- Mamlakatimiz mustaqilligining 33 yillik bayrami arafasida turibmiz. Ilohim, mustaqilligimiz bardavom bo‘lsin, yurtimizga ko‘z tegmasin. Xalqimizni rozi qilish bo‘yicha ishlarimizga Allohning o‘zi madadkor bo‘lsin. Bu majmuani qurishdan maqsadimiz ham Imom Buxoriy bobomizning qadrini yanada ko‘tarish, jahonga baralla aytishga asos yaratish. Bunday xayrli ishlarimiz ko‘p bo‘lsin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, Prezidentimiz tashabbusi bilan Imom Buxoriy majmuasi yangidan barpo etilmoqda. Maqbara maydoni 600 kvadrat metr, balandligi 28 metr etib kengaytirilgan. 10 ming kishiga mo‘ljallangan masjid bunyod etilgan. Majmuaning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga ulug‘vorlik bag‘ishlagan. Bugungi kunda qurilish va muhandislik ishlari bitkazilib, pardozlash bosqichi boshlangan. Bunda milliy an’analar va issiq ranglarga alohida e’tibor berilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu qurilish va pardozlash ishlari bilan tanishdi. Endi majmuada zamonaviy, xavfsiz boshqaruvni joriy etish zarurligini ta’kidladi.
- Bu majmua buyuk ma’naviy ustun bo‘lishi kerak, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga barcha tuman va shaharlardagi tabarruk ziyoratgohlarni tiklash, ularning tarixi va mazmunini to‘g‘ri talqin qilib yetkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Majmuada, shuningdek, muzey, naqshinkor ayvonlar, ma’muriyat va xizmat ko‘rsatish binolari qurilmoqda. Davlatimiz rahbari bo‘lajak muzeyni ham ko‘zdan kechirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 августа прибыл в Самарканд.
В соответствии с благими традициями в первую очередь посещен мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана и дуа.
- Мы находимся в преддверии празднования 33-летия независимости. Пусть наша независимость будет вечной, и пусть ничто не омрачит будущее нашей страны. Пусть Всевышний поможет нам в нашем труде ради блага народа. Цель строительства этого комплекса - еще больше возвысить честь нашего предка Имама Бухари и создать основу для прославления его имени во всем мире. Пусть будет больше таких добрых дел, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, по инициативе нашего Президента возводится новый комплекс Имама Бухари. Площадь мавзолея увеличена до 600 квадратных метров, высота - до 28 метров. Построена мечеть вместимостью 10 тысяч человек. 75-метровые минареты по четырем углам комплекса придают ему величественность. На сегодняшний день завершены строительные и инженерные работы, начался этап отделки. При этом особое внимание уделяется национальным традициям и теплым цветам.
Глава государства ознакомился с ходом строительных и отделочных работ. Отметил необходимость внедрения в комплексе современного, безопасного управления.
- Этот комплекс должен стать прочным духовным устоем, - сказал Президент.
Ответственным лицам даны указания по восстановлению священных мест паломничества во всех районах и городах, правильного доведения их истории и содержания.
В комплексе также строятся музей, резные айваны, административные и служебные здания. Глава государства также осмотрел будущий музей.