Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-sentabr kuni sog‘liqni saqlash tizimining birlamchi bo‘g‘inini takomillashtirish hamda tibbiy sug‘urta mexanizmlarini joriy etish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Aholi salomatligini mustahkamlash, kasallikni erta aniqlash va davolashda birlamchi bo‘g‘in juda muhim. Shuning uchun davlatimiz rahbari bu yo‘nalishdagi islohotlarni xalqimizning, ayniqsa, olis hududlardagi aholining talab va ehtiyojlarini chuqur o‘rgangan holda bosqichma-bosqich amalga oshirish zarurligini ta’kidladi.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlardan yana biri – davlat tibbiy sug‘urtasi. Bu borada muayyan ishlar boshlangan va tayyorgarlik ko‘rilgan.
Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimini shu yil 1-oktabrdan boshlab Toshkent shahri va Sirdaryo viloyatida, 2025-yil 1-yanvardan Qoraqalpog‘iston Respublikasida joriy etish taklif etilmoqda.
Buning uchun 2024-yil yakuniga qadar “Elektron poliklinika” va “Elektron shifoxona” axborot tizimlari joriy qilinadi. Tibbiyot xodimlari ulardan foydalanish bo‘yicha o‘qitiladi. Muassasalar zarur texnika va tarmoq qurilmalari bilan jihozlanadi.
Bu tizimning ahamiyati shundaki, tibbiyotda natijaga asoslangan moliyalashtirish usullari tatbiq qilinadi. Sug‘urta doirasida tibbiy xizmatlarni ko‘rsatish va dori vositalarini taqdim etish davlat budjeti hisobidan amalga oshiriladi, aholidan qo‘shimcha to‘lov undirilmaydi.

Состоялась презентация по первичному звену здравоохранения и системе страхования
Президент Шавкат Мирзиёев 4 сентября ознакомился с презентацией мер по совершенствованию первичного звена системы здравоохранения и внедрению механизмов медицинского страхования.
Первичное звено играет важнейшую роль в укреплении здоровья населения, раннем выявлении и лечении заболеваний. Поэтому глава государства подчкеркнул необходимость поэтапной реализации реформ в этом направлении с глубоким изучением запросов и потребностей нашего народа, особенно жителей отдаленных районов.
Еще одна реформа в сфере здравоохранения - государственное медицинское страхование. В этом направлении уже начата определенная работа и проведена подготовка.
Предлагается внедрить систему государственного медицинского страхования с 1 октября текущего года в городе Ташкенте и Сырдарьинской области, а с 1 января 2025 года - в Республике Каракалпакстан.
Для этого до конца 2024 года будут внедрены информационные системы "Электронная поликлиника" и "Электронная больница". Медицинские работники пройдут обучение по их использованию. Учреждения будут оснащены необходимой техникой и сетевым оборудованием.
Важность этой системы заключается в том, что в медицине будут применяться методы финансирования, основанные на результатах.  Оказание медицинских услуг и предоставление лекарственных средств в рамках страхования будет осуществляться за счет государственного бюджета, с населения дополнительная плата взиматься не будет.
Систему государственного медицинского страхования планируется внедрить в других регионах до конца 2026 года.