Har bir davlatda mulk huquqini ta'minlash mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishning muhim omilidir. Vaqt o'tishi bilan mulkning yangi shakllari va turlari yaratilmoqda va bu, o'z navbatida, davlat uchun mulk huquqlarini turli tahdid va tajovuzlardan himoya qilish uchun yangi vazifalar va funktsiyalarni tug'diradi. Shuning uchun davlat mulk daxlsizligini ta'minlash uchun eng zarur shart-sharoitlarni yaratishi kerak.
Ta'kidlash joizki, so'nggi 5 yil davomida O'zbekistonda mulk huquqini ta'minlash borasida keng ko'lamli chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Avvalo, ushbu yo'nalishda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 7 fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan "O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning 2021-2017 yillarga mo'ljallangan beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasi" alohida o'rin tutadi.
Harakatlar strategiyasi doirasida xususiy mulk huquqlari va kafolatlarining ishonchli himoyasini ta'minlash, davlat mulkini xususiylashtirish tartib-taomillarini yanada kengaytirish va soddalashtirish, xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish vazifalari belgilab olindi.
Natijada ushbu yo'nalishda 5 ta qonun va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 15 dan ortiq hujjatlari hamda hukumat qarorlari qabul qilindi.
Mulk daxlsizligini ta'minlashning huquqiy asoslari
O'zbekiston Respublikasi fuqarolik kodeksining 164-moddasiga binoan, mulk huquqi-bu shaxsning o'z xohishiga ko'ra va uning manfaatlariga ko'ra o'z mulkiga egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish, shuningdek, kim bo'lishidan qat'i nazar, uning mulkiy huquqlarining har qanday buzilishlarini bartaraf etishni talab qilish huquqidir kelgan .
O'zbekiston Respublikasida mulk xususiy va ommaviy shaklda harakat qiladi. Xususiy mulk-bu fuqarolar, biznes sheriklik va kompaniyalar, kooperativlar, jamoat birlashmalari, jamoat fondlari va boshqa nodavlat yuridik shaxslarga tegishli mulk. Ommaviy mulk-bu respublika mulki va ma'muriy-hududiy tuzilmalar mulkidan (munitsipal mulk) iborat davlat mulki.
Bu erda nafaqat davlat va xususiy mulk mavjudligini e'lon qilish, balki har kimga iqtisodiy va boshqa faoliyatni amalga oshirishda teng huquqlarni ta'minlash va barcha mulk shakllarini rivojlantirish uchun teng himoya va teng sharoitlarni kafolatlash muhim edi. Bu mulk huquqining barcha sub'ektlarining qonun va sud oldida tengligi va davlatdan teng himoya qilish huquqini anglatadi.
Mustaqillik yillarida qabul qilingan asosiy qonunlardan biri "O'zbekiston Respublikasida mulk to'g'risida"gi qonundir. Ushbu qonun bilan fuqarolar mulk huquqiga ega bo'ldilar va davlat mulk daxlsizligini kafolatladi.
Mulkning daxlsizligi mulkdorga qarshi bo'lgan barcha sub'ektlar tomonidan mulkiy huquqlarni buzishdan saqlanishdan iborat. Mulkdordan mol-mulkni olib qo'yish, shuningdek uning vakolatlarini cheklashga faqat qonun hujjatlarida nazarda tutilgan hollardagina yo'l qo'yiladi.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 53-moddasiga asosan, 8-dekabrda qabul qilingan 1992-yilda xususiy mulk boshqa mulk shakllari bilan bir qatorda daxlsiz va davlat himoyasidadir .
Mulkdor o'z xohishiga ko'ra o'ziga tegishli bo'lgan mol-mulkka egalik qiladi, undan foydalanadi va tasarruf etadi. Mulkdan foydalanish ekologik muhitga zarar yetkazmasligi, fuqarolar, yuridik shaxslar va davlatning huquqlari va qonuniy himoyalangan manfaatlarini buzmasligi kerak .
Ushbu konstitutsiyaviy normalar O'zbekistonda biznes qonunchiligini yaratishda asos bo'lib xizmat qildi va o'tgan davr mobaynida u ko'plab rivojlandi.
24 sentyabr kuni 2012 yil "xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlari to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilindi.
Ta'kidlash kerakki, ushbu Qonunning qabul qilinishi mamlakatda iqtisodiy munosabatlarning rivojlanishiga hissa qo'shdi va mulk huquqi himoyasini mustahkamladi. Ushbu qonun xususiy mulkni ta'minlash mexanizmini mustahkamladi, xususan, mulkning miqdori va qiymati cheklanmaganligi, xususiy mulk huquqi cheklanmaganligi va davlat xususiy mulkka bo'lgan buzilgan huquqning tiklanishini kafolatlashi va qonunchilikning barcha qarama-qarshiliklari va noaniqliklarini belgilab berdi. bartaraf etilishi mumkin emas egasining foydasiga talqin etiladi.
Xususiy mulk daxlsizligini himoya qilish va kafolatlashning huquqiy mexanizmlarini yanada mustahkamlashda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 3 avgust 2019 yilda qabul qilingan "xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlarini kuchaytirish, mulkdorlar tizimini tubdan takomillashtirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi Farmoni tadbirkorlik tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash ishlarini tashkil etish, shuningdek, tadbirkorlik sub'ektlarining moliyaviy resurslar va ishlab chiqarish infratuzilmasiga kirishini kengaytirish".
Mazkur hujjat amalga oshirilayotgan islohotlarning mantiqiy davomi bo'lib, ayni paytda bu boradagi davlat siyosatining sifat jihatidan yangi bosqichga o'tishini ta'minladi.
Farmonda davlat organlarining asosiy vazifasi "xususiy mulkdorlarga ularning huquqlarini buzish, shu jumladan noqonuniy cheklash va (yoki) mulkiy huquqlardan mahrum qilish, xususiy mulkka tajovuz qilish, shu jumladan mulkni yoki mulkiy huquqlarni o'tkazish bo'yicha asossiz talablar bilan zarar etkazilishiga yo'l qo'ymaslik ustidan tizimli nazorat (nazorat) o'rnatish" dir., shuningdek mulkni olib qo'yish yoki uni o'z mulkiga bo'lgan huquqdan voz kechishga majbur qilish".
Yuqoridagi normalar inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasining 17-moddasi (3) (BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 10 yil 1948 dekabrda qabul qilingan) bilan to'liq mos keladi, unda har bir inson alohida va boshqalar bilan umumiy mulkka ega bo'lish huquqiga ega. Shu bilan birga, hech kim o'zboshimchalik bilan o'z mulkidan mahrum qilinmasligi kerak.
Ta'kidlash joizki, 2022 yil iyun oyida "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy Qonuni loyihasi ishlab chiqilib, 24 iyun kuni 2022 yil Oliy Majlis Qonunchilik palatasining birinchi o'qishda qabul qilindi.
Ushbu Konstitutsiyaviy qonunda xususiy mulk himoyasini mustahkamlovchi normalar nazarda tutilgan. Jumladan, Konstitutsiyaning 53-moddasida davlat tasarrufidan chiqarish va xususiylashtirish natijalari qayta ko'rib chiqilishi va bekor qilinishi shart emasligi, Konstitutsiyaning 531-moddasida esa sud qaroridan boshqa hech bir shaxs o'z mulkidan mahrum etilishi mumkin emasligi belgilab qo'yilgan .
Davlat mulk huquqini ta'minlashga qaratilgan keng ko'lamli chora-tadbirlarni amalga oshirayotgan bo'lsa-da, amalda mulk huquqi, xususan, xususiylashtirish bilan bog'liq ayrim muammolar mavjud.
Masalan, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2 yil 21 iyundagi "kichik sanoat zonalarini muvofiqlashtirish va boshqarishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi Farmonining 2019-bandiga muvofiq, kichik sanoat zonalari ishtirokchilari quyidagi huquqlarga ega::
belgilangan tartibda o'z mablag'lari hisobidan barpo etilgan bino va inshootlarga (yoki ularning qismlariga) mulk huquqini rasmiylashtirish;
rekonstruksiya yoki kapital ta'mirlash o'z mablag'lari hisobidan amalga oshirilgan, ammo 3 yildan ilgari bo'lmagan bino va inshootlarni (yoki ularning qismlarini) xususiylashtirish
kichik sanoat zonasi ishtirokchisi maqomini olgan kundan boshlab .
Biroq, amalda ushbu huquqni amalga oshirish mexanizmi (tartibi) mavjud emas. Bu, o'z navbatida, kichik sanoat zonalari ishtirokchilariga bino va inshootlarni xususiylashtirish huquqini amalga oshirishga to'sqinlik qiladi, ya'ni tadbirkorga SIZ (kichik sanoat zonasi) hududida er uchastkasi yoki foydalanilmayotgan davlat ob'ekti ajratildi, tadbirkor bino qurdi yoki uni to'liq ta'mirladi. bu uning majburiyatlarini bajardi, lekin mexanizm yo'qligi sababli uni xususiylashtira olmaydi yoki unga egalik huquqini rasmiylashtira olmaydi.
Sizz ishtirokchilari tomonidan mulk huquqining amalga oshirilishini ta'minlash,
kichik sanoat zonalari hududida sizot ishtirokchilari tomonidan bino va inshootlarni xususiylashtirish tartibini belgilovchi Nizom ishlab chiqish maqsadga muvofiqdir.
Shu bilan birga, ta'kidlash kerakki, O'zbekiston Respublikasi mulk huquqini ta'minlash bilan bog'liq xalqaro reyting va indekslarda yuqori o'rinni egallamaydi.
Xususan, AQSh Heritage Foundation strategik tadqiqot institutining 2021 yilgi hisobotiga ko'ra, iqtisodiy erkinlik indeksining "mulk huquqi" bo'yicha O'zbekiston 108 mamlakatdan 178tasida o'rin olgan va bu ko'rsatkich bo'yicha atigi 57,8 balldan 100 tasida qayd etilgan .
"Mulk huquqi" ko'rsatkichi bo'yicha O'zbekistonning o'rni va rolini oshirish uchun doimiy ravishda mulk huquqlarini himoya qilish bo'yicha aholi o'rtasida tushuntirish ishlarini olib borish, shuningdek, hududlar kesimida mulk huquqlarini himoya qilish bo'yicha milliy reytingni yaratish maqsadga muvofiqdir respublika va vakolatli organlar xodimlarini ushbu reytingda yuqori o'rinni egallagan hududlarda intellektual mulk muhofazasini ta'minlash uchun rag'batlantirish.
Davlat ehtiyojlari uchun er uchastkalarini olib chiqish mexanizmlari
Mulk huquqining asosiy ob'ektlaridan biri er uchastkasidir. O'zbekiston Respublikasining 15 yil 2021 noyabrdagi "qishloq xo'jaligi bo'lmagan maqsadlarda er uchastkalarini xususiylashtirish to'g'risida" gi Qonuni qabul qilinishi bilan er jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan mulk ob'ekti sifatida faol foydalanila boshlandi.
Davlat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarini olib qo'yish, shuningdek, olib qo'yilgan yer uchastkasida joylashgan ob'ektlarni buzish nafaqat mamlakatimizda, balki ko'plab mamlakatlarda ham dolzarb muammo hisoblanadi. Davlat ehtiyojlari uchun er uchastkalarini olib qo'yishni huquqiy tartibga solish va belgilangan mexanizmlar ko'p hollarda aholining noroziligiga sabab bo'ladi. 2019-yilgacha bo'lgan davrda O'zbekistonning turli mintaqalarida yerlarning tortib olinishi va mulk egalariga tovon puli berilishi mojaroli hollarga duch kelgan.
Ushbu yo'nalishda mulkdorlarning mulkiy huquqlarini ta'minlash maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 5491-avgustdagi "fuqarolar va tadbirkorlik sub'ektlarining mulkiy huquqlari kafolatini so'zsiz ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi 3-sonli 2019-sonli Farmoni qabul qilindi.:
- yer uchastkalarini davlat ehtiyojlari uchun olib qo'yish to'g'risida qaror qabul qilishga faqat yer uchastkalari olib qo'yilishi rejalashtirilgan manfaatdor shaxslar bilan ochiq muhokama qilingandan, shuningdek foyda va xarajatlarni baholashdan keyin yo'l qo'yiladi;
- fuqarolar va tadbirkorlik sub'ektlariga qarashli mol-mulkni buzish, yer uchastkalari olib qo'yilganda, ko'chmas mulkning bozor qiymati to'liq qoplangandan va bunday olib qo'yilishi munosabati bilan egalariga yetkazilgan zararlardan keyin yo'l qo'yiladi.
Shuningdek, ushbu Farmonda er uchastkalarini olib qo'yishning quyidagi mexanizmi joriy etildi:
1-bosqich-Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar xokimlari O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga buzilishi rejalashtirilgan hudud bo'yicha materiallar to'plamini taqdim etadilar;
2-bosqich-O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi shaharsozlik talablari va moliyaviy hisob-kitoblar bo'yicha xulosa tayyorlaydi;
3-bosqich-tayyorlangan xulosa O'zbekiston Respublikasi bosh vaziriga ko'rib chiqish va buzish to'g'risida qaror qabul qilish uchun taqdim etiladi.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, mazkur Farmonning qabul qilinishi joylarda buzish bilan bog'liq muammolarni kamaytirish va yer uchastkalarini olib qo'yish tartibini takomillashtirishga yordam berdi.
Prezidentning yuqoridagi Farmoniga muvofiq, 16 yil 2019 noyabrda "olib qo'yilgan er uchastkasida joylashgan ko'chmas mulk ob'ektlarining egalariga er uchastkalarini olib qo'yish va kompensatsiya berish tartibi to'g'risida" gi Nizom tasdiqlandi.
Mazkur qoida mulkdorlarning yer uchastkalarini olib qo'yishning aniq tartibini belgilab, mulkdorlarning ko'chmas mulkka bo'lgan huquqlarini himoya qilish mexanizmini mustahkamladi.
Xususan, ushbu qoida quyidagi qoidalarni nazarda tutadi:
- musodara qilingan yer uchastkasida joylashgan mol-mulkni buzish to'g'risidagi Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari hamda Toshkent shahri yoki tuman (shahar) ning qarori Adliya organlaridan ijobiy xulosa bo'lgan taqdirdagina qabul qilinadi;
- yer uchastkasini olib qo'yish tashabbuskori va olib qo'yilgan yer uchastkasida joylashgan mol-mulk egasi o'rtasida yer uchastkasini olib qo'yish munosabati bilan qoplash to'g'risidagi shartnoma notarial tartibda tasdiqlanadi;
- mulkni buzish to'g'risida qaror qabul qilishga olib qo'yilgan er yuzida joylashgan mulk egasi bilan kelishilgan holda va nizo yuzaga kelgan taqdirda - belgilangan kompensatsiya to'liq taqdim etilishi sharti bilan sud qarori bilan yo'l qo'yiladi;
- buzilgan ko'chmas mulk egalarini qoplash uchun etarli resurslar (naqd pul, er va boshqa mulk) mavjudligini o'rganish .
Shuningdek, ushbu Nizomning 66-bandida yer uchastkalarini olib qo'yish, ko'chmas mulkni buzish va kompensatsiya berishda qonun talablarining bajarilishi ustidan nazorat prokuratura tomonidan amalga oshirilishi belgilangan.
Yuqoridagi tartib yer egalarining mulkiy huquqlarini ta'minlashning samarali usuliga aylandi.
Biroq shuni ta'kidlash kerakki, yer uchastkasini yoki uning bir qismini davlat ehtiyojlari uchun olib qo'yishning aniq tartibi va mexanizmi O'zbekiston Respublikasi yer kodeksida aniq belgilanmagan edi.
Janubiy Koreya, Norvegiya, Vengriya va boshqalar kabi bir qator rivojlangan xorijiy mamlakatlarda. er uchastkalarini olib qo'yish jarayoni Qonunchilik darajasida tartibga solinadi, er uchastkalarini olib qo'yish uchun asos davlat manfaatlarini ta'minlashdir ("davlat manfaatlari" toifasiga kiritilgan asoslar ro'yxati shakllantirilgan), har bir mamlakat nizolarni hal qilish mexanizmini ishlab chiqdi.
Demokratik jarayonlardan o'tgan va O'zbekiston Respublikasida erlarni tortib olish mexanizmini takomillashtirgan uzoq tadqiqotlardan so'ng, 29 yil 2022 iyunda "davlat ehtiyojlari uchun erlarni kompensatsiya bilan tortib olish tartib-qoidalari to'g'risida" gi qonun qabul qilindi, bu 4 ta kodeksga va
20 qonunlar .
Ta'kidlash joizki, mazkur qonun mavjud mexanizmni batafsilroq tartibga soladi va yer uchastkalarini olib chiqish jarayoni endi Qonunchilik darajasida belgilab qo'yilgan.
Ushbu Qonunning 4-moddasiga muvofiq yer uchastkalarini davlat ehtiyojlari uchun olib qo'yish uchun asos bo'lgan maqsadlarning yakuniy ro'yxati nazarda tutilgan va yer uchastkalarini boshqa maqsadlar uchun olib qo'yish taqiqlanadi. Shu bilan birga, er uchastkasi faqat so'nggi chora sifatida musodara qilinishi mumkin, agar jamoat ehtiyojlarini qondirishning boshqa usuli bo'lmasa.
Uchastka olib qo'yilganda, uning egasi endi qoplanishi kerak:
olib qo'yilgan yer uchastkasida joylashgan ko'chmas mulk ob'ektlarining bozor qiymati;
olib qo'yilgan yer uchastkasiga bo'lgan huquqning bozor qiymati;
olib qo'yilgan yer uchastkasida joylashgan ko'p yillik daraxtzorlarning bozor qiymati;
ko'chirish bilan bog'liq xarajatlar, shu jumladan boshqa ko'chmas mulk ob'ektini vaqtincha ijaraga olish;
yer uchastkasi va unda joylashgan ko'chmas mulk obyektlaridan foydalanishdan olingan bo'lishi mumkin bo'lgan yo'qotilgan foyda, shuningdek huquq egasining qonun yoki shartnomada nazarda tutilgan boshqa xarajatlari va zararlari.
Kompensatsiya sifatida yer uchastkasida joylashgan ko'chmas mulk bozor qiymatining 5 foizi miqdorida bir martalik to'lov ham yer uchastkasining olib qo'yilishi munosabati bilan huquq egasiga yetkazilgan noqulayliklar uchun amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, qonun olib qo'yish va buzish holatlarida kompensatsiya beriladigan xususiyatlar ro'yxatini kengaytirdi. Endi kadastr hujjatlari berilmagan uylarni buzishda, lekin ayni paytda ular turar-joy chegaralarida joylashgan va bu er uchun soliqlar to'langan
15 yil, kompensatsiya to'lanadi.
Yuqoridagi qonunga muvofiq, buzish bilan bog'liq barcha protseduralar elektron tizimlar orqali amalga oshiriladi, shu jumladan qabul qilingan qarorlar, shartnomalar va kompensatsiyalarni hisobga olish.
Ushbu yangi qonun vijdonsiz ishlab chiquvchilarni har qanday bahona bilan odamlarning uylarini buzishga urinishlarini to'xtatish imkoniyatini beradi va ushbu saytda joylashgan er uchastkalari va ko'chmas mulkka egalarining huquqlarining kafolatlarini mustahkamlaydi.
Mulk huquqlarini buzganlik uchun javobgarlik
Mulk huquqini buzganlik uchun javobgarlik choralarining mavjudligi mulkning daxlsizligini ta'minlaydi va davlatda mulkiy munosabatlarning rivojlanishini kafolatlaydi.
Ta'kidlash kerakki, O'zbekiston Respublikasida 2015 yilga qadar normativ hujjatlarda mulk huquqini buzganlik uchun javobgarlik belgilanmagan.
O'zbekiston Respublikasining 20.08.2015 yildagi "xususiy mulk, tadbirkorlik sub'ektlarining ishonchli himoyasini yanada kuchaytirish, ularni jadal rivojlantirish yo'lidagi to'siqlarni bartaraf etishga qaratilgan ayrim qonun hujjatlariga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida" gi Qonuni qabul qilinishi munosabati bilan ma'muriy Kodeksga alohida moddalar kiritildi Javobgarlik va mulkiy huquqlarni buzganlik uchun javobgarlikni belgilovchi O'zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi.
San'atga ko'ra. Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi Kodeksning 2411-moddasi "nazorat qiluvchi, huquqni muhofaza qiluvchi va boshqa davlat organi va davlat tashkilotining mansabdor shaxsi yoki xodimi tomonidan xususiy mulkdorlarga ularning huquqlarini buzish, ya'ni noqonuniy cheklash va (yoki) mulk huquqidan mahrum qilish, xususiy mulkka tajovuz qilish, mulkdorga zarar etkazish qabul qilinmaydigan shartlar, shu jumladan mulkni yoki mulkiy huquqlarni o'tkazish to'g'risidagi asossiz talab, shuningdek mulkni olib qo'yish yoki mayda o'g'irlik belgilari bo'lmagan taqdirda uni o'z mulkiga bo'lgan huquqdan voz kechishga majbur qilish - qirqdan saksongacha asosiy hisob-kitob qiymatigacha jarima solishga sabab bo'ladi".
Shuningdek, xususiy mulk huquqini buzganlik uchun ma'muriy jazo qo'llanilganidan keyin jinoiy javobgarlik nazarda tutiladi (O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 1921-moddasi).
Aytish mumkinki, xususiy mulk huquqini buzganlik uchun javobgarlikning o'rnatilishi jamiyatda mulkiy munosabatlarni rivojlantirish va mulkdorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish zarurligini talab qildi.
Ta'kidlash lozimki, O'zbekiston Respublikasi qonunchiligida mulk huquqini buzganlik uchun faqat davlat organlarining mansabdor shaxslari (xodimlari) uchun javobgarlik nazarda tutilgan.
Biroq, amaliyot shuni ko'rsatadiki, xususiy mulk huquqi nafaqat davlat organlari xodimlari, balki jismoniy shaxslar tomonidan ham buziladi.
Shuning uchun ham mulk huquqlarini buzganlik uchun shaxslarning javobgarligini kuchaytirish zarur.
Ushbu amaliyot xorijiy mamlakatlar qonunchiligida ham mavjud, masalan,
Rossiya Federatsiyasi va Qozog'iston Respublikasining ma'muriy huquqbuzarliklar kodekslarida.
Yuqorida aytilganlarga asoslanib va mulk huquqlarini himoya qilishni yanada takomillashtirishni ta'minlash uchun quyidagi masalalarni ko'rib chiqish maqsadga muvofiqdir:
- kichik sanoat zonalari hududida sizot (kichik sanoat zonasi) ishtirokchilari tomonidan bino va inshootlarni xususiylashtirish tartibini belgilovchi Nizom ishlab chiqish;
- jismoniy shaxslarning mulkiy huquqlarini buzganlik uchun javobgarligini ta'minlash;
- doimiy ravishda xususiy mulk huquqlarini himoya qilish bo'yicha aholi o'rtasida tushuntirish ishlarini olib borish;
- respublika hududlari bo'yicha intellektual mulk huquqlarini himoya qilish bo'yicha milliy reyting yaratish va ushbu reytingda yuqori o'rinlarni egallagan hududlarda muhofaza qilish bo'yicha vakolatli organlar xodimlarini rag'batlantirish;

Ensuring the right to property in each state is an important factor in the development of the country's economy. Over time, new forms and types of property are being created, and this, in turn, poses new tasks and functions for the state to protect property rights from various threats and encroachments. Therefore, the state must create the most necessary conditions to ensure the inviolability of property.
It should be noted that over the past 5 years, comprehensive measures have been taken in Uzbekistan in the field of ensuring property rights.
First of all, in this direction, the “Strategy of Action in Five Priority Directions of Development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021”, approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 7, 2017, occupies a special place.
As part of the Action Strategy, the tasks of ensuring reliable protection of the rights and guarantees of private property, further expansion and simplification of procedures for the privatization of state property, and the creation of favorable conditions for the development of private entrepreneurship were identified.
As a result, 5 laws and more than 15 documents of the President of the Republic of Uzbekistan and government decrees in this direction were adopted.
Legal basis for ensuring the inviolability of property
According to Art. 164 of the Civil Code of the Republic of Uzbekistan, the right of ownership is the right of a person to own, use and dispose of his property at his discretion and in his interests, as well as to demand the elimination of any violations of his property rights, no matter who they come from[1].
Property in the Republic of Uzbekistan acts in a private and public form. Private property is property owned by citizens, business partnerships and companies, cooperatives, public associations, public funds, and other non-state legal entities. Public property is state property, consisting of republican property and property of administrative-territorial formations (municipal property).
It was important here not only to proclaim the existence of state and private property, but also to provide everyone with equal rights to carry out economic and other activities and, to guarantee equal protection and equal conditions for the development of all forms of property. This means the equality of all subjects of property rights before the law and the court and the right to equal protection from the state.
One of the main laws adopted during the years of independence is the Law “On Property in the Republic of Uzbekistan”. By this Law, citizens acquired the property right and the state guaranteed the inviolability of property.
The inviolability of property consists in refraining from violating property rights by all entities opposed to the owner. Seizure of property from the owner, as well as restriction of his powers, is allowed only in cases provided for by legislative acts.
According to Art. 53 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, adopted on December 8, 1992, private property, along with other forms of property, is inviolable and protected by the state[2].
The owner, at his discretion, owns, uses, and disposes of the property belonging to him. The use of property should not cause damage to the ecological environment, and violate the rights and legally protected interests of citizens, legal entities and the state[3].
These constitutional norms served as the basis for the creation of business legislation in Uzbekistan, and over the past period, it has developed a lot.
On September 24, 2012, the Law of the Republic of Uzbekistan "On the protection of private property and guarantees of the rights of owners" was adopted.
It should be noted that the adoption of this Law contributed to the development of economic relations in the country and strengthened the protection of property rights. This Law strengthened the mechanism for ensuring private property, in particular, it established the norms that the quantity and value of the property are not limited, the right to private property is indefinite, and the state guarantees the restoration of the violated right to private property, and all contradictions and ambiguities of the legislation that cannot be eliminated are interpreted in favor of the owner.
In further strengthening the legal mechanisms for the protection and guarantees of the inviolability of private property, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, adopted on August 3, 2019, “On additional measures to strengthen the protection of private property and guarantees of the rights of owners, radically improve the system of organizing work to support entrepreneurial initiatives, and as well as expanding the access of business entities to financial resources and production infrastructure”.
This document was a logical continuation of the ongoing reforms, and at the same time ensuring the transition to a qualitatively new level of state policy in this area.
In the Decree, the primary task of state bodies is “to establish systemic supervision (control) over the inadmissibility of causing damage to private owners by violating their rights, including illegal restriction and (or) deprivation of property rights, encroachment on private property, including unreasonable demands for the transfer property or property rights, as well as the seizure of property or forcing him to waive the right to his property”[4].
The above norms are fully consistent with Article 17 of the Universal Declaration of Human Rights (3) (adopted by the UN General Assembly on December 10, 1948), which establishes the provisions that every person has the right to own property both individually and in common with others. At the same time, no one should be arbitrarily deprived of his property.
It should be noted that, in June 2022, a draft Constitutional Law of the Republic of Uzbekistan “On Amendments and Additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan” was developed and on June 24, 2022, was adopted at the first reading of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
This Constitutional Law provides for norms that strengthen the protection of private property. In particular, article 53 of the Constitution stipulates that the results of denationalization and privatization are not subject to review and cancellation, and article 531 of the Constitution provides that no person can be deprived of his property except by a court decision[5].
Even though the state is implementing comprehensive measures aimed at ensuring property rights, in practice, there are some problems associated with property law, in particular, with privatization.
For example, according to paragraph 2 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to further improve the coordination and management of small industrial zones” dated June 21, 2019, participants in small industrial zones have the right to:
by the established procedure, formalize the right of ownership to buildings and structures (or parts thereof) erected at their own expense;
privatize buildings and structures (or parts thereof) in which reconstruction or major repairs have been carried out at their own expense, but not earlier than 3 years
from the date of acquiring the status of a participant in a small industrial zone[6].
However, in practice, there is no mechanism (order) for the implementation of this right. This, in turn, prevents the participants in small industrial zones from exercising their right to privatize buildings and structures, that is, the entrepreneur was allocated a land plot or an unused state facility on the territory of the SIZ (small industrial zone), the entrepreneur built the building or completely renovated it and with this fulfilled his obligations, but cannot privatize it or formalize the ownership of it due to the lack of a mechanism.
To ensure the implementation of the right of ownership by SIZ participants,
it is advisable to develop a Regulation that determines the procedure for the privatization of buildings and structures by SIZ participants on the territory of small industrial zones.
At the same time, it should be noted that the Republic of Uzbekistan does not rank high in international ratings and indices related to the provision of property rights.
In particular, according to the report of the US Strategic Research Institute of the Heritage Foundation for 2021, in terms of “Property Rights” of the Economic Freedom Index, Uzbekistan ranked 108 out of 178 countries and scored only 57.8 out of 100 points for this indicator[7].
To raise the place and role of Uzbekistan in terms of the “Property Right” indicator, it is advisable to carry out explanatory work among the population on the protection of property rights on an ongoing basis, as well as create a national rating for the protection of property rights in the context of the regions of the republic and stimulate employees of authorized bodies to ensure the protection of property in the regions ranked high in this ranking.
Mechanisms for the withdrawal of land plots for public needs
One of the main objects of property rights is a land plot. With the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the privatization of land plots for non-agricultural purposes" dated November 15, 2021, the land began to be actively used by individuals and legal entities as an object of ownership.
The seizure of land plots for public needs, as well as the demolition of objects located on the withdrawn land plot, is an urgent problem not only in our country but also in many countries. The legal regulation of the withdrawal of land plots for public needs and the established mechanisms in most cases cause protests from the population. In the period up to 2019, the seizure of land and the provision of compensation to property owners in various regions of Uzbekistan had conflict cases.
To ensure the property rights of owners in this direction, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan №5491 “On additional measures to unconditionally ensure the guarantee of the property rights of citizens and business entities”[8] dated August 3, 2019, was adopted, which established that:
- making decisions on the withdrawal of land plots for public needs is allowed only after an open discussion with interested parties whose land plots are planned to be withdrawn, as well as an assessment of the benefits and costs;
- demolition of property owned by citizens and business entities, when land plots are withdrawn, is allowed after full compensation of the market value of the real estate and losses caused to owners in connection with such withdrawal.
Also, this Decree introduced the following mechanism for the seizure of land plots:
Stage 1 - the chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khakis of the regions, and the city of Tashkent submit to the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan a collection of materials on the territory planned for demolition;
Stage 2 - the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan prepares a conclusion on urban planning requirements and financial calculations;
Stage 3 - the prepared conclusion is submitted to the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan for consideration and a decision on the demolition.
It should be emphasized that the adoption of this Decree helped to reduce the problems associated with demolition on the ground and improve the procedure for withdrawing land plots.
In pursuance of the above Decree of the President, on November 16, 2019, the Regulation “On the procedure for the withdrawal of land plots and the issuance of compensation to owners of real estate objects located on the withdrawn land plot” was approved.
This provision established the exact procedure for the seizure of land plots of owners and strengthened the mechanism for protecting the rights of owners to real estate.
In particular, this provision provides for the following rules:
- the decision of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the regions, and the city of Tashkent or district (city) on the demolition of a property located on the confiscated land plot is taken only if there is a positive conclusion from the justice authorities;
- an agreement on compensation in connection with the withdrawal of a land plot between the initiator of the withdrawal of the land plot and the owner of the property located on the withdrawn land plot is notarized without fail;
- deciding on the demolition of a property is allowed by agreement with the owner of the property located on the withdrawn land, and in the event of a dispute - by a court decision, subject to the provision of the established compensation in full;
- the study of the availability of sufficient resources (cash, land, and other property) to compensate the owners of demolished real estate[9].
Also, by paragraph 66 of this Regulation, it is established that control over the fulfillment of the requirements of the law when withdrawing land plots, demolishing real estate, and providing compensation are carried out by the prosecutor's office.
The above procedure has become an effective way to ensure the property rights of land owners.
However, it should be noted that the exact procedure and mechanism for the withdrawal of a land plot or part of it for public needs was not clearly defined in the Land Code of the Republic of Uzbekistan.
In several developed foreign countries such as South Korea, Norway, Hungary, etc. the process of seizure of land plots is regulated at the legislative level, the basis for the seizure of land plots is to ensure public interests (a list of grounds included in the category of “public interests” has been formed), each country has developed its dispute resolution mechanism.
After a long study, passing through democratic processes, and improving the mechanism for the seizure of land in the Republic of Uzbekistan, on June 29, 2022, the Law “On procedures for the seizure of land for public needs with compensation” was adopted, which also implies amendments to 4 codes and
20 laws[10].
It should be noted that this Law regulates in more detail the existing mechanism and the process of withdrawal of land plots is now fixed at the legislative level.
According to Article 4 of this Law provides for a final list of purposes that are the basis for the withdrawal of land plots for public needs and it is prohibited to withdraw land plots for other purposes. At the same time, a land plot can be confiscated only as a last resort, when there is no other way to satisfy public needs.
When a plot is withdrawn, its owner must now be compensated for:
the market value of real estate objects located on the withdrawn land plot;
the market value of the right to the withdrawn land plot;
the market value of perennial plantations located on the withdrawn land plot;
expenses related to moving, including temporary rent of another real estate object;
the lost profit that could have been received from the use of the land plot and real estate objects located on it, as well as other expenses and losses of the right holder provided for by law or agreement.
As compensation, one-time payment in the amount of 5 percent of the market value of real estate located on the land plot is also made for the inconvenience caused to the right holder in connection with the withdrawal of the land plot.
In addition, the law expanded the list of properties for which compensation will be issued in the event of seizure and demolition. Now, when demolishing houses for which cadastral documents are not issued, but at the same time they are located within the boundaries of a settlement and taxes have been paid for this land for more than
15 years, compensation will be paid.
According to the above Law, all procedures related to demolitions will be carried out through electronic systems, including accounting for decisions made, contracts and compensation.
This new Law will provide an opportunity to stop unscrupulous developers from trying to demolish people's houses under any pretext and strengthens the guarantees of the rights of owners to land plots and real estate located on this site.
Liability for violation of property rights
The presence of liability measures for violation of property rights ensures the inviolability of property and guarantees the development of property relations in the state.
It should be noted that in the Republic of Uzbekistan, until 2015, the regulatory documents did not establish liability for violation of property rights.
In connection with the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan "On amendments and additions to certain legislative acts of the Republic of Uzbekistan aimed at further strengthening the reliable protection of private property, business entities, removing barriers to their accelerated development" dated 20.08.2015, separate articles were introduced into The Code of Administrative Responsibility and the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, which establishes liability for violation of property rights.
According to Art. 2411 of the Code of Administrative Liability “Infliction by an official or employee of a controlling, law enforcement and other state body and state organization of damage to private owners by violating their rights, that is, illegal restriction and (or) deprivation of property rights, encroachment on private property, imposing on the owner unacceptable conditions, including an unreasonable demand for the transfer of property or property rights, as well as the seizure of property or forcing him to renounce the right to his property in the absence of signs of petty theft - entails the imposition of a fine from forty to eighty basic settlement values”[11].
Also, for violation of the right to private property, criminal liability is provided after the application of an administrative penalty (Article 1921 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan).
It can be said that the establishment of liability for violation of the right to the private property required the development of property relations in society and the need to protect the rights and legitimate interests of owners.
It should be noted that the legislation of the Republic of Uzbekistan provides for liability for violation of property rights only for officials (employees) of state bodies.
However, practice shows that the right to private property is violated not only by employees of state bodies but also by individuals.
Therefore, it is necessary to establish the responsibility of individuals also for violation of property rights.
This practice also exists in the legislation of foreign countries, for example,
in the Codes of Administrative Offenses of the Russian Federation and the Republic of Kazakhstan.
Based on the foregoing and to ensure further improvement in the protection of property rights, it seems appropriate to consider the following issues:
- to develop a Regulation that determines the procedure for the privatization of buildings and structures by SIZ (small industrial zone) participants on the territory of small industrial zones;
- provide for liability of individuals for violation of property rights;
- carry out explanatory work among the population on the protection of private property rights on an ongoing basis;
- create a national rating for the protection of property rights in the context of the regions of the republic and stimulate employees of authorized bodies for protection in the regions that rank high in this rating;