Мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар динамикасига мос равишда аҳолини ижтимоий қилиш, самарали ижтимоий ҳимоя сиёсатини юритишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Янгиланган Конституциямизда илк бор Ўзбекистон “ижтимоий давлат”, деб эълон қилинди. Сўнгги йилларда аҳоли учун ажратилган ижтимоий ёрдам кўлами 5 баробарга оширилиб, 2 миллиондан ортиқ оила ушбу ижтимоий ҳимоя дастурлари билан қамраб олинди.
“Ижтимоий давлат” тамойилларини инобатга олган ҳолда, фуқароларнинг ижтимоий ҳимояга доир ҳуқуқ ва манфаатларини сўзсиз таъминлаш, аҳолига ижтимоий хизматларни кўрсатиш сифатини тубдан ошириш ҳамда мазкур соҳага илғор халқаро стандартларга асосланган мутлақо янги бошқарув тизимини жорий этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ташкил этилди.
Агентлик ўз фаолиятини бошлаган илк кунлардан бошлаб ушбу соҳадаги қонунчиликни такомиллаштириш орқали кучли ижтимоий қонунчилик базасини шакллантириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, 2023 йил 1 июндан – 2024 йил февралига қадар 21 та қонунчилик ҳужжатлари, жумладан, 2 та Ўзбекистон Республикаси Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 3 та Фармони ва 5 та қарори, 11 та Вазирлар Маҳкамаси қарорлари қарорлари қабул қилинган.
Маҳалла даражасида ижтимоий сиёсатини амалга ошириш борасида:
Қабул қилинган нрматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ижроси юзасидан, шунингдек, давлат томонидан кафолатланган ижтимоий хизмат ва ёрдамларни маҳалла даражасига туширилшини таъминлаш мақсадида 208 та туман (шаҳар)ларда “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари (кейинги ўринларда — Инсон маркази ташкил этилди.
Жойларда ижтимоий ходим ва унинг ассистенти фаолияти такомиллаштирилиб, ҳар бир маҳалладаги оила сони, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли гуруҳларини инобатга олган ҳолда ижтимоий ходимлар “ҳудуд – участка – маҳалла” тамойили асосида бириктирилди.
Ижтимоий ходимлар ва уларнинг ассистентларини тизимли равишда малаксини ошириш мақсадида Ижтимоий ҳимоя тизими ходимларининг малакасини ошириш маркази томонидан “E-learning” онлайн таълим платформаси ишга туширилган. Мазкур платформа ва ижтимоий ҳимоя тизими ходимларининг малакасини ошириш бўйича таълим дастурлари БМТнинг UNICEF, UNFPA ташкилотлари, АҚШнинг Syracuse University ва Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган.
“Инсон” маркази ва ижтимоий ходимлар томонидан кўрсатиладиган ижтимоий хизматлар турлари кенгайтилиб, қўшимча 23 тага ёки жами 49 та ҳамда ариза киритиш орқали хизмат кўрсатиш сони 9 тага оширилиб жами 18 тага етказилди.
Соҳани рақамлаштириш мақсадида 29 та вазирлик идораларнинг
74 турдаги ахборотларни қайта ишлашга мўлжалланган “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” АТ ва унинг таркибида Ижтимоий иш электрон модули (E-case) синов тариқасида ишга туширилди.
Маҳалла даражасида 12 тоифадаги ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларга маҳалла даражасида ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар бериш тизими яратилди.
Ижтимоий иш электрон модули (E-case) орқали 14 926 нафар ижтимоий ҳимояга муҳтож оиланинг ҳаётий вазияти комплекс ёндашув асосида ўрганиш учун кейс очилди. Ижтимоий ходимлар томонидан уйма-уй юриш орқали 12 841 та оиланинг эҳтиёжлари бирламчи ҳамда 1 811 нафар оиланинг эҳтиёжлари комлпекс баҳоланди.
Бунда, ҳар бир оила бўйича ишлаб чиқилган индивидуал режалар доирасида жами 86 540 та ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар шакллантирилди (ижтимоий, ҳуқуқий, психологик, касбий ва б.).
Эҳтиёжманд аҳолини турмуш тарзини яхшилаш ва
уларга ижтимоий ёрдам бериш борасида:
2021 йилда Ўзбекистонда илк бор камбағаллик тушунчасининг ҳуқуқий асослари белгилаб олинди. Унга кўра, аҳолининг минимал ижтимоий стандартлари ва камбағаллик чегараси белгиланиб, республикада камбағаллик даражаси аниқланди. Кам таъминланган оилаларга 2021 йилдан бошлаб Ижтимоий ҳимоя ягона реестри орқали ижтимоий нафақаларни автоматик тарзда тайинлаш тизими тўлиқ йўлга қўйилди.
Бунда, тизимига 16 та вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимларидан 56 турдаги маълумотлар электрон олинмоқда. Бу эса тизим фаолияти шаффофлигини таъминлаш имкониятини берди.
2023 йил сентябрь ойидан бошлаб “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали хусусий секторда банд бўлган аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаларини проактив шаклда тайинлаш ва тўлаш йўлга қўйилди.
2022 йилнинг август ойида Ижтимоий суғурта жамғармаси ташкил этилди ва унинг ҳисобидан аёлларга “декрет” ҳомиладорлик ва туғруқ таътили пулларини тўлаб бериш йўлга қўйилди;
(2023 йилда Республика бюджети маблағлари доирасида жамғарма харажатлари учун 300 млрд сўм ажратилган)
Шунингдек, Президент қарори асосида озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаб бўлган фуқароларнинг ижтимоий мослашувига кўмаклашиш бўйича “дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети”ни бериш тажрибаси жорий этилди.
“Саховат ва кўмак” жамғармаси томонидан кўрсатиладиган ёрдамлар фуқароларнинг оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолишининг олдини олиш ва шундай вазиятга тушганларни оғир вазиятдан чиқариш мақсадида ижтимоий ходим томонидан маҳалла “еттилиги”га кўриб чиқиш белгиланди.
Ижтимоий ёрдам ва субсидиялар аҳолининг камбағалликдан чиқишини таъминлаш учун мақсадли ва манзилли йўналтирилиши ҳамда қарорлар қабул қилинишида очиқлик, ҳаққонийлик, ижтимоий адолат ва шаффофлик тамойилларига риоя қилиниши учун «маҳалла еттилиги» масъул ва жавобгар бўлди.
Ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилиш борасида ҳам қатор ишлар қилинмоқда.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон 2021 йил 7 июнь куни БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификaция қилган.
Мазкур Конвенция қоидаларини амалиётга татбиқ қилиниши таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари Кенгашлари томонидан Ўзбекистон Республикасида Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияни амалга ошириш бўйича 2023–2025 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси тасдиқланган.
Ногиронлиги бўлган шахсларни тиббий-ижтимоий эксперт комиссияларида ҳисобга олиш ва кўрикдан ўтказиш жараёнлари “Тиббий-ижтимоий экспертиза” электрон ахборот тизимида амалга оширилиши таъминланмоқда ҳамда тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари фаолияти рақамлаштирилмоқда.
Шунингдек, Халқаро эксперт ва мутахассислар, жумладан Германия халқаро ҳамкорлик жамиятининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси (ГИЗ) билан ҳамкорликда ногиронликни белгилашнинг самарали механизмларини жорий этиш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, ногиронликни ҳаёт фаолиятининг чекланганлиги даражасига қараб эмас, балки шахсниг кундалик ҳаётдаги фаоллиги ва иштироки (функционаллиги) ҳамда соғлиғининг ҳолатини баҳолаш натижалари асосида электрон тарзда белгилаш тартиби ишлаб чиқилмоқд.
Ўзбекистонда 2023 йил давомида 41 071 нафар муҳтож шахслар 14 627 дона протез мосламалари ва 33 021 дона реабилитaця воситалари билан таъминланди. Жорий йилда 391 та замонавий протез-ортопедия буюмлари (58 дона оёқ аппарати, 146 дона сон протези ва 187 дона болдир протези) харид қилиниб, муҳтож шахсларга топширилиши таъминланди.
Бундан ташқари, ихтисослаштирилган таълим муассасаларидаги заиф эшитувчи болалар учун 700 дона замонавий эшитиш мосламалари харид қилинди. Республикада протез мосламалари ва реабилитaция воситалари билан таъминлаш механизмларини соддалаштиришга қаратилган қарор қабул қилинган.
Мазкур қарор билан 2024 йил 1 майдан Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилоятида, 2024 йил 1 августдан республиканинг бошқа барча ҳудудларида муҳтож шахсларни протез мосламалари ва реабилитaция воситалари билан электрон тижорат орқали ваучер асосида таъминлаш тартиби ишга туширилди.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамасининг “Муҳтож шахсларни протез-ортопедия мосламалари ва реабилитaция қилишнинг техник воситалари билан таъминлаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори билан давлат томонидан кафолатланган тарзда таъминланадиган протез мосламалари ва реабилитaция воситаларининг турлари 18 тадан 30 тага кенгайтирилди.
Шу билан бирга протез мосламалари ва реабилитaция воситаларининг хариди учун давлат томонидан қоплаб бериладиган маблағларнинг миқдорини ўртача уч бараваргача, айримлари бўйича эса ўн бараваргача оширилди.
Бугунги кунда 12 та жами 975 ўринли Ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш ва протезлаш марказлари фаолият юритиб, уларда ҳар йили ўртача 27 минг нафар ногиронлиги бўлган шахслар стационар шароитда бепул реабилитация тадбирларини олишади.
2023 йилда жами 4468 нафар ногиронлиги бўлган шахсларга протез маҳсулотлари ва реабилитация техник воситаларидан фойдаланишга ўргатилган. 15,3 минг нафарига психологик хизматлар, 6,5 минг нафарига ҳуқуқий ёрдам ва маслаҳатлар, 15,5 минг нафарига оилавий турмуш адаптацияси, 12,0 минг нафарига ижтимоий мухитга ориентациялаш хизматлари кўрсатилган.
Хотин-қизларни ижтиомий ҳимоя қилиш борасида:
2022 йилнинг сентябрь ойидан бошлаб хусусий секторда банд бўлган аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаларини минимал истеъмол харажатларининг миқдоридан келиб чиқиб бюджет маблағларидан тўлаб бериш тартиби йўлга қўйилди
Базавий тўлов-контракт асосида давлат олий таълим муассасасига қабул қилинган, ота-онаси ёки уларнинг биридан айрилган муҳтож қизлар, боқувчиси йўқ ёлғиз аёлларни Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳисобидан тўлов-контракт пулларини тўлаб бериш тизими йўлга қўйилди.
Шунингдек, давлат олий таълим муассасасида магистратура босқичида таҳсил оладиган хотин-қизларга тўлов-контракт маблағларини қайтариш шартисиз Давлат бюджети ҳисобидан тўлаб бериш тартиби жорий этилди.
2023 йилда давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 14 269 нафар магистратура босқичида таълим оладиган хотин-қизларга 85,1 млрд сўм маблағ тўланди. Давлат бюджетидан мазкур мақсадлар учун 200 млрд сўм ажратилган.
Ўзгалар парваришига муҳтож шахсларга ижтимоий ёрдам ва хизматларни кўрсатиш борасида:
Тегишли қарорлар билан ўзгалар парваришига муҳтож шахсни аниқлаш, уларни муҳтожлик даражасини баҳолаш, ўзгалар парваришига муҳтож тоифасига киритиш ва тегишли Реестрга киритиш тўлиқ рақамлаштирилди. Натижада, шахсни ўзгалар парваришига муҳтож тофиасини белгилаш ва тегишли Реестрга киритиш муддати 41 кундан 5 иш кунигача қисқарди, шахс томонидан ҳужжатлар тўплаш ва текшириш учун тақдим этиш амалиёти бутунлай бекор қилинди.
Ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз кекс кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга бериладиган моддий ёрдам унификация қилинди. Хусусан, ҳар ойлик уй-жой коммунал хизматлар ҳақини тўлаш бўйича компенсация ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари ва шахсий гигиена товарлари учун ҳар ойда қўшимча пул тўловлари ўрнига ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар учун ҳар ойда минимал истеъмол харажатлари миқдорида моддий ёрдам жорий этилди. Ўзгалар парваришига муҳтож шахсларга уйда парваришлаш хизматини кўрсатувчи ижтимоий ходим ассистентлари иш фаолияти қайта кўриб чиқилиб, уларнинг “соатбай” иш тизими йўлга қўйилди. Эндиликда, ижтимой ходим ассистентига ўзгалар парваришига муҳтож шахсга кўрсатилган хизматлар соати бўйича ойлик маош тўланади.
Шунингдек, ўзгалар парваришига муҳтож шахс ҳамда уларни кузатувчи шахсларга давлат спорт тадбирларига, театрларга ва музейларга бепул кириш тартиби жорий қилинди. Ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз ёки ёлғиз яшовчи ногиронлиги бўлган шахслар Инсон маркази)йўлланмаларига асосан давлат мулкида бўлган жисмоний тарбия-соғломлаштириш ва спорт иншоотларида ташкил этилган спорт тўгаракларида бепул шуғулланиш имконияти яратилди.
Ўзгалар парваришига муҳтож шахснинг муҳтожлик даражаси ва унга кўрсатилаётган хизматлар самарадорлигини доимий мониторинг қилиш тизими жорий этилди. Эндиликда, ўзгалар парваришига муҳтож шахс Реестрга киритилган пайтдан бошлаб ҳар чоракда бир маротаба унинг яшаш шароитлари қайта баҳолаб борилади ҳамда ҳар олти ойда бир маротаба кўрсатилаётган ижтимоий хизматлар самарадорлиги мониторинг қилинади.
Қайта баҳолаш ва мониторинг натижаси бўйича ўзгалра парваришига муҳтож шахсга кўрсатилаётган хизматлар коррекция қилиб борилади.
Бундан ташқари, ўзгалар парваришига муҳтож шахсларнинг Индивидуал ижтимоий хизматлар режаси, уларнинг эҳтиёжидан келиб чиқиб, ахбороттизимида автоматик шакллантирилади ва мазкур режани бажарилишини ижтимоий ходимлар ва Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг “Call маркази” томонидан сўровнома ўтказиш орқали мониторинг қилинади.
Таъкидлаш жоизки, жорий ийлнинг 1-2 май кунлари “Ўзэкспомарказ”да “Инсон учун” ногиронлиги бўлган шахслар томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг 1-республика кўргазмаси ташкил этилди.
Кўргазмада 200 га яқин ногиронлиги бўлган шахсларни банд қилган тадбиркорлар, шу жумладан, ногиронлиги бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар ва ҳунармандлар иштирок этади. Унда мебель, тўқимачилик, пойабзал, спорт, озиқ-овқат, техника, полиграфия ва бошқа турдаги товарлар намойиш этилади.
Кўргазма намойишига 5 мингга яқин юртдошларимиз ва хорижий меҳмонлар ташриф буюриб, тадбир оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқлар, машҳур санъаткорлар ва блогерлар томонидан жонли эфирда ёритиб борилди.
Тадбир доирасида вазирлик, идора, йирик давлат корхоналари, тадбиркорлар ҳамда ногиронлиги бўлган шахслар ишловчи корхоналар ўртасида 900 га яқин 440 млрд сўмлик хўжалик шартномалари имзоланди.
Шу билан бирга, кўргазмага ташриф буюрган меҳмонлар томонидан ногиронлиги бўлган ҳунармандларнинг 300 млн сўмлик маҳсулотларининг чакана савдоси амалга оширилди.
Шунингдек, кўргазмада “Шароит плюс” нодавлат нотижорат ташкилоти томонидан 14 та корхона томонидан бўш иш ўринлари
ва 12 нафар ногиронлиги бўлган шахсларнинг ишга жойлаштириш бўйича мурожаатлари расмийлаштирилди.
Ижтимоий ҳимоя соҳасидаги ислоҳотларнинг кейинги саҳифалари:
Ижтимоий хизматларни кўрсатиш соҳасига хусусий сектор, нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқаролик жамиятининг бошқа институтларининг иштирокини кенгайтириш, хусусан, ёлғиз яшаётган ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий хизматларни кўрсатиш жараёнларига нодавлат ташкилотлар ва хусусий секторни кенга жалб чиқлиш чораларини кўриш;
Ихтисослаштирилган мактаблар ва мактаб-интернатлар, мактабгача таълим ташкилотлари ҳамда ўқув-тарбия муассасалари фаолиятини халқаро стандартларга мослаштириш ва такомиллаштириш.
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали оилаларни кам таъминланганлигини баҳолашнинг қўшимча мезонларини ишлаб чиқиш, аҳолининг барча қатламларини ижтимоий ҳимоя дастурлари билан қамраб олиш.
Ижтимоий ҳимоя дастурларининг самарадорлигини ошириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган тоифалари билан индивидуал ишлаш тизимининг самарадорлигини ошириш мақсадида ижтимоий ҳимоя тизимини тўлиқ рақамлаштириш орқали уларнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминалаш.
Республикада ижтимоий ҳимоя сиёсатини мустаҳкамлаш мақсадида олиб борилаётган ислоҳотлар билан халқаро ҳамжамиятни эътироф этиш мақсадида 2025 йилда Ўзбекистонда БМТ шафелигида олий даражадаги “Ижтимоий ҳимоя: барқарор ривожланиш ва тенглик сари йўл” мавзусида халқаро конференциясини ўтказиш.
Аҳолини ижтимоий суғурта тизимига жалб қилиш бўйича рағбатлантирувчи механизмларни ишлаб чиқиш орқали кафолатланган ижтимоий ҳимоя тизимнинг қамрови ва самарадорлигини ошириш.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда айтиш мумкинки, Ўзбекистон кучли ижтимоий сиёсатни ривожлантириш йўлида амалга ошираётган ислоҳотлари ҳамда амалий ишлари республикада профессионал ижтимоий ҳимоя тизимини жорий қилиб аҳолини кўмакка муҳтож қатламининг ижтимоийлашувини таъминлаш, ижтимоий ҳимояни маҳалла даражасида оғир ҳаётий аҳволга тушиб қолган аҳолига индивидуал ёндашиб ёрдам кўрсатиш имкониятини яратади.

Узбекистан на пути развития сильной социальной политики
В нашей стране уделяется особое внимание проведению эффективной социальной защиты в соответствии с динамикой осуществляемых социально-экономических реформ. В обновленной Конституции Узбекистан впервые был провозглашен «социальным государством». За последние годы объем социальной помощи населению увеличился в 5 раз, и более 2 миллионов семей были охвачены этими программами социальной защиты.
С целью реализации принципов «социального государства», обеспечения прав и интересов граждан в сфере социальной защиты, значительного повышения качества социальных услуг и внедрения новой системы управления на основе передовых международных стандартов, при Президенте Республики Узбекистан было создано Национальное агентство социальной защиты.
С первых дней своей работы агентство систематически совершенствует законодательную базу, формируя прочную основу для сильной социальной политики. В частности, с 1 июня 2023 года по февраль 2024 года были приняты 21 нормативно-правовой акт, включая 2 закона Республики Узбекистан, 3 указа Президента и 5 постановлений, а также 11 постановлений Кабинета Министров.
Осуществление социальной политики на уровне махалли:
В целях обеспечения исполнения принятых нормативно-правовых актов, а также предоставления государственных социальных услуг и помощи на уровне махалли, в 208 районах (городах) были созданы Центры социальных услуг Инсон (далее — Центры Инсон).
В этих центрах усовершенствована деятельность социальных работников и их ассистентов. Социальные работники закреплены за каждой махаллой по принципу «регион — участок — махалла», с учетом количества семей и групп населения, нуждающихся в социальной защите.
Для систематического повышения квалификации социальных работников и их ассистентов, Центр повышения квалификации работников системы социальной защиты запустил онлайн образовательную платформу E-learning. Данная платформа и образовательные программы для повышения квалификации работников социальной защиты разработаны в сотрудничестве с международными организациями UNICEF, UNFPA, Syracuse University (США) и Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
Виды социальных услуг, предоставляемых Центрами Инсон и социальными работниками, были расширены на 23 пункта и достигли 49 услуг, а количество услуг, предоставляемых по заявлению, увеличилось на 9, до 18.
В целях цифровизации сектора социальной защиты была запущена «Единая национальная система социальной защиты», включающая в себя электронный модуль E-case для обработки 74 видов данных из 29 министерств и ведомств.
На уровне махалли была создана система предоставления социальных услуг и помощи для 12 категорий семей, нуждающихся в социальной защите.
С помощью электронного модуля E-case были открыты кейсы для изучения жизненных ситуаций 14 926 нуждающихся семей на основе комплексного подхода. Социальные работники, обходя дома, провели первичную оценку потребностей 12 841 семьи и комплексную оценку потребностей 1 811 семей.
В рамках индивидуальных планов, разработанных для каждой семьи, было сформировано в общей сложности 86 540 социальных услуг и видов помощи (социальной, юридической, психологической, профессиональной и др.).
Улучшение уровня жизни нуждающегося населения и предоставление социальной помощи:
В 2021 году в Узбекистане впервые были установлены правовые основы понятия бедности. Согласно им, были определены минимальные социальные стандарты для населения и черта бедности, что позволило определить уровень бедности в республике. С 2021 года для малообеспеченных семей была полностью внедрена система автоматического назначения социальных пособий через Единый реестр социальной защиты.
В этой системе электронно обрабатываются 56 видов данных из информационных систем 16 министерств и ведомств, что позволяет обеспечить прозрачность работы системы.
С сентября 2023 года через информационную систему «Единый реестр социальной защиты» внедрена проактивная система назначения и выплаты пособий по беременности и родам для женщин, занятых в частном секторе.
В августе 2022 года был создан Фонд социального страхования, который начал выплачивать пособия по беременности и родам из своих средств. В 2023 году на расходы фонда из республиканского бюджета было выделено 300 миллиардов сумов.
Кроме того, по решению Президента была введена практика предоставления "начального социально-материального пакета помощи" для содействия социальной адаптации граждан, освободившихся из мест лишения свободы. Помощь, оказываемая Фондом «Саховат ва кўмак», направлена на предотвращение попадания граждан в тяжелое социальное положение и оказание поддержки тем, кто оказался в такой ситуации, через рассмотрение вопроса на уровне махаллинского совета.
Социальная помощь и субсидии направляются с целью вывода населения из состояния бедности, при этом особое внимание уделяется принципам прозрачности, справедливости и социальной справедливости при принятии решений. Ответственность за это возложена на махаллинский совет.
В сфере социальной защиты лиц с инвалидностью также проведен ряд важных мероприятий.
Следует отметить, что 7 июня 2021 года Узбекистан ратифицировал Конвенцию ООН о правах инвалидов. В целях реализации положений этой Конвенции Палаты Олий Мажлиса Узбекистана утвердили Национальный план действий на 2023–2025 годы.
Процессы учета и освидетельствования лиц с инвалидностью в медицинско-социальных экспертных комиссиях были переведены на электронную систему «Медико-социальная экспертиза», и деятельность этих комиссий была цифровизирована. В сотрудничестве с международными экспертами и специалистами, включая представительство Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ) в Узбекистане, принимаются меры по внедрению эффективных механизмов определения инвалидности. В частности, разработан порядок, при котором инвалидность будет определяться не по степени ограничения жизнедеятельности, а на основе оценки активности и участия человека в повседневной жизни (функциональности) и состояния его здоровья.
В 2023 году 41 071 нуждающийся был обеспечен 14 627 протезными изделиями и 33 021 реабилитационным средством. В этом году было закуплено 391 современное протезно-ортопедическое изделие (58 протезов на ноги, 146 бедренных протезов и 187 голенных протезов), которые были переданы нуждающимся.
Кроме того, для слабослышащих детей в специализированных учебных заведениях было закуплено 700 современных слуховых аппаратов. Было принято решение о упрощении механизмов обеспечения протезами и реабилитационными средствами в республике.
Согласно этому решению, с 1 мая 2024 года в городе Ташкенте и Самаркандской области, а с 1 августа 2024 года во всех остальных регионах республики была внедрена система обеспечения нуждающихся протезами и реабилитационными средствами через электронную торговлю на основе ваучеров.
Также постановлением Кабинета Министров был утвержден регламент о порядке обеспечения нуждающихся протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации, который расширил перечень гарантируемых государством видов протезов и средств реабилитации с 18 до 30 наименований.
Кроме того, размер государственных средств, компенсируемых за приобретение протезных изделий и реабилитационных средств, был увеличен в среднем в три раза, а по некоторым позициям – до десяти раз.
В настоящее время функционируют 12 реабилитационных и протезно-ортопедических центров для лиц с инвалидностью, рассчитанных на 975 мест. Ежегодно в них проходит стационарную бесплатную реабилитацию в среднем 27 тысяч человек с инвалидностью.
В 2023 году 4 468 лиц с инвалидностью были обучены использованию протезных изделий и технических средств реабилитации. Оказаны психологические услуги 15,3 тысячи человек, юридическая помощь и консультации – 6,5 тысячи человек, услуги адаптации к семейной жизни – 15,5 тысячи человек, а также услуги по ориентации в социальном окружении – 12,0 тысячи человек.
Социальная защита женщин:
С сентября 2022 года была введена система выплаты пособий по беременности и родам для женщин, занятых в частном секторе, исходя из размера минимальных потребительских расходов за счет средств бюджета.
Для нуждающихся девушек, поступивших на обучение в государственные высшие учебные заведения на основе базового контракта, потерявших одного или обоих родителей, а также для одиноких женщин без кормильца, была введена система оплаты контрактных взносов за счет средств Совета Министров Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского хокимиятов.
Кроме того, для женщин, обучающихся в магистратуре государственных вузов, была введена система выплаты контрактных взносов за счет средств государственного бюджета, без обязательства их возврата.
В 2023 году из средств государственного бюджета было выплачено 85,1 миллиарда сумов для 14 269 женщин, обучающихся на магистратуре. Для этих целей из государственного бюджета было выделено 200 миллиардов сумов.
Социальная помощь и услуги для нуждающихся в уходе лиц:
Согласно соответствующим постановлениям, были полностью оцифрованы процессы выявления нуждающихся в уходе лиц, оценки их потребностей, определения их категории и включения в соответствующий Реестр. В результате, срок определения нуждаемости и включения в Реестр был сокращен с 41 дня до 5 рабочих дней, а практика сбора и представления документов для проверки со стороны лица была полностью отменена.
Материальная помощь, предоставляемая одиноким пожилым людям и лицам с инвалидностью, была унифицирована. В частности, вместо ежемесячных компенсаций за оплату коммунальных услуг, продуктов питания и товаров личной гигиены, была введена ежемесячная материальная помощь в размере минимальных потребительских расходов для одиноких пожилых людей и лиц с инвалидностью. Деятельность социальных работников-ассистентов, оказывающих услуги по уходу на дому за нуждающимися лицами, была пересмотрена, и введена система оплаты труда по часам. Теперь социальные работники-ассистенты будут получать ежемесячную зарплату за часы, отработанные с нуждающимися в уходе лицами.
Кроме того, для нуждающихся в уходе лиц и их сопровождающих было введено право на бесплатное посещение государственных спортивных мероприятий, театров и музеев. Одиноким или одиноко проживающим лицам с инвалидностью была предоставлена возможность бесплатно заниматься в спортивных секциях на государственных спортивных объектах на основе направлений от Центра Инсон.
Была введена система постоянного мониторинга степени нуждаемости и эффективности предоставляемых услуг для нуждающихся в уходе лиц. Теперь, с момента включения в Реестр, условия проживания нуждающихся лиц будут пересматриваться раз в квартал, а эффективность оказываемых социальных услуг будет оцениваться раз в полгода.
На основании результатов повторной оценки и мониторинга, услуги, предоставляемые нуждающимся в уходе лицам, будут корректироваться. Кроме того, индивидуальные планы социальных услуг для нуждающихся лиц будут автоматически формироваться в информационной системе на основе их потребностей, а выполнение этих планов будет контролироваться через опросы, проводимые социальными работниками и Call-центром Национального агентства социальной защиты.
Следует отметить, что 1-2 мая текущего года в Узэкспоцентре была организована первая республиканская выставка продукции, произведенной людьми с инвалидностью, под названием  Inson uchun (Для человека)
В выставке приняли участие около 200 предпринимателей, предоставляющих рабочие места людям с инвалидностью, включая индивидуальных предпринимателей и ремесленников с инвалидностью. На выставке были представлены мебель, текстиль, обувь, спортивные товары, продукты питания, техника, полиграфия и другие виды продукции.
Выставку посетили около 5 тысяч наших соотечественников и иностранных гостей. Мероприятие освещалось в прямом эфире средствами массовой информации, социальными сетями, известными артистами и блогерами.
В рамках мероприятия было подписано около 900 хозяйственных договоров на сумму 440 миллиардов сумов между министерствами, ведомствами, крупными государственными предприятиями, предпринимателями и предприятиями, где работают люди с инвалидностью.
Кроме того, гости выставки осуществили розничные покупки продукции ремесленников с инвалидностью на сумму 300 миллионов сумов. Также на выставке некоммерческая организация  Sharoit plus и 14 компаний организовали трудоустройство для 12 человек с инвалидностью.
Следующие этапы реформ в сфере социальной защиты:
Расширение участия частного сектора, некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества в предоставлении социальных услуг, в частности, услуг одиноким пожилым людям и людям с инвалидностью. Принятие мер для широкого вовлечения некоммерческих организаций и частного сектора в процессы оказания социальных услуг этим категориям.
Модернизация специализированных школ, школ-интернатов, дошкольных образовательных учреждений и учебно-воспитательных заведений в соответствии с международными стандартами.
Разработка дополнительных критериев для оценки малообеспеченности семей через информационную систему "Единый реестр социальной защиты" и охват всех слоев населения программами социальной защиты.
Повышение эффективности программ социальной защиты и улучшение работы с категориями населения, нуждающимися в социальной защите, через полную цифровизацию системы социальной защиты, что обеспечит её открытость и прозрачность.
Проведение международной конференции высокого уровня на тему «Социальная защита: путь к устойчивому развитию и равенству» под эгидой ООН в Узбекистане в 2025 году для признания международным сообществом реформ, направленных на укрепление социальной защиты в республике.
Разработка стимулирующих механизмов для вовлечения населения в систему социального страхования, что увеличит охват и эффективность гарантированной системы социальной защиты.
Учитывая вышеизложенное, можно утверждать, что реформы и практическая работа, проводимые в Узбекистане на пути развития сильной социальной политики, способствуют внедрению профессиональной системы социальной защиты в республике, обеспечивая социализацию нуждающихся слоев населения и предоставление индивидуальной помощи на уровне махалли для людей, находящихся в сложных жизненных ситуациях.