O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-avgust kuni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Belarus Prezidentini yubiley bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik va katta yutuqlar, do‘st Belarus xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘z navbatida, Belarus Prezidenti O‘zbekiston rahbari va ko‘p millatli xalqini yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik kuni bilan samimiy tabriklab, tinchlik, barqaror taraqqiyot va rivojlanish tiladi.
Suhbat davomida joriy yilning 7–9-fevral kunlari Belarus Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni qabul qilingan "yo‘l xaritasi"ga muvofiq amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Belarus Respublikasi Milliy Majlisi Respublika Kengashi Raisi Natalya Kochanova boshchiligidagi delegatsiyaning yaqinda mamlakatimizga qilgan tashrifining samarali natijalari yuqori baholandi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni tayyorlash va amalga oshirishni tezlashtirish, shuningdek, madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.

Президенты Узбекистана и Беларуси рассмотрели актуальные вопросы двустороннего сотрудничества
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Президента Беларуси с юбилеем, пожелав ему крепкого здоровья и больших успехов, благополучия и процветания дружественному белорусскому народу.
В свою очередь, Президент Беларуси искренне поздравил лидера и многонациональный народ Узбекистана с предстоящим Днем независимости, адресовав пожелания мира, устойчивого развития и прогресса.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Беларусь в Республику Узбекистан 7-9 февраля этого года, в соответствии с принятой «дорожной картой».
Высоко оценены плодотворные итоги недавнего визита в нашу страну делегации во главе с Председателем Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь Натальей Кочановой.
Отмечена важность ускорения подготовки и реализации совместных проектов промышленной кооперации, а также расширения культурно-гуманитарного обмена.