O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-avgust kuni “Sharq taronalari” o‘n uchinchi xalqaro musiqa festivalining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari nutqining avvalida mehmonlarni ko‘rishdan mamnunligini bildirib, ularga xalqimizning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi. “Sharq taronalari” festivali, mohiyat e’tiboriga ko‘ra, bugungi kunda “jahon taronalari” anjumaniga aylanganini ta’kidladi.
- O‘tgan davr mobaynida Samarqandning yulduzli osmoni ostida qanchadan-qancha sehrli navolar, hayotbaxsh ohanglar yangradi. Ko‘hna Sharq bag‘rida tug‘ilgan musiqiy qadriyatlar anjumanimiz tufayli xalqaro miqyosda keng e’tibor va e’tirof qozondi. Festival o‘nlab mahoratli xonanda va sozandalarni, iste’dodli yoshlarni kashf etdi, ularning parvoziga qanot, ijodiga kuch va ilhom bag‘ishladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda bunday anjumanlar ko‘paydi. Maqom, baxshichilik, folklor va raqs san’ati, hunarmandchilik festivallari kabi xalqaro madaniy tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda. Bular O‘zbekistonning jahon ahlini tinchlik-totuvlikka, qardoshlik va ahillikka chaqiradigan ezgu da’vati ekani qayd etildi.
- Notinch va tahlikali zamonda azaliy qadriyatlarni, odamiylik qiyofasini saqlab qolish tobora mushkul bo‘lib bormoqda. Mana shunday murakkab vaziyatda ilohiy sarchashmalardan quvvat olib, vaqt va makon chegaralari osha gumanistik ideallarni tarannum etadigan asl san’at, musiqa va adabiyot xaloskor kuch bo‘lib maydonga chiqishi zarur, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Davlatimiz rahbari xalqlar o‘rtasida do‘stlik va ahillikni mustahkamlash, musiqiy merosni o‘rganish va kelgusi avlodlarga yetkazish masalalariga e’tibor qaratdi. Shu nuqtayi nazardan, “Sharq taronalari” festivali tarixi va musiqa madaniyatiga doir ma’lumotlarni o‘zida mujassam etadigan alohida ensiklopediya va uning virtual shaklini yaratish, anjumanning xalqaro “Do‘stlar klubi”ni tashkil etish tashabbusi ilgari surildi. Festivalning g‘olib va sovrindorlari ishtirokida dunyo mamlakatlarining nufuzli sahnalarida konsert dasturlarini o‘tkazish taklifi bildirildi.
Marosimda YUNЕSKO, TURKSOY, Turkiy madaniyat va meros fondi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi va boshqa tashkilotlardan faxriy mehmonlar ishtirok etdi. Umuman, bu yilgi festivalda 80 ga yaqin davlatdan 400 nafardan ziyod san’atkor va olimlar qatnashmoqda.
Festival doirasida “Sharq xalqlari musiqa madaniyati: globallashuv jarayonlarida ijodiy uyg‘unlashuv tamoyillari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ham bo‘lib o‘tadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 августа принял участие в торжественной церемонии открытия тринадцатого Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари».
В начале своего выступления глава нашего государства поприветствовал гостей, выразил им наилучшие пожелания от имени нашего народа. Отметил, что сегодня фестиваль «Шарк тароналари» по своей сути и значению стал фестивалем мелодий мира.
- Сколько завораживающих, прекрасных мелодий прозвучало за прошедшее время под звездным небом Самарканда! Благодаря нашему форуму сформировавшиеся на древнем Востоке музыкальные ценности завоевали широкое международное признание. Фестиваль открыл имена десятков талантливых певцов и музыкантов, одаренных молодых людей, подарил им крылья для полета, придал их творчеству силу и вдохновение, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В последние годы в нашей стране увеличилось количество подобных мероприятий. Регулярно проводятся международные фестивали искусства макома, бахши, ремесленничества, фольклорный и танцевальный фестивали «Буюк ипак йули» и «Лязги», Ташкентский международный кинофестиваль. Они стали своего рода обращенным к человечеству благородным призывом Узбекистана к миру и согласию, дружбе и сплоченности.
- В нынешнее тревожное время все сложнее сохранять исконные и гуманистические ценности. В такой непростой ситуации истинное искусство, музыка и литература, берущие начало от священных истоков, воспевающие идеалы гуманизма, должны выйти на арену жизнеутверждающей силой, несущей людям мир и добро, преодолевая границы времени и пространства, - сказал Президент Узбекистана.
Глава нашего государства обратил внимание на вопросы укрепления дружбы и согласия между народами, изучения музыкального наследия и передачи его будущим поколениям. В этом контексте предложено создать отдельную энциклопедию и ее виртуальную версию – многофункциональную информационную платформу, отображающие историю и традиции фестиваля «Шарк тароналари», содержащие обширные сведения о богатой и разнообразной музыкальной культуре Востока, а также организовать международный Клуб друзей фестиваля. Выдвинута инициатива о проведении концертных программ с участием победителей и призеров фестиваля на престижных сценах стран мира.
В церемонии приняли участие почетные гости из ЮНЕСКО, ТЮРКСОЙ, Фонда тюркской культуры и наследия, Содружества Независимых Государств и других организаций. В целом в этом году в фестивале принимают участие более 400 артистов и ученых почти из 80 стран.
В рамках фестиваля состоится международная научно-практическая конференция на тему «Музыкальная культура народов Востока: принципы творческой интеграции в процессах глобализации».