O‘zbekiston ilm-fani og‘ir judolikka uchradi. O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti, fizika-matematika fanlari doktori, akademik, Oliy Majlis Senati a’zosi, O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi Behzod Yo‘ldoshev 2024-yil 28-avgust kuni 79 yoshida vafot etdi.
B.Yo‘ldoshev 1945-yil 9-mayda Toshkent shahrida tug‘ildi. O‘rta maktabni tugatganidan so‘ng Toshkent davlat universitetini fizika mutaxassisligi bo‘yicha tamomladi. Mehnat faoliyatini 1968 yilda Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti stajor-tadqiqotchisi sifatida boshladi. 1972-yilda nomzodlik, 1982-yilda doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 2000-yilda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zosi etib saylandi.
Yuqori energiyalar fizikasi sohasida xalqaro miqyosda keng e’tirof etilgan olim Yadro fizikasi instituti direktori, Fanlar akademiyasi prezidenti lavozimlarida o‘zining yuksak ilmiy va tashkilotchilik salohiyatini namoyon etdi. Yuqori malakali ilmiy kadrlar tayyorlash, xorijiy ilmiy markazlar bilan hamkorlikni rivojlantirish, ilmiy natijalarni iqtisodiyot tarmoqlarida qo‘llash ishlariga munosib hissa qo‘shdi.
Keyingi yillarda Fanlar akademiyasi prezidenti sifatida ilm-fan sohasini modernizatsiya qilish, akademiya tuzilmasini takomillashtirish, ilmiy-tadqiqot muassasalarini rivojlantirishga rahbarlik qildi.
Yorqin iste’dod va chuqur bilimga ega bo‘lgan B.Yo‘ldoshev uzoq yillik ilmiy faoliyati davomida yadro fizikasi va elementar zarrachalar fizikasi bo‘yicha ko‘plab kashfiyotlar muallifi sifatida tanildi. Olimning 400 dan ortiq ilmiy ishlari, monografiyalari, yadro tadqiqotlari bo‘yicha fundamental tadqiqotlari nufuzli xorijiy nashrlarda chop etilgan. Uning rahbarligida o‘nlab fan doktorlari va fan nomzodlari tayyorlandi.
U Xalqaro atom energiyasi agentligida fan bo‘yicha maslahatchi, AQSHning Vashington va Stenford universitetlari, Birlashgan yadro tadqiqotlari instituti professori lavozimlarida ishlagan. Bir qator rivojlangan mamlakatlardagi ilmiy laboratoriyalarda xalqaro tadqiqotchilar guruhlari tomonidan bajarilgan yirik eksperimentlar hamda yadroviy xavfsizlikni mustahkamlash va yadro qurollarini tarqatmaslik bo‘yicha amaliy yechimlar ishlab chiqish yuzasidan yirik loyihalarga rahbarlik qilgan.
B.Yo‘ldoshev yurtimizda milliy parlamentarizmni rivojlantirishga munosib hissa qo‘shdi. 2000-2004-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi deputati, keyingi vaqtda Oliy Majlis Senati a’zosi sifatida samarali faoliyat olib borib, ilm-fan sohasini rivojlantirishga oid qonun loyihalarini ishlab chiqish va qabul qilishda o‘zining jonkuyarligi va fidoyiligini namoyon etdi.
Akademik B.Yo‘ldoshevning mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi” faxriy unvoni, “Fidokorona xizmatlari uchun” va “Mehnat shuhrati” ordenlari, Beruniy nomidagi davlat mukofoti, “Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi" unvoni bilan mukofotlangan edi.

Наука Узбекистана понесла тяжелую утрату. 28 августа 2024 года в возрасте 79 лет ушел из жизни президент Академии наук Узбекистана, доктор физико-математических наук, академик, член Сената Олий Мажлиса, деятель науки Республики Узбекистан Бехзод Юлдашев.
Б. Юлдашев родился 9 мая 1945 года в городе Ташкенте. После средней школы окончил Ташкентский государственный университет по специальности физика. Трудовую деятельность начал в 1968 году стажером-исследователем Института ядерной физики Академии наук. В 1972 году защитил кандидатскую, а в 1982 году докторскую диссертацию. В 2000 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Ученый, получивший широкое международное признание в области физики высоких энергий, проявил огромный научный и организаторский потенциал на посту директора Института ядерной физики, президента Академии наук. Он внес достойный вклад в подготовку высококвалифицированных научных кадров, развитие сотрудничества с зарубежными научными центрами, внедрение научных достижений в отрасли экономики.
В последние годы, будучи президентом Академии наук, руководил работой по модернизации сферы науки, совершенствованию структуры академии, развитию научно-исследовательских учреждений.
Б.Юлдашев обладал ярким талантом и глубокими знаниями, на протяжении многолетней научной деятельности стал автором множества открытий по ядерной физике и физике элементарных частиц. Свыше 400 научных работ, монографий ученого, фундаментальных исследований по ядерной физике было опубликовано в авторитетных зарубежных изданиях. Под его руководством подготовлены десятки докторов и кандидатов наук.
Ученый осуществлял деятельность в качестве советника по науке в Международном агентстве по атомной энергии, профессора Вашингтонского и Стенфордского университетов США, Объединенного института ядерных исследований. Был руководителем крупных экспериментов, выполненных международными группами исследователей в научных лабораториях ряда развитых стран, а также значимыми проектами по выработке практических решений в сфере укрепления ядерной безопасности и нераспространения ядерного оружия.
Б.Юлдашев также внес большой вклад в развитие национального парламентаризма в нашей стране. В 2000–2004 годах он плодотворно работал депутатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в последнее время – членом Сената Олий Мажлиса, продемонстрировал высокую самоотдачу в разработке и принятии проектов законов в области развития науки.
Заслуги академика Б.Юлдашева в развитии отечественной науки по достоинству отмечены нашим государством. Он был удостоен почетных званий “Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан”, “Заслуженный деятель науки Республики Каракалпакстан”, награжден орденами “Фидокорона хизматлари учун” и “Меҳнат шуҳрати”, Государственной премией имени Беруни.
Память о Бехзоде Юлдашеве, самоотверженном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке навсегда останется в наших сердцах.