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Турсунову Нилуфар Миралишеровну - начальника отдела международных связей и маркетинга Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Хасанова Умида Хасановича - начальника отдела спортивной медицины Национального паралимпийского комитета Узбекистана
Эргашеву Ферузу Бахтиёровну - члена национальной паралимпийской сборной команды Узбекистана по дзюдо