Afrika qit'asi so'nggi yillarda dunyoning aksariyat mamlakatlari tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'lib, ushbu istiqbolli, tez rivojlanayotgan bozorga alohida e'tibor qaratmoqda. Bu erda ulkan resurslar va ulkan salohiyat to'plangan.
Afrika Yevroosiyodan keyin ikkinchi yirik qit'a bo'lib, uning hududida 54 ta davlat yoki jahon hamjamiyati a'zolarining deyarli to'rtdan bir qismi joylashgan. Koronavirus pandemiyasi boshlangunga qadar mamlakatlarning yalpi ichki mahsuloti nominal ravishda 2,4 trillion dollarga yetdi.
Bugungi kunda O'zbekiston ushbu qit'aning 22 mamlakati bilan diplomatik aloqalar o'rnatgan. Shu bilan birga, Afrikada O'zbekistonning yagona diplomatik vakolatxonasi – Misrdagi elchixonasi faoliyat ko'rsatmoqda. Shu bilan birga, Afrikaning 11 mamlakati O'zbekiston Respublikasidagi elchilarini akkreditatsiyadan o'tkazdi, shu jumladan Misr va Jazoirning Toshkentda elchixonalari bor.
Ma'naviy yaqinlik va tarixiy aloqalarga tayanib, ayniqsa Shimoliy Afrika mamlakatlari – Jazoir, Marokash va Tunis bilan yaqin munosabatlar rivojlanmoqda.
Janubiy Afrika Respublikasi kabi nufuzli mamlakat bilan muloqot muntazam ravishda qo'llab-quvvatlanadi.
Shu bilan birga, Misr Afrika qit'asida O'zbekistonning asosiy sherigiga aylandi. Mazkur mamlakat bilan hamkorlikni mustahkamlash O'zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri sifatida alohida o'rin tutadi.
Bugungi kunda O'zbekiston va Misr yuqori darajadagi siyosiy ishonchni qo'llab-quvvatlamoqda, savdo-iqtisodiy, investitsiya, ilmiy-texnik hamkorlikni izchil rivojlantirmoqda, madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirmoqda. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil 20-21-fevral kunlari Misrga tashrifi yakunlari buning tasdig'idir.
O'tgan muzokaralar davomida ikki davlat rahbarlari siyosat, xavfsizlik, savdo va sanoat kooperatsiyasi, madaniyat, fan va ta'lim sohalaridagi hamkorlikni tubdan kengaytirib, munosabatlarni keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko'tarishga kelishib oldilar.
O'zbekiston rahbarining Misrga tashrifi mustahkam poydevor yaratdi va O'zbekiston-Misr hamkorligining ijobiy rivojlanish dinamikasini ta'minladi.
O'zbekiston-Afrika hamkorligining kun tartibiga kelsak, shuni ta'kidlash kerakki, hozirgi vaqtda O'zbekistonning qit'a davlatlari bilan siyosiy munosabatlari BMT, IHT, qo'shilmaslik harakati va boshqalar kabi ko'p tomonlama tashkilotlar va birlashmalar doirasidagi hamkorlikka ko'proq e'tibor qaratmoqda.
Afrika mamlakatlari BMTdagi eng yirik mintaqaviy blok bo'lib, bugungi kunda BMT Bosh Assambleyasidagi barcha ovozlarning taxminan 28 foizini tashkil qiladi. Ushbu ob'ektiv sabablarga ko'ra O'zbekiston turli xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida Afrika davlatlari bilan hamkorlikni mustahkamlash va yanada kengaytirish yo'lida qat'iy qadam tashlamoqda.
O'zbekistonning barcha Afrika mamlakatlari bilan diplomatik aloqalarini o'rnatish rejalari o'rta muddatli istiqbolda ko'rib chiqilmoqda.
O'zaro hamkorlik umumiy tenglik va o'zaro manfaatli hamkorlik tamoyillariga, Afrikaning bir qator mamlakatlari bilan siyosiy maslahatlashuvlar o'tkazish mexanizmlarini yo'lga qo'yishga, shuningdek, Afrikaning eng rivojlangan mamlakatlarida yarim kunlik elchilar va faxriy konsullarni tayinlashga asoslangan.
O'zbekiston tomonidan olib borilayotgan faol iqtisodiy diplomatiya doirasida Afrika davlatlari bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga ustuvor ahamiyat berilmoqda.
Afrikaning deyarli barcha mamlakatlari JST a'zolari va Afrika kontinental erkin savdo zonasining ishtirokchilari. Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston va Afrika davlatlari kompaniyalari o'rtasida savdo bitimlarini tuzish va ishbilarmonlik aloqalarini rag'batlantirish qit'a mamlakatlari bozoriga kirishda maqbul yondashuvni anglatadi.
Ayni paytda O'zbekistonning Afrika davlatlariga eksportining 57 foizi Misrga yo'naltirilmoqda. Boshqa muhim sheriklar Marokash (17%), Sudan (16%), Janubiy Afrika (6%) va Tunis (2%).
2016 yilda O'zbekistonda ishlab chiqarilayotgan yengil avtomobillar Gana, Senegal, Kot-dIvuar, Nigeriya, Somali kabi Afrika mamlakatlariga eksport qilindi. Maishiy texnika va elektronika Afrika mamlakatlariga, xususan Tanzaniyaga eksport qilindi (2021 yilda 100 ming dollarlik televizorlarning birinchi partiyasi jo'natildi).).
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, O'zbekiston va Afrika davlatlari o'rtasida o'zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni yo'lga qo'yish va rivojlantirish uchun ulkan salohiyat mavjud.
Afrikaning aksariyat mamlakatlari iqtisodiyoti qishloq xo'jaligiga juda bog'liq. Shu munosabat bilan o'zbek o'g'itlari va qishloq xo'jaligi texnikasi eksporti ularning ko'pchiligi uchun jozibador ko'rinadi.
O'zbekiston Afrika davlatlari bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo'yishi mumkin bo'lgan muhim sohalardan biri bu mineral resurslarni qidirish va qazib olishni birgalikda boshqarishdir. O'zbekiston va Afrika mamlakatlarida foydali qazilmalarning katta zaxiralari mavjud bo'lib, bu o'zaro manfaatli savdo-sotiqni yo'lga qo'yishga imkon beradi.
Kimyo sanoati, shuningdek, seysmik tadqiqotlar va tabiiy ofatlarni bashorat qilish jarayonlarini boshqarish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish ham tomonlar o'rtasidagi hamkorlikning eng istiqbolli tarmoqlari qatoriga kiradi.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash sohasida Afrika mamlakatlari bilan hamkorlikning izchil rivojlanishi O'zbekiston uchun muhim istiqbollarni ochib beradigan muhim yo'nalishdir.
O'zbekiston Respublikasi tropik kelib chiqishi bo'lgan ko'plab qishloq xo'jaligi mahsulotlari, dengiz mahsulotlari, noyob foydali qazilmalarni olish, shuningdek, mahalliy sanoatni rivojlantirish uchun zarur bo'lgan alohida minerallar konlarini o'zlashtirish bo'yicha tajriba orttirish imkoniyatiga ega bo'ladi. Ko'plab Afrika mamlakatlari tomonidan amalga oshirilayotgan yirik infratuzilma loyihalari O'zbekiston kompaniyalarining bilimlari, texnologiyalari va tajribalarini qo'llash uchun potentsial ob'ekt bo'lishi mumkin.
2021 yildan boshlab Ruandada Afrika kontinental erkin savdo zonasi (AfCFTA) faoliyat ko'rsatishni boshladi va qit'aning 54 davlati uchun yagona tijorat maydonini tashkil etdi. Ishtirokchi mamlakatlar soni bo'yicha bu JSTDAN keyin dunyodagi eng yirik integratsiya birlashmasi. AfCFTA doirasida O'zbekiston qit'aning 1,27 milliarddan ortiq aholisi bo'lgan iste'mol bozoriga kirish imkoniyatiga ega bo'lib, uning qiymati 4 trillion dollarni tashkil etadi. AfCFTA shuningdek, O'zbekiston va Afrika mamlakatlari o'rtasida ishbilarmonlik aloqalarini o'rnatish va rivojlantirish uchun samarali platforma bo'lib xizmat qilishi mumkin.
Afrika mamlakatlarining geografik uzoqligiga, shuningdek, O'zbekistonda xalqaro dengiz aloqalariga to'g'ridan-to'g'ri kirish imkoni yo'qligiga qaramay, Toshkent so'nggi yillarda ushbu qit'a davlatlari bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirish bo'yicha maqsadli choralar ko'rmoqda.
Kelgusida ushbu yo'nalishdagi samarali chora-tadbirlar sifatida masalalar ko'rib chiqiladi:
-Afrika mamlakatlarining savdo portlarida, xususan, Misrning "Port Said" EIZda o'zbek ishlab chiqaruvchi kompaniyalarning tarqatish markazlari, filiallari, omborlari, shou-xonalarining ochilishi;
- O'zbekiston va Afrika davlatlari savdo-sanoat korxonalari o'rtasida har tomonlama sheriklik aloqalarini o'rnatish, tomonlar tadbirkorlari va ishbilarmonlarining tashriflari almashinuvi;
- mahalliy tovarlar eksportini ilgari surish maqsadida O'zbekiston savdo vakolatxonalari muassasalari;
- Afrika mamlakatlari xususiy sektori vakillari bilan ko'p tomonlama savdo hamkorligini izchil yo'lga qo'yish va rivojlantirish, shuningdek, davlat yo'nalishi bo'yicha iqtisodiy aloqalarni faollashtirish;
-Afrika bozorlariga uyushgan holda kirib borish va O'zbekistonning eksport salohiyatini ilgari surish maqsadida Magreb mamlakatlarida va "Afrikaning eng rivojlangan 10 ta davlatida" nufuzli va muvaffaqiyatli tadbirkorlar orasidan O'zbekiston Respublikasi biznes elchilari institutini joriy etish.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, Toshkentning Afrika tomon diplomatiya ufqlarini kengaytirishga qaratilgan sa'y-harakatlari Markaziy Osiyo mintaqasining asosiy davlati sifatida O'zbekiston bilan munosabatlarni o'rnatish va kengaytirishdan manfaatdor bo'lgan aksariyat Afrika mamlakatlari poytaxtlarida munosib javob topmoqda.

In recent years, the African continent has been included in the foreign policy priorities of most countries of the world, which pay special attention to this promising fast-growing market. Enormous resources and huge potential are concentrated here.
Africa is the second largest continent after Eurasia, with 54 States, or almost a quarter of the members of the world community, located on its territory. The combined GDP of the countries in nominal terms reached $2.4 trillion by the beginning of the coronavirus pandemic.
To date, Uzbekistan has established diplomatic relations with 22 countries of the continent. At the same time, Uzbekistan's only diplomatic mission in Africa is the Embassy in Egypt. At the same time, 11 African countries have accredited their ambassadors to the Republic of Uzbekistan, including Egypt and Algeria have embassies in Tashkent.
Based on spiritual closeness and historical ties, particularly close relations are developing with the countries of North Africa – Algeria, Morocco and Tunisia.
Dialogue with such an influential country as the Republic of South Africa is regularly maintained.
At the same time, Egypt has become a key partner of Uzbekistan on the African continent. Strengthening cooperation with this country has a special place among the priorities of Uzbekistan's foreign policy.
Today, Uzbekistan and Egypt maintain a high level of political trust, consistently promote trade, economic, investment, scientific and technical cooperation, and intensify cultural and humanitarian exchanges. This is confirmed by the results of the visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Egypt on February 20-21, 2023.
During the talks, the two heads of state agreed to bring relations to the level of a comprehensive strategic partnership, radically expanding cooperation in the fields of politics, security, trade and industrial cooperation, culture, science and education.
This visit of the head of Uzbekistan to Egypt laid a strong foundation and provided a positive dynamic for the development of Uzbek-Egyptian cooperation.
Regarding the agenda of Uzbek-African cooperation, it should be noted that at the moment, Uzbekistan's political relations with the states of the continent are more focused on cooperation within the framework of multilateral organizations and associations such as the UN, the OIC, the Non-Aligned Movement and others.
African countries are the largest regional bloc in the United Nations, which today accounts for about 28 percent of all votes in the UN General Assembly. Based on these objective reasons, Uzbekistan is moving with confident steps towards strengthening and further expanding cooperation with African States within the framework of various international and regional structures.
In the medium term, plans are being considered to establish diplomatic relations between Uzbekistan and all African countries.
The interaction is based on the principles of general equality and mutually beneficial cooperation, the establishment of mechanisms for political consultations with a number of African countries, as well as the appointment of ambassadors and honorary consuls concurrently in the most developed countries of Africa.
Within the framework of Uzbekistan's active economic diplomacy, priority is given to the prospects for the development of trade and economic cooperation with African states.
Almost all African countries are WTO members and participants in the African Continental Free Trade Area. In this context, the conclusion of trade agreements and the promotion of business ties between companies from Uzbekistan and African countries is the best approach to entering the market of the continent.
Currently, 57 percent of Uzbekistan's exports to African countries go to Egypt. Other significant partners are Morocco (17%), Sudan (16%), South Africa (6%) and Tunisia (2%).
In 2016, the export of passenger cars produced in Uzbekistan to such African countries as Ghana, Senegal, Ivory Coast, Nigeria, and Somalia was established. Household appliances and electronics were exported to African countries, in particular to Tanzania (the first batch of televisions worth $100,000 was shipped in 2021).
According to experts, there is a huge potential for establishing and developing mutually beneficial trade and economic cooperation between Uzbekistan and African states.
The economies of most African countries are heavily dependent on agriculture. In this regard, the export of Uzbek fertilizers and agricultural machinery is attractive for many of them.
One of the key areas in which Uzbekistan can establish mutually beneficial cooperation with African states is the joint management of exploration and production of mineral resources. Uzbekistan and African countries have significant reserves of minerals, which makes it possible to build mutually beneficial trade.
The development of cooperation in the chemical industry, as well as in the field of seismic research and management of natural disaster forecasting processes is also among the most promising areas of interaction between the parties.
The consistent development of partnerships with African countries in the field of food security is an important area that opens up significant prospects for Uzbekistan.
The Republic of Uzbekistan will be able to receive many types of agricultural products of tropical origin, seafood, rare minerals, as well as gain experience in the development of deposits of certain minerals necessary for the development of domestic industry. Large infrastructure projects implemented by many African countries can become potential objects of application of knowledge, technologies and experience of Uzbek companies.
The African Continental Free Trade Area (AfCFTA) in Rwanda has been in operation since 2021, forming a single commercial space for 54 States of the continent. In terms of the number of participating countries, it is the largest integration association in the world after the WTO. Within the framework of AfCFTA, Uzbekistan can gain access to the consumer market of the continent with a population of more than 1.27 billion people, with private transactions worth about $4 trillion. AfCFTA can also serve as an effective platform for establishing and developing business ties between Uzbekistan and African countries.
Despite the geographical remoteness of African countries, as well as Uzbekistan's lack of direct access to international maritime communications, Tashkent has been taking purposeful steps in recent years to intensify trade and economic ties with the states of this continent.
The following issues are considered as effective measures in this direction in the future:
- the opening of distribution hubs, branches, warehouses, showrooms of Uzbek manufacturing companies in the commercial ports of African countries, in particular in the Egyptian FEZ Port Said;
- establishment of comprehensive partnerships between the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan and African states, exchange of visits of entrepreneurs and businessmen of the parties;
- establishment of trade representative offices of Uzbekistan in order to promote the export of domestic goods;
- consistent establishment and development of multilateral trade cooperation with representatives of the private sector of African countries, along with the intensification of economic ties through the state line;
- the introduction of the institute of business ambassadors of the Republic of Uzbekistan from among reputable and successful entrepreneurs in the Maghreb countries and in the "10 most developed countries of Africa" in order to organize access to African markets and promote the export potential of Uzbekistan.
According to experts, Tashkent's efforts to expand the horizons of its diplomacy towards Africa find an adequate response in the capitals of most African countries interested in establishing and expanding relations with Uzbekistan as a key state in the Central Asian region.