21-iyul kuni Cho‘lponota shahrida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining to‘rtinchi Maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov raisligidagi sammitda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdmmuhamedov ishtirok etdilar.
Mintaqaviy xavfsizlikka zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi birgalikda chora ko‘rish borasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari, Markaziy Osiyo davlatlarining barqaror iqtisodiy o‘sishini ta’minlash, faol madaniy-gumanitar almashinuvlarini davom ettirish maqsadida mintaqaviy sheriklikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida ushbu formatda yo‘lga qo‘yilgan muntazam muloqot tufayli Markaziy Osiyoda do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashga, mutlaqo yangi konstruktiv hamkorlik muhitini yaratishga muvaffaq bo‘linganini ta’kidladi.
- Markaziy Osiyoning xavfsizligi va barqarorligini, izchil ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotini ta’minlash bo‘yicha murakkab vazifalarni izchil hal qilib kelayapmiz, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Bu borada ko‘plab to‘siqlar bartaraf etildi, fuqarolarimiz erkin harakatlanishi, faol madaniy va turistik almashinuvlar amalga oshirilishi uchun sharoitlar yaratildi. O‘zaro savdo va investitsiyalarning o‘sishiga xizmat qilayotgan qulay muhit shakllantirildi.
Mintaqa mamlakatlari sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kirishdi, samarali qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratmoqda, transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirmoqda.
- Eng muhimi – barcha ijobiy o‘zgarishlarni birodar xalqlarimiz his qilmoqda, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Shu bilan birga davlatimiz rahbari jahondagi murakkab vaziyat mintaqamizga ham bevosita ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Xalqaro tartibotning oqibatlarini prognoz qilish og‘ir bo‘lgan shiddatli transformatsiyasi kuzatilmoqda. Dunyo global miqyosda muloqot va ishonch taqchilligi ortib borayotganining guvohi bo‘lmoqda.
Jahon iqtisodiyotidagi inqirozli hodisalar kuchaygani natijasida mamlakatlarimiz an’anaviy logistika zanjirlari uzilishi muammosiga duch kelmoqda, inflyatsiya importi ortmoqda, oziq-ovqat va energetik xavfsizlikka xatarlar karrasiga ko‘paydi.
- Bunday sharoitda Maslahat uchrashuvlari formati doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni muvofiqlashtirish va samaradorligini oshirish zarurati yanada oshmoqda, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Alohida qayd etaman, butun mintaqaning tinchligi, barqarorligi va farovonligi jipsligimizga, Markaziy Osiyoning umumiy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rishga tayyorligimizga bog‘liq.
O‘zbekiston Prezidenti dolzarb masalalar yuzasidan nuqtai nazarini bayon qildi hamda ko‘p qirrali munosabatlarni yanada mustahkamlash va mintaqada amaliy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan qator takliflarni ilgari surdi.
Ijobiy sur’atga qaramasdan mamlakatlarimizning savdo-iqtisodiy hamkorlik salohiyati ro‘yobga chiqarilmasdan qolayotgani ta’kidlandi. Bugun mintaqa ichidagi savdo hissasiga turli hisob-kitoblarga ko‘ra mamlakatlarimiz o‘rtasidagi umumiy tovar ayirboshlashning 5 foizidan 10 foizigacha to‘g‘ri kelmoqda.
Shu munosabat bilan o‘zaro savdoni rag‘batlantirishning yangi shakl va mexanizmlarini faol joriy qilish taklif etildi. Tovar yetkazib berishning qoidalari bir xillashtirilgan va tartib-taomillari soddalashtirilgan chegaraoldi savdo zonalari tizimini yaratish shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari uchinchi mamlakatlardan importning o‘rnini mintaqa mamlakatlarida ishlab chiqarilgan mahsulotlar bilan bosishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarni faollashtirishga chaqirdi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ilgari surish yana bir muhim vazifadir. Prezidentimiz industrial rivojlanish milliy dasturlari asosida Markaziy Osiyo mahalliylashtirish va importning o‘rnini bosish makonini shakllantirishga umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish muhimligini qayd etdi.
O‘zbekiston yetakchisi iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratishga chaqirib, bu mahsulot tannarxini kamaytirish va raqobatbardoshligini ta’minlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish maqsadida to‘g‘ridan-to‘g‘ri hududlararo hamkorlik salohiyatidan kengroq foydalanish va har yili Markaziy Osiyo hududlari forumini o‘tkazishni yo‘lga qo‘yish taklif etildi.
Shavkat Mirziyoyev mintaqadagi hamkorlarga yaqinda O‘zbekiston tashabbusi bilan qabul qilingan BMT Bosh Assambleyasining Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiya qo‘llab-quvvatlangani uchun minnatdorlik bildirdi hamda ushbu tashabbusning davomi sifatida Hindiston, Pokiston va Xitoy bozorlariga chiqish uchun muqobil transport yo‘laklarini ilgari surish bo‘yicha «yo‘l xaritasi»ni ishlab chiqishni taklif etdi.
Ishtirokchilarning e’tibori oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha birinchi navbatda Markaziy Osiyoning umumiy manfaatlaridan kelib chiqqan holda tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish lozimligiga qaratildi.
Shu maqsadda Prezidentimiz aholini mamlakatlarimizda yetarli hajmda ishlab chiqarilayotgan keng turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan kafolatli ta’minlashning kompleks sxemasini birgalikda ishlab chiqishni taklif etdi.
Ekologiya sohasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Hamkorlarga e’tiborni O‘zbekiston tomonidan ishlab chiqilgan «Markaziy Osiyo uchun «Yashil» kun tartibi» dasturi doirasida iqtisodiyotni karbonsizlantirish, muqobil energetikani rivojlantirish va o‘zaro elektr energiyasi yetkazishni tashkil etish, suv tejovchi va ekologik toza texnologiyalarni keng joriy qilish, shuningdek, suv resurslaridan oqilona foydalanish masalalariga qaratish taklif etildi.
Prezidentimiz «yashil taraqqiyot» masalalarida Markaziy Osiyo davlatlari bugun jahonning yetakchi mintaqalaridan ancha orqada ekanini afsus bilan qayd etdi.
- Mamlakatlarimizning uzoq muddatli istiqbolda raqobatbardoshligini ta’minlash uchun hukumatlarda bugun qabul qilinayotgan dasturni amalga oshirish bo‘yicha Aniq chora-tadbirlar rejasini tayyorlashni topshirish zarur, - dedi davlatimiz rahbari.
Mintaqa mamlakatlarining birodar xalqlarini yanada yaqinlashtirish maqsadida umumiy tariximizni chuqur o‘rganish, madaniyat, ta’lim, sport va turizm sohalarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirish zarur.
Shu ma’noda, Prezidentimiz Markaziy Osiyo madaniyat, san’at va milliy taomlar festivalini navbatma-navbat o‘tkazib borishni taklif qildi.
Maxsus turizm marshrutlari va mahsulotlarini ishlab chiqish, yagona piar-kampaniyalarni o‘tkazish orqali mintaqa ichidagi turizmni faol rag‘batlantirishimiz lozimligi ta’kidlandi.
Yoshlarga doir siyosatning umumiy yo‘nalishlari to‘g‘risida ko‘p tomonlama bitim tayyorlash tashabbusi ilgari surildi.
Davlatimiz rahbari xavfsizlik sohasidagi mintaqaviy hamkorlikning strategik yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratdi.
- Alohida qayd etaman, mintaqa xavfsizligi bo‘linmas va, eng avvalo, sherikligimiz qanchalik samarali yo‘lga qo‘yilganiga bog‘liq, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Shu ma’noda, ekstremizm va terrorizm, uyushgan jinoyatchilik va narkotrafikdek an’anaviy tahdidlarga qarshi kurashda amaliy hamkorligimizni bundan buyon ham kuchaytirib borishimiz zarur.
Davlatimiz rahbarining fikricha, ko‘lami tobora ortib borayotgan Internetdagi noqonuniy faoliyat bilan bog‘liq yangi xatarlar alohida e’tiborni taqozo etmoqda.
Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlikni ta’minlashga va uning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish masalalarida yaqindan hamkorlikni davom ettirish biz uchun eng muhim ustuvor yo‘nalish bo‘lib qolishi kerakligi ta’kidlandi.
Mintaqa davlatlari ushbu mamlakatning eng yaqin qo‘shnilari sifatida undagi barqarorlikdan birinchi navbatda o‘zlari manfaatdor bo‘lishlari lozim, dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Ushbu mamlakat bilan savdo aloqalarini faol rivojlantirish, uni mintaqadagi iqtisodiy jarayonlarga jalb qilish, afg‘on xalqiga gumanitar yordamni kengaytirish, muhim ijtimoiy va infratuzilmaviy loyihalarni ilgari surish muhim ekani qayd etildi.
Prezidentimiz so‘zining yakunida Maslahat uchrashuvi natijalari mamlakatlarimiz o‘rtasida strategik sheriklik va ishonchni mustahkamlashga xizmat qilishiga, amaliy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma dastur va loyihalarning ilgari surishiga kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdi.
Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston va Qirg‘iziston Prezidentlari o‘z nutqlarida bunday muntazam uchrashuvlarning dolzarb ahamiyatini alohida qayd etib, mintaqada do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan qator tashabbuslarni ilgari surdilar.
Sammit yakunida XXI asrda Markaziy Osiyoni rivojlantirish yo‘lidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik to‘g‘risida shartnoma imzolandi. Davlat rahbarlari Cho‘lponota Maslahat uchrashuvining qo‘shma bayonoti, 2022-2024-yillarda mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha yo‘l xaritasi, “Markaziy Osiyo uchun “Yashil kun tartibi” mintaqaviy dasturi hamda Markaziy Osiyo davlatlarining ko‘p tomonlama formatlar doirasidagi hamkorligi konseptsiyasini qabul qildilar.

21 июля в городе Чолпон-Ате состоялась четвертая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
В саммите под председательством Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Были обсуждены вопросы укрепления взаимодействия по совместному реагированию на современные вызовы и угрозы региональной безопасности, перспективы расширения регионального сотрудничества в целях обеспечения устойчивого экономического роста, продолжения активного культурно-гуманитарного обмена государств Центральной Азии.
Глава нашего государства в своем выступлении отметил, что благодаря регулярному диалогу в этом формате удалось укрепить отношения дружбы и добрососедства, создать совершенно новую, конструктивную атмосферу регионального сотрудничества в Центральной Азии.
- Мы последовательно решаем непростые задачи обеспечения безопасности и стабильности, устойчивого социально-экономического развития Центральной Азии, - подчеркнул Президент Узбекистана.
На этом пути было устранено множество барьеров, созданы условия для свободного перемещения наших граждан, активных культурных и туристических обменов. Сформирована благоприятная среда, которая способствует росту взаимной торговли и инвестиций.
Страны региона приступили к реализации совместных проектов промышленной кооперации, создают эффективные цепочки добавленной стоимости, развивают транспортную и энергетическую инфраструктуру.
- Самое важное – все эти положительные изменения чувствуют наши братские народы, - сказал лидер нашей страны.
Вместе с тем глава нашего государства отметил сложную ситуацию в мире, которая непосредственно влияет и на наш регион.
Наблюдается стремительная трансформация международного порядка с трудно прогнозируемыми последствиями. Мир становится свидетелем растущего дефицита диалога и доверия на глобальном уровне.
В результате усиления кризисных явлений в мировой экономике наши страны сталкиваются с проблемами разрыва традиционных логистических цепочек, растёт импорт инфляции, многократно повысились риски продовольственной и энергетической безопасности.
- В этих условиях ещё больше возрастает востребованность координации и повышения эффективности многостороннего сотрудничества в рамках формата Консультативных встреч, - отметил Шавкат Мирзиёев. - Подчеркну, что мир, стабильность и благополучие всего региона зависят от нашей сплочённости, готовности принимать решительные меры по защите общих интересов Центральной Азии.
Президент Узбекистана высказал свое видение по актуальным вопросам и выдвинул ряд предложений, направленных на дальнейшее укрепление многоплановых отношений и развитие практического регионального взаимодействия.
Отмечено, что несмотря на положительную динамику, потенциал торгово-экономического сотрудничества наших стран всё ещё остаётся нераскрытым. Сегодня на внутрирегиональную торговлю приходится, по разным оценкам, от 5 до 10 процентов от общего товарооборота наших стран.
В этой связи предложено активно внедрять новые формы и механизмы стимулирования взаимной торговли. Речь идёт о создании системы зон приграничной торговли, с унифицированными правилами и упрощёнными процедурами поставок товаров.
Глава нашего государства выступил за активизацию усилий по реализации проектов, направленных на замещение импорта из третьих стран продукцией производителей стран региона.
Другой важной задачей является продвижение совместных проектов промышленной кооперации. Президент нашей страны подчеркнул важность выработки Общих подходов к формированию Центральноазиатского пространства промышленной локализации и импортозамещения на основе национальных программ индустриального развития.
Особое внимание лидер Узбекистана призвал уделить вопросам вопросам цифровизации отраслей экономики, что позволит снизить себестоимость и обеспечить конкурентоспособность продукции.
В целях дальнейшего развития торгово-экономических связей предложено также шире использовать потенциал прямого межрегионального взаимодействия и запустить ежегодный Форум регионов Центральной Азии.
Шавкат Мирзиёев выразил признательность партнерам по региону за поддержку недавно принятой по инициативе Узбекистана специальной Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об укреплении взаимосвязанности Центральной и Южной Азии и в развитие этой инициативы выступил за разработку «дорожной карты» по продвижению приоритетных альтернативных транспортных коридоров для выхода на рынки Индии, Пакистана и Китая.
Внимание участников обращено на важность системной совместной работы по обеспечению продовольственной безопасности исходя, в первую очередь, из общих интересов региона Центральной Азии.
В этих целях, Президент нашей страны предложил совместно разработать Комплексную схему гарантированного обеспечения населения широкой номенклатурой продовольственной продукции, которая в достаточном объёме производится в наших странах.
Подчеркнута важность многостороннего взаимодействия в экологическом направлении.
В рамках разработанной Узбекистаном программы «Зелёная повестка» для Центральной Азии партнерам предложено сфокусировать внимание на вопросах декарбонизации экономики, опережающего развития альтернативной энергетики с организацией взаимных поставок электроэнергии, широкого внедрения водосберегающих и экологически чистых технологий, а также рационального использования водных ресурсов.
Президент нашей страны с сожалением констатировал, что сегодня страны Центральной Азии сильно отстают от ведущих регионов мира в вопросах «зелёного развития».
- Для обеспечения конкурентоспособности наших стран в долгосрочной перспективе уже сегодня необходимо поручить правительствам подготовить План конкретных действий по реализации принимаемой сегодня программы, - отметил глава нашего государства.
Для дальнейшего сближения братских народов стран региона необходимы глубокое изучение общей истории, а также совместные программы в области культуры, образования, спорта и туризма.
В этом контексте Президент нашей страны предложил поочерёдно проводить Центральноазиатский фестиваль искусства, кино и национальной кухни.
Отмечено, что следует активно стимулировать внутрирегиональный туризм через разработку специальных туристических маршрутов и продуктов, проведения единых пиар-кампаний.
Выдвинута инициатива о подготовке многостороннего Соглашения об общих направлениях реализации молодёжной политики.
Отдельное внимание глава нашего государства уделил стратегическим направлениям регионального взаимодействия в сфере безопасности.
- Подчеркну, что безопасность региона неделима и прежде всего зависит от того, как эффективно выстроено наше партнёрство, - отметил Шавкат Мирзиёев. - В этом плане нам необходимо и далее наращивать практическое взаимодействие в борьбе с традиционными угрозами экстремизма и терроризма, организованной преступности и наркотрафика.
Пристального внимания, по мнению главы нашего государства, требуют новые вызовы, связанные с незаконной деятельностью в Интернете, масштабы которой всё более возрастают.
Подчеркнуто, что важнейшим приоритетом должно оставаться продолжение тесного сотрудничества в вопросах содействия обеспечению долгосрочного мира и социально-экономическому восстановлению Афганистана.
Государства региона, как близкие соседи этой страны, как никто другой должны быть заинтересованы в ее стабильности, отметил лидер Узбекистана.
Он выступил за активное развитие торговых связей с этой страной, её вовлечение в региональные экономические процессы, расширение гуманитарной помощи афганскому народу, продвижение важных социальных и инфраструктурных проектов.
В завершение своего выступления Президент нашей страны выразил уверенность, что результаты Консультативной встречи послужат укреплению стратегического партнёрства и доверия наших стран, дадут мощный импульс для продвижения совместных программ и проектов практического взаимодействия.
Президенты Казахстана, Таджикистана, Туркменистана и Кыргызстана в своих выступлениях особо отметили актуальность таких регулярных встреч, а также выдвинули ряд инициатив направленных на дальнейшее укрепление отношений дружбы, добрососедства и партнерства в регионе.
По итогам саммита подписан Договор о дружбе, добрососедстве и сотрудничестве в целях развития Центральной Азии в XXI веке. Главы государств приняли Совместное заявление Чолпон-Атинской Консультативной встречи, Дорожную карту по развитию регионального сотрудничества на 2022-2024 годы, Региональную программу «Зеленая повестка» для Центральной Азии, а также Концепцию взаимодействия государств Центральной Азии в рамках многосторонних форматов.