Mustaqillik monumenti davlatimiz ozodligi va barqarorligi ramzidir. Unda xalqimizning ko‘p asrlik davlatchilik tarixi, buyuk alloma va jahongir bobolarimiz siymolari aks etgan. Monumentning eng yuqori qismida Humo qushi tasvirlangan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga borib, ushbu majmua poyiga gulchambar qo‘ydi.
Marosimda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati, Prezident Administratsiyasi, vazirlik va idoralar, Toshkent shahar jamoatchiligi vakillari ham ishtirok etib, monument poyiga gullar qo‘ydi.

Монумент Независимости – символ свободы и незыблемых основ нашего государства. На нем изображена многовековая история государственности, образы наших великих ученых и полководцев. Монумент венчает птица Хумо.
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев посетил парк “Янги Узбекистон” и возложил венок к подножию монумента Независимости.
В церемонии также приняли участие и возложили цветы к монументу представители Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, Администрации Президента, министерств и ведомств, общественности города Ташкента.