Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-avgust kuni sanoat tarmoqlarida ishlab chiqarish va samaradorlikni oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bu yil 7 oyda sanoat hajmi 7,1 foizga o‘sib, 435 trillion so‘mga yetdi. Elektr texnikasi, to‘qimachilik, charm va avtomobil sanoatida yuqori o‘sish bo‘ldi. Joylarda 1,3 mingta yangi quvvatlar ishga tushirilib, qo‘shimcha 40 trillion so‘mlik ishlab chiqarish manbasi yaratildi.
Lekin hamma hudud va tarmoqda ham ishlar birdek emas. Xususan, 4 ta tumanda sanoat hajmi o‘tgan yilgiga nisbatan kamaygan, 14 tasida esa o‘sish 2 foizga ham yetmaydi.
Shu bois joylarda sanoat bilan “korxonabay” ishlash tizimi yo‘lga qo‘yildi. Bosh vazir o‘rinbosari – iqtisodiyot va moliya vaziri shu borada boshlangan ishlar va yil yakunigacha mo‘ljallangan rejalar bo‘yicha axborot berdi.
Qayd etilganidek, hududlardagi korxonalar o‘rganilib, muammolari hal qilib borilmoqda. Jumladan, aylanma mablag‘, elektr va gaz ta’minoti, soliq masalalari bo‘yicha ko‘maklashilgan. Yil yakunigacha 30 trillion so‘mlik qo‘shimcha ishlab chiqarishni ta’minlash imkoniyati bor.
Buning uchun ishchilar sonidan kelib chiqib, korxonalarga mas’ullarni biriktirish, tadbirkorlar zamonaviy yondashuvlarga o‘qitish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Har bir viloyatning sanoatga ixtisoslashgan tumanlari bo‘yicha dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 августа провел совещание по вопросам повышения производительности и эффективности в отраслях промышленности.
За 7 месяцев текущего года объем промышленного производства вырос на 7,1 процента и достиг 435 триллионов сумов. Высокие темпы роста наблюдались в электротехнической, текстильной, кожевенной и автомобильной промышленности. На местах введены в эксплуатацию 1,3 тысячи новых мощностей, созданы дополнительные источники производства на 40 триллионов сумов.
Однако не во всех регионах и отраслях ситуация одинакова. В частности, в 4 районах объем промышленного производства снизился по сравнению с прошлым годом, а в 14 районах рост не достиг даже 2 процентов.
В связи с этим на местах внедрена система работы в разрезе предприятий. Заместитель Премьер-министра - министр экономики и финансов доложил о начатой в этом направлении работе и планах до конца года.
Отмечалось, что на сегодняшний день изучено 112 тысяч предприятий в регионах, решаются их проблемы. В частности, оказано содействие в вопросах оборотных средств, электро- и газоснабжения, налогообложения. До конца года планируется создать условия для производства продукции дополнительно на 30 триллионов сумов.
Для этого даны указания по закреплению за предприятиями ответственных лиц исходя из численности работников, обучению предпринимателей современным подходам. Будут разработаны программы по промышленно-ориентированным районам каждой области.
Обсуждены меры по запуску крупных проектов, увеличению доли отечественной продукции в государственных закупках, наращиванию объемов экспорта.