Toshkent xalqa yo‘li poytaxtimizning eng uzun va keng ko‘chasi. Faqat uning Mirzo Ulug‘bek tumanidan o‘tgan bir qismi tor bo‘lib, hozirgi talabga - kuniga 45-50 mingta avtomashina qatnoviga mos kelmay qolgan edi. Shu bois ushbu yo‘l kengaytirilib, qayta qurildi.
Davlatimiz rahbari bu yerga kelib, transport va piyodalar uchun yaratilgan qulayliklarni ko‘zdan kechirdi.
Bu yo‘l poytaxtimiz va Toshkent viloyatining bir necha tumanlarini bog‘laydi. So‘nggi yillarda qatnov sezilarli ortdi. Shularni inobatga olib, bu yerda zamonaviy transport yechimi qo‘llanildi. Yo‘lning 4 kilometriga asfalt-beton yotqizildi. Qatnov qismi esa oldingidan ancha kengaytirilib, 6-8 tasmaga yetkazildi. Shuningdek, 4 ta yerosti o‘tish joyi, piyoda va veloyo‘laklar qurildi.
O‘ziga xos yechimlar asosida 3 ta qayrilib olish hamda 18 ta kesishmalarda qo‘shilib olish joylari tashkil etildi. Bu haydovchilarga qulaylik yaratib, tirbandlikni kamaytirishda muhim omil bo‘ladi.
Ko‘chaning Buyuk ipak yo‘li bilan kesishmasida yig‘ma temir konstruksiyali yo‘l o‘tkazgich qurildi. Mamlakatimizda ilk bor qo‘llanilgan bu usulning afzalligi ko‘p. Xususan, uning qurilish muddati boshqa ko‘priklarga nisbatan ikki barobar kam vaqt talab qiladi. Xizmat ko‘rsatish muddati esa yuz yildan ortiq. O‘tkazgichni ta’mirlash ishlari ham ancha arzon tushadi.
Ko‘cha bo‘ylariga elektron shaklda boshqariladigan tungi yoritish tizimi, aqlli svetaforlar o‘rnatildi. O‘n uchta bekat qurildi. Hudud ko‘kalamzorlashtirilib, manzarali daraxt ko‘chatlari o‘tkazildi.
Prezident yangi yo‘l va inshootlar Mustaqillik bayramiga tuhfa ekanini ta’kidlab, xalqning uzog‘ini yaqin, og‘irini yengil qiladigan bunday qurilishlar davom ettirilishini bildirdi.
Ma’lumot o‘rnida qayd etish joiz, joriy yilning o‘tgan davrida mamlakatimizda 12 ming 600 kilometr avtomobil yo‘llari, ikki yuzga yaqin ko‘prik rekonstruksiya qilingan.

Ташкентская кольцевая дорога - самая длинная и широкая улица столицы. Только часть, проходящая через Мирзо-Улугбекский район, была узкой и не выдерживала нынешний трафик - 45-50 тысяч автомобилей в день. Поэтому эта дорога была расширена и реконструирована.
Глава государства побывал здесь и ознакомился с созданными удобствами для транспорта и пешеходов.
Дорога свяжет столицу и несколько районов Ташкентской области. За последние годы нагрузка на нее значительно возросла. С учетом этого здесь применены современные транспортные решения. 4 километра дороги покрыты асфальтобетоном. А проезжая часть была значительно расширена и доведена до 6-8 полос. Также построены 4 подземных перехода, пешеходные и велосипедные дорожки.
На основе передовых решений были организованы 3 разворота и 18 точек слияния. Это создаст удобства для водителей и станет важным фактором снижения пробок.
На пересечении улицы с улицей Буюк ипак йули построен путепровод из сборных железных конструкций. Этот метод, впервые примененный в нашей стране, имеет много преимуществ. В частности, срок его строительства в два раза меньше, чем у других мостов. Срок службы - более ста лет. Ремонт путепровода также обходится намного дешевле.
Вдоль улиц установлена система ночного освещения с электронным управлением, интеллектуальные светофоры. Было построено тринадцать остановок. Придорожная полоса озеленена, посажены декоративные деревья.
Президент подчеркнул, что новые дороги и сооружения являются достойным подарком ко Дню независимости, и отметил, что созидательная работа, нацеленная на повышение комфорта жизни народа, будет продолжена.
Следует отметить, что за прошедший период текущего года по стране реконструировано 12,6 тысячи километров автомобильных дорог, около двухсот мостов.