Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmonlariga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz uch yilligi munosabati bilan turli sohalar vakillari faxriy unvonlar, orden va medallar bilan mukofotlangan edi.
30-avgust kuni Ko‘ksaroyda ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Shavkat Mirziyoyev barchani avvalo Mustaqillik bayrami bilan, yig‘ilganlarni davlatimizning yuksak mukofotlari bilan tabrikladi. Mamlakatimizda erishilayotgan natijalarning asosi, sa’y-harakatlarning mohiyati haqida yurakdan so‘zladi.
– Biz nima uchun mehnat qilayapmiz? Xalqimiz tinch va farovon yashashi uchun, farzandlarimizning baxtu kamoli uchun. Inson qadri degan harakatni boshlaganmiz. Bu harakatni, katta-katta maqsadlarimizni joylarda kim amalga oshiradi? Sizlarga o‘xshagan fidoyi, vatanparvar, kuchli insonlar! Sizlar – qahramonsizlar, yoshlarimizga namunasizlar. Men sizlar bilan g‘ururlanaman va xalqimiz nomidan rahmat aytaman, – dedi Prezident.
Bu sa’y-harakatlar o‘z samarasini bermoqda. Shaharu qishloqlar qiyofasi, barcha soha va tarmoqlar tubdan o‘zgarmoqda. Iqtisodiyot, qurilish, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy himoya sohalarida keng ko‘lamli ishlar qilinmoqda. Bularning natijasini odamlar o‘z hayotida ko‘rmoqda.
Mamlakatimiz katta taraqqiyot yo‘liga chiqib olganini dunyo ham e’tirof etayapti. O‘zbekiston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining bir nechta rezolyutsiyalari qabul qilindi. Yirik siyosiy va iqtisodiy forumlarda ilgari surilgan ko‘plab tashabbuslar xalqaro jamoatchilik tomonidan katta e’tibor bilan qabul qilindi va qo‘llab-quvvatlandi.
Uzoq va yaqin davlatlar bilan savdo-iqtisodiy, turizm va investitsiya, madaniy-gumanitar sohalarda foydali bitimlar imzolandi. Yurtimizda xalqaro darajadagi nufuzli anjumanlar bo‘lib o‘tdi. San’at va madaniyat festivallari, Olimpiya o‘yinlaridagi tarixiy g‘alaba ham ulkan e’tiroflarga sazavor bo‘ldi.
Bir so‘z bilan aytganda, bunyodkor xalq, bag‘rikeng millat sifatida jahon maydoniga chiqdik.
Davlatimiz rahbari bularning barchasi xalqimizning yutug‘i ekanini ta’kidladi.
– Mehnatkash, fidoyi yurtdoshilarimizni men o‘zimning eng yaqin qadrdonlarim, sadoqatli safdoshlarim deb bilaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bugun Vatanimizga jonkuyar, o‘zini el-yurt taqdiriga daxldor deb biladigan insonlar yanada ko‘proq kerak. Boshqalarni, ayniqsa, yoshlarimizni ortidan ergashtira oladigan, ertangi kunga ishontiradigan, jamiyatni birlashtiradigan odamlar kerak. Chunki el ishonchi, xalq birligi va ahilligi ko‘zlagan marralarimizga erishishda hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Uchrashuvda bugun dunyodagi vaziyat, unda oqilona yo‘l topish mashaqqati haqida ham so‘z yuritildi. Shiddat bilan o‘zgarayotgan davr mamlakatlar, xalqlar, insonlar oldiga yangi-yangi masalalarni qo‘ymoqda. Butun dunyoda raqobat, ertangi kun uchun kurash ketyapti. Shunga tayyor millat, shunga tayyor xalqgina Vatani va davlatini munosib o‘ringa ko‘tara oladi.
Kelajakda global dunyoda O‘zbekistonning o‘rni qanday bo‘ladi? Biz o‘z mehnatimiz, bilimimiz, dunyoqarashimiz bilan el-yurtga qanchalik naf bera olayapmiz? Bu savollar hammamizni o‘ylantirishi kerak.
Mustaqillik bizga chinakam qadr-qimmat, insoniy g‘urur tuyg‘usini berdi. Shu bilan birga, mustaqillik – bu, avvalo mas’uliyat degani. O‘z taqdiri, o‘z kelajagini o‘zi belgilash, obod va ozod Vatan qurish mas’uliyati.
Bugungi yutuqlar biz uchun chegara emas. Xalqimiz bundan-da yaxshi yashashga munosib, katta ishlarga qodir. Agar hammamiz “bir musht” bo‘lib, o‘z vazifamizni vijdonan bajarsak, islohotlarda tomoshabin emas, faol ishtirokchi bo‘lsak, ko‘zlangan maqsadlarga albatta yetamiz. Buning uchun bizda sharoit, imkoniyat, kuch-qudrat, salohiyat yetarli ekani ta’kidlandi.
Prezident joylarda davlat mukofotlarini qabul qilib olayotgan vatandoshlarimizni ham tabrikladi.
– Mukofot aslida nima? Mukofot – bu avvalo inson qadrini ulug‘lash degani. Odamning mehnati qadr topsa, davlat va jamiyat tomonidan e’tirof etilsa, bundan uning o‘zi, oilasi, do‘stlari, mahalla-ko‘y, qolaversa, el-yurt ham xursand bo‘ladi. Bizning maqsadimiz ham shu: halol va samarali ishlayotgan odamlarni qadrlash, izzat-ikrom ko‘rsatish, – dedi davlat rahbari.
Shundan so‘ng, mukofotlanganlarga faxriy unvon, orden va medallar tantanali ravishda topshirildi.
– Yaxshi ishlagan odam qadr topadi. Bugun halol mehnat, fidoyilik va vatanparvarlik yana bir marta qadr topayotgan kun. Bugungi yuksak unvonlar, orden va medallar sizlarni yangi zafarlarga chorlasin. Yurtimizda bunday insonlar qancha ko‘p bo‘lsa, men ham mukofotlashdan charchamayman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

В соответствии с указами Президента Шавката Мирзиёева по случаю тридцать третьей годовщины независимости Республики Узбекистан представители различных сфер были удостоены почетных званий, орденов и медалей. Церемония вручения наград состоялась 30 августа в резиденции Куксарой.
Шавкат Мирзиёев поздравил всех с Днем независимости, а собравшихся – с высокими государственными наградами. Он подчеркнул значимость достигнутых в стране результатов и отметил важность усилий, которые привели к этим успехам.
— Во имя чего мы работаем? Прежде всего, ради счастья наших детей, чтобы наш народ жил в мире, свободе и благополучии. Мы начали движение во имя чести и достоинства человека. Кто на местах реализует эти инициативы и амбициозные цели? Такие, как вы — самоотверженные, патриотичные, сильные люди! Вы — герои, пример для нашей молодежи. Я горжусь вами и благодарю вас от имени нашего народа, — сказал Президент.
Эти усилия приносят плоды: кардинально меняется облик городов и сел, всех сфер и отраслей. Ведется масштабная работа в экономике, строительстве, образовании, здравоохранении и социальной защите. Люди видят результаты этих преобразований в своей повседневной жизни.
Мир признает, что наша страна встала на путь прогресса. По инициативе Узбекистана было принято несколько резолюций Организации Объединенных Наций. Инициативы, выдвинутые на крупных политических и экономических форумах, получили широкую поддержку международного сообщества.
С государствами дальнего и ближнего зарубежья подписаны выгодные соглашения в торгово-экономической, туристической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах. В Узбекистане прошли престижные международные конференции. Фестивали искусства и культуры, а также историческая победа на Олимпийских играх получили широкое признание.
Таким образом, мы вышли на мировую арену как созидательная и великодушная нация. Глава государства подчеркнул, что все это — достижение нашего народа.
— Каждого трудолюбивого и самоотверженного соотечественника я считаю своим самым близким другом и верным соратником, — отметил Шавкат Мирзиёев. — Сегодня нашей Родине особенно нужны люди, которые чувствуют свою причастность к судьбе страны и народа, люди, способные вдохновить других, особенно молодежь, вселить веру в завтрашний день и объединить общество. Доверие народа, единство и согласие играют решающую роль в достижении наших целей.
На встрече обсуждалась текущая ситуация в мире и сложности поиска комплексных решений в условиях быстро меняющейся реальности. Растущая глобальная конкуренция и борьба за будущее ставят перед странами и народами новые задачи. Лишь готовая к этим вызовам нация сможет поднять свое государство на достойное место.
Какое место займет Узбекистан в нынешнем все более неопределенном мире? Облегчаем ли мы жизнь нашей страны и народа своим трудом и отношением к происходящим изменениям? Эти вопросы должны волновать нас всех.
Независимость даровала нам истинное самосознание, вернула честь, достоинство и гордость. Однако независимость — это прежде всего ответственность: ответственность за самоопределение, за создание процветающей и свободной Родины.
Сегодняшние достижения — не предел для нас. Наш народ достоин лучшей жизни и способен на большие дела. Выражена уверенность: если мы все сплотимся, будем работать вместе, честно выполнять свои обязанности и активно участвовать в реформах, то достигнем поставленных целей.
Президент также поздравил соотечественников, получающих награды в регионах.
— Что значит награда? Прежде всего, это высокое признание заслуг человека. Когда труд человека получает уважение и признание государства и общества, это приносит радость не только ему, но и его семье, близким, коллегам и всей стране. Наша задача — по достоинству оценить тех, кто честно и плодотворно трудится, — подчеркнул глава государства.
После этого состоялась торжественная церемония вручения почетных званий, орденов и медалей.
— Трудолюбивый человек всегда получает заслуженную оценку. Сегодня мы чествуем честный труд, самоотверженность и патриотизм. Пусть эти высокие звания и награды вдохновляют вас на новые свершения. Чем больше таких людей в нашей стране, тем больше у меня желания их награждать, — сказал Шавкат Мирзиёев.