Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-sentabr kuni sog‘liqni saqlash tizimining birlamchi bo‘g‘inini takomillashtirish hamda tibbiy sug‘urta mexanizmlarini joriy etish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Aholi salomatligini mustahkamlash, kasallikni erta aniqlash va davolashda birlamchi bo‘g‘in juda muhim. Shuning uchun davlatimiz rahbari bu yo‘nalishdagi islohotlarni xalqimizning, ayniqsa, olis hududlardagi aholining talab va ehtiyojlarini chuqur o‘rgangan holda bosqichma-bosqich amalga oshirish zarurligini ta’kidladi.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlardan yana biri – davlat tibbiy sug‘urtasi. Bu borada muayyan ishlar boshlangan va tayyorgarlik ko‘rilgan.
Davlat tibbiy sug‘urtasi tizimini shu yil 1-oktabrdan boshlab Toshkent shahri va Sirdaryo viloyatida, 2025-yil 1-yanvardan Qoraqalpog‘iston Respublikasida joriy etish taklif etilmoqda.
Buning uchun 2024-yil yakuniga qadar “Elektron poliklinika” va “Elektron shifoxona” axborot tizimlari joriy qilinadi. Tibbiyot xodimlari ulardan foydalanish bo‘yicha o‘qitiladi. Muassasalar zarur texnika va tarmoq qurilmalari bilan jihozlanadi.
Bu tizimning ahamiyati shundaki, tibbiyotda natijaga asoslangan moliyalashtirish usullari tatbiq qilinadi. Sug‘urta doirasida tibbiy xizmatlarni ko‘rsatish va dori vositalarini taqdim etish davlat budjeti hisobidan amalga oshiriladi, aholidan qo‘shimcha to‘lov undirilmaydi.

On September 4, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of measures to improve the primary health care system and the introduction of medical insurance mechanisms.
The primary link plays a crucial role in promoting public health, early detection and treatment of diseases. Therefore, the head of state stressed the need for phased implementation of reforms in this direction with a deep study of the requests and needs of our people, especially residents of remote areas.
Another reform in the healthcare sector is public health insurance. Some work has already begun and preparations have been made in this direction.
It is proposed to introduce a system of state medical insurance from October 1 of this year in the city of Tashkent and the Syrdarya region, and from January 1, 2025 - in the Republic of Karakalpakstan.
To do this, the information systems "Electronic polyclinic" and "Electronic Hospital" will be implemented by the end of 2024. Medical professionals will receive training on their use. The institutions will be equipped with the necessary equipment and network equipment.
The importance of this system lies in the fact that results-based financing methods will be applied in medicine. The provision of medical services and medicines within the framework of insurance will be carried out at the expense of the state budget, no additional fee will be charged from the population.