Prezident Shavkat Mirziyoyev Olimpiya shaharchasi qurilishini borib ko‘rdi.
Bu ulkan majmua kelgusi yil yurtimizda bo‘lib o‘tadigan yoshlar o‘rtasida Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari uchun qurilmoqda.
Musobaqalar Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi tomonidan tan olingan 29 ta sport turi bo‘yicha o‘tkaziladi. Ularda qit’amizning 45 ta davlatidan 3 mingdan ziyod sportchi ishtirok etishi kutilmoqda.
100 gektar maydonga yoyilgan Olimpiya shaharchasida bularning barchasi uchun sharoit bo‘ladi. Bugungi kunda asosiy inshootlarda jadal qurilish ketmoqda. Xususan, 12 ming o‘rinli olimpiya stadioni, har biri 2 mingdan tomoshabinga mo‘ljallangan velodrom, suv sporti saroyi, yakkakurashlar va jamoaviy o‘yinlar majmualari qad ko‘tarib qolgan.
Davlatimiz rahbari ushbu inshootlarda bo‘lib, qurilishning borishini ko‘zdan kechirdi. Mutasaddilar ochilish marosimi va musobaqalar paytida bo‘lajak sharoitlar yuzasidan axborot berdi.
Shavkat Mirziyoyev qulaylik va xavfsizlik masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Bu jarayonlarni yuqori darajada raqamlashtirish, sun’iy intellekt vositalaridan keng foydalanish lozimligini ta’kidladi.
Olimpiya shaharchasida, shuningdek, futbol, voleybol, tennis, chim ustida xokkey, yengil atletika kabilar bo‘yicha 15 ta ochiq maydon bo‘ladi. Muzey va ofislarni o‘z ichiga olgan ma’muriy bino, bog‘lar, sun’iy ko‘l barpo etiladi.
Prezidentimiz majmua bunyodkori - Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasi mutasaddisi bilan ham suhbatlashdi.
Osiyo o‘yinlaridan keyin Olimpiya shaharchasidan samarali foydalaniladi. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, bu joy mamlakatimiz sportining ilmiy, amaliy, o‘quv-mashg‘ulot markazi bo‘ladi. Sport vazirligi, Antidoping agentligi, Davlat sport akademiyasi, Jismoniy tarbiya ilmiy-tadqiqotlar instituti, Sport turlarini rivojlantirish markazi shu yerda joylashadi. Professional sportchilarni tayyorlash va mahoratini oshirish bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘tkaziladi. Hududiy sport tashkilotlarining shaharcha infratuzilmasidan foydalanishi yo‘lga qo‘yiladi.
Bu yerda “aqlli shahar” konsepsiyasiga asoslangan zamonaviy boshqaruv tizimi joriy etiladi. Umuman, shaharcha sport va sog‘lomlashtirish markazi sifatida uzoq yillar xalqimizga xizmat qiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства Олимпийского городка.
Грандиозный комплекс возводится для проведения Азиатских и Паразиатских игр среди молодежи, запланированных на следующий год.
Программа соревнований включает 29 видов спорта, признанных Международным олимпийским комитетом. Ожидается, что в играх примут участие более 3 тысяч спортсменов из 45 стран континента.
Олимпийский городок, который займет территорию в 100 гектаров, будет располагать всеми необходимыми условиями для успешного проведения турнира. Сегодня ведется активное строительство на главных объектах. Уже завершено возведение олимпийского стадиона на 12 тысяч мест, велодрома на 2 тысячи зрителей, дворца водных видов спорта, а также комплексов единоборств и командных игр.
Глава государства посетил ключевые спортивные сооружения и ознакомился с ходом строительных работ. Ответственные лица доложили о создаваемых условиях для организации церемонии открытия и проведения соревнований.
Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил вопросам удобства и безопасности. Отметил необходимость обеспечения высокого уровня цифровизации всех процессов, широкого использования технологий искусственного интеллекта.
В Олимпийском городке также будут оборудованы 15 открытых площадок для футбола, волейбола, тенниса, хоккея на траве и легкой атлетики. Также предусмотрено строительство административного здания с музеями и офисами, парков и искусственного озера.
Президент Шавкат Мирзиёев провел беседу с представителем китайской компании "CAMC Engineering", выполняющей строительные работы.
После завершения Азиатских игр Олимпийский городок продолжит свое функционирование и станет важным центром отечественного спорта. Как отмечал Президент, этот комплекс станет не только местом для проведения соревнований, но и научно-практическим, учебно-тренировочным центром. Здесь разместятся Министерство спорта, Антидопинговое агентство, Государственная спортивная академия, Научно-исследовательский институт физической культуры и Центр развития видов спорта. На базе городка будут организованы занятия по подготовке и повышению мастерства профессиональных спортсменов, а региональные спортивные организации получат возможность использовать инфраструктуру комплекса.
Олимпийский городок будет управляться по принципам "умного города". В целом городок будет долгие годы служить нашему народу как важный центр спорта и оздоровления.