Ўзбекистон учун 2016 йил давлат ва жамият қурилишининг мазмун-моҳияти ва мазмунига кўра тубдан янги босқичи бошлангани билан алоҳида ажралиб туриши, унда асосий стратегик мақсад – қадриятларга хизмат қиладиган ҳамда IX-X-асрларда (Жаҳон тарихида Биринчи Шарқ Уйғониш даври номи билан машҳур бўлган) ва XIV-XV-асрларда (Иккинчи Шарқ Уйғониш даври) давлатчилигимизнинг энг катта гуллаб-яшнашига хизмат қилган қадриятларга асосланган Янги Ўзбекистон қуриш эълон қилиниши бўлди.
Ўтган тарихий даврлардаги каби, давлатчилигимизнинг Учинчи Уйғониш даврининг асоси ва устувор йўналишлари – илм-фан ва замонавий технологияларни ривожлантириш бўлиб, улар мамлакатимиз иқтисодиётини кескин ривожлантириш, халқ фаровонлигини ва миллатнинг гуллаб-яшнашини тубдан юксалтиришнинг ҳаракатлантирувчи кучига айланишга қаратилган.
Шу билан бирга, давлат ва шахс ўртасидаги муносабатларнинг янги андозаси шакллантирилди ва босқичма-босқич ҳаётга жорий этилмоқда, бунда энг олий қадрият инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқлари эканлиги белгилаб қўйилади ва инсон ҳуқуқлари устунлиги эълон қилинди.
Бу фалсафа Янги Ўзбекистоннинг шу даврда қабул қилинган тараққиёт стратегияларида ўз ифодасини топди, унда давлатнинг асосий тамойили этиб “Ҳамма нарса халқ учун, ҳамма нарса халқ манфаати учун” эканлиги белгиланди.
Ушбу принцип асосида давлат сиёсати ва давлат органларининг асосий йўналиши белгиланди: “Инсон давлатга эмас, давлат инсонга хизмат қилиши зарур”.
Шу мақсадда истиқлол даврида шакллантирилган фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини таъминлаш тизимининг қонунчилик асослари тўлиқ қайта кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг дастлабки ташаббусларидан бири фуқароларнинг ўз сайлов ҳуқуқларидан қулай фойдаланишини таъминлайдиган, тарқоқ ҳолда кўплаб қонунчилик ҳужжатларида мустаҳкамланган сайлов ҳуқуқларини ягона Сайлов кодексини қабул қилиш зарурати бўлди.
5 та асосий қонун ва кўплаб қонуности ҳужжатлари, Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг идоравий ҳужжатларини тизимлаштириш ва модернизация қилиш натижасида Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодекси ишлаб чиқилди ва 2019 йил 26 июндан кучга кирди.
Сайлов кодексининг муҳим аҳамияти ва мақсадларидан бири, бу, биринчидан, халқаро андозалар ва ривожланган давлатларнинг илғор демократик тажрибасига тўла мос келадиган сайлов ҳуқуқларининг қуйидаги асосий принциплари: сайлов ҳуқуқининг умумийлиги, тенг сайлов ҳуқуқи, тўғридан-тўғри сайлов ҳуқуқи, яширин овоз ва сайлов эркинлигини мустаҳкамлашдан иборат эди.
Иккинчидан, Ўзбекистон Республикасининг сайлов тизимининг асосий принципларини, жумладан, сайловнинг очиқлиги ва ошкоралиги принципини белгилаш.
Сайлов қонунчилигидаги яна бир қатор муҳим янгиликларни алоҳида қайд этиш лозим:
- катта ижтимоий хавфли бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жиноятлар учун озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахсларнинг сайловда иштирок этишини чекловчи нормани чиқариб ташланиши;
- Ўзбекистон Республикаси сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати ва сайлов куни овоз бериш учун ягона бюллетенини жорий қилиниши;
- бир нечта номзод ёки партияни қўллаб-қувватловчи сайловчилар имзосини қўйиш имкониятини яратилиши.
Янгиланган Конституция шароитида асосий вазифаларни қайта кўриб чиқиш орқали Ўзбекистон парламенти – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг давлат ҳокимияти тизимидаги ролини кучайтириш конституциявий ислоҳотларнинг яна бир устувор йўналиши бўлди.
Бу аниқ нималарда намоён бўлди?
Самарали парламентни шакллантириш, юқори палата фаолиятини унинг асосий вазифаларидан бири – ҳудудий вакилликдан келиб чиқиб, халқ депутатлари Кенгашларининг ўзаро ҳамкорлиги ва фаолиятини мувофиқлаштириш учун ягона платформа ва самарали майдонни сақлаб қолишни ҳисобга олган ҳолда мақбуллаштириш; Олий Мажлис палаталари фаолиятида Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган маъмурий ислоҳотлар мақсад ва вазифаларидан келиб чиққан ҳолда ҳамда такрорланишларга барҳам бериш мақсадида парламентнинг юқори палатаси – Сенат модернизация қилинди, парламент қуйи палатаси – Қонунчилик палатаси ваколатлари кучайтирилди.
Агар 1992 йил таҳриридаги Конституцияда Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатларига 5 та ваколат берилган бўлса, Конституциянинг янги таҳририга мувофиқ уларнинг сони 12 тага етди. Сенатнинг мутлақ ваколатлари сони амалдаги 14 тадан 18 тага кўпайди.
Иккинчи. Сенат аъзолар сони 100 нафардан 65 нафаргача мақбуллаштирилди. Сенат аъзолари сони тенг миқдорда, Жўқорғи Кенес ва маҳаллий Кенгашлари депутатлари йиғилишларида шу депутатлар орасидан 14 та ҳудуднинг ҳар биридан 4 нафардан, қолган 9 нафар Сенат аъзолари бевосита Президент томонидан тайинланади.
Бу ерда вакиллик ҳокимияти органлари таркибини шакллантириш бўйича хорижий тажриба инобатга олинди.
Шундай қилиб, 83 та икки палатали парламентга эга хорижий мамлакатларда юқори палата аъзолари сони 29 давлатда 49 кишигача, 31 давлатда 50–99 нафар, 23 давлатда 100 ва ундан ортиқ кишини ташкил этади. Масалан, Қозоғистон Сенатида 50, Тожикистонда 33, Беларусда 64 депутат бор. Давлат раҳбарлари томонидан тайинланадиган юқори палата аъзолари сони: Италия – 5, Беларус, Тожикистон – 8, Қозоғистон – 10, Ирландия – 11, Ҳиндистон – 12 тани ташкил этади.
Учинчи. Бош вазир номзодини кўриб чиқиш ва тасдиқлаш Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколати сифатида мустаҳкамланган.
Бизда ушбу янгиликни Германия, Чехия, Россия, Беларус, Қозоғистон ва бошқаларнинг парламент амалиётини ҳисобга олган ҳолда киритдилди.
Парламентнинг назорат ваколатлари қайта кўриб чиқилди ва унинг айрим шаклларини Сенат ваколатларидан чиқариб ташлаган ҳолда (Давлат бюджети ижросини назорат қилиш; Вазирлар Маҳкамасининг йиллик ҳисоботини эшитиш; Бош вазирнинг мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш тўғрисидаги ҳисоботини эшитиш ва бошқалар) Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари сифатида мустаҳкамланди.
Тўртинчи. Назорат ваколатларининг қисқариши билан бир қаторда Сенатнинг бошқа ваколатлари ҳам кенгайтирилди, жумладан унга Президентнинг бир қатор ваколатларини бериш ҳамда унинг маҳаллий ҳокимият вакиллик органлари фаолиятини мувофиқлаштиришдаги ролини кучайтириш, хусусан:
– Судьялар Олий Кенгаши Раиси, коррупцияга қарши курашиш органи ва монополияга қарши республика органи раҳбарларининг Президент тақдимномасига биноан сайланиши;
– вазирликлар ва бошқа республика ижро этувчи ҳокимият органларини ташкил этиш ва тугатиш тўғрисидаги Президент фармонларини тасдиқлаш ва бошқалар.
– утверждение указов Президента об образовании и упразднении министерств и других республиканских органов исполнительной власти и др.
Шу билан бирга, Сенатга Қонунчилик палатаси ваколатларининг муддатидан олдин тугатилиши (тарқатиб юборилганда) муносабати билан вақтинчалик фаолият кўрсатмаслиги даврида парламентнинг қонунлар қабул қилиш функцияларини (Конституция ва конституциявий қонунлар бундан мустасно) амалга ошириш ваколати ҳам Сенатга берилган.
Сенатнинг назорат, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва махсус хизмат органлари фаолияти устидан назорат функцияси кучайтирилмоқда. Хусусан, Президент томонидан Бош прокурор ва Ҳисоб палатаси раисини Сенатнинг розилиги билан, Давлат хавфсизлик хизмати раисини эса Сенат билан маслаҳатлашувлардан сўнг тайинлаш тартиби жорий этилмоқда.
Бешинчи. Давлат ҳокимияти механизмида ўзаро тийиб туриш ва мувозанат тизимини янада такомиллаштириш мақсадида Олий Мажлис палаталарига ўзини-ўзи тарқатиб юбориш ҳуқуқи берилди, бу ҳақдаги қарор тегишли равишда Қонунчилик палатаси депутатлари ёки Сенат аъзолари умумий сонининг камида 2/3 қисмининг кўпчилик овози билан қабул қилинади (94 ва 95-моддалар).
Бунда, бир қатор хорижий давлатлар, масалан, Исроил, Болгария, Туркманистон ва бошқаларнинг парламентлари ўзини-ўзи тарқатиб юбориш ҳуқуқига эга эканлиги ҳисобга олинади.
Айрим мамлакатларда парламент оддий кўпчилик томонидан қабул қилинган қарор асосида ўзини тарқатиб юбориш ҳуқуқига эга – Австрия, Хорватия, Венгрия, Туркияда; малакали кўпчилик – Босния ва Герцеговинада, Кипрда; Қирғизистон ва Полшада учдан икки кўпчилик овоз билан; (сайланган) аъзолар овозларининг бешдан уч қисми - Литвада.
Олтинчи. Олий Мажлис палаталарининг назорат ваколатлари кенгаймоқда, шу жумладан парламент сўрови ўтказиш ваколатини таъминлаш орқали. Хусусан, парламент палаталарининг коррупцияга қарши кураш бўйича йиллик Миллий ҳисоботни эшитиш бўйича ваколатларини бирлаштириш орқали Олий Мажлиснинг коррупцияга қарши курашдаги роли кучайтирилмоқда.
“Ўзбекистон – 2030” стратегияси ҳам Ўзбекистон парламентининг янги қиёфасини яратишга қаратилган.
Жумладан, “Қонун устуворлигини таъминлаш, давлат бошқарувини халққа хизмат қилишга йўналтирилган ташкил этиш” номли IV йўналиши 4.1. бандида “Давлат бошқарувини ташкил этишда халққа хизмат қилиш ва давлат бошқарувини такомиллаштиришга қаратилган ислоҳотлар” Янги Ўзбекистон қурилишида Олий Мажлис ва сиёсий партияларнинг ролини янада оширишни назарда тутади. Дастлабки босқичларда қуйидагилар режалаштирилган:
биринчидан, парламент ва унинг органлари иш жараёнларини рақамли ўзгартиришни, шу жумладан қарорлар қабул қилиш ва эълон қилиш жараёнларини 100 фоиз рақамлаштиришни таъминлаш;
иккинчидан, сайловчилар билан электрон мулоқот қилиш, депутатлик сўровларини электрон шаклда юбориш ва мониторинг қилиш имкониятини таъминлаш;
учинчидан, қонун ҳужжатларига доир таклифлар киритиш ва кўриб чиқиш тартибини жорий этиш;
тўртинчидан, демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизация қилиш жараёнида сиёсий партияларнинг ролини янада ошириш мақсадида вакиллик органларига сайловларнинг аралаш (мажорий-пропорционал) тизимини жорий этиш.
Охирги масала Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексида ҳам мустаҳкамлаб қўйилди.
Шу билан бирга, парламент фаолиятини янада такомиллаштириш, айниқса, парламент назоратини кучайтириш борасидаги имкониятлардан кенгроқ фойдаланиш заруратини ҳис қиламиз.
Жумладан, бу соҳада парламент назоратининг барча шаклларини амалга оширишнинг парламент аъзолари учун аниқ ва тушунарли тартиб-қоидаларини ишлаб чиқиш ва қонунчиликда мустаҳкамлаш асосий вазифаларидан бири деб кўрамиз. Бу ерда кутилаётган марраларимиз, биринчи навбатда, хорижий амалиётда жиноий-процессуал текширув жараёнини эслатадиган парламент текшируви ўтказишнинг аниқ ва қонуний асослари ишлаб чиқилган, уни ўтказишнинг батафсил тартиби ва механизмлари баён этилган, у самарали воситага айланиши мумкин бўлган парламент текшируви билан боғлиқ.
Молиявий парламент назоратини янада кучайтириш ва мустаҳкамлаш яна бир устувор вазифа бўлиши керак.
Бу борада кутилаётган марраларимиз, асосан, парламент нафақат давлат бюджетининг асосий параметрларини тасдиқлаши, балки:
- давлат бюджети лойиҳасини мамлакат парламентига киритилгунга қадар шакллантиришда фаол иштирок этиш;
- давлат бюджети параметрларига электорат нуқтаи назаридан барча зарур ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш имкониятига эга бўлиши;
- самарасиз лойиҳаларни молиялаштиришни тўхтатиб туриш ва қисқартириш ҳуқуқи билан бюджет маблағларининг сарфланиши самарадорлиги устидан тизимли мониторинг ва назорат (аниқ самарадорлик кўрсаткичларини белгилаш ҳамда улар асосида самарасиз лойиҳаларга тегишли тузатишларни киритишни ўз ичига олган)ни амалга ошириши билан боғлиқ.
Сўзсиз, мамлакат парламентининг янги қиёфасини шакллантириш билан боғлиқ ушбу ва бошқа долзарб масалаларнинг ечими Ўзбекистон Республикасида замонавий парламентаризмнинг янада ривожланишини таъминлайди, парламентнинг давлат қурилишининг демократик ҳуқуқий давлат қуришдек стратегик мақсадига эришишдаги роли ва ўрнини мустаҳкамлайди.
Акилов Алимжан Рахимович,
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти Бош илмий ходими, юридик фанлари доктори, профессор

2016 год для Узбекистана ознаменовался началом принципиально нового по сути и содержанию этапа государственного и общественного строительства, в котором была провозглашена основная стратегическая цель – построение Нового Узбекистана, основанного на ценностях, послуживших наибольшему расцвету нашей государственности в IX-X веках (известному в мировой истории как Первый восточный Ренессанс) и XIV- XV веках (Второй восточный Ренессанс). Как и в предыдущие исторические периоды, основой, приоритетами Третьего Ренессанса нашей государственности выбрано развитие науки и современных технологий, которые призваны стать драйверами резкого развития экономики страны, коренного улучшения благосостояния народа и процветания нации.
При этом, была сформирована и постепенно внедряется в жизнь новая парадигма взаимоотношений между государством и человеком, где высшей ценностью определены человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права, провозглашен принцип верховенства прав человека.
Эта философия нашла отражение в принятых в этот период стратегиях развития Нового Узбекистана, где был заложен базовый принцип государства: «Всё для народа, всё для блага народа». На основе этого постулата был определен основной ориентир государственной политики и государственных органов: «Не человек служит государству, а государство служит человеку».
С этой целью были полностью пересмотрены законодательные основы системы обеспечения конституционных прав граждан, сформированные на заре независимости.
Одной из первых инициатив Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева была идея о необходимости принятия единого Избирательного кодекса, обеспечивающего удобное использование гражданами своих избирательных прав, закрепленных в многочисленных и разрозненных актах законодательства. В результате систематизации и модернизации 5 основных законов и множества подзаконных актов, ведомственных документов Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан был разработан и 26 июня 2019 года вступил в силу Избирательный кодекс Республики Узбекистан.
Одним из важных предназначений и значимости Избирательного кодекса стало закрепление, во-первых, следующих базовых принципов избирательных прав, которые полностью соответствуют международным стандартам и наилучшим демократическим практикам развитых стран: всеобщности избирательного права, равного избирательного права, прямого избирательного права, тайного голосования и свобода выборов. Республики Узбекистан
Во-вторых, базовых принципов избирательной системы Республики Узбекистан, в том числе открытости и гласности выборов.
Следует выделить ряд других важных нововведений избирательного законодательства:
- исключение нормы, ограничивающей участие в выборах лиц, содержащихся в местах лишения свободы за преступления, не представляющие большой общественной опасности и менее тяжкие преступления;
- введение Единого электронного списка избирателей Республики Узбекистан, и внедрение единого избирательного бюллетеня для голосования в день выборов;
- создание возможности проставления подписи избирателя в поддержку нескольких кандидатов либо партий в ходе сбора подписей политическими партиями.
Еще одним приоритетом проведенной конституционной реформы стало усиление роли парламента Узбекистана – Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан в системе государственной власти путем пересмотра основных задач в контексте обновленной Конституции.
В чем это конкретно выразилось?
Первое. В целях формирования эффективного парламента, оптимизации деятельности верхней палаты исходя из её основного предназначения – регионального представительства, с учетом сохранения уникальной платформы и эффективной площадки взаимодействия и координации деятельности Кенгашей народных депутатов, исключения параллелизма в деятельности палат Олий Мажлиса, исходя из целей и задач осуществляемых административных реформ Нового Узбекистана модернизирована верхняя палата парламента – Сенат, а также усилены полномочия нижней палаты парламента – Законодательной палаты.
Если в редакции Конституции 1992 года к исключительным полномочиям Законодательной палаты было отнесено 5 полномочий, то в соответствии с новой редакцией Конституции их количество достигло 12. Количество исключительных полномочий Сената с действующих 14 увеличилось до 18.
Второе. Оптимизировано количество членов Сената со 100 до 65, которые будут избираться в равном количестве по 4 человека от каждого из 14 регионов на заседаниях депутатов Жокаргы Кенеса и местных Кенгашей из числа этих депутатов, а 9 членов Сената непосредственно будут назначаться Президентом.
Здесь был учтен зарубежных опыт формирования состава представительных органов власти. Так, в зарубежных странах из 83 двухпалатных парламентов количество членов верхней палаты до 49 человек – в 29 странах, 50–99 человек – в 31 стране, 100 и более – в 23 странах. Например, в Сенате Казахстана 50 членов, в Таджикистане – 33, в Беларуси – 64. Количество членов верхних палат, назначаемых главами государств: Италия – 5, Беларусь, Таджикистан – 8, Казахстан – 10, Ирландия – 11, Индия – 12.
Третье. Рассмотрение и одобрение кандидатуры Премьер-министра, закреплено как исключительное полномочие Законодательной палаты.
Это нововведение нами введено с учетом парламентской практики Германии, Чехии, России, Беларуси, Казахстана и др.
Пересмотрены и перераспределены контрольные полномочия парламента путем исключения отдельных его форм из полномочий Сената (контроль за исполнением Госбюджета; заслушивание ежегодного доклада Кабинета Министров; заслушивание отчета Премьер-министра по социально-экономическому развитию страны и др.) с закреплением их в качестве исключительных полномочий Законодательной палаты.
Четвертое. С сокращением контрольных полномочий одновременно расширены другие полномочия Сената, в т.ч. за счет передачи ему ряда полномочий Президента, а также усиления роли в координации деятельности представительных органов государственной власти на местах, в частности:
– избрание по представлению Президента Высшего судейского совета, руководителей республиканского органа по противодействию коррупции и республиканского антимонопольного органа;
– утверждение указов Президента об образовании и упразднении министерств и других республиканских органов исполнительной власти и др.
При этом, Сенат наделяется полномочием по выполнению функции парламента по принятию законов (за исключением Конституции и конституционных законов) в период временного отсутствия Законодательной палаты, вызванного досрочным прекращением его полномочий (роспуском).
Усиливается контрольная функция Сената за деятельностью контролирующих, правоохранительных органов и спецслужб. В частности, вводится порядок назначения Президентом Генпрокурора и председателя Счетной палаты с одобрения Сената, председателя Службы государственной безопасности – после консультаций с Сенатом.
Пятое. В целях дальнейшего совершенствования системы сдержек и противовесов в механизме государственной власти палаты Олий Мажлиса наделяются полномочием по самороспуску, решение о котором принимается соответственно большинством не менее 2/3 голосов от общего числа депутатов Законодательной палаты или членов Сената (ст.ст. 94 и 95).
При этом, учтено, что правом самороспуска обладают парламенты и в ряде зарубежных стран, например, Израиле, Болгарии, Туркменистане и др. В некоторых странах парламент имеет полномочие по самороспуску на основании решения, принимаемого простым большинством – в Австрии, Хорватии, Венгрии, Турции; квалифицированным большинством – в Боснии и Герцеговине, на Кипре; большинством в две трети голосов – в Кыргызстане, Польше; тремя пятыми голосов (выбранных) членов – в Литве.
Шестое. Расширяются контрольные полномочия палат Олий Мажлиса, в т.ч. путем закрепления полномочия по проведению парламентского расследования. В частности, усиливается роль Олий Мажлиса в осуществлении борьбы с коррупцией путем закрепления полномочия палат парламента по заслушиванию ежегодного Национального доклада о противодействии коррупции.
На формирование нового облика парламента Узбекистана направлена и Стратегия «Узбекистан-2030».
Так, в направлении IV “Обеспечение верховенства закона, организация государственного управления, ориентированного на служение народу”, в пункте 4.1. “Реформы по организации государственного управления, ориентированного на служение народу, и совершенствованию общественного управления” предусмотрено дальнейшее повышение роли Олий Мажлиса и политических партий в строительстве Нового Узбекистана. На первоначальных этапах планируется:
во-первых, обеспечить цифровую трансформацию процессов работы парламента и его органов, в том числе 100-процентную цифровизацию процессов принятия и обнародования решений;
во-вторых, обеспечить возможности электронного общения с избирателями, направления и контроля депутатского запроса в электронной форме;
в-третьих, внедрить порядок внесения и рассмотрения предложений по законодательству;
в-четвертых, внедрить смешанную (мажоритарно-пропорциональную) систему выборов в представительные органы с целью дальнейшего повышения роли политических партий в процессе углубления демократических реформ и модернизации страны.
Последняя мера уже закреплена в Избирательном кодексе Республики Узбекистан.
Вместе с тем, мы отчетливо осознаем возможности дальнейшего совершенствования парламентской деятельности, в особенности в части усиления парламентского контроля.
Так, одной из задач в этой области нами видится в разработке и законодательном закреплении четких и ясных для депутатов парламента процедур осуществления всех форм парламентского контроля. Здесь основное ожидание связано, в первую очередь, с институтом парламентского расследования, который может стать действенным инструментом в случае разработки и законодательного закрепления четких и ясных для депутатов парламентов оснований для проведения парламентского расследования, подробно описанного порядка и процедуры его проведения, которые в зарубежной практике напоминают процедуру уголовного преследования.
Другой задачей нового парламента должны стать вопросы дальнейшего укрепления и усиления финансового парламентского контроля.
Здесь мы ожидаем, что парламент будет не только утверждать основные параметры государственного бюджета, но и:
- активно участвовать в формировании проекта государственного бюджета перед его внесением в парламент страны;
- иметь возможность для внесения всех необходимых, с точки зрения электората, изменений и дополнений в параметры государственного бюджета;
- осуществлять системный мониторинг и контроль за эффективностью расходования бюджетных средств (с определением конкретных показателей (индикаторов) эффективности, на основе которых он мог бы вносить соответствующие коррективы) с правом приостановления финансирования неэффективных проектов, его сокращения.
Безусловно, решение этих и других актуальных вопросов, связанных с формированием нового облика парламента страны, позволят обеспечить дальнейшее развитие современного парламентаризма в Республики Узбекистан, укрепить роль и место парламента в системе государственной власти и управления для достижения такой стратегической цели государственного строительства, как построение демократического правового государства.
Акилов Алимжан Рахимович,
Главный научный сотрудник Института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор