8-10 сентябрь кунлари Самарқанд дунёдаги иккита йирик тўқимачилик ассоциациясининг биринчи қўшма конференциясини ўтказади
Самарқандда бундай миқёсдаги тадбир ўтказилаётгани Ўзбекистоннинг глобал тўқимачилик таъминоти занжиридаги тобора ортиб бораётган ролини тасдиқлайди
Шу йилнинг 8-10 сентябрь кунлари Самарқанд дунёдаги иккита йирик тўқимачилик ассоциациясининг биринчи қўшма конференцияси — “ITMF Annual Conference & IAF World Fashion Convention”ни ўтказади.
“Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси билан ҳамкорликда ташкил этилган “Инновация, ҳамкорлик ва тартибга солиш — тўқимачилик саноати ва текстиль соҳасини ҳаракатлантирувчи кучлар” деб номланган тадбирда 500 дан ортиқ соҳа мутахассислари, йирик халқаро тўқимачилик компаниялари, брендлар, молия институтлари ва чакана савдо вакиллари иштирок этади.
ITMF кенгашининг 7 сентябрь куни бўлиб ўтадиган йиғилиши конференцияга старт беради. 8-10 сентябрь кунлари расмий бизнес дастури доирасида конференция иштирокчилари саноатнинг энг долзарб масалалари ва муаммоларини муҳокама қиладилар: сунъий интеллектнинг таъсири, ишлаб чиқаришни рақамлаштириш, халқаро тартибга солиш, барқарор ривожланиш ва таъминот занжирларини оптималлаштириш масалалари.
Конференция маърузачилари сифатида Америка кийим-кечак ва пойабзал саноати ассоциацияси (AAFA) президенти Стивен Ламар, Европа кийим-кечак ва тўқимачилик конфедерацияси (EURATEX) бош директори Дирк Вантигем, “Inditex” гуруҳининг барқарорлик бўйича директори Феликс Поза Пена ва Cotton Analytics (АҚШ), Indorama Corporation (Сингапур) ва бошқа компаниялар вакиллари иштирок этадилар.
Тадбир ғолибларнинг эълон қилиниши ҳамда ITMF Awards ва ITMF Start-up Award мукофотларини тақдирлаш билан якунланади, улар 2024 йилда саноатнинг энг ажойиб ютуқлари ва инновацияларини нишонлаш учун мўлжалланган.
“Самарқандда бундай миқёсдаги тадбир ўтказилаётгани Ўзбекистоннинг глобал тўқимачилик таъминоти занжиридаги тобора ортиб бораётган ролини тасдиқлайди. Ўзбек пахтасини кўп йиллик бойкот қилишдан сўнг, том маънода икки йил ичида биз халқаро ҳамкорларимиз доирасини сезиларли даражада кенгайтириб, олдинга катта қадам ташладик. 2023 йилда мамлакат тўқимачилик саноати 75 дан ортиқ мамлакатларга тахминан 3,5 миллиард долларлик маҳсулот экспорт қилди, 2026 йилга келиб эса биз экспорт ҳажмини 6,5 миллиард долларга оширишни режалаштирмоқдамиз ва кучли халқаро шериклар билан алоқаларни мустаҳкамлаш ушбу мақсадга эришишда муҳим роль ўйнайди”, – дейди “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси раиси вазифасини бажарувчи Мирмухсин Султонов.
Конференцияга рўйхатдан ўтиш онлайн тарзда очиқ. Иштирок этиш учун рўйхатдан ўтинг, тадбир ҳақида қўшимча маълумотни веб-сайтда олишингиз мумкин https://www.itmf-iaf-conference-2024-samarkand.org/.

On September 8-10, Samarkand to host a joint conference of two major international textile federations
This event affirms Uzbekistan’s growing role in the global textile supply chain
On September 8-10, Samarkand will host a joint conference of two major international textile federations: the International Textile Manufacturers Federation (ITMF) Annual Conference and the International Apparel Federation (IAF) World Fashion Convention.
The event, titled “Innovation, Cooperation & Regulation — Drivers of the Textile & Apparel Industry”, will focus on the key factors shaping the future of the industry and is the first time the two federations have held their conference jointly.
The conference, which will officially open on September 7 with the ITMF board meeting, will gather over 500 high-level representatives from international organizations, textile companies, brands, financial institutions, and retailers to discuss and address issues critical to the continued development and sustainability of the global textile and apparel industry.
Participants will hear from the president of the American Apparel & Footwear Association (AAFA) Stephen Lamar, general director of the European Apparel and Textile Confederation (EURATEX) Dirk Vantyghem and representatives of numerous industry leaders, including Cotton Analytics (USA) and Indorama Corporation (Singapore). Participants will discuss topics including artificial intelligence, regulation, digitalization, ESG and supply chains.
Additionally, the conference will feature the ITMF Awards Session, where the winners of the ITMF Innovation & Sustainability Award 2024 and the ITMF International Cooperation Award 2024 will be announced.
This landmark event, organized in cooperation with Uzbekistan Textile and Garment Industry Association (Uztextileprom), marks a significant milestone for Uzbekistan, the historic center of the “Silk Road”. Last year, the country’s textile industry exported around $3.5 billion to over 75 countries and is seeing significant growth today. By the end of 2026, the plan is to increase the amount of exports to $6.5 billion. This event affirms Uzbekistan’s growing role in the global textile supply chain and underscores the importance of international cooperation and dialogue in driving the industry’s future.
Registration for the event is now open online. To register and find additional information, please visit https://www.itmf-iaf-conference-2024-samarkand.org/.