Davlatimiz rahbari 2021-yilda Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining eski binosini borib ko‘rgan, sohada sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Ko‘p o‘tmay, “Aholiga gematologiya va onkologiya xizmatlarini ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi.
Sohada davolash samaradorligini oshirish uchun ko‘p ishlar qilinmoqda. Xususan, Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi alohida muassasa sifatida ajratildi. Onkologik shifoxonalar uchun qo‘shimcha 22 ta nur terapiyasi uskunasi olib kelindi. Kimyo terapiyasi vositalariga ajratilayotgan mablag‘ 11 barobar oshirilib, 13 million dollarga yetdi. 250 ga yaqin yangi tekshirish va davolash usullari viloyat va tuman darajasiga tushirildi.
Prezident qarorida Respublika onkologiya markazi uchun yangi majmua qurilishi ham belgilangan edi. Uning loyihasi Janubiy Koreyaning shu sohadagi klinikalari tajribasi asosida ishlab chiqildi. Uch yil davomida puxta ish olib borilib, Toshkent tibbiyot akademiyasi yonidagi 5 gektardan ziyod maydonda zamonaviy shifoxona barpo etildi.
Yangi majmua 9 ta inshootdan iborat bo‘lib, asosiy binolar 8 qavatli. Ularda shifokor va bemorlar uchun kerakli sharoitlar inobatga olingan. 1-qavatda poliklinika va tashxis uskunalari, 2-qavatda laboratoriya, statsionar, reanimatsiya va jarrohlik xonalari, yuqori qavatlarda palatalar joylashgan. Yerosti qismida radioterapiya, yadro tibbiyoti bo‘limi, xo‘jalik xonalari bor.
Avvalgi shifoxona 370 o‘rinli edi. Yangi markazda 650 ta statsionar va 80 ta kunduzgi o‘rinlar tashkil etildi. Shuningdek, bir kunda 500 nafar bemor ambulator sharoitda davolanishi mumkin.
Davlatimiz rahbari markazdagi qulaylik va imkoniyatlar bilan tanishdi.
- Biz ta’lim va tibbiyotga alohida e’tibor berayapmiz. Chunki odamlar bilimli bo‘lib, sog‘lom bo‘lsa, o‘z yo‘lini topadi. Bu markaz ham shunday ishlardan biri. Bu loyihaga 1,2 trillion so‘m ajratib, "noldan" qurdik. Barcha onkologiya shifoxonalarini jihozlashga 80 million dollar yo‘naltirildi. Endigi asosiy vazifa - xodimlarni o‘qitib olish, samarali boshqaruvni yo‘lga qo‘yish, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markazda Yevropa va AQSH standartlari asosida tashkil etilgan 17 ta yangi klinik bo‘lim, 18 ta jarrohlik xonasi, 42 ta reanimatsiya va intensiv terapiya xonalari tashkil etilgan. Ular jahon tibbiyotida qo‘llanilayotgan eng so‘nggi texnikalar bilan jihozlandi.
Masalan, Siemens kompaniyasining MAGNETOM Altea rusumli magnitli tomografi sun’iy intelektdan foydalanib, ish jarayonini avtomatlashtiradi. Fuji kompaniyasining Senaria kompyuter tomografi kam dozali nurlanish va yuqori sifatli tasvir bilan bexato tashxis qo‘yadi. Shuningdek, 128 va 256 o‘lchamli multispiral tomograflar juda yupqa kesimlarda eng kichik o‘smalarni ham aniqlash imkonini beradi. Bular avval qo‘llanilganidan 8-16 barobar kuchli.
Bunday zamonaviy texnikalarni ishlatish uchun yuzga yaqin mutaxassis 8 ta xorijiy davlatda malaka oshirib qaytdi. Yurtimiz bo‘ylab 1 ming 200 nafar onkolog chet elda o‘qitiladi.
Jarrohlik bo‘limida yiliga 6 mingta yuqori texnologik amaliyotlar o‘tkazish imkoniyati bor. Jumladan, juda dolzarb bo‘lgan suyak ko‘migi transplantatsiyasi yo‘lga qo‘yiladi. Yangi uskunalar yordamida ko‘z, halqum va qizilo‘ngach qismi o‘smalarini kesmasdan olib tashlash mumkin. Qovuq o‘smalari kam invaziv usulda bartaraf etiladi. Bularning samarasida bemorlar tezroq tuzalib, 3-5 kunda uyiga qaytishi mumkin.
Intensiv terapiya bo‘limida har bir yotoq o‘rni yurak monitorlari, o‘pkani sun’iy shamollatish moslamalari va boshqa zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan.
Nur bilan davolash uchun ilk bor yadroviy tibbiyot bo‘limi ishga tushirilmoqda. U 9 ta bunkerdan iborat bo‘lib, birida to‘xtalishlar yuz bergan taqdirda ham boshqalariga o‘tkazilishi natijasida muolaja uzluksizligi ta’minlanadi. Chiziqli tezlatkichlarda nur bilan davolashning VMAT, SMAT kabi yangi usullari tatbiq qilinadi.
Ambulator kimyo terapiya 72 nafar bemorga mo‘ljallangan. Yangi infuzomat uskunalari olib kelingani natijasida bu davo osonlashadi va tezlashadi.
Prezident markazda ish jarayonini raqamlashtirish, bemorlarga qulayliklarni oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Eng asosiy topshiriq - raqamlashtirish. Odamlar sarson bo‘lmasin, navbatda turib qiynalmasin. Bu markaz faqat Toshkent uchun emas, uni hududlardagi 15 ta shifoxona bilan shunday bog‘lash kerakki, bemorlar o‘zining kelish vaqtini, doktorini oldindan bilsin. Buning uchun sun’iy intellektni kengaytirib, inson omilini kamaytirish kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Markaz o‘zining hududlardagi filiallari bilan yagona elektron platformaga ulanadi va respublikada “kanser-registr” tizimi ishga tushiriladi. Buning natijasida nazoratda turgan barcha onkologik bemorlar haqidagi ma’lumotlar yaxlit ko‘rinib turadi.
Shu yerda Dmed yagona tibbiyot tizimi haqida ham axborot berildi. U shu yil yakunigacha Toshkentda to‘liq ishga tushiriladi. Keyinchalik butun mamlakatimiz bo‘ylab joriy etiladi.
Onkologiya markazida ilm va amaliyot uyg‘unligiga katta e’tibor qaratiladi. Pozitron emission va yagona fotonli emission kompyuter tomografiyasini qo‘llash bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boriladi. O‘smalarning molekular-genetik diagnostikasi asosida tadqiqotlar olib borilib, personallashtirilgan target va immunoterapiya davo usullari klinik amaliyotga tatbiq etiladi.
Umuman, yangi uskunalar va sharoitlar natijasida markazda o‘sma kasalliklarini erta aniqlash hamda davolash samaradorligi bir necha barobar oshadi. Bu, pirovardida, o‘lim holatlarini kamaytirish, insonlarni sog‘aytirib, umrini uzaytirishga xizmat qiladi. Shuningdek, bu tibbiyot turizmiga ham manba bo‘ladi.

Республиканский онкологический центр начнет работу в новом комплексе
В преддверии 33-летия независимости нашей страны вводятся в эксплуатацию важные проекты, образовательные и медицинские учреждения, объекты инфраструктуры. Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа ознакомился с созидательной работой в столице.
В 2021 году глава государства посетил старое здание Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, дал поручения по улучшению условий в сфере. Вскоре было принято постановление Президента "О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг".
В сфере осуществляется большая работа по повышению эффективности лечения. В частности, в отдельное учреждение выделен Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии. Для онкологических больниц доставлено дополнительно 22 аппарата лучевой терапии. Выделяемые средства на химиотерапию увеличены в 11 раз и достигли 13 миллионов долларов. Около 250 новых методов обследования и лечения были доведены до учреждений областного и районного уровня.
В постановлении также было предусмотрено строительство нового комплекса для Республиканского онкологического центра. Его проект разработан на основе опыта клиник Южной Кореи в этой области. В течение трех лет была проведена тщательная работа, на площади более 5 гектаров рядом с Ташкентской медицинской академией была построена современная больница.
Новый комплекс состоит из 9 сооружений, основные здания имеют 8 этажей. В них учтены необходимые условия для врачей и пациентов. На первом этаже расположены поликлиника и диагностическое оборудование, на втором этаже - лаборатория, стационар, реанимационные и хирургические отделения, на верхних этажах - палаты. В подземной части разместились отделение радиотерапии, ядерной медицины, хозяйственные помещения.
Прежняя больница насчитывала 370 койко-мест. В новом центре создано 650 стационарных и 80 дневных мест. Также в амбулаторных условиях могут лечиться 500 пациентов в день.
Глава государства ознакомился с удобствами и возможностями центра.
- Мы уделяем особое внимание образованию и медицине. Ведь если люди будут образованными и здоровыми, они найдут свой путь. Этот центр - одно из таких достижений. На этот проект мы выделили 1,2 триллиона сумов и построили его с нуля. На оснащение всех онкологических больниц направлено 80 миллионов долларов. Главная задача теперь - обучение сотрудников и налаживание эффективного управления, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В центре на основе европейских и американских стандартов организованы 17 клинических отделений, 18 операционных залов, 42 палаты реанимации и интенсивной терапии. Они оснащены новейшей техникой, применяемой в мировой медицине.
Например, магнитно-резонансный томограф марки MAGNETOM Altea от Siemens автоматизирует рабочий процесс с использованием искусственного интеллекта. Компьютерный томограф Senaria от Fuji обеспечивает точную диагностику с низкой дозой облучения и высоким качеством изображения. Также мультиспиральные томографы на 128 и 256 срезов позволяют обнаруживать даже самые мелкие опухоли в очень тонких срезах. Они в 8–16 раз мощнее ранее применявшихся.
Для работы с такой современной техникой около ста специалистов повысили квалификацию в 8 зарубежных странах. По всей стране 1200 онкологов пройдут обучение за рубежом.
В хирургическом отделении имеется возможность проводить 6 тысяч высокотехнологичных операций в год. В частности, будет налажена крайне актуальная трансплантация костного мозга. С помощью нового оборудования можно проводить операции по удалению опухолей глаз, глотки и пищевода без разрезов. Опухоли мочевого пузыря будут устраняться малоинвазивным способом. В результате пациенты могут быстрее выздороветь и выписываться домой через 3–5 дней.
В отделении интенсивной терапии каждая койка оснащена кардиомониторами, аппаратами искусственной вентиляции легких и другим современным оборудованием.
Впервые запускается отделение ядерной медицины для лучевой терапии. Оно состоит из 9 бункеров, и даже в случае остановки в одном из них, путем перевода в другие обеспечивается непрерывность процедуры. Будут внедрены новые методы лучевой терапии на линейных ускорителях, такие как VMAT, SMAT.
Амбулаторная химиотерапия рассчитана на 72 больных. В результате внедрения нового инфузионного оборудования лечение облегчается и ускоряется.
Президент дал указания по цифровизации работы центра и повышению удобства для пациентов.
- Самая главная задача - цифровизация. Пусть люди не блуждают и не простаивают в очередях. Этот центр нужно связать не только с Ташкентом, но и с 15 региональными больницами таким образом, чтобы пациенты заранее знали время своего приезда и врача, который будет принимать. Для этого необходимо расширить применение искусственного интеллекта и сократить человеческий фактор, - сказал глава государства.
Центр со своими региональными филиалами будет подключен к единой электронной платформе, и в республике будет запущена система "канцер-регистр". В результате все данные об онкологических больных, находящихся под наблюдением, будут доступны персоналу в полном объеме.
Здесь же была представлена информация о единой медицинской системе Dmed. Она будет полностью запущена в Ташкенте к концу текущего года. В дальнейшем она будет внедрена по всей стране.
Большое внимание в онкологическом центре уделяется гармонии науки и практики. Будут проводиться научные исследования по применению позитронно-эмиссионной и однофотонной эмиссионной компьютерной томографии, исследования на основе молекулярно-генетической диагностики опухолей с дальнейшим внедрением в клиническую практику персонализированных таргетных и иммунотерапевтических методов лечения.
В целом благодаря новому оборудованию и условиям эффективность раннего выявления и лечения онкологических заболеваний в центре повысится в несколько раз. В итоге это позволит снизить смертность, повысить показатели излечения и продлить жизнь людей. Это также станет основой для развития медицинского туризма.