Qadrli sportchi o‘g‘il-qizlarim!
Siz, azizlarni Fransiyaning Parij shahrida bo‘lib o‘tgan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlarida munosib ishtirok etib, erishgan ulkan tarixiy g‘alabangiz bilan yana bir bor chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Dunyoning 200 dan ziyod davlatidan 11 ming nafarga yaqin eng mashhur sportchilar qatnashgan ushbu nufuzli sport anjumani biz uchun tom ma’noda rekordlar, mislsiz yutuqlarga boy bo‘ldi.
Avvalo, mazkur Olimpiadada O‘zbekiston birinchi marta eng ko‘p tarkib bilan, ya’ni, 19 ta sport turi bo‘yicha 90 nafar sportchi bilan ishtirok etganini ta’kidlash lozim. Ayniqsa, ayollar kurashi, kamondan o‘q otish, suvga sakrash, futbol kabi sport turlari bo‘yicha sportchilarimiz ilk bor Olimpiya o‘yinlarida qatnashganini alohida e’tirof etish kerak.
Jahondagi nufuzli “Financial Times” nashrining ta’kidlashicha, Olimpiya medallari, mamlakatning sport olamida erishayotgan yutuqlari davlatning umumiy rivojlanish va insoniy taraqqiyot darajasini bildiradi.
Chindan ham, sizlar g‘oyat keskin bellashuvlarda yuksak jasorat va matonat ko‘rsatib, 8 ta oltin, 2 ta kumush, 3 ta bronza medalni qo‘lga kiritganingiz mamlakatimizning taraqqiyot borasidagi yuksak salohiyatini ifoda etadigan yorqin natijadir.
Bu tarixiy g‘alaba Yangi O‘zbekiston yoshlari qanday buyuk ishlarga qodir ekanini yana bir marta amalda namoyish etdi. Mamlakatimiz ishtirokchi davlatlar orasida umumjamoa hisobida 13-o‘rinni, Osiyo qit’asida 4-o‘rinni, turkiy va islom mamlakatlari hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi bo‘yicha 1-o‘rinni egalladi. Barchamizni quvontirgan bu natijalar O‘zbekiston tarixida ilgari hech qachon bo‘lmagan yutuqlardir.
Esingizda bo‘lsa, biz Tokio Olimpiadasidan so‘ng keyingi safar albatta jahonda kuchli o‘n beshtalikka kiramiz, deb niyat qilgan edik. Lekin faqat niyatning o‘zi bilan cheklanmasdan, avvalo, bu masalaga bo‘lgan qarashimizni o‘zgartirib, uch yil davomida qattiq va tinimsiz mehnat qildik, sportchilarimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib, ana shunday yuksak marralarni zabt etdik.
Chin dildan intilib, astoydil harakat qilsak, qo‘limizdan kelar ekan-ku!
Albatta, siz, mohir sportchilar, tajribali murabbiy va mutaxassislar ilgari ham ko‘plab nufuzli xalqaro musobaqalarda yuqori natijalarni qo‘lga kiritgansiz. G‘oliblik, g‘alaba tuyg‘usi sizlarga begona emas. Lekin Olimpiada o‘yinlaridagi har bir yutuq, har bir yuksak natijaning o‘rni, mohiyati va ahamiyati beqiyosdir.
Chunki to‘rt yilda bir marta o‘tadigan bunday yirik xalqaro musobaqada dunyodagi har bir mamlakatning sport sohasiga berayotgan e’tibori, millat va xalqning jismoniy va ma’naviy salohiyati yaqqol namoyon bo‘ladi.
Bunday ulkan arenada eng kuchli va mohir atletlar, zo‘rlarning zo‘ri ishtirok etadi. Ularning orasida g‘olib chiqish, zafar qozonish uchun yillar davomida tinimsiz mashq qilish, bor kuchi va mahoratini safarbar etish, po‘latday mustahkam iroda va matonat kerakligini hammamiz yaxshi bilamiz.
Shu ma’noda, sizlar xalqimizning chinakam qahramonlari, botir o‘g‘il-qizlari, Vatanimiz iftixorlarisiz. Barchamiz sizlar bilan g‘ururlanamiz!
Bo‘lib o‘tgan Olimpiada o‘yinlarida yurtimiz vakillari bir qator rekord natijalarni qo‘lga kiritdilar. Masalan, dzyudo bo‘yicha bizda ilgari oltin medal bo‘lmagan edi. Bu safar matonatli dzyudochi qizimiz Diyora Keldiyorova tomonidan ushbu marra zabt etildi.
Ne-ne polvon qizlarni dog‘da qoldirgan bu qahramon sportchimiz yozgi Olimpiya o‘yinlari tarixida o‘zbekistonlik ayollar o‘rtasida birinchi marta oltin medalni qo‘lga kiritdi. Shu tariqa Diyora yana bir rekord o‘rnatdi. Samarqand viloyatining Pastdarg‘om tumanida oddiy oilada tug‘ilib voyaga yetgan bu sportchimizning nomi dunyoga doston bo‘ldi. Mamlakatimiz va chet el matbuoti uni “Olamni mahliyo aylagan Diyora” deb ta’rifladi.
Yana bir jasur qizimiz – Svetlana Osipova esa taekvondo bo‘yicha birinchi kumush medalni egallab, mamlakatimiz ayollar sporti tarixida yangi sahifa ochdi.
Shu tariqa sportchi qizlarimiz bitta Olimpiadada ilk bor 2 ta medalni qo‘lga kiritib, yangi rekord o‘rnatishga erishdilar. Mana shunday matonatli, fidoyi qizlarimizning sport olamidagi jasorati har qanday yuksak tahsinga loyiqdir.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekiston taekvondo bo‘yicha birinchi marta Olimpiya o‘yinlarida 2 ta medalni qo‘lga kiritdi. Shu tariqa terma jamoamiz o‘z tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etdi va umumjamoa hisobida 3-o‘rinni egalladi.
Ayniqsa, mohir sportchi o‘g‘lonimiz Ulug‘bek Rashitov Olimpiya harakati solnomasida taekvondo bo‘yicha eng yosh toifada ikki karra Olimpiya chempioni bo‘ldi. Shu paytgacha dunyoda faqat 4 nafar sportchi shunday yuksak sharafga sazovor bo‘lgan edi. Ulug‘bek esa beshinchi bo‘lib, ularning safidan munosib va mustahkam joy egalladi.
U oyog‘idan qattiq jarohat olganiga qaramay, shiddatli final jangida kuchli raqibga qarshi mardona jang qilib, g‘olib qahramonga aylandi.
Mana, bizning qanday sheryurak o‘g‘lonlarimiz bor!
Shu bilan birga, bu galgi Olimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston dzyudo bo‘yicha o‘z tarixida eng ko‘p medal olganini aytish o‘rinlidir.
Boks bo‘yicha milliy terma jamoamiz oltin medallar soni bo‘yicha mamlakatimiz tarixida Olimpiya o‘yinlari rekordini yangiladi va umumjamoa hisobida 1-o‘rinni egalladi. Erkaklar o‘rtasida yettita oltin medalning beshtasini – e’tibor bering, beshtasi – yoki 71 foizini bizning bokschilarimiz qo‘lga kiritdilar.
Bu – chinakam jasorat va bahodirlik namunasi emasmi?!
Bu – Yangi O‘zbekiston tarixining chinakam yangi sahifalari emasmi?!
Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston iftixorlari – mohir bokschilarimiz Bahodir Jalolov, Hasanboy Do‘smatov, Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev, Lazizbek Mullajonov, Abdumalik Xaloqovni ana shunday shonli yutuqlari bilan yana bir bor qizg‘in tabriklayman.
Erkin kurash bo‘yicha 12 yillik tanaffusdan so‘ng yana Olimpiada oltin medalini qo‘lga kiritdik. Bu ham tarixiy yutuqdir. Shu munosabat bilan mohir kurashchi Razambek Jamalovni ham samimiy qutlab, unga yangi zafarlar tilab qolamiz.
Mamlakatimiz jamoasi erishgan yutuqlarda kumush medal sohibi – og‘ir atletikachi Akbar Jo‘rayev, bronza medal sovrindorlari – erkin kurashchi G‘ulomjon Abdullayev, tajribali dzyudochilarimiz Muzaffarbek To‘raboyev, Alisher Yusupovning ham hissasi katta bo‘ldi.
Sportchilarimiz sharafiga Yevropaning qoq markazida – qadimiy Parij maydonida O‘zbekiston madhiyasi 8 bor yangrab, mamlakatimiz bayrog‘i 13 marta baland ko‘tarildi.
Jonajon Vatanimizni butun dunyoga tarannum etgan mard va matonatli yoshlarimizga shon-sharaflar bo‘lsin!
Bugun hayot, zamon keskin shiddat bilan o‘zgarmoqda. Mavjud qiyinchiliklarga qaramasdan, mamlakatimiz barcha sohalarda dadil oldinga bormoqda.
Yangi O‘zbekistonning bugungi taraqqiyotiga albatta mana shunday ulkan g‘alabalar yarashadi. Shu ma’noda, sizlar Parijda erishgan natijalaringiz bilan o‘z nomingizni milliy sportimiz tarixiga oltin harflar bilan muhrlab qo‘ydingiz. Sizlar xalqimiz qalbidagi milliy g‘urur tuyg‘usini har tomonlama yuksaltirdingiz.
Eng muhimi, bunday porloq g‘alabalar el-yurtimizni ruhlantiradi, yanada birlashtiradi. Ular yoshlarimiz uchun mardlik va matonat, ibrat va shon-sharaf maktabi bo‘lib xizmat qiladi.
Hech shubhasiz, bu olamshumul yutuqlarda siz, aziz sportchilarimiz bilan birga talabchan va fidoyi ustoz-murabbiylar, mutaxassis va mutasaddilar, sizlarga chin dildan omad tilab turgan butun xalqimizning hissasi ham beqiyosdir.
Hurmatli sportchi yoshlar!
Shu kunlarda butun xalqimiz Mustaqillik bayramining ruhi va shukuhi bilan yashamoqda. Sizlar erishgan yorqin g‘alabalar ana shu eng ulug‘ va qadrli bayramimizga tom ma’noda munosib sovg‘a bo‘ldi.
Albatta, hamisha keskin va murosasiz kurashlar ostida o‘tadigan Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish hammaga ham nasib etmaydi. Faqat eng shijoatli, eng irodali sportchilargina bunday sharafga muyassar bo‘la oladi.
Shu ma’noda, Olimpiada o‘yinlarida O‘zbekiston sharafini astoydil himoya qilgan, lekin ozgina omadi kelmagan sportchilarimizni ham samimiy tabriklaymiz. Xususan, badiiy gimnastika bo‘yicha sportchi qizlarimiz Olimpiya o‘yinlari tarixida birinchi marta guruh bellashuvlarining final bosqichiga yetib bordilar. Ular dunyoning eng kuchli 8 ta jamoasi orasidan joy egallagani ham o‘ziga xos muhim natija, albatta.
Shu bilan birga, mamlakatimiz tarixida birinchi marta Olimpiya maydonlarida to‘p surgan navqiron futbolchilarimiz jahondagi eng kuchli jamoalarga qarshi munosib kurash olib borganini ta’kidlash lozim.
Olimpiada o‘yinlari ko‘plab sportchilarimiz uchun – garchi ular sovrinli o‘rinlarga erishmagan bo‘lsalar ham – o‘ziga xos katta tajriba maktabi bo‘ldi. Va barchamiz kelgusida ulardan yuksak natijalar kutishga haqlimiz.
Fransiya maydonlarida erishilgan tarixiy yutuqlarda mamlakatimizda sport va jismoniy tarbiya sohasiga, Olimpiya harakatini ravnaq toptirishga berilayotgan ulkan e’tibor, yaratilgan samarali tizim va qulay sharoitlar, sportchi yoshlarimizni munosib rag‘batlantirish ham katta rol o‘ynaganini yana bir bor qayd etmoqchiman.
Fursatdan foydalanib, XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlarida qatnashib, Vatanimiz sharafini munosib himoya qilgan sportchilarimizga, ularning ustoz va murabbiylariga, O‘zbekiston sport delegatsiyasining barcha a’zolari va rahbarlariga chin dildan minnatdorlik bildiraman!
Bugungi tantanamizda g‘olib sportchilarimizning hurmatli ota-onalari ham ishtirok etmoqda. Shunday pahlavon, vatanparvar farzandlarni el-yurtimizga tarbiyalab bergan siz, azizlarga alohida tashakkur aytmoqchiman.
Hech qachon kam bo‘lmanglar, katta rahmat sizlarga!
Shu o‘rinda barchamiz guvohi bo‘lgan yana bir muhim jihatni aytib o‘tmoqchiman.
Sportchilarimizning ulkan g‘alabalari nafaqat xalqimizni, balki butun mintaqamizni ruhlantirib yubordi. Bunday yutuqlar xalqlarimizni birdamlikka, har qanday sharoitda ham yelkama-yelka turishga chorlagani qalbimizni faxru g‘ururga to‘ldirdi.
Ayniqsa, boks bo‘yicha o‘zbek murabbiysi Akmal Hasanov qirg‘izistonlik bokschi Munarbek Seyitbek o‘g‘liga yordam berib, uni musobaqaning finaligacha olib borgani mintaqamizdagi do‘stona munosabatning yorqin namunasi bo‘ldi.
Ahil qo‘shnichilik tamoyillariga qurilgan siyosatimiz bugun xalqlarimiz yuragiga ko‘chganini ko‘rish albatta quvonchlidir.
Olimpiadachilarimizning buyuk g‘alabasi butun xalqimiz qatori ijod ahlini – shoirlar va jurnalistlar, san’atkor va blogerlarni ham ruhlantirib yubordi. Sizlarning sha’ningizga atab o‘nlab she’rlar, maqolalar yozildi, hatto chet ellarda ham qo‘shiqlar kuylandi. Bu tarixiy voqeaga bag‘ishlab, Yozuvchilar uyushmasi tomonidan “Olimp uzra hilpirar O‘zbekiston bayrog‘i” deb nomlangan yangi kitob kuni kecha nashrdan chiqarildi.
Bugun sizlar kabi qahramonlarimiz jasorati tarannum etilgan ushbu kitobni har biringizga esdalik sovg‘asi sifatida taqdim etar ekanmiz, ijodkorlarimizga ham albatta rahmat aytamiz.
Shu kunlarda barchamizning e’tiborimiz yana Fransiyaga, u yerda bo‘lib o‘tayotgan Paralimpiya o‘yinlariga qaratilgan.
Ana shu nufuzli xalqaro musobaqalarda qizg‘in kurash olib borayotgan mard va matonatli sportchilarimizni Mustaqillik bayrami bilan chin dildan qutlab, barcha bellashuvlarda ularga ulkan kuch-g‘ayrat, yutuq va omadlar tilaymiz.
Ularga ham sizlarning yo‘lingizni, baxtingizni bersin!
Albatta, Parijdagi natijalarimizni chuqur tahlil qilib, ulardan zarur xulosa va saboqlar chiqargan holda, 2028 yili Los-Anjelesda bo‘ladigan navbatdagi olimpiadaga tayyorgarlikni hozirdan boshlashimiz kerak.
Kelgusi Olimpiadada kuchli o‘nlikka kirish bosh maqsadimiz bo‘ladi. Masalan, Parij Olimpiadasida 32 ta sport turi bo‘yicha 329 ta medallar jamlanmasi uchun kurash olib borildi. E’tibor bering, suzish, suvga sakrash, sinxron suzish, suv polosida – 49 ta, yengil atletika bo‘yicha – 48 ta, baydarka va kanoeda eshkak eshish – 30 ta, velosport turlari bo‘yicha – 22 ta, o‘q otish va kamondan otishda – 20 ta, gimnastikada – 14 ta medallar sovrin sifatida qo‘yilgan edi.
Ushbu sport turlarining barchasi bo‘yicha bizda sport federatsiyalari ham, musobaqalarga tayyorgarlik ko‘rish uchun tegishli baza ham bor. Eng muhimi, bizda bu borada iqtidorli sportchilar ham yetarli.
Lekin, yengil atletikadan atigi 5 ta, suv sporti turlaridan bor-yo‘g‘i 4 ta litsenziya olganimiz, tennis, stol tennisi, badminton, o‘q otish kabi yo‘nalishlarda birorta sportchimiz Olimpiadaga bormagani bizni chuqur o‘ylantirishi kerak.
Parij natijalari bo‘yicha sportchilarimizga hech kimning e’tiroz bildirishga haqqi yo‘q. Ularning barchasi qo‘lidan kelgancha harakat qildi va biz ulardan albatta minnatdormiz.
Asosiy e’tiroz – sport federatsiyalariga! Ayniqsa, chim ustida xokkey, basketbol, gandbol, regbi, suv polosi kabi jamoaviy sport turlari bo‘yicha natijalarimiz biz kutgandek bo‘lmadi. Yunon-rum kurashi, ot sporti, zamonaviy beshkurash, triatlon, qilichbozlik, eshkak eshish, velosport kabi sport turlari bo‘yicha ham hali ishga solinmagan imkoniyatlarimiz juda ko‘p.
Oldimizda to‘rt yil vaqt bor. O‘ylaymanki, bugun faoliyati tanqid qilingan sport federatsiyalari rahbarlari o‘zlari uchun xulosa qilib, Los-Anjelesda bo‘lib o‘tadigan Olimpiadaga munosib tayyorgarlik ko‘radilar.
Bunga erishish uchun har bir olimpiya sport turini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratamiz. Shu maqsadda, kelgusi to‘rt yilda sportchilarni tayyorlash bo‘yicha katta dasturlar qabul qilinadi.
Har bir yo‘nalishda sport meditsinasi, farmakologiyasi, diyetologiyasi, psixologiyasi va muhandisligi bo‘yicha chet eldan malakali mutaxassislar jalb etiladi. Bu borada “Olimpiya shaharchasi”da musobaqalar va o‘quv-mashg‘ulotlarni ilg‘or xorijiy tajribalar asosida o‘tkazish bo‘yicha alohida tizim yaratiladi.
Bahodir Jalolov, Oksana Chusovitina maktablari kabi ixtisoslashgan sport muassasalari har bir hududda, har bir sport yo‘nalishi bo‘yicha tashkil qilinadi. Bundan tashqari, joylarda, ayniqsa, mahallalarda yangi-yangi iqtidorlarni kashf qilish, ularni manzilli seleksiya asosida xalqaro musobaqalarga tayyorlash bo‘yicha ham alohida dastur joriy etiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, O‘zbekiston – Olimpiada o‘yinlarida nafaqat kurashchi-pahlavonlar yurti, balki chavandoz va yuguruvchilar, mergan va qilichbozlar, gimnast va suzuvchilar, futbolchi va tennischilar, marafonchi va velosportchilar mamlakati sifatida ham munosib ishtirok etishi kerak.
Buning uchun mamlakatimizdagi zarur sport infratuzilmasiga ega bo‘lgan 15 ta Olimpiya va paralimpiyaga tayyorlash markazi, 6 ta respublika oliy sport mahorati maktabi, 56 ta ixtisoslashtirilgan sport maktabiga ana shu yo‘nalishlarda yuqori mahoratli sportchilarni tarbiyalagan mahalliy va xorijiy trenerlarni biriktirish lozim.
Bosh vazir Abdulla Aripov, sport vaziri Adham Ikromov sport federatsiyalari rahbarlari bilan birga, bir oy ichida oylik rejalarni qog‘ozga tushirib, har tomonlama asoslangan takliflarini kiritsin.
Yana bir muhim masala. Ommaviy sportni rivojlantirish milliy olimpiya harakatining ajralmas bir qismi bo‘lishi kerak. Shu bois bir oy muddatda mamlakatimizda ommaviy sportni yanada rivojlantirish haqida takliflar ishlab chiqish vazifasi topshiriladi.
Ishonchim komil, barcha chora-tadbirlarni aniq hisob-kitob va puxta tayyorgarlik bilan amalga oshirsak, keyingi Olimpiada o‘yinlarida ko‘zlagan maqsadimizga albatta yetamiz.
Kuni kecha XXXIII yozgi Olimpiada o‘yinlarining g‘olib va sovrindorlari, ularning murabbiylari hamda sport delegatsiyamiz a’zolaridan bir guruhini mukofotlash haqida farmonga imzo chekdim.
Barchangizni Parij Olimpiadasida erishgan ulkan natijalaringiz va yuksak davlat mukofotlari bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече с представителями спортивной делегации Узбекистана, принимавшей участие в XXXIII летних Олимпийских играх в Париже
Дорогие спортсмены, мои сыновья и дочери!
Уважаемые тренеры и наставники!
Еще раз искренне, от всего сердца поздравляю вас с достойным участием и исторической победой на XXXIII летних Олимпийских играх в столице Франции Париже.
Этот представительный спортивный форум с участием около 11 тысяч самых именитых спортсменов из более чем 200 государств мира стал для нас богатым на рекорды и беспрецедентные достижения.
Прежде всего надо отметить, что Узбекистан впервые участвовал в Олимпиаде в таком расширенном составе – 90 спортсменов в 19 видах спорта. Особо подчеркну, что наши спортсмены впервые выступили на Олимпийских играх в таких видах спорта, как женская борьба, стрельба из лука, прыжки в воду, футбол.
Как отмечается в авторитетном издании «Financial Times», олимпийские медали и достижения страны в области спорта свидетельствуют об уровне общего развития государства и человеческого развития.
Действительно, проявив большое мужество и стойкость в очень напряженной борьбе, вы завоевали 8 золотых, 2 серебряные, 3 бронзовые медали, и это яркое свидетельство высокого потенциала нашей страны.
Эта историческая победа еще раз показала, на какие великие свершения способна молодежь Нового Узбекистана. Наша страна среди государств-участников заняла 13-е место в общекомандном зачете, 4-е место – в Азии и 1-е место среди тюркских, исламских стран и в Содружестве Независимых Государств. Эти небывалые в истории Узбекистана результаты очень обрадовали всех нас.
Если помните, после токийской Олимпиады мы установили для себя высокую планку, что в следующий раз обязательно войдем в пятнадцать сильнейших команд мира. Тем самым мы не только выразили свои желания и надежды, более того, мы в первую очередь изменили свое отношение к данному вопросу, в течение трех лет серьезно и неустанно трудились, создали для наших спортсменов все условия и в итоге достигли поставленных высоких рубежей.
Мы проявили упорство, стремление, приложили все силы и смогли этого добиться, значит – это нам по плечу!
Конечно, все вы – талантливые спортсмены, опытные тренеры и специалисты – и раньше достигали весомых результатов на многих престижных международных соревнованиях. Вам знакомо чувство победы, умение побеждать. Однако невозможно переоценить значение каждого достижения, каждого высокого показателя на Олимпийских играх. Ведь на столь крупных международных соревнованиях, проходящих раз в четыре года, особенно ярко проявляется, какое внимание в каждой стране уделяется спорту, развитию физического и духовного потенциала нации.
На этой выдающейся арене выступают сильнейшие и самые талантливые спортсмены, лучшие из лучших. Все мы хорошо знаем: чтобы стать среди них победителями, подняться на высшую ступень пьедестала, необходимы многолетние непрерывные тренировки, мобилизация всех сил, мастерство, стальная выдержка и воля.
В этом смысле вы являетесь настоящими героями, отважными сыновьями и дочерьми нашего народа, гордостью нашей Родины. Мы все гордимся вами.
На прошедших Олимпийских играх представители нашей страны установили целый ряд рекордов.
Например, прежде у нас не было золотой медали по дзюдо. Отважная дзюдоистка Диёра Келдиёрова покорила этот рубеж. Она поборола самых амбициозных соперниц и стала первой в истории летних Олимпийских игр женщиной из Узбекистана, завоевавшей золотую медаль. Таким образом она установила еще один рекорд. Имя нашей спортсменки, родившейся и выросшей в простой семье в Пастдаргомском районе Самаркандской области, прославилось на всю планету. Отечественная и зарубежная пресса писала о ней как о «Диёре, очаровавшей мир».
Наши спортсменки впервые завоевали 2 медали на одной Олимпиаде и установили новый рекорд. Спортивный дух и сила воли этих целеустремленных, самоотверженных девушек заслуживают самого высокого признания.
Следует отметить, что Узбекистан впервые завоевал на Олимпийских играх 2 медали по таэквондо. Наша сборная команда зафиксировала наилучший результат в своей истории и заняла 3-е место в общекомандном зачете.
Особенно примечательно, что наш талантливый спортсмен Улугбек Рашитов стал самым молодым двукратным Олимпийским чемпионом по таэквондо в истории Олимпийского движения. До настоящего времени в мире только 4 спортсмена добились такого результата. Став пятым, Улугбек занял среди них достойное место. Несмотря на серьезную травму ноги, в стремительном финальном поединке он мужественно противостоял сильному сопернику и стал героем-победителем.
Вот какие у нас бесстрашные сыновья, в груди которых бьется «львиное» сердце!
Кроме того, нужно отметить, что на нынешних Олимпийских играх Узбекистан удостоился наибольшего в своей истории количества медалей по дзюдо.
Национальная сборная по боксу обновила рекорд страны по количеству золотых олимпийских медалей и в общекомандном зачете заняла 1-е место. В состязаниях среди мужчин из семи золотых медалей пять, обратите внимание, пять, или 71 процент, завоевали наши боксеры.
Не это ли пример настоящего мужества и силы!
Не это ли – новые страницы истории Нового Узбекистана!
Пользуясь случаем, еще раз горячо поздравляю наших талантливых боксеров, являющихся гордостью Узбекистана, – Баходира Жалолова, Хасанбоя Дусматова, Асадхужу Муйдинхужаева, Лазизбека Муллажонова, Абдумалика Халокова с такими славными победами.
Спустя 12 лет мы снова завоевали золотую олимпийскую медаль по вольной борьбе, что также стало историческим успехом. Искренне поздравляем талантливого борца Разамбека Жамалова, желаем ему новых побед.
В успехе нашей сборной есть также большой вклад серебряного призера – тяжелоатлета Акбара Жураева, обладателей бронзовых медалей – борца в вольном стиле Гуломжона Абдуллаева, опытных дзюдоистов Музаффарбека Турабоева и Алишера Юсупова.
В честь наших спортсменов в самом центре Европы, на древней площади Парижа 8 раз прозвучал гимн Узбекистана, флаг нашей страны 13 раз высоко поднимался над ареной.
Честь и хвала нашей отважной молодежи, прославившей Родину на весь мир!
Сегодня жизнь стремительно меняется. Несмотря на имеющиеся трудности, наша страна уверенно идет вперед по всем направлениям.
Такие выдающиеся победы, несомненно, достойны нынешнего развития Нового Узбекистана. Высокими достижениями в Париже вы золотыми буквами вписали свои имена в историю национального спорта. Вы приумножили национальную гордость в сердце каждого из нас. Самое важное, такие яркие победы воодушевляют и еще крепче сплачивают наш народ, становятся для молодежи школой мотивации и мужества.
Несомненно, в этих беспрецедентных достижениях, дорогие спортсмены, неоценим вклад требовательных и самоотверженных тренеров и наставников, специалистов и ответственных руководителей, всего нашего народа, который искренне желал вам успеха.
Уважаемые молодые спортсмены!
В эти дни весь наш народ живет в атмосфере предстоящего праздника Независимости. Ваши славные победы, несомненно, стали достойным подарком к этому самому великому, самому дорогому для всех нас празднику.
Конечно, не каждому выпадает счастье участвовать в Олимпийских играх, которые всегда проходят в духе решительной и бескомпромиссной борьбы. Этого удостаиваются только самые сильные спортсмены с непоколебимой волей.
Мы также искренне поздравляем тех спортсменов Узбекистана, участвовавших в Олимпийских играх, которым немного не хватило удачи. Так, наши спортсменки по художественной гимнастике впервые в истории Олимпийских игр дошли в групповых состязаниях до финального этапа. Они вошли в восьмерку сильнейших команд мира, что, конечно, тоже является важным результатом.
Следует отметить, что впервые в истории страны наши юные футболисты достойно выступили на Олимпиаде против сильнейших команд мира.
Для многих наших спортсменов, хоть и не занявших призовых мест, Олимпийские игры стали своеобразной школой большого опыта, и все мы вправе в будущем ждать от них высоких результатов.
Хочу еще раз подчеркнуть, что в успешных выступлениях на спортивных аренах Франции также большое значение имели огромное внимание, уделяемое в нашей стране развитию сферы спорта и физического воспитания, Олимпийского движения, созданные соответствующие эффективная система и благоприятные условия, достойное стимулирование молодых спортсменов.
От всей души выражаю благодарность нашим участникам XXXIII летних Олимпийских игр, достойно защищавшим честь Родины, их тренерам и наставникам, всем членам и руководителям спортивной делегации Узбекистана.
В нашей сегодняшней встрече также принимают участие уважаемые родители спортсменов-победителей. Хочу выразить вам особую признательность за то, что вырастили и воспитали таких настоящих патриотов.  Большое вам спасибо.
Хотел бы сказать еще обо одном важном моменте.
Большие победы спортсменов Узбекистана вдохновили не только наш народ, но и жителей всего региона. Сердца граждан страны переполняла гордость за то, что благодаря таким достижениям народы Центральной Азии начинают ощущать себя единым целым, стоять плечом к плечу в любых обстоятельствах.
Все мы стали свидетелями того, как узбекский тренер по боксу Акмаль Хасанов помог кыргызскому боксеру Мунарбеку Сейитбек улы и вывел его в финал соревнований, что стало ярким примером отношений дружбы в нашем регионе.
Конечно, отрадно видеть, что политика Узбекистана, строящаяся на принципах добрососедства и региональной идентичности, сегодня проникла в сердца наших народов.
Выдающаяся победа олимпийцев Узбекистана вдохновила миллионы соотечественников, в том числе творческую интеллигенцию – поэтов и журналистов, артистов и блогеров. В вашу честь написаны десятки стихов, статей, звучат песни, даже за рубежом.
По случаю этого замечательного события Союзом писателей на днях была издана новая книга под названием «Олимп узра ҳилпирар Ўзбекистон байроғи» («Над Олимпиадой реет флаг Узбекистана»).
Сегодня мы вручаем каждому из вас в качестве памятного подарка эту книгу, рассказывающую о стойкости таких, как вы, героев, и, конечно, выражаем благодарность ее создателям.
В эти дни наши взгляды снова обращены к Франции, проходящим там Паралимпийским играм.
Мы искренне поздравляем с праздником Независимости наших мужественных и стойких спортсменов, ведущих напряженную борьбу на этих престижных международных состязаниях, и желаем им неиссякаемой энергии и успехов.
Пусть им, как и вам, удастся стать олимпийцами-победителями!
Глубоко проанализировав парижские результаты и сделав необходимые выводы, мы, конечно, должны уже сейчас начать подготовку к очередной Олимпиаде – в 2028 году в Лос-Анджелесе.
Следующая наша главная цель – войти в десятку сильнейших на предстоящей Олимпиаде.
Например, на парижской Олимпиаде разыгрывалось 329 комплектов медалей по 32 видам спорта. Обратите внимание, в плавании, по прыжкам в воду, в синхронном плавании, водном поло – 49, легкой атлетике – 48, гребле на байдарке и каноэ – 30, велоспорте – 22, в стрельбе и стрельбе из лука – 20, гимнастике – 14 медалей.
По всем этим видам спорта у нас есть спортивные федерации и соответствующая база для подготовки к соревнованиям. Что самое важное, у нас также достаточно талантливых спортсменов в этих направлениях.
Однако то, что по легкой атлетике мы получили лишь 5 лицензий, по водным видам спорта – всего 4 и в соревнованиях по таким видам спорта, как теннис, настольный теннис, бадминтон, стрельба, наши спортсмены вообще не участвовали, должно заставить нас серьезно задуматься.
Никто не вправе упрекать наших спортсменов по поводу итогов парижской Олимпиады. Каждый старался изо всех сил, и мы, безусловно, благодарны им.
Основная претензия – к спортивным федерациям. Прежде всего, не было ожидаемых результатов в таких командных видах спорта, как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло. Пока не задействованы имеющиеся возможности в греко-римской борьбе, конном спорте, современном пятиборье, триатлоне, фехтовании, гребле, велоспорте.
У нас впереди еще четыре года. Думаю, руководители спортивных федераций, в адрес которых сегодня были высказаны критические замечания, сделают для себя соответствующие выводы и проведут достойную подготовку к предстоящей Олимпиаде в Лос-Анджелесе.
Мы уделим внимание развитию каждого олимпийского вида спорта. С этой целью будут приняты отдельные программы по подготовке спортсменов в следующие четыре года. По каждому направлению будут привлечены квалифицированные специалисты из-за рубежа по спортивной медицине, фармакологии, диетологии, психологии и инженерии. На основе передового зарубежного опыта будет создана особая система соревнований и тренировок в «Олимпийском городке».
В каждом регионе по каждому спортивному направлению будут созданы такие специализированные спортивные учреждения, как школы Баходира Жалолова, Оксаны Чусовитиной. Кроме того, на местах будет внедрена специальная программа по выявлению новых талантов в махаллях, их подготовке к международным соревнованиям на основе адресной селекции.
Одним словом, Узбекистан должен быть достойно представлен на Олимпийских играх как страна не только борцов-богатырей, но также наездников и бегунов, стрелков и фехтовальщиков, гимнастов и пловцов, футболистов и теннисистов, марафонцев и велогонщиков.
Для этого в республике имеется необходимая спортивная инфраструктура. Следует закрепить отечественных и зарубежных тренеров, подготовивших высококвалифицированных спортсменов по этим направлениям, за 15 центрами олимпийской и паралимпийской подготовки, 6 республиканскими школами высшего спортивного мастерства, 56 специализированными спортивными школами.
Премьер-министру А.Арипову, министру спорта А.Икрамову вместе с руководителями спортивных федераций – в течение месяца внести ежемесячные планы и комплексные предложения.
Еще один важный вопрос. Развитие массового спорта должно стать неотъемлемой частью национального Олимпийского движения. Поэтому поручается в течение месяца разработать предложения по дальнейшему развитию массового спорта в стране.
Убежден: если мы реализуем все необходимые меры, четко их наметив и тщательно подготовившись, то на следующих Олимпийских играх обязательно достигнем поставленной цели.
На днях я подписал Указ о награждении группы победителей и призеров XXXIII летних Олимпийских игр, тренеров и членов спортивной делегации нашей страны.
Еще раз от всего сердца поздравляю вас с выдающимися результатами, которые вы показали на парижской Олимпиаде, и высокими государственными наградами.